Tip na výlet: Objavte krásy židovských synagóg v Trnave

Synagóga v Trnave
07.06.2020

Trnava skrýva viacero unikátov. Nielenže je známa svojimi kostolmi a vežami, vďaka čomu získala prezývku Malý Rím, karnerom, mestskými hradbami, ale aj dvomi synagógami postavenými takmer vedľa seba. Sú krásne zrekonštruované a opäť v nich pulzuje život. V jednej môžete obdivovať umenie a v druhej si môžete posedieť pri dobrej káve. viac »

Vzácny nález: Gotický kostol v Žípe ukrýva staršiu stavbu

Archeologický výskum v Žípe
01.06.2020

Existenciu staršieho románskeho kostola na mieste terajšieho gotického chrámu preukázal aktuálny sondážny archeologický výskum, ktorý v dedine Žíp v okrese Rimavská Sobota realizoval archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea. viac »

Mlyn vo Vyšnej Rybnici - národná kultúrna pamiatka so špeciálnymi turbínami

Vodný mlyn poháňaný Francisovou
26.04.2020

Mechanizmus vodného mlyna v obci Vyšná Rybnica v okrese Sobrance, presahujúci tri podlažia, poháňaný Francisovými turbínami, je dôkazom technického umu. „Ak by budova spadla, mlyn ostane stáť,“ tvrdí dcéra pôvodného majiteľa Alžbeta Dolinová. Obnoviť národnú kultúrnu pamiatku považovala za svoju povinnosť. Jednak pre zachovanie dôkazu o precíznosti práce niekdajších majstrov pre budúce generácie a tiež na pamiatku svojho otca a deda. viac »

Menej známa atrakcia Prednej Hory: V loveckom zámočku je múzeum o živote bulharského cára

Drevený lovecký zámoček cára
08.04.2020

Detaily zo života bulharského cára Ferdinanda Coburga a jeho pôsobenie na Slovensku približuje muzeálna expozícia inštalovaná v priestoroch jeho niekdajšieho poľovníckeho zámku na Prednej Hore v okrese Revúca. Podľa slov Petry Glűcknerovej, referentky marketingu a vzdelávania Odborného liečebného ústavu psychiatrického (OLÚP), n. o., Predná Hora, ktorému zámoček patrí, vzniklo múzeum vďaka ich spolupráci s múzeom vo Svätom Antone. viac »

Dolný špitálsky mlyn - kedysi najvyšší objekt pod Urpínom

Pozostatky Vančovho domu a
08.03.2020

O Dolnom a Hornom špitálskom mlyne na území Banskej Bystrice mnohí Banskobystričania ani netušia. Nezachovali sa a miesta, kde stáli, nič nepripomína. Zväčša o nich vedia len miestni historici, ktorí sa o ne zaujímajú, a Jozef Ďuriančik, jeden z prvých profesionálnych sprievodcov cestovného ruchu v meste pod Urpínom, publicista a bývalý učiteľ, ktorý vyštudoval históriu a geografiu. O Banskej Bystrici vie viac než ľudia, ktorí sa v nej narodili. viac »


Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa