V Porube sa zachoval jeden z dvoch mlynov, majiteľom bol i gróf Pálffy

Mlyn v Porube v
09.11.2019

Prevažne drevená dvojpodlažná stavba, v ktorej vnútri sa nachádzajú viaceré zariadenia pripomínajúce mlynárske povolanie. Taký je mlyn v Porube v okrese Prievidza, ktorý sa ako jeden z dvoch pôvodných v obci zachoval a v súčasnosti ho vlastní súkromný majiteľ. Pod stavbu sa už podpísal zub času, no má svojho mačacieho strážcu. viac »

Drevený chrám v Kalnej Roztoke - jediná národná kultúrna pamiatka s kožuchom

Gréckokatolícky chrám Narodenia sv.
22.10.2019

Drevený gréckokatolícky chrám v Kalnej Roztoke v okrese Snina je národnou kultúrnou pamiatkou. Spomedzi drevených cerkví a kostolov, ktoré sa na Slovensku zachovali, je výnimočný tým, že sa mu hovorí chrám "v kožuchu". Svoje netradičné pomenovanie získal vďaka bielej omietke nanesenej tak zvonku ako i zvnútra chrámu. Pre TASR to povedal správca farnosti Tomáš Leško. viac »

Ďalšie z lákadiel Spiša: Pod slávnym hradom môžete vidieť stále funkčný mlyn

Mlyn v Spišskom Podhradí
19.10.2019

Mesto Spišské Podhradie pred rokom odkúpilo historickú budovu tamojšieho mlyna aj so vzácnym a funkčným zariadením. V súčasnosti sa snaží získať prostriedky na jeho ďalšiu obnovu. „Odkúpili sme túto budovu v roku 2017 za 85.000 eur od rodiny Faithovcov, ktorej tri generácie mleli múku v našom meste. Kúpili sme ho preto, aby sme zachovali túto kultúrnu pamiatku, ktorá je zapísaná aj v zozname UNESCO, naše mesto patrí do tohto zoznamu od roku 1993,“ zdôvodnil rozhodnutie primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta. viac »

Vodný mlyn v Bohuniciach - jedno z najväčších lákadiel okresu Levice

Vodný mlyn v Bohuniciach
12.10.2019

Vysunutá expozícia Tekovského múzea patrí ka najzaujímavejším miestam v regióne. Nachádza sa neďaleko obce Bohunice v Štampošskej doline, kde ho každoročne navštívi viac ako 2000 návštevníkov. Vodný mlyn je jedným zo 407 mlynov, ktoré sa koncom 19. storočia nachádzali v levickom regióne. Len v samotnej obci Bohunice bolo šesť mlynov, ktoré však postupne zanikali. viac »

Balašovci postavili v Považskej Bystrici tri kaštiele, dva slúžia dodnes

hrad Bystrica nad obcou
07.10.2019

Rod Balašovcov bol jedným z najvýznamnejších a najbohatších rodov v Uhorsku. Pôsobil v podstate na celom území terajšieho Slovenska, pretože tam vlastnil veľa majetkov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 19. november. 2019. Meniny má Alžbeta.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa