Príroda

Zvierací hrdina: Obrovský potkan zachraňuje ľudské životy

27.09.2020 |

Zlatú medailu udeľovanú Britským združením pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) získal tento rok africký potkan, špeciálne vycvičený na hľadanie nášľapných mín. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Belga.

Viac článkov

Koronavírus ničí životné prostredie: V mori plávajú tisícky rúšok a respirátorov

Koronavírus ničí životné prostredie:
14.03.2020

Ľudia ich momentálne považujú za životne dôležité a dokázali by sa o ne takmer pobiť. Keď však doslúžia, neraz končia vo voľnej prírode. Reč je o ochranných rúškach a respirátoroch, ktoré aktuálne v obrovských množstvách zamorujú svetové moria. viac »

Pláže sveta sa strácajú následkom klimatickej krízy

Pláž Navagio na ostrove
03.03.2020

Takmer polovica piesočných pláží sveta koncom storočia výrazne ustúpi v dôsledku zatápania pobreží spôsobeného klimatickými zmenami a ľudskými zásahmi. Vyplýva to z najnovšej štúdie Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie, informoval v pondelok denník The Guardian. viac »

Najohrozenejšie zvieratá sveta: Týmto krásavcom hrozí úplné vyhynutie

Gorila
03.03.2020

Naša planéta je nádherným miestom, kde kedysi žili všetky tvory v dokonalej symbióze. Konanie človeka ju však postupne narušilo natoľko, že niektoré zvieratá úplne vyhynuli a mnohým ďalším hrozí podobný osud. Na zoznam kriticky ohrozených zvierat zaraďuje momentálne organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) 16 druhov, ktoré potrebujú našu pomoc a ochranu. viac »

Medvede sa prebúdzajú, v prírode plnia dôležitú sanitárnu funkciu

Pozorovanie medveďov v Západných
02.03.2020

Medvede sa už pomaly prebúdzajú zo zimného spánku, podľa ochranárov v tomto období plnia v prírode veľmi dôležitú sanitárnu funkciu. "Už koncom februára sa v tatranských dolinách objavujú prvé medvedie stopy. Po období strádania, keď počas zimného spánku čerpali energiu len z tukových zásob, pomaly prichádza jar a tieto šelmy sa môžu opäť nasýtiť," objasnil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. viac »

Fascinujúce divadlo na oblohe: FOTO migrujúcich vtákov je to najkrajšie, čo dnes uvidíte

Husi
01.03.2020

V Národnom parku Hortobágy sa v tomto období naskytá fascinujúci pohľad. V stepiach a rybníkoch každoročne medzi marcom a októbrom sa zhromažďujú kŕdle migrujúcich husí divých (Anser anser) a husí bieločelých (Anser albifrons). viac »

Yellowstonský národný park – dokonale nádherný kúsok našej planéty

Yellowstonský národný park
23.02.2020

Pri dovolenke v USA si väčšinou predstavujeme návštevu veľkomiest s historickými zaujímavosťami, luxusnými ulicami a kvalitnými múzeami. K tomu si radi pripojíme obrázky z pláží v Miami alebo Los Angeles, ale už menej si uvedomujeme, že v Amerike majú aj mnoho nádherných prírodných oblastí. Jednou z nich je najstarší národný park na svete Yellowstone, ktorý je plný nádherných miest. viac »

Vedci šokujú: Južnú Ameriku v minulosti obývali korytnačky veľké ako auto

Južnú Ameriku v minulosti
18.02.2020

V Kolumbii a Venezuele objavili nové fosílie gigantickej korytnačky, ktoré priblížili život tohto tvora veľkého ako osobné auto. Stupendemys geographicus žila v mokradiach na severe Južnej Ameriky pred 13 až 7 miliónmi rokov, ešte predtým, ako sa sformovali rieky Amazonka a Orinoko. Hoci prvé fosílie korytnačky objavili už v 70. rokoch minulého storočia, veľa o nej nebolo známe. viac »

Brutálne VIDEO z centra Tatier: Vlk zaútočil na jelenča hneď vedľa zastávky

Vlk zaútočil na jelenča
11.02.2020

Jednému z obyvateľov sa vo Vysokých Tatrách podarilo v pondelok zachytiť útok vlka na jelenča. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) na sociálnej sieti zverejnili video z útoku, ktorý sa stal v pondelok tesne vedľa zastávky Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci. Po ulovenom zvierati vzápätí prešla električka. viac »

Národý park Donau-Auen: Zelená divočina medzi Viedňou a Bratislavou

Národný park Donau-Auen (Dunajské
09.02.2020

Národný park Donau-Auen (Dunajské luhy) ako zelený pás spája hlavné mestá Slovenska a Rakúska. Chráni najväčšiu súvislú, prevažne nenarušenú oblast' lužných lesov strednej Európy. Na ploche asi 9 615 ha zahŕňa komplex ekosystémov, ktoré vykazujú veľkú rozmanitosť vzácnych životných prostredí ohrozených druhov rastlín a zvierat. Krása tohto miesta ho robí prostredím odpočinku, ktoré si cení veľa ľudí. viac »

Symbol Afriky je mŕtvy: Uhynul jeden z posledných kenských slonov s dlhými klami

Slon pred horou Kilimandžáro
07.02.2020

Slon známy pod menom Big Tim, ktorý bol považovaný za symbol Afriky a za jedného z vôbec najznámejších slonov na svete, uhynul v utorok vo veku 50 rokov. Big Tim patril k slonom s neobvykle dlhými klami, pre ktoré sa v angličtine používa pomenovanie "giant tuskers". Informovala o tom vo štvrtok britská spravodajská stanica BBC. viac »


Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa