Historické budovy, stavby a pamiatky

Päť najkrajších víl Mediciovcov: Pohodlie, luxus a rodové poklady pod jednou strechou

Päť najkrajších víl Mediciovcov:
2024-02-05 00:00:00

Bohato zdobený strop je hotový. Vyobrazený je na ňom aj pápežský znak. Miestnosť totiž obýva Lev X., ktorý sa roku 1513 stal novým Svätým otcom. „A na stenách budú fresky,“ diktuje si hlava katolíckej cirkvi. Práve si totiž zvelebuje komnaty v jednej rezidencii pri Florencii. Ktorý umelec sa mu o nástennú maľbu postará? viac »

Akvadukt Amoreira patrí k architektonickým zázrakom: Miestni si ho zaplatili zo svojich daní

Akvadukt Amoreira patrí k
2024-02-02 00:00:00

Ľudia z portugalského mesta Elvas, ktoré leží neďaleko hraníc s Kastíliou, chodia k miestnej studni s čoraz väčšími obavami. Tunajší prameň rýchlo vysychá. Za chvíľu už nebude pre všetkých obyvateľov, ktorých naopak pribúda, vôbec stačiť... viac »

V Grécku sprístupnili ruiny najväčšieho paláca, bol v ňom korunovaný Alexander Veľký

V Grécku sprístupnili ruiny
2024-01-06 18:00:00

Grécke úrady po 16-ročnej rekonštrukcii v piatok opäť sprístupnili pozostatky paláca, v ktorom bol Alexander Veľký korunovaný za kráľa. Palác je súčasťou archeologickej lokality s ruinami starovekého mesta Aigai, ktorá sa nachádza pri meste Vergina na severe krajiny. TASR správu prevzala zo stanice BBC News. viac »

Taliansky CastelBrando - hrad s vlastnou lanovku aj najvyšším vianočným stromčekom v krajine

Taliansky CastelBrando - hrad
2023-12-22 00:00:00

Ak sa niekedy počas svojej dovolenky v Taliansku zatúlate aj do kolísky obľúbeného prosecca medzi mestami Conegliano a Valdobbiadene, navštívte aj neďaleký zámocký hotel CastelBrando. Ponúka nádherné výhľady do okolia, zaujímavú expozíciu a navyše sa doň vyveziete lanovkou! viac »

Kúsok orientu u nás: Jednu z najkrajších stavieb Európy takmer nikto nepozná

Kúsok orientu u nás:
2023-12-21 00:00:00

Kráľovský alebo Brighton Pavillion sa nachádza v meste Brighton. Patril medzi oficiálne sídla anglického panovníka a postavený bol v troch etapách. Tá najhlavnejšia a prvá sa odohrala na konci 18. storočia. Patrí medzi najkrajšie budovy v krajine a navyše má pútavú históriu. viac »

Pápež František nechce byť pochovaný vo Vatikáne: Toto je miesto, kde spočinie naveky

Pápež František nechce byť
2023-12-16 00:00:00

Pápež František chce výrazne zjednodušiť zložitý pápežský pohrebný rituál a ako prvý pápež za vyše storočie chce byť pochovaný mimo Vatikánu. Pozrite sa s nami na miesto, ktoré si vybral pre svoj večný odpočinok. viac »

Portugalský hrad Silves je nádherný, milovníkov zvierat však nepoteší

Portugalský hrad Silves je
2023-12-08 12:00:00

Oblasť Algarve prichádza s ďalšou turistickou zaujímavosťou, ktorú si môžete pozrieť už počas nasledujúcej návštevy. Hrad Silves sídli v rovnomennom meste a patrí medzi najvýznamnejšie stavby tohto druhu nielen v celom regióne, ale aj v Portugalsku. Spája sa so zaujímavými legendami, ale jedna z nich istotne nahnevá všetkých milovníkov psov. viac »

Faerské ostrovy preslávila divoká príroda, turistov však očaria aj historické pamiatky

Saksun
2023-11-28 12:00:00

Na Faerské ostrovy ľudia prichádzajú najmä kvôli ich prírode. Tak ako pri ostatných severských krajinách, i tu sú všetky zákutia priam nezabudnuteľné. Popri potulkách v divočine si však zahrňte do vášho cestovateľského plánu aj návštevu ich historických pamiatok. Tých je na ostrovoch mnoho a ponúkajú nevšedný pohľad na ich dejiny. viac »

Prehľad pre milovníkov pamiatok: Toto sú najkrajšie hrady, zámky a paláce v južnom Španielsku

Prehľad pre milovníkov pamiatok:
2023-11-27 00:00:00

Medzi historické skvosty Španielska patrí viacero hradov a zámkov, z ktorých viaceré dokonca stále vlastní kráľovská rodina. Niekoľko zaujímavých pamiatok nájdete aj na juhu krajiny, kde bežne trávime letné dovolenky. Andalúzia a ostatné regióny sú popretkávané zaujímavými stavbami, ktoré spestria vaše výlety v týchto končinách. viac »

Milovaná sultánmi aj katolíckymi kráľmi: Zachránil Alhambru pred zničením chromý vojak?

Milovaná sultánmi aj katolíckymi
2023-10-27 00:00:00

Maurskí básnici prirovnávajú Alhambru k „perle vsadenej do smaragdu“ v narážke na farbu budov a lesy okolo. So svojimi šiestimi palácmi pretrvá tento maurský klenot stáročia a stane sa odpočinkovým miestom sultánov aj nových španielskych katolíckych kráľov. Je ušetrený, pretože je považovaný za symbol reconquisty nad Arabmi. Ferdinand Aragonský a Isabela Kastilská sú navyše Alhambrou tak okúzlení, že sa sem čoskoro nasťahujú. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Piatok, 23. február. 2024. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa