Historické budovy, stavby a pamiatky

Adieu, Notre-Dame: Takto si budú turisti pamätať dominantu Paríža v plnej kráse

16.04.2019 |

Katedrálu Notre-Dame v Paríži zasiahol 15. apríla podvečer ničivý požiar a jej budúcnosť je momentálne neistá. Francúzsky prezident hovorí o znovuvybudovaní zničených častí, je však otázne, či s takýmto riešením budú súhlasiť aj pamiatkári. Je možné, že vzácna stavba zostane v takom stave, v akom ju zanechala živelná pohroma a jej zničené časti budú návštevníkom pripomínať už len výstavné exponáty, modely či videoprezentácie. Milióny ľudí z celého sveta si ju však budú navždy pamätať v jej dokonalej podobe z minulosti.

Viac článkov

Staroveký Rím či Grécko na vlastnej koži: 7 najlepších miest s antickými pamiatkami

Najkrajšie antické pamiatky
27.03.2019

Antická architektúra sa považuje za základ, z ktorého vychádzalo viacero umeleckých smerov. Svoj vrchol dosahovala približne v období od 11. storočia pr. Kr. po 6. storočie nášho letopočtu, do ktorého spadajú tie najkrajšie diela gréckeho a rímskeho staviteľstva. Tie dodnes zdobia viacero krajín Európy. viac »

Slávne Pompeje – najprv dovolenkový raj Rimanov, potom peklo na Zemi

Pompeje, Taliansko
22.03.2019

Príbeh Pompejí najväčšmi poznačil výbuch sopky Vezuv. Obrovská tragédia dnes turistov láka preskúmať trosky miest, ktoré v minulosti zničila láva, pemza a prach z nej. Zo Slovenska sa tam najjednoduchšie dostanete letecky cez Neapol, od ktorého sú vzdialené menej ako tridsať kilometrov. Takto jednoducho môžete spojiť výlet do dvoch krásnych talianskych miest. viac »

Nádherný kláštor v Rile - najpopulárnejšia pamiatka Bulharska

Kláštor v bulharskej Rile
15.03.2019

Najväčší bulharský kláštor Rila sa nachádza v rovnomennom pohorí, ktoré je od Sofie vzdialené približne 117 kilometrov. Má vyše tisícročnú históriu a je vynikajúcou prezentáciou tunajšej sakrálnej architektúry. K jeho dejinám sa viažu zaujímavé historky a fakty, ktoré medzi turistami zvyšujú jeho atraktivitu. viac »

Nešťastná láska, čerti aj duchovia: Ukrajinské hrady skrývajú zaujímavé legendy

Ruiny hradu Kremenec, Ukrajina
11.03.2019

Počas návštev hradov a zámkov návštevníci neočakávajú len prehliadku historického nábytku a pohľad na prepych, ktorý si kedysi dožičili ich obyvatelia. Najzaujímavejší moment prichádza vtedy, keď sprievodca vytiahne zo zásoby nejakú zaujímavú historku. Práve tá im pridáva na atraktívnosti a priláka tam ďalších zvedavcov. Ukrajinské hrady vám aj v tomto smere majú čo ponúknuť. viac »

Edinburghský hrad - miesto, kde steny majú uši

Edinburghský hrad, Škótsko
01.03.2019

Na území Škótska môžete navštíviť a obdivovať veľa zaujímavých hradov a pevností. Na cestovateľských zoznamoch sa najčastejšie nachádza ten, ktorý hrdo tróni nad centrom Edinburghu. Jeho história je poprepletaná intrigami, kurióznymi faktami a pútavými príbehmi. viac »

Oberhofen – najkrajší stredoveký hrad v Alpách

Hrad Oberhofen, Švajčiarsko
27.01.2019

Len 30 kilometrov od Bernu nájdete unikát švajčiarskej histórie. Hrad Oberhofen stojí priamo pri Thunskom jazere, vďaka čomu patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky v krajine. Jeho história siaha do 13. storočia, ale táto oblasť bola osídlená podstatne skôr. Kedysi tam žili najmä rybári, ktorí tam našli veľmi dobrý spôsob obživy. viac »

Symbol Londýna: 20 najzaujímavejších faktov o Westminsterskom opátstve

Westminsterské opátstvo, Londýn, Spojené
15.01.2019

Westminsterské opátstvo patrí k najvýznamnejším pamiatkam v Londýne. Tento kráľovský chrám je miestom všetkých dôležitých udalostí v monarchii. Práve tam korunujú nových panovníkov, ktorí tam po smrti nachádzajú miesto posledného odpočinku. Denne ho navštívia tisíce turistov, ktorí so zatajeným dychom sledujú precíznu prácu architektov a stavebníkov. viac »

Fontainebleau – zámok, ktorý milovali všetci francúzski králi

Zámok Fontainebleau, Francúzsko
25.12.2018

Ani jeden z francúzskych zámkov sa u šľachticov netešil tak veľkej obľube ako Fontainebleau. Pôvodne šlo o malú nenápadnú stavbu, ktorá sa však nachádzala v obklopení krásnej prírody. Kvôli tomu toto sídlo začali postupne navštevovať všetci francúzski králi. Každý z nich v ňom zanechal svoju pečať a vytvorili z neho najhonosnejší zámok v krajine. viac »

Symbol Anglicka v plnej paráde: Toto sú najkrajšie opátstva Albionu

Opátstvo Whitby
02.12.2018

Anglicko je vynikajúcou dovolenkovou destináciou pre všetkých milovníkov histórie. V každej menšej obci nájdete nejakú zaujímavosť, ktorá vám priblíži dejiny tejto krajiny. Okrem nádherných zámkov a hradov patria k najväčším atrakciám krajiny aj opátstva, ktoré svojou veľkoleposťou smelo konkurovali niektorým palácom. viac »

Cintorín, kde treba mapu: Na Père-Lachaise odpočívajú najslávnejšie osobnosti Európy

Cintorín Père-Lachaise, Paríž, Francúzsko
01.11.2018

Cintoríny obvykle nepatria k obvyklým turistickým zastávkam, parížsky Père-Lachaise je však výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Popri Eiffelovej veži, katedrále Notre-Dame či slávnom múzeu Louvre ho každoročne navštívi vyše jeden a pol milióna ľudí. A nejeden zatúži odpočívať raz navždy práve na tomto výnimočnom mieste po boku toľkých slávnych ľudí. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa