Hrady, zámky a kaštiele Slovenska

20 zaujímavostí o kaštieli Svätý Anton

16.09.2021 |

Obec Svätý Anton sa nachádza pri Banskej Štiavnici. V tomto banskom meste nájdete dva hrady, ktoré sú len jednoducho zariadené. Turisticky zaujímavejší je práve kaštieľ v neďalekom Svätom Antone. Ten mal reprezentatívne účely a stal sa jedným z najkrajších historických sídiel u nás. O niektorých zaujímavostiach z jeho dejín ste možno ešte nepočuli.

Viac článkov

Hajnáčka - menej známy hrad v lone prírodnej rezervácie

Hrad Hajnáčka
07.09.2021

Hrad Hajnáčka sa nachádza len niekoľko kilometrov od hranice a okrem Slovákov je hojne navštevovaný i turistami z Maďarska. viac »

Rákošský hrad pred pár rokmi chýbal aj v mapách, zapísať by ho chceli medzi NKP

Rákošský hrad
02.09.2021

Zo stredovekého hradu nad obcou Rákoš v okrese Revúca ostali len zabudnuté ruiny, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi chýbali aj vo väčšine turistických máp. O nápravu a postupnú propagáciu hradu sa ale postaralo občianske združenie (OZ) Rákošská Cächa. Ako pre TASR uviedol predseda OZ Július Pavelko, Rákošský hrad sa už po druhýkrát pokúšajú zapísať medzi národné kultúrne pamiatky (NKP). viac »

Život Matúša Čáka mapuje nový výstava na hrade: Najväčším skvostom je panovníkova herma

Život Matúša Čáka mapuje
19.08.2021

Život Matúša Čáka Trenčianskeho mapuje nová expozícia v kasárni Trenčianskeho hradu. Trenčianske múzeum v Trenčíne ju pripravilo pri príležitosti 700. výročia od úmrtia pána Váhu a Tatier. viac »

Hrad Branč: Začal ako strážna pevnosť, skončil ako väzenie

Hrad Branč
16.08.2021

Hrad Branč leží v nadmorskej výške 480 metrov na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč v okrese Senica a rozkladá sa na ploche približne 7500 štvorcových metrov. viac »

Gelnický hrad - tajomstvom opradené ruiny v tieni gaštanov

Podoba Gelnického hradu je
15.08.2021

Podoba niekdajšieho Gelnického hradu z 13. storočia, známeho aj ako Thurzov hrad, zatiaľ zostáva tajomstvom. Napovedá o nej len jedna rytina či dve staré fotografie, stavba však bola zničená už v čase ich vzniku. Hradný kopec dnes slúži ako mestský park. Okrem ruín hradu ho zdobí aj gaštanová alej. viac »

Hrad Korlátka spustol v 19. storočí, teraz ho obnovuje spoločenstvo mladých ľudí

Hrad Korlátka
10.08.2021

Zrúcaniny hradu Korlátka, ktoré sa nachádzajú nad obcou Cerová v okrese Senica, sa snažia obnoviť mladí ľudia vo veku od 12 do 25 rokov zo zoskupenia SmoTrBí, čo znamená mládežníci zo spoločenstva v Smoleniciach, Trstíne a Bíňovciach. viac »

Slovenský unikát: Najvýchodnejší hrad delil od zániku jediný výstrel v kameňolome

Podhoroď: Unikátnu pamiatku delil
09.08.2021

Zrúcaniny hradu Tibava v obci Podhoroď v okrese Sobrance neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice delil od úplného zničenia jediný odstrel v kameňolome, skalnatom brale, z ktorého sa hojne ťažilo v povojnovom období. Už o pár rokov neskôr, v roku 1963, vyhlásil Slovenský pamiatkový úrad ruiny gotického stredovekého hradu pozostávajúce z hradnej veže, paláca a obvodového hradiska za národnú kultúrnu pamiatku. viac »

Nad obcou Medzianky ležia ruiny najstaršieho hradu Šarišskej župy, kedysi v ňom vraj strašilo

Na Medzianskom hrádku vraj
07.08.2021

Len pol hodiny pešou chôdzou do mierneho kopca od záchytného parkoviska pri roľníckom družstve v obci Medzianky v okrese Vranov nad Topľou sa dajú nájsť ostatky najmenšieho, no zároveň najstaršieho hradu niekdajšej Šarišskej župy. Ako pre TASR uviedol historik z hanušovskej pobočky Krajského múzea v Prešove Samuel Bruss, o Medzianskom hrádku tradovala povesť, že na ňom strašilo. viac »

Na hrad Košeca chceli uniesť cisára: Z pomsty ho zrovnali so zemou

Posledné zvyšky hradných múrov
24.07.2021

Prvá písomná zmienka o hrade Košeca pochádza z roku 1312, zmieňuje sa o ňom vtedajší kastelán hradu Loránd. Hrad sa vypínal nad údolím Podhradského potoka neďaleko obce Košecké Podhradie asi päť kilometrov od strediskovej obce Košeca v Ilavskom okrese. Z hradu je dnes už iba ruina, vedia o ňom iba obyvatelia blízkeho okolia, v širšom okolí a na Slovensku nie je veľmi známy. viac »

Hrad nad Sklenými Teplicami začína lákať turistov, pribudne tu informačná tabuľa

Stredoveký hrad nad obcou
08.07.2021

Stredoveký hrad nad obcou Sklené Teplice v okrese Žiar nad Hronom začína lákať čoraz väčší počet turistov, čoskoro v lokalite pribudne i informačná tabuľa. Na hrade bol v júni vykonaný aj archeologický prieskum, vďaka ktorému sa podarilo objaviť kolekciu nálezov z obdobia vrcholného stredoveku a novoveku. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Sobota, 18. september. 2021. Meniny má Eugénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa