Príroda

Ryanair a uhoľné elektrárne: Tak vyzerá desiatka najväčších znečisťovateľov v Európe

04.04.2019 |

Írska letecká spoločnosť Ryanair patrí medzi desiatich najväčších znečisťovateľov v Európe. Ukázali to údaje európskej spoločnosti Transport & Environment. Je to prvýkrát, čo sa firma, ktorá neprevádzkuje uhoľné elektrárne, dostala na vrchol rebríčka.

Viac článkov

Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplom

Žeriav popolavý
02.11.2018

Vtáci do exotických krajín neletia za teplom, ale za potravou. Pri príležitosti vrcholiacej jesennej migrácie vtáctva o tom informuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Jesenné sťahovanie trvá dlhšie, ako to jarné a najrizikovejšie je pre mladé vtáky. Ľudia im môžu pomôcť napríklad tak, že počkajú so zaoraním polí, na ktorých vtáci môžu nájsť zásoby na cestu. viac »

Na pláž v Belgicku vytiahli druhé najväčšie zviera na svete

Na pláž v Belgicku
29.10.2018

Uhynutú veľrybu vytiahli vo štvrtok na pláž pri belgickom prístavnom meste De Haan. Na mieste sa napriek hnilobnému zápachu zhromaždili ľudia, informovala agentúra AP. viac »

Na pláži našli mŕtvych 58 tučniakov modrých, roztrhal ich vraj pes

Tučniak modrý (eudyptula minor)
18.10.2018

Strážcovia prírody vyšetrujú úmrtie 58 tučniakov modrých (eudyptula minor), ktorých našli na pláži v Tasmánii. Podľa úradov ich zabil pes, pričom je to už druhý takýto prípad za niekoľko mesiacov. Úrady vyhlásili, že majitelia psov sa musia správať zodpovedne a pohrozili im vysokými pokutami. viac »

Medvedie mláďa chodilo po lese s plastovou nádobou na hlave

Medvedie mláďa chodilo po
16.10.2018

V americkom štáte Maryland ľudia zalarmovali ochranárov prírody, pretože zazreli po lese chodiť medvedie mláďa s plastovou nádobou na hlave. Tí po ňom najprv tri dni pátrali a keď ho našli, uspali ho a vyslobodili. viac »

Ako z iného sveta: O romantiku v jaskyni sa stará malý neobľúbený tvor

Svietiace červíky robia z
09.10.2018

Na prvý pohľad vyzerajú tieto fotografie ako z vesmíru či hádam z nejakého fantasy filmu, v skutočnosti sa však pozeráte na jaskyňu Waitomo na Novom Zélande. O jej výnimočnú výzdobu sa pritom stará pomerne neobľúbený tvor. viac »

Senianske rybníky - vzácny domov množstva vtákov

Senianske rybníky
06.10.2018

Senianske rybníky rozprestierajúce sa na Zemplíne patria, čo sa týka vodného a pri vode žijúceho vtáctva, medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Slovensku. Zaznamenaných tu bolo približne 290 druhov, z toho viac ako 120 tam hniezdi alebo v minulosti hniezdilo. Pre TASR to uviedol Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. viac »

Greenpeace upozorňuje na značky spájané s ničením pralesov v Indonézii

Borneo
04.10.2018

Spoločnosti vyrábajúce palmový olej, ktoré zásobujú aj veľké svetové značky, zničili v Indonézii od roku 2015 už 130.000 hektárov dažďového pralesa. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálnu správu organizácie Greenpeace. viac »

Ďalší dôvod skoncovať so zlozvykom: Produkcia tabaku vážne poškodzuje životné prostredie

Tabakové polia, Indonézia
03.10.2018

Tabak nielenže škodí ľudskému zdraviu, ale ohrozuje aj životné prostredie. Uvádza sa to v najnovšej správe, ktorú v utorok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). viac »

Vedci varujú pred obdobím tepla, v ktorom porastú hladiny morí i teploty vzduchu

Vedci varujú pred obdobím
02.10.2018

Svet môže vstupovať do tzv. obdobia tepla, počas ktorého v dlhodobom horizonte stúpnu priemerné teploty ovzdušia od štyroch do piatich stupňov Celzia a hladiny morí o 10-60 metrov. Vyplýva to z nove štúdie, ktorú zverejnil Inštitút pre výskum vplyvu klímy v nemeckom Potsdame. viac »

FOTO na zaplakanie: Lykožrútová kalamita má byť tento rok najrozsiahlejšia

Lykožrútová kalamita má byť
29.09.2018

Podľa lesníckych odborníkov sa lykožrútová kalamita na Slovensku zhoršuje. Ponechanie zvyškov dreva v lesoch podľa nich zásadne sťažuje situáciu so šírením podkôrneho hmyzu a celkové zdravie lesa. viac »


Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa