Príroda

Operený génius zvieracej ríše: Čimango falklandský sa vyrovná najmúdrejším vtákom (VIDEO)

Operený génius zvieracej ríše:
2023-12-06 12:00:00

Keď je reč o najinteligentnejších zástupcoch vtáčej ríše, pozornosť sa dlhodobo upiera predovšetkým na papagáje a vrany. Výsledky nedávneho experimentu však naznačujú, že niektoré ďalšie druhy sú v tomto smere podceňované. Ako sľubný kandidát sa ukázal čimango falklandský, vták z čeľade sokolovitých žijúci na Falklandských ostrovoch, píše denník The New York Times (NYT). viac »

Vedci objavili vzácneho krta: 80 rokov si mysleli, že vyhynul

Vedci objavili vzácneho krta:
2023-12-05 13:00:00

Vedci v Juhoafrickej republike tvrdia, že znovu objavili vzácny druh zlatokrta so zlatisto trblietavou srsťou a schopnosťou takmer "plávať" v piesočných dunách, ktorý nebol videný viac ako 80 rokov a bol považovaný za vyhynutého. Informovala o tom agentúra AP. viac »

Zaujímavé zistenie vedcov: Šimpanzy používajú vojenskú taktiku

Zaujímavé zistenie vedcov: Šimpanzy
2023-11-21 09:00:00

Vedci zistili, že šimpanzy žijúce na Pobreží Slonoviny využívajú výzvedné misie, aby sa vyhli potenciálne smrtiacim konfliktom s konkurenčnými skupinami. TASR informuje na základe správy portálu Live Science. viac »

Austrálčana zovrel do čeľustí krokodíl. Zachránil sa tým, že ho uhryzol do oka

Austrálčana zovrel do čeľustí
2023-11-20 09:00:00

Ak krokodíl zovrie človeka do čeľustí, je šanca na prežitie veľmi malá. Teraz sa medzi týchto šťastlivcov zaradil Austrálčan Colin Deveraux, chovateľ dobytka zo Severného teritória, ktorý sa ubránil útoku slanovodného krokodíla tým, že ho uhryzol do oka. viac »

Obrovskej karibskej žabe hrozí vyhynutie: Zaplatí za svoju výbornú chuť tú najvyššiu cenu?

Obrovskej karibskej žabe hrozí
2023-11-18 12:00:00

Obrovská žaba Leptodactylus fallax (česky hvízdalka antilská) bola kedysi na karibskom ostrove Dominika úplne bežným druhom a jej prezývka "horské kura" súvisela s chuťou jej mäsa, ktoré sa medzi obyvateľmi považovalo za pochúťku. Nedávny prieskum zoológov ale ukázal, že obojživelník je na pokraji vyhynutia, vo voľnej prírode vedci našli už iba 21 jedincov, napísal server stanice CNN. viac »

Švajčiarski vedci šokujú: Slimáky vraj môžu byť pre ľudí smrteľne nebezpečné

Švajčiarski vedci šokujú: Slimáky
2023-11-16 09:00:00

Obrie africké ulitníky, ktorí sa v Európe v posledných rokoch tešia veľkej obľube ako domáci miláčikovia, môžu byť pre ľudské zdravie nebezpečné, varuje tím vedcov z univerzity vo švajčiarskom Lausanne. Oblovky (achatiny) žravé alebo oblovky obrovské totiž môžu prenášať hlísty, ktoré u človeka predstavujú riziko zápalu mozgových blán, píše agentúra DPA. viac »

Na Floride ulovili rekordného pytóna: Meria 5,5 metra a váži takmer metrák! (VIDEO)

Na Floride ulovili rekordného
2023-11-13 12:00:00

Obrovského tmavého pytóna ulovila na Floride skupina mužov, ktorí sa vydali chytať tento invázny druh hada do Národnej rezervácie Big Cypress. Samica, ktorá sa im priplazila do cesty, merala 550 centimetrov a jej hmotnosť dosahovala takmer 90 kilogramov. viac »

Krugerov národný park - to najlepšie safari v srdci africkej divočiny

Krugerov národný park -
2023-11-07 12:00:00

Počas návštevy Afriky sa turisti najviac tešia na spoznávanie tunajšej prírody a safari. Až keď na vlastnej koži zažijete divočinu, pochopíte, prečo tento kontinent mnohí tak veľmi milujú. Krugerov národný park v JAR patrí k najstarším na svete a obýva ho množstvo nádherných zvierat, ktoré ste dovtedy poznali iba zo ZOO. Nielen pre milovníkov prírody to bude zážitok, na ktorý už nikdy nezabudnú. viac »

Nádherný podvod: Japonské záhrady vôbec nevznikli v Japonsku

Hrad Himedži, Japonsko
2023-11-02 12:00:00

Pri cestovaní po svete si radi obzrieme aj rôzne záhrady a parky. Spomedzi všetkých býva tým najobľúbenejším japonský štýl úpravy. Už na prvý pohľad ponúka dokonalé pohladenie pre oči i pre dušu, čo bolo aj hlavnou myšlienkou, ktorá stála za vznikom tohto záhradníckeho trendu. Z Japonska sa postupne aj vďaka šľachticom dostal do celého sveta a pomerne často ho môžete vidieť i v Európe. viac »

Stav najvyššej núdze: Klimatickí vedci varujú, život na Zemi je ohrozený

Gudrónové jamy v Predajnej
2023-10-29 10:00:00

Zmena klímy predstavuje "existenciálnu hrozbu" pre život na Zemi. Varovala pred tým skupina popredných vedcov v správe analyzujúcej extrémne javy počasia a nedostatočné protiopatrenia. Štúdia, ktorú publikoval časopis BioScience, skúmala 35 globálnych javov zásadných pre život, vrátane znečistenia oxidom uhličitým (CO2), spotreby energie a mäsa na hlavu, vypaľovania lesov alebo počtu dní s extrémnymi horúčavami. Dvadsať z týchto ukazovateľov dosiahlo v roku 2023 rekordnú úroveň, varuje medzinárodná vedecká koalícia. viac »


Utorok, 16. apríl. 2024. Meniny má Dana, Danica.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa