Príroda

Nemecko prišlo pre mimoriadne teplé počasie o jeden z piatich ľadovcov

30.09.2022 |

Nemecko prišlo počas leta vplyvom mimoriadne teplého počasia o jeden zo svojich ľadovcov. Južný Schneeferner stratil štatút ľadovca pre rýchle topenie kedysi rozľahlej ľadovej pokrývky. "Hrúbka ľadu (ľadovca) Schneeferner sa výrazne zmenšila... na väčšine miest už nedosahuje ani dva metre," dodala Bavorská akadémia vied vo vyhlásení.

Viac článkov

Faerské ostrovy prehodnocujú šialenú tradíciu: Minulý rok pri nej zahynulo vyše 1400 delfínov

Faerské ostrovy prehodnocujú šialenú
19.02.2022

Krvavé more, stovky rozrezaných tiel a z nich trčiace vnútornosti – aj takéto scény sprevádzajú európsku tradíciu, ktorá každoročne dvíha zo stoličky všetkých milovníkov zvierat. Aktuálne sa rozhoduje o jej budúcnosti. viac »

Ľadový príkrov Grónska prišiel za 20 rokov o vodu, ktorá by zatopila USA

Grónsko
17.02.2022

Rozsiahly ľadový príkrov Grónska prišiel za uplynulých 20 rokov o také množstvo ľadu, že voda z neho by stačila na zatopenie celého územia Spojených štátov do výšky pol metra. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorého výsledky zverejnili dánski vedci, informovala v utorok agentúra AFP. viac »

Tatranský národný park je domovom vzácnych živočíchov: Tieto zvieratá nenájdete nikde inde

Kamzíky vrchovské tatranské (Rupicapra
15.02.2022

V Tatranskom národnom parku (TANAP) žijú aj iné endemity ako ikonický kamzík vrchovský tatranský a svišť vrchovský tatranský. Zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová pre TASR uviedla, že treba v tejto súvislosti rozlišovať tatranské a karpatské endemity. viac »

Strašné správy z Brazílie: Odlesňovanie v Amazónii pokračuje šialeným tempom

Amazonský prales
15.02.2022

Miera odlesňovania Amazonského pralesa bola v januári 2022 päťkrát vyššia ako v rovnaký mesiac pred rokom. V sobotu o tom informovala britská verejnoprávna stanica BBC s odvolaním sa na údaje brazílskych úradov. viac »

Poloniny sú v zime ideálne na stopovanie divo žijúcej zveri

Stopovanie vlka dravého v
07.02.2022

Zasnežená krajina na území Národného parku (NP) Poloniny je ideálnym miestom na sledovanie stôp divo žijúcej zveri. Certifikovaný stopár Ján Barilla pre TASR priblížil, že okrem stôp vysokej a raticovej zveri sa v takzvaných Vlčích horách dajú veľmi často pozorovať aj stopy vlka dravého, ale i mačky divej, ktorá sa v rámci Slovenska najhojnejšie vyskytuje práve v Poloninách. viac »

Tvrdá realita klimatickej krízy: Ibiza možno príde o väčšinu pláží

Pláž Cala d'Hort, Ibiza
02.02.2022

Milujete Ibizu? Tak si tam vychutnajte dovolenku, ešte pokiaľ je to možné. Nezodpovedné správanie ľudí z celého sveta totiž zhoršuje klímu natoľko, že do pár rokov sa môže úplne zmeniť podoba niektorých krajín. Podľa odborníkov za to tvrdo zaplatí aj obľúbený španielsky ostrov. viac »

Francúzske úrady obmedzia počet návštevníkov: Chcú chrániť vzácnu pláž pri Marseille

Calanques d`En Vau, Marseille
01.02.2022

Francúzske úrady v pondelok oznámili, že plánujú obmedziť denný počet návštevníkov jednej z najnedotknutejších zátok pri stredomorskom meste Marseille, kde množstvo ľudí v letnom období výrazne zvyšuje riziko erózie. viac »

Najohrozenejšie zvieratá sveta: Týmto hrozí úplné vyhynutie

Gorila
03.01.2022

Naša planéta je nádherným miestom, kde kedysi žili všetky tvory v dokonalej symbióze. Konanie človeka ju však postupne narušilo natoľko, že niektoré zvieratá úplne vyhynuli a mnohým ďalším hrozí podobný osud. Na zoznam kriticky ohrozených zvierat zaraďuje momentálne organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF) 16 druhov, ktoré potrebujú našu pomoc a ochranu. viac »

Argentínska príroda patrí k najkrajším na svete: Presvedčte sa sami

Ľadovec Perito Moreno
15.12.2021

Charakteristickým znamením argentínskej prírody je rozmanitosť, ktorú zabezpečujú viaceré klimatické pásma. Nájdete tam všetko od subtropických, cez mierne, až po najchladnejšie oblasti. Stačí si len vybrať, či to všetko chcete zažiť počas jednej dovolenky, alebo si túto krajinu vždy pozriete v inom šate. viac »

Chobotnice, kraby či homáre chcú v Británii dať na zoznam cítiacich tvorov

Krab na ceste v
02.12.2021

Chobotnice, kraby a homáre dokážu pociťovať bolesť a strach či rozpoznať, keď sa im ubližuje. Vyplýva to zo štúdie výskumníkov z Londýnskej školy ekonómie a politických vied (LSE), prostredníctvom ktorej sa vedci usilujú presvedčiť vládu v Londýne, aby pridala tieto živočíchy na zoznam organizmov chránených pripravovanou legislatívou, informovala v nedeľu agentúra DPA. viac »


Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa