Modrý kostolík patrí k symbolom Bratislavy: 10 faktov, ktoré vás prekvapia

Modrý kostolík patrí k
14.04.2023

Secesný Modrý kostolík patrí k najznámejším stavbám Bratislavy. Veľkosťou síce neohúri, no jeho farba a najmä zaujímavá architektúra z neho robí skutočný unikát. Tieto zaujímavosti z histórie i súčasnosti vás možno prekvapia. viac »

Nepochopení a prenasledovaní: Habáni na Slovensku zanechali nezmazateľnú stopu

Nepochopení a prenasledovaní: Habáni
10.03.2023

Pojmom Habáni sa označovali novokresťania, ktorí prichádzali do našich končín z Nemecka. V rodnej krajine ich totiž prenasledovali, preto potrebovali ujsť a usadiť sa v novom domove. Ten našli na Morave a taktiež na Slovensku, najmä pri hraniciach so súčasným Českom. Na ich pôsobenie nám ako pamiatka zostalo viacero stavieb, pričom najviac z nich uvidíte v Sobotišti. viac »

Najväčšia synagóga Slovenska je v Lučenci: Nádhernú stavbu čakal ťažký osud, dnes znova žije

Najväčšia synagóga Slovenska je
20.02.2023

Mesto Lučenec je tretím najväčším v Banskobystrickom kraji, zároveň sa však považuje za srdce regiónu Novohrad. K najzaujímavejším turistickým atrakciám patrí budova neologickej synagógy, ktorá je najväčšou na Slovensku. viac »

Domašu symbolicky chráni vzácny kostol: Unikol nacistom i veľkej vode

Kostol sv. Štefana, ktorý
17.01.2023

Brehy Domaše zdobí jedna vzácna sakrálna pamiatka. Symbolicky chráni obľúbenú vodnú nádrž a jej obyvateľov či dovolenkárov. Ak ste sa niekedy vybrali na plavbu loďou, iste ste ju neprehliadli. Kostol sv. Štefana je síce opustený, ale naozaj nádherný. viac »

PAMIATKY, KTORÉ PLAČÚ: Husitský kostol v Sirku spustošili Turci

PAMIATKY, KTORÉ PLAČÚ: Husitský
14.01.2023

Na Slovensku je bohužiaľ množstvo pamiatok, pod ktoré sa zub času podpísal nenávratným spôsobom. Na svoju slávnu minulosť už len spomínajú a namiesto milovníkov histórie lákajú skôr lovcov záhad. Patrí k nim aj husitský kostol v Sirku neďaleko Revúcej. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 7. jún. 2023. Meniny má Róbert.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa