Historické budovy, stavby a pamiatky

Naslávnejší odkaz starých Grékov: 20 zaujímavostí o aténskej Akropole

10.07.2020 |

Počas prechádzok po Aténach sa neubránite pohľadom na Akropolu, pri ktorých začnete premýšľať o tom, ako vyzerala v časoch najväčšej slávy. Stačí trochu fantázie na to, aby ste si predstavili, ako sa tam kedysi stretávali grécki myslitelia a uctievali svojich bohov. Dnes tieto ruiny ticho strážia a zdobia panorámu gréckej metropoly a nedovolia nám zabudnúť na to, aké významné boli predošlé generácie Európanov.

Viac článkov

Francúzsky hrad Haut-Koenigsbourg - stredoveká inšpirácia Pána prsteňov

Hrad Haut-Koenigsbourg
09.07.2020

Región Alsasko patrí vo Francúzsku k tým najnavštevovanejším. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nemeckom, čo výrazne poznačilo jeho kultúru. S touto krajinou sú úzko späté dejiny jednej z jeho historických zaujímavostí. Stredoveký hrad Haut-Koenigsborg mal v tejto oblasti veľmi významnú pozíciu. Istú časť histórie patril Nemecku, no po 1. svetovej vojne ho opäť vrátili pod správu Francúzska. viac »

Opevnený kostol Biertan - výnimočná stavba na výnimočnom mieste

Opevnený kostol Biertan v
02.07.2020

Transylvánia patrí k najkrajším regiónom Rumunska. Okrem prírodných zaujímavostí tam uvidíte niekoľko cenných historických pamiatok. Medzi ne patrí aj opevnený kostol v Biertane, ktorý nesie rovnaké pomenovanie ako mestečko, kde sídli. Svätostánok, ktorý v mnohom pripomína stredoveké opevnené hrady, patrí medzi najvzácnejšie európske pamiatky. viac »

Prekliata ozdoba talianskeho Terstu: 20 zaujímavostí o zámku Miramare

Zámok Miramare
27.05.2020

Región okolo talianskeho mesta Terst považujú za jednu z najkrajších prímorských oblastí. Vo veľkej miere za to vďačí aj zámku Miramare. Romantická stavba priamo na pobreží už z diaľky upúta vašu pozornosť. Viažu sa k nej zaujímavé dejiny, ktoré sú popretkávané rôznymi legendami. viac »

Ermitáž je srdcom Petrohradu: 20 zaujímavostí o najväčšej galérii v Rusku

Ermitáž, Petrohrad
23.05.2020

Legendárna Ermitáž v Petrohrade patrí medzi najlepšie múzeá na svete. V jej expozícii figurujú tisíce vzácnych exponátov z celého sveta, ktoré mapujú bohaté dejiny umenia. Rozprestiera sa v šiestich budovách, ktoré pútajú pozornosť nádhernou architektúrou a precíznym zdobením fasády. viac »

Romantika na pohľadanie: 7 najkrajších hradov a zámkov v Anglicku

Záhrady Alnwick, Northumberland
15.02.2020

Anglicko patrí medzi krajiny, ktoré ponúkajú cestovateľom tie najzaujímavejšie historické pamiatky. Stredoveké hrady, majestátne katedrály, ale aj elegantné meštianske domy sú výbornou ukážkou toho, ako sa menila kultúra v týchto končinách. V každom regióne nájdete niekoľko vzácnych zaujímavostí, ktoré by nemali chýbať medzi vašimi dovolenkovými plánmi. viac »

Noc v múzeu: V Turecku môžete dovolenkovať v hoteli s najväčšou starovekou mozaikou na svete

The Museum Hotel Antakya
06.02.2020

Turecko je obľúbeným cieľom dovolenkárov nielen kvôli nádherným plážam, ale aj pre bohatstvo historických pamiatok. Začiatkom roka otvorili na juhovýchode krajiny hotel, ktorý ulahodí všetkým milovníkom dejín. Vo svojich útrobách totiž ukrýva najväčšiu mozaiku na svete a obrovské množstvo ďalších archeologických nálezov. viac »

Palác Drottningholm – Versailles severnej Európy

Palác Drottningholm
14.01.2020

Švédsky palác Drottningholm sa nachádza na predmestí Štokholmu. Využívajú ho ako oficiálne kráľovské sídlo a patrí medzi budovy, ktoré vlastnia priamo členovia monarchie. Napriek tomu je prístupný aj pre verejnosť. Návštevníci sa dostanú do parku a do tých priestorov, ktoré nevyužíva rodina týchto panovníkov. viac »

Ruský ostrov Kiži – jedinečný skanzen ruskej drevenej dedinky

Ostrov Kiži, Rusko
03.01.2020

Históriu národa by sme nemali spoznávať iba prostredníctvom honosných panských sídiel a meštianskych domov, ale v každej navštívenej krajine by sme si mali obzrieť aj jednoduché obydlia chudobných obyvateľov. Na tento účel výborne slúžia skanzeny, ktoré nám navyše predstavia aj pôvodné tradície danej oblasti. V Rusku sa jedna z najkrajších drevených dediniek nachádza na úžasnom mieste na ostrove Kiži. viac »

Milánsky dóm – piaty najväčší katolícky kostol sveta s viacerými rekordmi

Milánska katedrála
29.12.2019

Vďaka znamenitej architektúre a bohatej histórii je Milánsky dóm najobľúbenejším kostolom v Taliansku. Spája sa s ním niekoľko prvenstiev a patrí medzi najzaujímavejšie katedrály na celom svete. Postavený je v gotickom štýle a na námestí je hlavnou dominantou, ktorá zároveň patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky v tejto časti krajiny. viac »

Neskutočné, že nám doteraz unikal: Taliansky palác Caserta je najväčšou konkurenciou Versailles

Palác Caserta v Taliansku
03.12.2019

Francúzska pýcha Versailles bola predlohou pre mnohé iné európske zámky. No zatiaľ čo sa na neho niektorí panovníci pozerali ako na inšpiráciu, pre iných bol motiváciou, aby ho prekonali. Palác Caserta bol domovom rodiny Bourbonovcov a už v tej ére sa pokladal za hlavného konkurenta parížskeho kráľovského sídla. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa