Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Najznámejšia dominanta slovenskej metropoly: 20 zaujímavostí o Bratislavskom hrade

27.04.2021 |

Bratislavský hrad je nielen dominantou hlavného mesta, ale zároveň plní funkciu jedného z našich oficiálnych reprezentatívnych priestorov. Počas svojich dejín zažil aj neľahké skúšky a dlhé roky bol opustený. Napriek tomu sa mu podarilo vrátiť stratenú slávu a dnes je opäť pýchou Bratislavy.

Viac článkov

Zrúcanina Jasenovského hradu začína mať podobu zo starých fotografií

Jasenovský hrad
16.03.2021

Práce na obnove Jasenovského hradu nad obcou Jasenov v okrese Humenné realizované vďaka projektu ministerstva kultúry Obnov si svoj dom priniesli v deviatom roku ich trvania zreteľne viditeľné výsledky. Zrúcanina hradu začína mať podobu z fotografií zo začiatku 20. storočia. viac »

Ľubovniansky hrad a skanzen - skvelá dvojica na nezabudnuteľný výlet

Tip na víkend: Stará
14.03.2021

Takýchto zaujímavých projektov nemáme na Slovensku veľa. Hrad v Starej Ľubovni prešiel veľmi vydarenou rekonštrukciou a navyše vytiahol ako tromf ďalšiu výhodu. V jeho blízkosti sa totiž nachádza skanzen, s ktorým vytvorili zaujímavé prepojenie ponúkajúce to najlepšie z lokálnej histórie. viac »

Muránsky hrad - majestátny domov známych historických postáv

Hrad Muráň
07.03.2021

Muránsky hrad je postavený na ťažko prístupnom 935 metrov vysokom vrchu Cigánka a je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku. Poznať ho môžete aj vďaka známym postavám našej histórie. viac »

Múry hradu Čičva ukrývajú tajomstvo: S našou nápovedou ho však odhalíte

Múry zrúcaniny hradu Čičva
02.03.2021

Múry zrúcaniny hradu Čičva nad obcou Sedliská v okrese Vranov nad Topľou ukrývajú tajomstvo. Voľným okom rozoznateľné len po navedení človekom, ktorý o nich vie, sa v múroch nachádzajú dva maskaróny, plastické motívy v podobe ľudskej tváre. Ich prvotný účel nie je známy ani hradnému kastelánovi Ľubomírovi Hutkovi z občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva. viac »

Nemáme len krásne hrady a zámky. Navštívte aj naše zaujímavé zrúcaniny

Hrad Branč
28.02.2021

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sa môžu pochváliť množstvom zaujímavých hradov a zámkov. Turisti si majú u nás z čoho vyberať, ale to nie sú tie jediné zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Naplánujte si výlety aj k našim zrúcaninám, ktoré boli kedysi pýchou jednotlivých regiónov. Väčšina z nich je prístupná celoročne a ich návštevu môžete spojiť s menšou túrou. viac »

Pýcha Slovenska s búrlivými dejinami: 20 zaujímavostí o Spišskom hrade

Spišský hrad
20.02.2021

Patrí medzi naše najvýznamnejšie hrady, keďže ho vďaka jeho rozlohe a historickému významu poznajú aj vo zvyšku Európy. Spišský hrad je hrdou dominantou Spiša, ktorá má za sebou pútavé a búrlivé dejiny. Dnes už patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku, ale napriek tomu stále dokáže prekvapiť množstvom zaujímavostí. viac »

Tri v jednom: Jelšavský starý hrad ponúka históriu, túru i výhľady

Starý jelšavský hrad
18.02.2021

Nenáročnú túru, spoznávanie histórie aj nerušený výhľad na mesto Jelšava a okolitý kraj ponúkne turistom výlet na Starý jelšavský hrad v okrese Revúca. Podľa riaditeľky Mestského múzea Jelšava (MMJ) Tatiany Strelkovej sa prvýkrát spomína až v 15. storočí, ale dispozične ho radia medzi šľachtické sídla z druhej polovice 14. storočia. viac »

Zrúcaniny hradu Korlátka sú prístupné aj v zimných mesiacoch

Zrúcanina hradu Korlátko v
26.01.2021

Zrúcaniny hradu Korlátka, ktoré sa nachádzajú nad obcou Cerová v okrese Senica, sú prístupné verejnosti aj počas zimných mesiacov. viac »

Naplánujte si ďalší výlet: Topoľčiansky hrad láka svojou krásou i výhľadmi na krajinu

Topoľčiansky hrad
11.01.2021

Milovníci histórie, hradov či krásnych výhľadov by mali do plánu svojich letných výletov zaradiť aj výstup na Topoľčiansky hrad. Jeho mohutnú siluetu na vápencovo-dolomitovom brale nad dedinkou Podhradie vidno už zďaleka. Hrad bol sídlom viacerých šľachtických rodov, dnes svojím romantickým vzhľadom láka turistov, ktorí si z jeho hradieb môžu vychutnávať výhľad na lesy Považského Inovca a do údolia rieky Nitry. viac »

Prvá turistka a diabol ako hlavný staviteľ: Poznáte známe slovenské legendy?

Hrad Beckov
28.11.2020

Na prehliadkach hradov vám môže sprievodca akokoľvek zaujímavo prezentovať podstatné fakty z ich histórie, napriek tomu si ich nezapamätáte a rýchlo ich pustíte z hlavy. No akonáhle príde reč na povesti a legendy, s obľubou zbystríme pozornosť a pozorne počúvame každý detail týchto príbehov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Piatok, 14. máj. 2021. Meniny má Bonifác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa