Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Na hrad v Slovenskej Ľupči sa po 100 rokoch vráti pôvodný oltár

20.05.2022 |

Najväčším lákadlom tohtoročnej letnej turistickej sezóny na hrade v Slovenskej Ľupči v okrese Banská Bystrica bude pôvodný oltár. Ten sa na svoje miesto vráti po približne 100 rokoch. Pre TASR to uviedol kastelán hradu Ľupča Vladimír Homola.

Viac článkov

Tip na skvelý víkend: Navštívte Pezinský zámok ako slávni Geissenovci!

Tip na skvelý víkend:
05.05.2022

Jar prináša príjemnejšie počasie, a tak sa nám aj cez víkendy chce plánovať viac výletov. Najmä ak máte rodinu, spolu s deťmi sa môžete vždy vybrať na iné zaujímavé miesto. Skvelým tipom je Pezinský zámok, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta a ponúka hneď niekoľko možností na trávenie voľného času. Tento víkend tam dokonca môžete natrafiť na slávnych Geissenovcov! viac »

10 zaujímavostí o hrade Strečno

10 zaujímavostí o hrade
13.04.2022

Pri ceste z východu na západ nikdy neunikne vašej pozornosti. Či sa veziete vo vlaku, alebo pozeráte z auta, hrad Strečno je neprekonateľnou dominantou, ktorá patrí medzi najvýraznejšie pamiatky v okolí. Okrem prehliadok pravidelne organizujú aj náučné akcie a podujatia, ktoré vám predstavia jeho dejiny. viac »

Na Oravskom hrade sprístupnili doposiaľ ukryté podzemné chodby

Oravský hrad
04.04.2022

Návštevníci Oravského hradu v Oravskom Podzámku budú môcť nahliadnuť do doposiaľ neprístupných priestorov. Ide o časť podzemných chodieb, tzv. kazematov. Informovala o tom Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava, ktoré je správcom hradu. viac »

Novinka na Beckove: Cez priehľadné grafické tabule uvidíte historickú podobu hradu

Novinka na Beckove: Cez
28.03.2022

Historickú podobu siedmich hradov na Považí priblíži unikátny projekt sklenených tabúľ umiestnených v blízkosti národných kultúrnych pamiatok. Jednu z nich v rámci projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región nainštalovali vo štvrtok na hrade Beckov. viac »

Na hrade Divín má pribudnúť hladomorňa, mučiareň i turistická hodovňa

Na hrade Divín má
25.02.2022

Hladomorňa, mučiareň či turistická hodovňa, to sú turistické atrakcie, ktoré by mali už tento rok pribudnúť na hrade Divín v okrese Lučenec. Rozvojový projekt, ktorý počíta i s uzavretím doposiaľ voľne prístupného hradného areálu, pripravuje samospráva obce Divín spoločne s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Turistický Novohrad a Podpoľanie. Pre TASR to uviedol poslanec Obecného zastupiteľstva obce Divín Ján Sivok. viac »

Na Pustom hrade otvorili obnovený náučný chodník s 21 tabuľami

Pustý hrad
26.10.2021

Na náučnom chodníku vedúcom k Pustému hradu v blízkosti mesta Zvolen pribudlo 21 nových informačných tabúľ. Počas slávnostného otvorenia náučného chodníka boli návštevníkom predstavené i archeopieskovisko a štúdia realizovateľnosti via ferratového areálu v okolí hradu. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus. viac »

KVÍZ: Hrady, zámky a kaštiele sú pýchou Slovenska, ako dobre ich poznáte?

Spišský hrad
22.10.2021

Mohla to by to byť prvá kvízová otázka, ale my hneď na úvod prezradíme, že na Slovensku máme dokopy 220 hradov a zrúcanín a vyše 400 kaštieľov. Pýtať sa budeme na tie najzaujímavejšie, ktoré sú častým cieľom turistov. Ak ste ich už navštívili, odpovede by vám nemali robiť ťažkosti. viac »

20 zaujímavostí o zrúcanine hradu Devín

Hrad Devín
14.10.2021

Chodíme sa k nemu prechádzať pravidelne a často obdivujeme jeho krásu. No napriek tomu ešte stále netušíme veľa zaujímavostí, ktoré sa spájajú s hradom Devín. Ten v našich dejinách neustále zohrával dôležitú úlohu a aj dnes by mal byť pre nás mementom nielen významných, ale aj ťažších momentov našej histórie. viac »

Namiesto ochrany drancovanie okolia: Hrad Šášov preslávili lúpežní šľachtici

Hrad Šášov
23.09.2021

Neďaleko Žiaru nad Hronom sa týči nad obcou Šášovské Podhradie zrúcanina hradu Šášov, ktorý bol postavený v 13. storočí. Mal výbornú strategickú polohu, chránil dôležitú cestu do banskej oblasti. Šášov mal malé, ale veľmi dobré opevnenie. Preslávil sa najmä ako sídlo lúpežných šľachticov, ktorí namiesto ochrany drancovali okolie. viac »

20 zaujímavostí o kaštieli Svätý Anton

Kaštieľ v Svätom Antone
16.09.2021

Obec Svätý Anton sa nachádza pri Banskej Štiavnici. V tomto banskom meste nájdete dva hrady, ktoré sú len jednoducho zariadené. Turisticky zaujímavejší je práve kaštieľ v neďalekom Svätom Antone. Ten mal reprezentatívne účely a stal sa jedným z najkrajších historických sídiel u nás. O niektorých zaujímavostiach z jeho dejín ste možno ešte nepočuli. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa