Príroda

Apokalyptický pohľad: Sibír trápi krvavá rieka a čierny sneh

20.02.2019 |

Keď sa v septembri 2016 sfarbila sibírska rieka Daldykan dočervena, mnohí Rusi v tom videli znamenie osudu a začali sa pripravovať na najhoršie. Napokon vysvitlo, že za všetko zrejme môže odpad z metalurgického závodu a žiadna apokalypsa sa nekoná. Podobné obavy sa ale zasa opakujú. Keď zmenil farbu aj ďalší z ruských tokov a z neba začal padať čierny sneh, v domácich to vyvolalo zdesenie. Vysvetlenia týchto úkazov ale dokazujú jediné - najväčšiu skazu si pripravujeme sami.

Viac článkov

Ďalší dôvod skoncovať so zlozvykom: Produkcia tabaku vážne poškodzuje životné prostredie

Tabakové polia, Indonézia
03.10.2018

Tabak nielenže škodí ľudskému zdraviu, ale ohrozuje aj životné prostredie. Uvádza sa to v najnovšej správe, ktorú v utorok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). viac »

Vedci varujú pred obdobím tepla, v ktorom porastú hladiny morí i teploty vzduchu

Vedci varujú pred obdobím
02.10.2018

Svet môže vstupovať do tzv. obdobia tepla, počas ktorého v dlhodobom horizonte stúpnu priemerné teploty ovzdušia od štyroch do piatich stupňov Celzia a hladiny morí o 10-60 metrov. Vyplýva to z nove štúdie, ktorú zverejnil Inštitút pre výskum vplyvu klímy v nemeckom Potsdame. viac »

FOTO na zaplakanie: Lykožrútová kalamita má byť tento rok najrozsiahlejšia

Lykožrútová kalamita má byť
29.09.2018

Podľa lesníckych odborníkov sa lykožrútová kalamita na Slovensku zhoršuje. Ponechanie zvyškov dreva v lesoch podľa nich zásadne sťažuje situáciu so šírením podkôrneho hmyzu a celkové zdravie lesa. viac »

VIDEO Fascinujúci úkaz pri Londýne: V Temži plávala malá veľryba

Mauyak, bieluha morská
26.09.2018

V rieke Temža neďaleko britskej metropoly Londýn spozorovali v utorok zriedkavého morského cicavca - bieluhu žltobielu. Veľrybu ako prvý spozoroval ekológ a ornitológ Dave Andrews, ktorý uviedol, že sa kŕmila pri člnoch v okolí mesta Gravesend v anglickom grófstve Kent. Informovala o tom agentúra AP. viac »

Strašidelné FOTO: Grécku pláž obalila megapavučina

Na snímke husté pavučiny,
25.09.2018

Tisíce malých pavúčikov v meste Etoliko na západe Grécka zahalili stromy, kríky a nízke rastliny na pobreží do hustých pavučín. Fascinujúce, až strašidelné fotografie priniesla v piatok agentúra AP. viac »

Vedci navrhujú premeniť Saharu na obrovskú veternú a slnečnú elektráreň

Erg Chebbi
13.09.2018

Medzinárodný tím klimatológov, vedcov z iných odborov a odborníkov z oblasti energetiky je presvedčený, že ľudstvu by výrazne pomohlo, keby na Sahare vznikli obrovské plochy posiate solárnymi panelmi a veternými turbínami. viac »

Turistický boom v Kaktoviku: Všetci sem jazdia kvôli vzácnemu zvieraťu

Turistický boom v Kaktoviku:
09.09.2018

Nebývalý rozmach turizmu zažíva v posledných rokoch dedinka Kaktovik ležiaca na pobreží ostrova Barter v americkom štáte Aljaška. Dôvodom zvýšeného záujmu cestovateľov sú ľadové medvede, ktoré trávia čoraz viac času v okolí dediny než na zmenšujúcich sa ľadových kryhách, priblížila v utorok agentúra AP. viac »

Európa čelí vymieraniu vtáčích druhov, za väčšinu hrozieb je zodpovedný človek

Aj Európa čelí znepokojivému
07.09.2018

V Európe sú najviac ohrozené vzácne druhy vtákov, ako napríklad sova snežná, alka bielobradá či hrdlička poľná. Vyplýva to zo správy Stav vtáctva vo svete v roku 2018 (State of the World's Birds 2018), ktorú zverejnila environmentálna organizácia BirdLife International. viac »

Najohrozenejší primát na svete: Takmer všetkým lemurom hrozí vyhynutie

Lemur
03.09.2018

Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie. Tvrdí to medzinárodná skupina ochrancov prírody, ktorá vypracovala analýzu stavu populácií týchto primátov. Odborníci vyhodnotili a porovnali najnovšie výskumy venované lemurom a tomu, čo ohrozuje ich habitáty a prežitie. Zhodli sa pritom, že lemury sú najohrozenejšie primáty na svete. viac »

Drsná krása jazier a údolí: 7 TOP miest Škótskej vysočiny

Quiraing , Škótska vysočina
31.08.2018

Škótska vysočina patrí medzi najkrajšie miesta v Európe. I kvôli tomu si ju vybralo mnoho filmových štábov, ktoré tam nakrúcali rôzne filmy a seriály ako napríklad Hry o tróny alebo Statočné srdce. Týchto sedem miest vám ponúkne zaujímavé zastávky počas vášho výletu v týchto končinách. viac »


Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa