Príroda

Sedem najkrajších jaskýň sveta: Magický svet ukrytý v hlbinách

20.09.2021 |

Príroda si necháva niektoré svoje tromfy dobré ukryté. Stačí sa ísť prejsť do podzemia, kde sa vám odhalí úplne iný a tajuplný svet. I z toho dôvodu patria jaskyne medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie. Na chvíľku sa ponoríme do ich krásy a obdivujme to dokonalé divadlo, ktoré pre nás pripravili. Či sú ľadové, morské alebo plné stalagmitov a stalaktitov, stále budú pre vás príjemným prekvapením.

Viac článkov

V Afrike objavili najmenšie žirafy sveta: Nemerajú ani 3 metre

Žirafa
14.01.2021

Žirafy sú najvyšším suchozemským cicavcom, keď priemerne dorastajú do výšky 5,5 metrov. Vedci v Afrike však skúmajú dva jedince, ktoré nemerajú ani polovicu. viac »

Neskutočné VIDEO z Krompách: Nocuje tam viac ako milión spevavých vtákov!

V lesoch pri meste
10.01.2021

Pravdepodobne najväčšie nocovisko piniek severských na Slovensku sa aktuálne nachádza na okraji východoslovenského mesta Krompachy. Už niekoľko týždňov sa tam každý večer zlieta viac ako milión jedincov drobného spevavca, hniezdiaceho v severskej tajge, ktorý na Slovensko prilieta každoročne tráviť zimu. viac »

Výlet do prírody: Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou

Chránená krajinná oblasť (CHKO)
06.01.2021

Ľudia sa v zime nemusia báť napadnutia zverou. Zvieratá človeka spozorujú skôr a unikajú bez toho, aby o tom človek mnohokrát vedel. Povedala pre TASR hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová. Neodporúča však, aby ľudia navštevovali lokality, kde sú kŕmne zariadenia, pretože zver sa vyruší, vystresuje a zbytočne tak stráca energiu. viac »

Najškaredšia orchidea sveta aj huba z letiska: 10 najzaujímavejších rastlín objavených tento rok

Hibiscus hareyae
30.12.2020

Anglické kráľovské záhrady Kew Gardens v Londýne boli založené v 18. storočí a dnes sú na zozname UNESCO. Rozkladajú sa na ploche 132 hektárov, kde rastie vyše 50 tisíc druhov rastlín. Ročne si ich prichádza pozrieť až 2 a pol milióna turistov. Kew Gardens sú však tiež centrom botanického výskumu a združujú najlepších odborníkov. Tí v spolupráci s kolegami z celého sveta vytvorili zoznam desiatich najzaujímavejších objavov roka 2020 v oblasti rastlín. viac »

Príroda v Tatrách je v zime zraniteľná: Hrozbou sú ohňostroje, drony aj vrtuľník

Dolina Zeleného plesa vo
30.12.2020

Príroda vo Vysokých Tatrách je v zimnom období zraniteľná a potrebuje citlivý prístup ľudí. Ako pre TASR uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko, je dôležité, aby návštevníci rešpektovali sezónnu uzáveru a nerušili tak živočíchy, ktoré sa uložili na zimný spánok, alebo tie, ktoré bojujú s nepriazňou zimy. Narušiteľom v tomto období môžu byť ohňostroj, drony, vrtuľníky, skialpinisti mimo vyhradených miest, turisti v sezónnej uzávere či psy pustené na voľno. viac »

V Thajsku našli čudného tvora: Vyzerá ako príšera z rozprávky

V Thajsku našli dvojhlavého
07.12.2020

V rozprávkach musia odvážni princovia neraz bojovať s drakmi s niekoľkými hlavami. V ľudových príbehoch ich majú obvykle nepárny počet (tri, sedem či až dvanásť), nedávno ale našli v Thajsku miniverziu tohto tvora s dvomi hlavami. viac »

Čudo z hlbín: Týchto 5 obyvateľov morí a oceánov vás poriadne prekvapí

Anarhichas lupus
30.11.2020

Vo vodách riek a morí žije takmer 28 tisíc druhov rýb. V tomto obrovskom množstve sa ich nájde aj zopár naozaj originálnych - či už výzorom alebo správaním. Toto sú tie najčudnejšie z nich. viac »

Znečistené ovzdušie každý rok zabije okolo 400.000 Európanov

Smog v Prešove
25.11.2020

Lepšia kvalita ovzdušia viedla v poslednom desaťročí v Európe k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí, avšak takmer všetci Európania aj naďalej trpia znečistením vzduchu, čo vedie k približne 400.000 predčasným úmrtiam ročne na celom kontinente. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK) s odkazom na najnovšie údaje Európskej environmentálnej agentúry (EEA). viac »

Obec na strednom Slovensku má zaujímavú atrakciu - mimoriadne priateľské nutrie

Nutrie v Skačanoch
24.11.2020

Obec Skačany (okres Partizánske) sa môže pochváliť zvieracou atrakciou. Nutrie, ktoré žijú v blízkosti miestneho jazera, chodia sledovať nielen miestni, ale i ďalší ľudia z blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Ľudská prítomnosť zvieratám neprekáža, nechajú sa i nakŕmiť. viac »

Skutočná Noemova archa: V Afrike má vzniknúť park so všetkými druhmi zvierat za miliardy eur

V Afrike má vzniknúť
19.11.2020

Črtá sa projekt tisícročia! Britský nadšenec pripravuje najväčší a najambicióznejší projekt ochrany prírody v dejinách. Už o štyri roky by podľa neho mal v Juhoafrickej republike na ploche sto kilometrov štvorcových vyrásť domov pre všetky druhy zvierat. viac »


Streda, 22. september. 2021. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa