Príroda

Bobrom sa na Orave darí, napočítali tam viac ako 50 rodín

29.06.2020 |

Bobrom sa na Orave darí, v súčasnosti ich tam žije 50 až 100 rodín. Poukázal na to šéf Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava Dušan Karaska.

Viac článkov

Národý park Donau-Auen: Zelená divočina medzi Viedňou a Bratislavou

Národný park Donau-Auen (Dunajské
09.02.2020

Národný park Donau-Auen (Dunajské luhy) ako zelený pás spája hlavné mestá Slovenska a Rakúska. Chráni najväčšiu súvislú, prevažne nenarušenú oblast' lužných lesov strednej Európy. Na ploche asi 9 615 ha zahŕňa komplex ekosystémov, ktoré vykazujú veľkú rozmanitosť vzácnych životných prostredí ohrozených druhov rastlín a zvierat. Krása tohto miesta ho robí prostredím odpočinku, ktoré si cení veľa ľudí. viac »

Symbol Afriky je mŕtvy: Uhynul jeden z posledných kenských slonov s dlhými klami

Slon pred horou Kilimandžáro
07.02.2020

Slon známy pod menom Big Tim, ktorý bol považovaný za symbol Afriky a za jedného z vôbec najznámejších slonov na svete, uhynul v utorok vo veku 50 rokov. Big Tim patril k slonom s neobvykle dlhými klami, pre ktoré sa v angličtine používa pomenovanie "giant tuskers". Informovala o tom vo štvrtok britská spravodajská stanica BBC. viac »

Thajsko je 6. najväčším znečistovateľom morí, nastal čas zmeniť to

Preplnená pláž Maya
28.01.2020

Thajsko je známe nielen svojimi plážami, ale aj širokou ponukou pouličných jedál. Práve tie sa však často balia do tašiek z plastu, ktorým svet vrátane Thajska vyhlásil vojnu. To by, paradoxne, mohlo mať negatívny vplyv na ekonomiku krajiny, kde príjmy z cestovného ruchu tvoria až pätinu jej celkových príjmov. Thajská obľuba plastových vreciek z krajiny urobila šiesteho najväčšieho znečisťovateľa morí. viac »

Vtákopysk patrí k najunikátnejším živočíchom, jeho budúcnosť je však neistá

Vtákopysk
22.01.2020

Austrálski vedci upozorňujú v novej štúdii na výrazný úbytok populácií vtákopyska, obojživelného vajcorodého cicavca s charakteristickým zobákom. Varujú, že v prípade pokračovania tohto trendu môže tomuto unikátnemu živočíchovi hroziť vyhynutie, informovala v pondelok agentúra DPA. viac »

Svetové oceány sa rekordne rýchlo otepľujú, za všetko môžu ľudia

Svetové oceány sa rekordne
21.01.2020

Svetové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA. viac »

V okolí Mount Everestu rastie čoraz viac rastlín, hrozia záplavy

Mt. Everest
20.01.2020

V okolí Mount Everestu, ako aj v ďalších častiach Himalájí, ktoré sú jedným z najrýchlejšie otepľujúcich sa regiónov na svete, rastie čoraz viac trávnatého a krovinatého porastu. Zistili to britskí vedci na základe skúmania satelitných snímok. viac »

Príšerné správy z Austrálie: Lesné požiare už zabili vyše miliardu zvierat

Lesné požiare v Austrálii
12.01.2020

Ničivé lesné požiare v Austrálii podľa odhadov zabili už vyše miliardu zvierat. Tvrdí to ekológ Chris Dickman z University of Sydney a tiež austrálska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF-Australia). viac »

Filmári strávili tri mesiace v spoločnosti levov: Polovica mláďat sa nedožije prvých narodenín (ROZHOVOR)

Filmári strávili tri mesiace
11.01.2020

Aké zviera sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Afrika? Väčšina ľudí si čierny kontinent určite spája s levmi. Tieto majestátne mačkovité šelmy sú síce kráľmi džungle, ale najmä ide o zraniteľných členov ekosystému. Viac o nich v rozhovore prezradili dokumentaristi, ktorí ich pozorovaním strávili tri mesiace. viac »

Nadpriemerné teploty menia obľúbené destinácie: Na Malorke kvitnú mandľovníky, Fínsku chýba sneh

Ľudia lyžujú na umelom
10.01.2020

Klimatické zmeny sú témou, ktorú mnohí ľudia podceňujú. Aktuálna zima s rekordne vysokými teplotami však aj najväčším pochybovačom dokazuje, že s našou planétou sa skutočne niečo deje. Vidno to aj v obľúbených destináciách, kde sa príroda správa inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Fínsko zažíva neobvykle mierny január a juh krajiny je bez snehu, na Malorke farmárov znepokojuje predčasné zakvitnutie mandľovníkov. viac »

TOP 7 prírodných zázrakov Fínska

Národný park Nuuksio
05.01.2020

Severské štáty nás asi nikdy neprestanú prekvapovať svojimi prírodnými krásami. Fínsko je známe ako krajina tisícich jazier, ale vo svojom talóne má oveľa viac podobných tromfov. Stačí zájsť len kúsok za Helsinki, aby ste mohli spoznávať jeho skryté krásy. Týchto sedem prírodných zázrakov vás presvedčí o tom, že by ste vašu najbližšiu cestu mali plánovať do týchto končín. viac »


Streda, 15. júl. 2020. Meniny má Henrich.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa