Nádherná dominanta Košíc: 20 zaujímavostí o Dóme svätej Alžbety

Dóm sv Alžbety v
05.10.2020

Dóm svätej Alžbety je dominantou metropoly východu a jednou z najkrajších slovenských pamiatok. Keď vystúpite na vlakovej stanici, musíte prejsť najprv cez malý park. Hneď ako prekročíte most, začne na vás tento krásavec beťársky vykúkať. Čím bližšie budete k hlavnej ulici, tým viac na vás zapôsobí svojou majestátnosťou. viac »

Zborov - sídlo najseverenejšieho hradu aj známeho vojenského cintorína

Obec Zborov preslávil hrad
03.10.2020

Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a Bardejovských kúpeľoch sa čoraz častejším cieľom návštevníkov severovýchodného Slovenska stáva Zborovský hrad (Makovica). Je národnou kultúrnou pamiatkou a má zaujímavú históriu, rovnako ako dedina na jeho úpätí. viac »

V Pečovskej Novej Vsi sa zachovali viaceré kúrie, sú spomienkou na miestnu šľachtu


Päť kúrií v Pečovskej
26.09.2020

Päť kúrií v Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov) sa zachovalo ako spomienka na šľachtické rody, ktoré tam v minulosti žili. Jedna zo stavieb slúži ako obecný úrad, ostatné sú v súčasnosti nevyužívané. viac »

Smutný obraz Slovenska: Jedna z najkrajších renesančných pamiatok je v dezolátnom stave

Renesančný kaštieľ v obci
11.09.2020

Renesančný kaštieľ v obci Dolná Mičiná patrí medzi najkrajšie, avšak najzanedbanejšie historické renesančné pamiatky na Slovensku. Bol postavený na gotickom základe - hrádku v druhej polovici 16. storočia a je typickým príkladom neskororenesančnej fortifikačnej stavby. viac »

Toporec pri Kežmarku má až dva kaštiele: Jeden je obývaný, v druhom plánujú založiť múzeum

Dominantou Toporca s viac
07.09.2020

Významný rod Görgeyovcov postavil v Toporci dva kaštiele, ktoré sú dnes dominantou obce. Starý kaštieľ, ktorý pochádza z konca 13. storočia, dlhú dobu chátral a až v posledných rokoch sa dočkal obnovy. V jeho priestoroch by malo v budúcnosti vzniknúť múzeum, spoločenské priestory na rôzne akcie a pod strechou obytný priestor. Pre TASR to uviedol Slavomír Regec, predseda občianskeho združenia Astra, ktoré sa snaží kaštieľ zachrániť. viac »


Štvrtok, 13. máj. 2021. Meniny má Servác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa