Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Obnova Krásnej Hôrky napreduje, búracie a demontážne práce sú takmer ukončené

12.03.2023 |

Obnova hradu Krásna Hôrka v okrese Rožňava v uplynulých mesiacoch výrazne pokročila, búracie a demontážne práce sú ukončené na viac ako 90 percent. Ku koncu februára bolo v rámci rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky preinvestovaných viac ako 9.300.000 eur. Na piatkovom mediálnom dni v deň výročia požiaru z roku 2012 to uviedli predstavitelia Slovenského národného múzea (SNM).

Viac článkov

Unikátne FOTO: 20 menej známych zrúcanín na leteckých snímkach

Unikátne FOTO: 20 menej
16.09.2022

Na Slovensku máme dokopy 220 hradov a zrúcanín. Niektoré sú vo veľmi dobre zachovanom stave a tešia sa obrovskej návštevnosti, iným sa však toľko pozornosti nedostáva. Vydajte sa s nami na virtuálny výlet po Slovensku a pozrite si aj menej známe zrúcaniny na unikátnych leteckých záberoch. viac »

Sezóna na Pustom hrade priniesla nálezy falošných mincí i obnovu vstupnej brány

Pustý hrad
11.09.2022

Falošné mince z obdobia vrcholného stredoveku a tiež militárie, keramiku a zvieracie kosti našli archeológovia počas letného výskumu na Pustom hrade nad Zvolenom. Sezóna bola bohatá aj na iné objavy, našli sa napríklad aj zvyšky stredovekej pece. viac »

Rozšírená realita: Špeciálna aplikácia na hrade Revište spája minulosť so súčasnosťou

Hrad Revište
19.08.2022

Hrad Revište v okrese Žarnovica využíva na svoju prezentáciu inovatívne digitálne technológie. Po spracovaní 3D modelu hradu v jeho súčasnej podobe, vytvorení 3D modelu hradu v časoch jeho najväčšej slávy v 17. storočí, prichádza aplikácia, ktorá priamo na hrade prostredníctvom technológie rozšírenej reality prepojí súčasnú podobu hradu s jeho podobou v minulosti. viac »

Archeologický výskum hradnej brány na Sivom Kameni odhalil viacero nálezov

Archeologický výskum hradnej brány
06.08.2022

Mincu vyrazenú v závere 17. storočia, fragmenty keramiky či noža, objavili odborníci počas archeologického výskumu niekdajšej hradnej brány na Sivom Kameni nad Podhradím (okres Prievidza). Nájdený denár pochádza z obdobia, keď hrad slúžil ako väzenie. viac »

Päť najkrajších hradov Slovenska: Deti vás budú milovať, ak ich tam vezmete

Päť najkrajších hradov Slovenska:
30.05.2022

Slovensko je krajina, ktorá má celosvetovo najväčší počet hradov na kilometri štvorcovom, čo sa jeho rozlohy týka. Pripomeňte svojim deťom legendy z minulosti a vezmite ich na výlet spoznávať tie najkrajšie a najpopulárnejšie slovenské hrady. viac »

Na hrad v Slovenskej Ľupči sa po 100 rokoch vráti pôvodný oltár

Na hrad v Slovenskej
20.05.2022

Najväčším lákadlom tohtoročnej letnej turistickej sezóny na hrade v Slovenskej Ľupči v okrese Banská Bystrica bude pôvodný oltár. Ten sa na svoje miesto vráti po približne 100 rokoch. Pre TASR to uviedol kastelán hradu Ľupča Vladimír Homola. viac »

Tip na skvelý víkend: Navštívte Pezinský zámok

Tip na skvelý víkend:
05.05.2022

Jar prináša príjemnejšie počasie, a tak sa nám aj cez víkendy chce plánovať viac výletov. Najmä ak máte rodinu, spolu s deťmi sa môžete vždy vybrať na iné zaujímavé miesto. Skvelým tipom je Pezinský zámok, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta a ponúka hneď niekoľko možností na trávenie voľného času. Tento víkend tam dokonca môžete natrafiť na slávnych Geissenovcov! viac »

10 zaujímavostí o hrade Strečno

10 zaujímavostí o hrade
13.04.2022

Pri ceste z východu na západ nikdy neunikne vašej pozornosti. Či sa veziete vo vlaku, alebo pozeráte z auta, hrad Strečno je neprekonateľnou dominantou, ktorá patrí medzi najvýraznejšie pamiatky v okolí. Okrem prehliadok pravidelne organizujú aj náučné akcie a podujatia, ktoré vám predstavia jeho dejiny. viac »

Na Oravskom hrade sprístupnili doposiaľ ukryté podzemné chodby

Oravský hrad
04.04.2022

Návštevníci Oravského hradu v Oravskom Podzámku budú môcť nahliadnuť do doposiaľ neprístupných priestorov. Ide o časť podzemných chodieb, tzv. kazematov. Informovala o tom Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré je správcom hradu. viac »

Novinka na Beckove: Cez priehľadné grafické tabule uvidíte historickú podobu hradu

Novinka na Beckove: Cez
28.03.2022

Historickú podobu siedmich hradov na Považí priblíži unikátny projekt sklenených tabúľ umiestnených v blízkosti národných kultúrnych pamiatok. Jednu z nich v rámci projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región nainštalovali vo štvrtok na hrade Beckov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 7. jún. 2023. Meniny má Róbert.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa