Historické budovy, stavby a pamiatky

Palác Pena – jeden zo siedmich divov Portugalska

12.11.2019 |

Mestečko Sintra leží neďaleko Lisabonu a je známe vďaka bohatému zastúpeniu historických pamiatok. Nachádza sa tam niekoľko šľachtických sídiel, medzi ktoré patrí aj palác Pena. Ten je zaradený medzi sedem divov Portugalska a pestrosťou svojej fasády odkazuje na orientálnu a portugalskú kultúru, ktoré mali vplyv na formovanie celej tejto oblasti.

Viac článkov

Pred 500 rokmi zomrel Leonardo da Vinci: Vydajte sa v stopách génia

Vinci
02.05.2019

Keď sa povie meno Leonarda da Vinciho, väčšina ľudí si predstaví Monu Lisu s tajomným úsmevom, alebo vzácnu fresku Posledná večera, ktorú sa len s veľkou námahou podarilo zachovať aj pre ďalšie generácie. V skutočnosti však bolo maliarstvo len jednou z činností, ktoré tento Toskánec tak dokonale ovládal. Venoval sa aj architektúre, hudbe, sochárstvu a vynálezom, vďaka čomu je považovaný za archetyp „renesančného človeka“ a univerzálneho génia. Vydajte sa v jeho stopách. viac »

Adieu, Notre-Dame: Takto si budú turisti pamätať dominantu Paríža v plnej kráse

Katedrála Notre-Dame v Paríži
16.04.2019

Katedrálu Notre-Dame v Paríži zasiahol 15. apríla podvečer ničivý požiar a jej budúcnosť je momentálne neistá. Francúzsky prezident hovorí o znovuvybudovaní zničených častí, je však otázne, či s takýmto riešením budú súhlasiť aj pamiatkári. Je možné, že vzácna stavba zostane v takom stave, v akom ju zanechala živelná pohroma a jej zničené časti budú návštevníkom pripomínať už len výstavné exponáty, modely či videoprezentácie. Milióny ľudí z celého sveta si ju však budú navždy pamätať v jej dokonalej podobe z minulosti. viac »

Staroveký Rím či Grécko na vlastnej koži: 7 najlepších miest s antickými pamiatkami

Najkrajšie antické pamiatky
27.03.2019

Antická architektúra sa považuje za základ, z ktorého vychádzalo viacero umeleckých smerov. Svoj vrchol dosahovala približne v období od 11. storočia pr. Kr. po 6. storočie nášho letopočtu, do ktorého spadajú tie najkrajšie diela gréckeho a rímskeho staviteľstva. Tie dodnes zdobia viacero krajín Európy. viac »

Slávne Pompeje – najprv dovolenkový raj Rimanov, potom peklo na Zemi

Pompeje, Taliansko
22.03.2019

Príbeh Pompejí najväčšmi poznačil výbuch sopky Vezuv. Obrovská tragédia dnes turistov láka preskúmať trosky miest, ktoré v minulosti zničila láva, pemza a prach z nej. Zo Slovenska sa tam najjednoduchšie dostanete letecky cez Neapol, od ktorého sú vzdialené menej ako tridsať kilometrov. Takto jednoducho môžete spojiť výlet do dvoch krásnych talianskych miest. viac »

Nádherný kláštor v Rile - najpopulárnejšia pamiatka Bulharska

Kláštor v bulharskej Rile
15.03.2019

Najväčší bulharský kláštor Rila sa nachádza v rovnomennom pohorí, ktoré je od Sofie vzdialené približne 117 kilometrov. Má vyše tisícročnú históriu a je vynikajúcou prezentáciou tunajšej sakrálnej architektúry. K jeho dejinám sa viažu zaujímavé historky a fakty, ktoré medzi turistami zvyšujú jeho atraktivitu. viac »

Nešťastná láska, čerti aj duchovia: Ukrajinské hrady skrývajú zaujímavé legendy

Ruiny hradu Kremenec, Ukrajina
11.03.2019

Počas návštev hradov a zámkov návštevníci neočakávajú len prehliadku historického nábytku a pohľad na prepych, ktorý si kedysi dožičili ich obyvatelia. Najzaujímavejší moment prichádza vtedy, keď sprievodca vytiahne zo zásoby nejakú zaujímavú historku. Práve tá im pridáva na atraktívnosti a priláka tam ďalších zvedavcov. Ukrajinské hrady vám aj v tomto smere majú čo ponúknuť. viac »

Edinburghský hrad - miesto, kde steny majú uši

Edinburghský hrad, Škótsko
01.03.2019

Na území Škótska môžete navštíviť a obdivovať veľa zaujímavých hradov a pevností. Na cestovateľských zoznamoch sa najčastejšie nachádza ten, ktorý hrdo tróni nad centrom Edinburghu. Jeho história je poprepletaná intrigami, kurióznymi faktami a pútavými príbehmi. viac »

Oberhofen – najkrajší stredoveký hrad v Alpách

Hrad Oberhofen, Švajčiarsko
27.01.2019

Len 30 kilometrov od Bernu nájdete unikát švajčiarskej histórie. Hrad Oberhofen stojí priamo pri Thunskom jazere, vďaka čomu patrí medzi najfotografovanejšie pamiatky v krajine. Jeho história siaha do 13. storočia, ale táto oblasť bola osídlená podstatne skôr. Kedysi tam žili najmä rybári, ktorí tam našli veľmi dobrý spôsob obživy. viac »

Symbol Londýna: 20 najzaujímavejších faktov o Westminsterskom opátstve

Westminsterské opátstvo, Londýn, Spojené
15.01.2019

Westminsterské opátstvo patrí k najvýznamnejším pamiatkam v Londýne. Tento kráľovský chrám je miestom všetkých dôležitých udalostí v monarchii. Práve tam korunujú nových panovníkov, ktorí tam po smrti nachádzajú miesto posledného odpočinku. Denne ho navštívia tisíce turistov, ktorí so zatajeným dychom sledujú precíznu prácu architektov a stavebníkov. viac »

Fontainebleau – zámok, ktorý milovali všetci francúzski králi

Zámok Fontainebleau, Francúzsko
25.12.2018

Ani jeden z francúzskych zámkov sa u šľachticov netešil tak veľkej obľube ako Fontainebleau. Pôvodne šlo o malú nenápadnú stavbu, ktorá sa však nachádzala v obklopení krásnej prírody. Kvôli tomu toto sídlo začali postupne navštevovať všetci francúzski králi. Každý z nich v ňom zanechal svoju pečať a vytvorili z neho najhonosnejší zámok v krajine. viac »


Piatok, 15. november. 2019. Meniny má Leopold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa