Historické budovy, stavby a pamiatky

Hrad Trakai vznikol kvôli ženskému rozmaru, dnes patrí k top atrakciám Litvy

18.11.2021 |

Hrad Trakai sa nachádza len 30 kilometrov od Vilniusu. Vznikol na nádhernom mieste uprostred jazera, vďaka čomu pôsobí, akoby sa na ňom vznášal. Teraz sa v ňom už nachádza múzeum, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v krajine.

Viac článkov

Ozdobou fínskych Helsiniek sú aj kostoly: Táto pätica je naozaj výnimočná

Helsinská katedrála
14.11.2021

Kombinácia prírody a majstrovského umenia šikovných architektov nám ponúka to najkrajšie zo sakrálnej tvorby, čo môžeme vidieť v metropole Fínska. Často sú to aj nové kostoly, ktoré vzdávajú úctu Bohu a svätcom a ukazujú nám, koľko talentu sa skrýva v niektorých majstroch. viac »

Rozprávkový Schwerin bol pýchou nemeckej šľachty: Má presne 365 vežičiek

Zámok Schwerin
16.10.2021

Na severe Nemecka sa uprostred jazera Schwerin rozprestiera rovnomenný zámok. Postavili ho na malom ostrovčeku, no napriek tomu vás prekvapí svojou veľkoleposťou. Nachádza sa v ňom niekoľko stoviek miestností a vďaka tomu patrí medzi najrozsiahlejšie šľachtické sídla v krajine. viac »

V Španielsku je vyše 20 tisíc kostolov: Toto sú tie najúžasnejšie

Katedrála v Burgose
02.10.2021

Španielsko patrí medzi krajiny so silnou náboženskou tradíciou. I z toho dôvodu nájdete na jeho území množstvo nádherných kostolov. Chrámy stavali v tých najkrajších mestách a bonusom navyše je často nádherná vyhliadka na okolie. Ak patríte medzi fanúšikov sakrálneho umenia, vyberte sa na výlet do týchto končín. viac »

Luxemburský hrad Vianden - miesto, ktoré zbožňoval aj Victor Hugo

Hrad Vianden, Luxembursko
05.08.2021

I keď je Luxembursko malou krajinou, cestovateľov dokáže prekvapiť veľkým množstvom nádherných historických pamiatok. Spomedzi nich vyniká hrad Vianden, ktorý sa nachádza v rovnomennom meste. Stačí zájsť na sever krajiny a nechať sa unášať jeho krásou. viac »

Netradičný pohľad na obľúbenú destináciu: Spoznajte najvzácnejšie hrady a zrúcaniny Grécka

Hrad Pandeli, Leros
02.05.2021

V súvislosti s históriou Grécka zvyčajne nepremýšľame o ich tradičných hradoch a zámkoch. Väčšinou sa sústredíme na stavby spojené s antickými dejinami, ktoré sú pre nás dostatočne lákavé i kvôli ich tajomstvám, ktoré nám postupne vydávajú. Dnes ich pri našich potulkách po tejto krajine vynecháme a pozrieme sa práve na sídla bývalých panovníkov, ktorí žili v týchto končinách. viac »

Londýnsky Eltham - palác, kde žúrovali politici i umelci

Zámok Eltham v Londýne
21.03.2021

Britská monarchia vlastní mnoho vzácnych pamiatok, ktoré boli v minulosti obydliami panovníkov. Zatiaľ čo niektoré z nich ako napríklad Buckinghamský palác alebo hrad Balmoral v Škótsku využíva kráľovská rodina až dodnes, z iných sa stali obľúbené pamiatky s pútavou históriou. Jednou z nich je aj londýnsky palác Eltham, ku ktorému patrí aj nádherná rozsiahla záhrada. viac »

Od templárov k mníchom Kristovho rádu: Kláštor v Tomare ukrýva zaujímavé tajomstvá

Kláštor Kristovho rádu v
16.03.2021

Rád templárov patril v minulosti k najvplyvnejším kresťanským spolkom. S jeho pôsobením sa spájajú mnohé legendy - napríklad o tom, že sú strážcami vzácnych pokladov a najväčších tajomstiev ľudstva. V skutočnosti bolo ich hlavnou úlohou chrániť kresťanstvo a jeho hodnoty. Najmä v Európe nájdete viacero ich bývalých centier, jedno z nich sa nachádza v nádhernom portugalskom meste Tomar. viac »

Koloseum sa kedysi kúpalo v krvi: 20 zaujímavostí o najznámejšom symbole starovekého Ríma

Koloseum
01.03.2021

Po príchode do Ríma smerujú kroky väčšiny turistov najprv ku Koloseu. Historická budova púta pozornosť i stáročia po jej vzniku. Kedysi miesto divokej zábavy, ale aj krutých bojov dnes ticho svedčí o tom, ako trávili voľný čas naši predkovia. A napriek tomu, že kvôli vplyvu poveternostných podmienok chátra, stále nám ukazuje čaro tejto talianskej pýchy. viac »

Hrad Fénis – sídlo boháčov s tajnou časťou pre plebs

Hrad Fénis v Taliansku
12.02.2021

Údolie d`Aosta je známe nádhernou prírodou. Nachádza sa v blízkosti hraníc so Švajčiarskom a Francúzskom. Vďaka tomu sa dovolenkári často vyberú na výlety aj do susedných krajín. Uprostred tejto nádhernej oblasti sídli hrad Fénis, ktorý má za sebou pútavú históriu a dnes je jedným z dôvodov, prečo turisti objavili aj tento zaujímavý región. viac »

Hrad Culzean – európsky klenot rodiny Kennedyovcov

Hrad Culzean
05.02.2021

Pre hrad Culzean našli jeho prví majitelia nádherné miesto na škótskom pobreží. Vďaka tomu sa stal jedným z najluxusnejších šľachtických sídiel v krajine. Okrem samotnej historickej pamiatky sa okolo neho rozprestiera nádherný park, ktorý je pre novomanželov z tohto regiónu obľúbeným miestom na svadobné fotenie. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 30. november. 2021. Meniny má Ondrej, Andrej.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa