Historické budovy, stavby a pamiatky

Opevnený kostol Biertan - výnimočná stavba na výnimočnom mieste

02.07.2020 |

Transylvánia patrí k najkrajším regiónom Rumunska. Okrem prírodných zaujímavostí tam uvidíte niekoľko cenných historických pamiatok. Medzi ne patrí aj opevnený kostol v Biertane, ktorý nesie rovnaké pomenovanie ako mestečko, kde sídli. Svätostánok, ktorý v mnohom pripomína stredoveké opevnené hrady, patrí medzi najvzácnejšie európske pamiatky.

Viac článkov

Po stopách grófa Draculu: Päť tajomných hradov Rumunska

Hrad Hunedoara (Korvínov hrad)
07.08.2019

Lákajú vás legendy a ľudové bájky viac než história a fakty? Vydajte sa s nami do Rumunska – do krajiny, ktorá je neodmysliteľne spojená s historkami o krvilačnom vládcovi. Tajomný hrad Bran v Transylvánii však nie je jediným miestom, ktoré stojí za zastávku na potulkách juhovýchodnou Európou. Stredoveké hrady patria medzi najvýznamnejšie národné pamiatky Rumunska a ich sláva je známa po celom svete. Prinášame vám tipy na päť hradov, vďaka ktorým poznáte Rumunsko z trochu inej stránky. viac »

Hagiu Sofiu stavalo 100.000 robotníkov: Dnes ju obdivuje celý svet

Hagia Sofia v Istanbule
24.07.2019

Chrám Hagia Sofia sa stal jedným z hlavných symbolov Istanbulu. Nachádza sa v jeho európskej časti a postavili ho tam v 6. storočí. Na jeho budovaní spolupracovalo 100 000 robotníkov, vďaka čomu sa ho podarilo kompletne dokončiť v priebehu piatich rokov. Majestátnu budovu následne niekoľkokrát prerábali, pretože z kostola sa po vpáde Turkov stala mešita. viac »

Chrám Matky Božej v Paríži: 20 zaujímavostí o Notre Dame, ktoré vás prekvapia

Katedrála Notre-Dame v Paríži
18.07.2019

Správy o požiari v katedrále Notre Dame šokovali celý svet. Napriek tomu sa obyvatelia Francúzska zomkli v pomoci a svoju pýchu plánujú obnoviť v čo najkratšom možnom čase. Prezident Macron hovorí o piatich rokoch, ale podľa odborníkov si to vyžiada podstatne dlhšie obdobie. Ak ste patrili medzi návštevníkov tejto výnimočnej pamiatky, možno sa ešte dnes rozpamätáte na detaily, ktoré vám priblížia tieto zaujímavosti. viac »

Buckinghamský palác: 20 zaujímavostí, ktoré ste o sídle britskej kráľovnej netušili

Buckinghamský palác v Londýne
10.07.2019

Buckinghamský palác je oficiálnym sídlom anglickej kráľovnej. V jeho priestoroch trávi počas roka najviac dní a odtiaľ vydáva všetky svoje dôležité vyhlásenia. S jeho dejinami sa spájajú zaujímavé legendy a tajomstvá, ktoré tam zašifrovali počas jeho výstavby. viac »

Starobylé Mykény - kolíska gréckej civilizácie

Mykény
03.07.2019

Grécko a najmä polostrov Peloponéz je kolískou európskej civilizácie a vždy je v tejto krajine čo obdivovať. Cestovatelia, ktorí milujú dejiny, sa tu rozplývajú od nadšenia, pretože takmer žiadny iný štát nevie ponúknuť toľko historických krás. Jedinečným miestom na spoznávanie našej civilizácie sú aj Mykény, kde môžeme hľadať počiatky celej gréckej civilizácie. viac »

Nepatria k najkrajším, aj tak lákajú milióny: Pláže v Normandii

Prístav v Arromanches, Normandia,
06.06.2019

Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword – možno by ste podľa názvov tieto pláže zaradili kamsi do Spojených štátov, v skutočnosti sú ale ozdobou francúzskej Normandie. Ročne ich navštívia asi dva milióny turistov a väčšina z nich sem neprichádza za oddychom. viac »

Slávne Versailles má aj odvrátenú stránku: 20 zaujímavostí, ktoré ste o pýche Francúzov netušili

Versailles
20.05.2019

Mal byť pýchou všetkých Francúzov a demonštrovať výnimočnosť umelcov tejto krajiny. Palác Versailles vzbudzoval pozornosť a úctu už v čase kráľa Ľudovíta XIV., ktorý ním dokazoval svoju moc a lásku k okázalým veciam. Aj po rokoch vyráža jeho návštevníkom dych a prinúti vás zamyslieť sa nad kreativitou jeho autorov. Osobitou kapitolou sú jeho záhrady, ktoré prezentujú to najlepšie z francúzskeho záhradníctva. viac »

Opulentný domov krvilačného Nera: V Ríme sprístupnili Domus Transitoria (FOTO)

Domus Transitoria
13.05.2019

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (37 – 68) bol rímskym cisárom, ktorého vláda sa niesla v znamení kultúrneho rozvoja. Dal vybudovať mnohé divadlá a podporoval organizovanie rôznych hier a umeleckých súťaží. Napriek tomu si však Nera história pamätá ako tyrana. Nechal zavraždiť vlastnú matku, manželku, adoptívneho brata aj učiteľa Senecu a podpísal sa aj pod kruté prenasledovanie kresťanov. Teraz môžete vstúpiť do domu, kde býval. viac »

Ruský Kremeľ - domov Putina aj obľúbená turistická atrakcia

Kremeľ
06.05.2019

Moskovské Červené námestie združuje viacero významných pamiatok v tomto meste. Nachádza sa tam tiež Kremeľ - domov ruských prezidentov. Časť tohto komplexu je však prístupná verejnosti a môžete sa tam pozrieť na dôležitú časť dejín Ruska. viac »

Pred 500 rokmi zomrel Leonardo da Vinci: Vydajte sa v stopách génia

Vinci
02.05.2019

Keď sa povie meno Leonarda da Vinciho, väčšina ľudí si predstaví Monu Lisu s tajomným úsmevom, alebo vzácnu fresku Posledná večera, ktorú sa len s veľkou námahou podarilo zachovať aj pre ďalšie generácie. V skutočnosti však bolo maliarstvo len jednou z činností, ktoré tento Toskánec tak dokonale ovládal. Venoval sa aj architektúre, hudbe, sochárstvu a vynálezom, vďaka čomu je považovaný za archetyp „renesančného človeka“ a univerzálneho génia. Vydajte sa v jeho stopách. viac »


Streda, 8. júl. 2020. Meniny má Ivan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa