Historické budovy, stavby a pamiatky

Najkrajšie zámky na Loire: Vyrástli z rozmarov kráľov?

25.01.2023 |

Vyše 280 kilometrov dlhé údolie rieky Loiry sa niekedy prezýva Záhrada Francúzska. Jeho kúzlu v 15. storočí podľahli aj sami králi, ktorí sa počas prebiehajúcej storočnej vojny necítili v Paríži práve bezpečne. Svoje sídla preniesli práve sem a zotrvali tu po nasledujúce stáročia.

Viac článkov

Veľkolepá udalosť v Pompejach: Otvorili dom, prirovnávaný k Sixtínskej kaplnke

Bazén na zachytávanie dažďovej
11.01.2023

V juhotalianskych Pompejach v utorok znovu otvorili pre návštevníkov tzv. Dom Vettiovcov (taliansky: Casa dei Vetii), pamiatku preslávenú bohatou freskovou výzdobou s mytologickými či erotickými motívmi. Reštaurátori pracovali na ich obnove dve desaťročia, informuje TASR na základe správy agentúry ANSA. viac »

Belémska veža: Spása pre námorníkov, strašiak pre väzňov

Belémska veža: Spása pre
15.11.2022

Dokázali to! Ich dlhá a strastiplná výprava je na konci. Akonáhle portugalskí námorníci zazrú v diaľke Belémsku vežu, spadne im kameň zo srdca. Až pri pohľade na dominantu lisabonského prístavu uveria, že ich utrpenie skončilo a v poriadku sa vracajú domov... viac »

Najväčšie poklady Turecka: Tieto pamiatky sú zapísané na zozname UNESCO

Najväčšie poklady Turecka: Tieto
11.11.2022

Dovolenku v Turecku si nemusíte plánovať len počas leta. V prímorských oblastiach vládne príjemné počasie počas celého roka. I keď sa nepôjdete kúpať, užijete si túto krajinu z úplne iného pohľadu. Naplánujte si cestu po ich pamiatkach alebo prírodných zaujímavostiach, ktoré sú zaradené na zozname UNESCO atrakcií. Dokopy ich je 19 a každá stojí za vašu návštevu. viac »

Švédsko neláka len nádhernou prírodou: Presvedčí vás aj 5 najkrajších zámkov v krajine

Švédsko neláka len nádhernou
16.10.2022

Krajina Vikingov je známa svojimi pútavými dejinami. Postupne tam vládlo veľa významných panovníkov, ktorí zanechali na seba spomienku aj v podobe svojich sídiel. Tak ako na Slovensku, aj vo Švédsku nájdete v každom regióne pár zaujímavých hradov, ktoré stoja za vašu návštevu. Tieto sú najkrajšie z nich. viac »

Skutočný gotický poklad: 10 zaujímavostí o katedrále v Chartres

Katedrála v Chartres ukrýva
22.09.2022

Francúzsko sa môže pochváliť množstvom historicky cenných a zaujímavých kostolov. Medzi nimi vyniká i katedrála Notre Dame v Chartres. S unikátnou stavbou gotického štýlu sa spája viacero legiend. Pozornosť turistov teda priláka nielen vďaka jej kráse, ale aj tajomným príbehom. viac »

Hrad Balmoral – miesto, kde naposledy vydýchla britská kráľovná Alžbeta II.

Balmoral, Spojené kráľovstvo Veľkej
09.09.2022

Vo štvrtok popoludní obletela celý svet mimoriadne smutná správa - vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Svoje posledné dni strávila na milovanom hrade Balmoral v Škótsku. viac »

Rumunská perla Konstanca: V secesnom kasíne utrácala majetok smotánka Európy

Rumunská perla Konstanca: V
19.08.2022

Do rumunskej Constanty na pobreží Čierneho mora zavíta v roku 1914 Mikuláš II. s rodinou. Ruský cár navštívi aj tunajšie vyhlásené kasíno, kde sa schádza smotánka z celej Európy! Čoskoro však vypuká vojna a okázalý svätostánok bohatých a mocných zohavia nemecké bomby... viac »

Portugalský kláštor Alcobaca vznikol na močarisku: Patrí k najkrajším gotickým pamiatkam sveta

Portugalský kláštor Alcobaca vznikol
10.08.2022

Mestečko Alcobaca leží 120 kilometrov od Lisabonu. O jeho založenie a rozvoj sa zaslúžili mnísi, ktorí žili v tunajšom kláštore, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Ten postavili na močarisku, ktoré postupne vysušovali a zaberali stále väčšie územie. Neskôr pomáhali pri vzdelávaní obyvateľov a naučili ich aj základy poľnohospodárstva, ktorým sa živia dodnes. viac »

Vodný hrad Scaligero – jedno z najkrajších miest pri Gardskom jazere

Vodný hrad Scaligero –
07.08.2022

Gardské jazero (Lago di Garda) patrí k obľúbeným turistickým cieľom Slovákov. Máte k nemu blízko z Milána, Verony i Benátok, takže keď sa vyberiete na výlet do týchto vyhľadávaných miest, môžete sa pozrieť aj na toto krásne miesto. Okrem nádhernej prírody tam nájdete aj zaujímavé pamiatky, medzi ktorými vyniká najmä hrad Scaligero. viac »

Vzácnosť v Istanbule: Po piatich rokoch opráv sprístupnili bazilikovú cisternu

Vzácnosť v Istanbule: Po
01.08.2022

Po päťročnej obnove v piatok opäť sprístupnili historickú podzemnú cisternu v tureckom Istanbule. Táto unikátna zásobáreň vody bola postavená pre Konštantínopol ako hlavné mesto bývalej Byzantskej ríše v polovici 6. storočí počas vlády cisára Justiniána. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Pondelok, 30. január. 2023. Meniny má Ema.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa