Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Takto ste ho ešte určite nevideli: Nádherné VIDEO odhaľuje Oravský hrad v celej jeho kráse

12.06.2020 |

Oravský hrad patrí k najobľúbenejším turistickým atrakcia severného Slovenska, ale aj celej krajiny. Vďačiť za to môže svojej unikátnej polohe, výnimočne zachovanej architektúre aj zaujímavej histórii.

Viac článkov

Povesti a legendy: Spišský hrad ukrýva tajomstvo ešte z počiatkov nášho letopočtu

Spišský hrad ukrýva tajomstvo
21.05.2020

V strednej Európe niet krajšej hradnej zrúcaniny, ako je tá na Spiši. Monumentálny Spišský hrad ukrýva množstvo tajomstiev, jedno z nich sa spája s temnou jaskyňou. viac »

Starhrad - starší brat slávnejšieho Strečna

Starhrad
27.04.2020

Starhrad, známy aj ako Varínsky hrad, Warna či Owar sa nachádza na významnom mieste vo výške 475 m. n. m. rovno oproti Strečnianskemu hradu. Od roku 2017 je zapísaný medzi Národné kultúrne pamiatky Slovenskej republiky. viac »

Unikátne historické video: Takto vyzeral hrad Krásna Hôrka 75 rokov pred ničivým požiarom

Unikátne historické video: Takto
10.03.2020

V roku 1937 navštívila Krásnu Hôrku a iné miesta na Slovensku zámožná rodina Brustovcov z Budapešti. Doniesli si so sebou vtedy celkom nevídanú vec – ručnú kameru. Vďaka Americkému múzeu holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum), ktoré zbiera dokumenty o živote Židov, môžeme vidieť, ako naša pýcha vyzerala pred vyše osemdesiatimi rokmi. viac »

Povesti a legendy: Dejiny Fiľakovského hradu sú opradené viac než desiatkou príbehov

Viac ako desiatka povestí
23.02.2020

Viac ako desiatka povestí sa viaže k vzniku a rôznym dejinným epochám Fiľakovského hradu na juhu okresu Lučenec. Ako prezradila riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová, najzaujímavejšie sú tri z nich, ktoré súvisia so založením hradu, jeho výstavbou a chýbať nemôže ani láska. viac »

Fiľakovský hrad - smutná obeť Turkov

Fiľakovský hrad
30.01.2020

Koniec Fiľakovského hradu v okrese Lučenec je spojený s pôsobením Turkov, ktorí ho zničili tesne pred koncom svojej éry v našich končinách. Uvádza to historik a spisovateľ Pavel Dvořák, ktorý opísal príbeh zradného dobytia hradu z roku 1554 aj jeho definitívny koniec o približne 130 rokov neskôr. viac »

Na Muránskom hrade počas sezóny opravovali tri objekty

Muránsky hrad
10.12.2019

Hlavný palác, Dom veliteľa a Koháryho palác – na tieto tri objekty boli zamerané tohtoročné záchranné práce a obnova Muránskeho hradu v okrese Revúca. TASR o tom informoval starosta Muráňa Roman Goldschmidt, podľa ktorého šlo z hľadiska vykonaných prác v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami o lepší rok. viac »

Viniansky hrad láme rekordy návštevnosti, má za sebou sezónu noviniek

Zrúcanina Vinianskeho hradu nad
25.11.2019

Viniansky hrad nad obcou Vinné neďaleko Michaloviec navštívilo počas tohtoročnej letnej sezóny viac ako 10.000 turistov. Jeho atraktivitu zvýšil stredoveký šliapací žeriav, ktorý na hrade uviedli začiatkom leta do prevádzky, i samotný postup rekonštrukčných prác, ktoré sa na hrade vykonávajú. Pre TASR to povedal Matej Starják zo združenia Zemplínsko-užská hradná cesta počas odborného seminára o záchrane a propagácii historických pamiatok na Zemplíne. viac »

Sivý Kameň bol kedysi kráľovským hradom, obnovujú ho dobrovoľníci

Zrúcanina niekdajšieho kráľovského hradu
12.11.2019

Názov dostal podľa sivej farby kameňa, z ktorého ho postavili krátko pred rokom 1350. Bývalý kráľovský hrad Sivý Kameň nad Podhradím v okrese Prievidza postavili pre potrebu zriadenia nového administratívneho centra v južnejšej oblasti Bojnického panstva. Dnes je z národnej kultúrnej pamiatky (NKP) zrúcanina, o jej čiastočnú obnovu sa stará občianske združenie Úhoľ. viac »

Artefakty z hradu Slanec sa vracajú na pôvodné miesto

Hrad Slanec
24.10.2019

Na hrade Slanec v sobotu slávnostne uviedli do života projekt, vďaka ktorému sa do jeho priestorov vráti zaniknutá obrazáreň a rodové múzeum posledných majiteľov. Projekt realizovalo Občianske združenie (OZ) Zachráňme hrad Slanec vďaka finančnej podpore vo výške 9000 eur z programu Košického samosprávneho kraja (KSK) a krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Terra Incognita. viac »

Pustý hrad odkrýva svoje tajomstvá, uplynulá sezóna bola najbohatšia na nálezy

Pustý hrad
02.10.2019

Ako najbohatšiu na nálezy hodnotia archeológovia uplynulú sezónu na Pustom hrade nad Zvolenom. Objavených bolo napríklad 20 pravých mincí a 25 falzifikátov a veľmi cenné sú aj početné šperky z 13. storočia. Podstatná časť nálezov sa našla na hornom Pustom hrade. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Nedeľa, 12. júl. 2020. Meniny má Nina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa