Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

Pustý hrad odkrýva svoje tajomstvá, uplynulá sezóna bola najbohatšia na nálezy

02.10.2019 |

Ako najbohatšiu na nálezy hodnotia archeológovia uplynulú sezónu na Pustom hrade nad Zvolenom. Objavených bolo napríklad 20 pravých mincí a 25 falzifikátov a veľmi cenné sú aj početné šperky z 13. storočia. Podstatná časť nálezov sa našla na hornom Pustom hrade.

Viac článkov

Odborníci bijú na poplach: Spišský hrad je v havarijnom stave, hrozí deštrukcia!

Spišský hrad
27.08.2019

Časti Spišského hradu zapísaného v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva sú v havarijnom stave a hrozí im nenávratné poškodenie. Ministerstvo kultúry (MK) SR preto na ich sanáciu žiada od vlády 4,8 milióna eur. Materiál je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré ministerstvo zdôvodňuje naliehavým verejným záujmom a havarijným stavom. viac »

Unikát, aký inde neuvidíte: Pri obnove hradu Vinné používajú dobový šliapací žeriav

Zrúcanina Vinianskeho hradu nad
03.08.2019

Pri obnove hradu nad obcou Vinné (okr. Michalovce) pomáha aj svojpomocne vyrobený drevený šliapací žeriav. Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta, ktoré na rekonštrukcii pracuje od roku 2011, ho používa pri oprave múrov, priblížil predseda správnej rady združenie Jaroslav Gorás. viac »

Hrad Revište ožíva: Tento rok chcú sprístupniť vyhliadku v severnej veži

Hrad Revište
30.07.2019

V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári. "Niekedy tu naraz pracuje aj 30 ľudí," priblížil predseda Združenia na záchranu hradu Revište Ratibor Mazúr. viac »

Skvelý tip na letný výlet: Cez prírodnú rezerváciu na hrad Šomoška

Hrad Šomoška
17.06.2019

V katastrálnom území obce Šiatorská Bukovinka v bezprostrednej blízkosti slovensko-maďarskej štátnej hranice sa nachádza zrúcanina hradu Šomoška. Hradný kopec je národná prírodná rezervácia Šomoška, ktorá je spolu s Kamenným vodopoádom skvelým tipom na zaujímavý letný výlet. viac »

Unikátny nález v Markušovciach: Pri obnove hradu objavili základy veže z prelomu 13. a 14. storočia

Na snímke robotníci triedia
16.06.2019

Na hrade Markušovce neďaleko Spišskej Novej Vsi realizuje Východoslovenské múzeum v Košiciach výskum a už teraz je jasné, že jedným z najvýznamnejších nálezov sú základy obytnej kruhovej veže. Tá by mala podľa archeológa Jána Rákoša patriť k najstaršej, doteraz archeologickým výskumom nedoloženej stavebnej fáze hradu z konca 13. a prvej polovice 14. storočia. viac »

Čachtický hrad a podzemie - krásy v tieni desivých legiend

Čachtický hrad
18.05.2019

Legendami opradený Čachtický hrad poznáme najmä vďaka krvavej grófke Alžbete Báthoryovej. Svojim návštevníkom však vie ponúknuť oveľa viac ako krvilačné historky z dávnej minulosti. viac »

V obnove paláca Lubomirských na hrade Ľubovňa pokračujú aj počas letnej turistickej sezóny

Palác Lubomírskych v Starej
15.05.2019

Napriek otvoreniu letnej turistickej sezóny sa na hrade Ľubovňa aj naďalej pracuje na rekonštrukcii paláca Lubomirských z roku 1642. Návštevníci sa do jeho priestorov nedostanú už druhý rok. Podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka by to návštevnosť kultúrnej pamiatky ovplyvniť nemalo. Potvrdil to aj minulý rok, počas ktorého si hrad pozrelo 196-tisíc platiacich návštevníkov, asi o dve stovky viac ako v roku 2017. viac »

Sklabiňa, Znievsky hrad a Blatnica - tri poklady Turca

Znievsky hrad
17.04.2019

Turiec je nádherný a malebný kraj, v ktorom sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok. Medzi nimi sú aj tri hrady, ktoré ponúkajú skutočne impozantné výhľady na okolitú prírodu. Hoci z nich zostali už len ruiny, rozhodne stoja za navštívenie. Vydajte sa s nami po ich stopách. viac »

Zaujímavosti o slovenských vrchoch: Tajomný hrad nad Košicami zostal nedokončený

Hradová nad Košicami
14.04.2019

Na vrch Hradová nad Košicami prichádzajú každoročne tisícky návštevníkov. Okrem iného ich tam lákajú pozostatky stredovekého hradu, rozlohou jedného z najväčších na Slovensku. Niektorí z nich ostávajú sklamaní, z pevnosti sa totiž veľa viditeľného nezachovalo. Navyše aj to, kto, kedy a prečo ju staval, ostáva ukryté v dávnej minulosti. Priame písomné doklady o tom chýbajú. viac »

Zaujímavá novinka: Turisti spoznajú históriu trojice hradov na príbehu krásnej Kataríny

Turisti spoznajú históriu trojice
07.04.2019

Turisti budú môcť na príbehu krásnej, no nešťastnej Kataríny spoznávať históriu Beckova, Čachtického a Plaveckého hradu. Novinku v rámci turistickej sezóny zastrešila trenčianska a bratislavská krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR), predstavili ju v sobotu na Beckove. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 22. október. 2019. Meniny má Sergej.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa