Príroda

Strety s medveďom klesajú: Zabezpečené stojiská na odpad sa v Tatrách osvedčili

12.12.2018 |

Strety človeka s medveďom hnedým na území najstaršieho národného parku na Slovensku klesajú. Situáciu pomáhajú podľa envirorezortu riešiť zabezpečené kontajnerové stojiská na komunálny odpad. „Desiatky ich pribudli za posledné tri roky vďaka podpore Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Prostredníctvom Environmentálneho fondu vyčerpali na tento účel bezmála 1,4 milióna eur,“ uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Viac článkov

Roztápanie sa Antarktídy napreduje alarmujúcim tempom, varujú vedci

Antarktída - splnenie ľadového
06.07.2018

Roztápanie sa Antarktídy sa zrýchľuje alarmujúcim tempom - od roku 1992 prišiel tento svetadiel približne o tri bilióny ton ľadu. Vyplýva to z najnovšej štúdie medzinárodného tímu glaciológov. viac »

Všetkým vyrazili dych: Aj somálski džihádisti sú v ekológii o krok pred nami

Všetkým vyrazili dych: Aj
04.07.2018

Somálske džihádistické hnutie aš-Šabáb zakázalo používanie jednorazových plastových tašiek v dôsledku "ohrozenia ľudí i dobytka". Informuje o tom britský denník The Independent na svojej webovej stránke. viac »

Konečne dobré správy: V KDR, Rwande a Ugande žije viac ako 1000 horských goríl

Gorila horská
02.07.2018

Počet horských goríl v Rwande, Ugande a Konžskej demokratickej republike (KDR) presiahol počet 1000 jedincov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). viac »

Pri Baleárskych ostrovoch prvý raz po desaťročiach zazreli žraloka modrého

Žralok modrý (Carcharodon carcharias)
30.06.2018

Neďaleko španielskych Baleárskych ostrovov pozorovali prvý raz po niekoľkých desaťročiach žraloka modrého. Informovalo o tom vo štvrtok centrum pre výskum morí Alnitak. viac »

Slovenskí vedci v Stredomorí identifikovali nové druhy jašterov

Gekón egejský
27.06.2018

Vedcom Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sa v spolupráci s medzinárodným tímom podarilo identifikovať štyri samostatné druhy gekóna egejského, ktoré boli doteraz považované za jeden. Výsledky ich výskumu budú mať dopad na poznanie druhovej rozmanitosti a evolučnú biogeografiu Stredomoria a vymedzenie ochranárskych priorít. Nové druhy sú totiž endemity s malým areálom rozšírenia a môžu byť ohrozené vplyvom človeka. viac »

Rieka Bodva - plastové peklo na slovenský spôsob (FOTO)

Dobrovoľní hasiči z Jasova,
23.06.2018

Dobrovoľní hasiči aj aktivační pracovníci z Jasova minulý víkend bezplatne čistili hlavne plastovým odpadom upchatý tok rieky Bodva v úseku medzi obcami Jasov a Hatiny. Za dva dni tu vyzbierali neuveriteľných 500 vriec odpadu. viac »

Európska populácia vtákov dramaticky poklesla, ohrozené sú tie najznámejšie

Pinka
21.06.2018

Na Slovensku momentálne žije 365 druhov vtákov, z čoho 222 tu pravidelne hniezdi, pričom tento počet kolíše. Niektoré nové druhy môžu pribudnúť, na druhej strane však doslova miznú vtáčie druhy, ktoré boli donedávna hojné, medzi nimi i vrabce, škorce či lastovičky. viac »

Zomrel najstarší známy orangutan sumatriansky, mal 62 rokov

Najstarší známy orangutan sumatriansky
19.06.2018

V zoologickej záhrade v austrálskom Perthe zomrel najstarší známy orangutan sumatriansky (Pongo abelii). Šesťdesiatdvaročnú samicu Puan v pondelok utratili v dôsledku zdravotných komplikácií súvisiacich s jej vysokým vekom. Informoval o tom spravodajský portál BBC. viac »

Na návšteve Bornea: Smutný ostrov zmení váš postoj k planéte

Borneo
18.06.2018

Keď sa povie „Borneo“, väčšina ľudí si predstaví džungľu a množstvo orangutanov a kahau nosatých. Slovenskí cestovatelia Baška a David alias Hippie Panda Couple na ostrov prichádzali s podobnými predstavami. Veľmi rýchlo však zistili, že realita je úplne iná. viac »

Drony do Tatier nepatria, dôvody sú závažné

Drony do Tatier nepatria,
06.06.2018

Drony, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej obľube a vzhľadom na cenovú dostupnosť ich pribúda aj na Slovensku, nepatria do územia Tatranského národného parku (TANAP). Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka je hneď niekoľko dôvodov. viac »


Streda, 12. december. 2018. Meniny má Otília.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa