Smutný obraz Slovenska: Jedna z najkrajších renesančných pamiatok je v dezolátnom stave

Renesančný kaštieľ v obci
11.09.2020

Renesančný kaštieľ v obci Dolná Mičiná patrí medzi najkrajšie, avšak najzanedbanejšie historické renesančné pamiatky na Slovensku. Bol postavený na gotickom základe - hrádku v druhej polovici 16. storočia a je typickým príkladom neskororenesančnej fortifikačnej stavby. viac »

Toporec pri Kežmarku má až dva kaštiele: Jeden je obývaný, v druhom plánujú založiť múzeum

Dominantou Toporca s viac
07.09.2020

Významný rod Görgeyovcov postavil v Toporci dva kaštiele, ktoré sú dnes dominantou obce. Starý kaštieľ, ktorý pochádza z konca 13. storočia, dlhú dobu chátral a až v posledných rokoch sa dočkal obnovy. V jeho priestoroch by malo v budúcnosti vzniknúť múzeum, spoločenské priestory na rôzne akcie a pod strechou obytný priestor. Pre TASR to uviedol Slavomír Regec, predseda občianskeho združenia Astra, ktoré sa snaží kaštieľ zachrániť. viac »

Malebné Beladice - domov troch kaštieľov

Kaštieľ a galéria v
25.08.2020

Prvá písomná zmienka o obci Beladice v Zlatomoravskom okrese pochádza z roku 1156. História Beladíc v ich súčasnej podobe sa však začala písať až o 820 rokov neskôr, v roku 1976, keď sa k obci pričlenili aj dediny Malé a Veľké Chrašťany a Pustý Chotár. viac »

Gotická cesta spája pamiatky Gemera a Spiša, mapu si už stiahnete aj z internetu

Na snímke slovenská a
21.08.2020

V slovenskej i maďarskej jazykovej mutácii, ako aj v interaktívnej forme na internete je dostupná mapa Gotickej cesty regiónu Gemer-Malohont, ktorú vydalo občianske združenie (OZ) Gotická cesta z Henckoviec v Rožňavskom okrese. Podľa jeho člena Vladimíra Ondrejoviča aj takto chceli zdôrazniť ich snahu dotiahnuť do regiónu turistov a využiť potenciál pohraničného regiónu. viac »

Kežmarský drevený kostol: Unikát zo zoznamu UNESCO poznáte aj z Perinbaby

Drevený artikulárny kostol v
19.08.2020

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku zapísaný v zozname UNESCO sa radí medzi najstaršie a najvzácnejšie historické pamiatky mesta. Skvostom kostola je 300-ročný organ, ktorý patrí medzi najväčšie barokové organy na Slovensku s pôvodným píšťalovým fondom. Kostol je zaujímavý aj filmovou produkciou, keďže na tomto mieste nakrúcali známu slovenskú rozprávku Perinbaba. Režisér Juraj Jakubisko si dokonca tento priestor vybral aj pre jej druhý diel. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa