Historické budovy, stavby a pamiatky

Neskutočné, že nám doteraz unikal: Taliansky palác Caserta je najväčšou konkurenciou Versailles

03.12.2019 |

Francúzska pýcha Versailles bola predlohou pre mnohé iné európske zámky. No zatiaľ čo sa na neho niektorí panovníci pozerali ako na inšpiráciu, pre iných bol motiváciou, aby ho prekonali. Palác Caserta bol domovom rodiny Bourbonovcov a už v tej ére sa pokladal za hlavného konkurenta parížskeho kráľovského sídla.

Viac článkov

Palác Pena – jeden zo siedmich divov Portugalska

Palác Pena v Sintre
12.11.2019

Mestečko Sintra leží neďaleko Lisabonu a je známe vďaka bohatému zastúpeniu historických pamiatok. Nachádza sa tam niekoľko šľachtických sídiel, medzi ktoré patrí aj palác Pena. Ten je zaradený medzi sedem divov Portugalska a pestrosťou svojej fasády odkazuje na orientálnu a portugalskú kultúru, ktoré mali vplyv na formovanie celej tejto oblasti. viac »

Belgický zámok Freÿr – miesto, kde sa tajne stretávali šľachtici

Belgický zámok Freÿr –
06.11.2019

Sto kilometrov od Bruselu sa nachádza jeden z najkrajších a najzachovalejších zámkov v Belgicku. Freÿr stojí na krásnom mieste pri rieke Mása, čo z neho urobilo veľmi obľúbené dovolenkové miesto šľachticov. Tajne tam chodili oddychovať nielen európski, ale aj ázijskí králi, ktorí si obľúbili jeho záhrady a majestátne zdobené komnaty. viac »

Záchrana populárnej pamiatky v Dánsku: Starý maják presunuli ďalej od pobrežia

Od kraja erodujúceho útesu
23.10.2019

Dánske úrady v utorok úspešne premiestnili 120-ročný maják približne 70 metrov ďalej od pobrežia, ktorého postupujúca erózia ohrozovala túto historickú stavbu. viac »

Modrá mešita v Istanbule – sultánova hrobka, miesto vzdelávania i poslednej nádeje

Istanbul, Turecko
19.10.2019

Dnes by sme si už nevedeli predstaviť panorámu Istanbulu bez toho, aby sa na nej vynímala nádherná Modrá mešita s jej šiestimi vežičkami. V minulosti slúžila ako chrám, teologická škola, veľká knižnica a časť priestorov fungovala ako hospic. Momentálne je najnavštevovanejšou pamiatkou v metropole Turecka, do ktorej denne putujú tisíce turistov a veriacich. viac »

20 zaujímavostí, ktoré ste netušili o prekrásnej Alhambre

Alhambra
17.10.2019

Španielsky palácový komplex Alhambra je dôkazom toho, že spojenie rôznych kultúr môže priniesť nezabudnuteľné pamiatky. Badať na ňom pôvodné arabské vplyvy, ale jasne tam vidieť aj prvky domácej španielskej architektúry. Vďaka tejto rozmanitosti sa Alhambra stala top atrakciou v Granade a ľudia ju milujú natoľko, že sa tam vracajú na opakované návštevy. viac »

Zlatý kruh – tie najkrajšie chrámy v Rusku

Rostov Velikij
14.10.2019

Putovanie po Rusku je plné rozmanitých zážitkov. K dominantám krajiny patria aj chrámy, známe vďaka typickej architektúre so zlatými kupolami. Podľa nich dostal svoje pomenovanie aj známy Zlatý kruh, ktorý združuje dôležité historické miesta v Rusku a ich významné sakrálne pamiatky. viac »

Fantastický tip na výlet: Marmarošská župa je najmalebnejšia oblasťou Rumunska

Marmarošská župa v Rumunsku
26.09.2019

V období Rakúsko-Uhorska sa Marmarošská župa rozprestierala na území súčasného Rumunska a Ukrajiny. Teraz jej patrí už len severozápadná časť Rumunska, ktorá je bohatá na prírodné krásy a historické zaujímavosti. Veľmi cenné sú najmä drevené pamiatky od tunajších majstrov, ktorí bravúrne zvládli techniky náročnej drevorezby. viac »

Palazzo Parisio – miniatúra parížskeho Versailles

Palazzo Parisio
25.09.2019

Malta sa nám väčšinou spája so starobylými atrakciami, ktoré nás vracajú späť na začiatok nášho letopočtu. Popri týchto vzácnych pamiatkach si ale v programe nechajte miesto aj na jeden palác, ktorý bol postavený v novodobejších dejinách. Palazzo Parisio nadväzuje na tradičnú francúzsku architektúru a podľa odborníkov je zmenšeninou slávneho Versailles. viac »

Hrad Glamis – strašidelné miesto, kde Alžbeta II. strávila detstvo

Hrad Glamis
16.09.2019

Škótske hrady dokážu už na prvý pohľad upútať svojou drsnou krásou. Ukrývajú v sebe veľký kus tajomnej histórie, ktorá neprestáva nikdy prekvapovať. Popri iných známych konkurentoch v ničom nezaostáva ani Glamis. Magické miesto, s ktorým sa spája množstvo strašidelných historiek, bolo kedysi domovom kráľovnej Alžbety II. a aj v súčasnosti predstavuje pýchu anglickej monarchie. viac »

Španielske schody - najromantickejšia z dominánt Ríma

Španielske schody, Rím, Taliansko
04.09.2019

K najznámejším pamiatkam v Ríme patrí určite Koloseum, chrám sv. Petra a Fontana di Trevi, žiaden návštevník Večného mesta ale určite nevynechá ani pohľad na slávne Španielske schody, ktoré si zahrali vo viacerých kultových filmoch. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Nedeľa, 8. december. 2019. Meniny má Marína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa