Historické budovy, stavby a pamiatky

Hrad Gravensteen – strašné miesto, ktorého sa každý bál

17.01.2022 |

V belgickom meste Gent stojí hrad Gravensteen, ktorý postavili v 12. storočí. Pôvodní majitelia v ňom nežili dlho, preto bol celé stáročia opustený. Nakoniec mu našli nové využitie a premenili ho na väzenie, ktorého sa každý zločinec bál. I z toho dôvodu tam dnes inštalovali múzeum mučenia, ktoré je podľa mnohých návštevníkov skúškou nervov.

Viac článkov

Španielsky Alcázar – Disneyho inšpirácia na zámok pre Popolušku

Alcázar v Segovii
11.10.2020

Walt Disney sa pri vymýšľaní svojho rozprávkového sveta inšpiroval mnohými pamiatkami. Jednou z nich je španielsky hrad Alcázar, ktorý mu slúžil ako predloha pri tvorbe zámku pre Popolušku. Od tohto momentu sa popularita tejto atrakcie ešte viac zvýšila a stala sa hitom medzi putovníkmi touto nádhernou krajinou. viac »

Studená vojna: V Albánsku turistov stále priťahujú Hodžove tunely

V Albánsku turistov stále
08.10.2020

V Albánsku podobne ako v iných krajinách pandémia Covidu-19 otriasla turistickým ruchom. Tých niekoľko málo zostávajúcich zahraničných návštevníkov sa ale napriek tomu odvažuje vstúpiť do labyrintu temných tunelov, ktoré si nechal pod pevnosťou vyhĺbiť komunistický vodca Enver Hodža ako ochranu pred prípadným jadrovým útokom. Napísala o tom agentúra AP. viac »

Naslávnejší odkaz starých Grékov: 20 zaujímavostí o aténskej Akropole

Akropola, Atény, Grécko
10.07.2020

Počas prechádzok po Aténach sa neubránite pohľadom na Akropolu, pri ktorých začnete premýšľať o tom, ako vyzerala v časoch najväčšej slávy. Stačí trochu fantázie na to, aby ste si predstavili, ako sa tam kedysi stretávali grécki myslitelia a uctievali svojich bohov. Dnes tieto ruiny ticho strážia a zdobia panorámu gréckej metropoly a nedovolia nám zabudnúť na to, aké významné boli predošlé generácie Európanov. viac »

Francúzsky hrad Haut-Koenigsbourg - stredoveká inšpirácia Pána prsteňov

Hrad Haut-Koenigsbourg
09.07.2020

Región Alsasko patrí vo Francúzsku k tým najnavštevovanejším. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nemeckom, čo výrazne poznačilo jeho kultúru. S touto krajinou sú úzko späté dejiny jednej z jeho historických zaujímavostí. Stredoveký hrad Haut-Koenigsborg mal v tejto oblasti veľmi významnú pozíciu. Istú časť histórie patril Nemecku, no po 1. svetovej vojne ho opäť vrátili pod správu Francúzska. viac »

Opevnený kostol Biertan - výnimočná stavba na výnimočnom mieste

Opevnený kostol Biertan v
02.07.2020

Transylvánia patrí k najkrajším regiónom Rumunska. Okrem prírodných zaujímavostí tam uvidíte niekoľko cenných historických pamiatok. Medzi ne patrí aj opevnený kostol v Biertane, ktorý nesie rovnaké pomenovanie ako mestečko, kde sídli. Svätostánok, ktorý v mnohom pripomína stredoveké opevnené hrady, patrí medzi najvzácnejšie európske pamiatky. viac »

Prekliata ozdoba talianskeho Terstu: 20 zaujímavostí o zámku Miramare

Zámok Miramare
27.05.2020

Región okolo talianskeho mesta Terst považujú za jednu z najkrajších prímorských oblastí. Vo veľkej miere za to vďačí aj zámku Miramare. Romantická stavba priamo na pobreží už z diaľky upúta vašu pozornosť. Viažu sa k nej zaujímavé dejiny, ktoré sú popretkávané rôznymi legendami. viac »

Ermitáž je srdcom Petrohradu: 20 zaujímavostí o najväčšej galérii v Rusku

Ermitáž, Petrohrad
23.05.2020

Legendárna Ermitáž v Petrohrade patrí medzi najlepšie múzeá na svete. V jej expozícii figurujú tisíce vzácnych exponátov z celého sveta, ktoré mapujú bohaté dejiny umenia. Rozprestiera sa v šiestich budovách, ktoré pútajú pozornosť nádhernou architektúrou a precíznym zdobením fasády. viac »

Romantika na pohľadanie: 7 najkrajších hradov a zámkov v Anglicku

Záhrady Alnwick, Northumberland
15.02.2020

Anglicko patrí medzi krajiny, ktoré ponúkajú cestovateľom tie najzaujímavejšie historické pamiatky. Stredoveké hrady, majestátne katedrály, ale aj elegantné meštianske domy sú výbornou ukážkou toho, ako sa menila kultúra v týchto končinách. V každom regióne nájdete niekoľko vzácnych zaujímavostí, ktoré by nemali chýbať medzi vašimi dovolenkovými plánmi. viac »

Noc v múzeu: V Turecku môžete dovolenkovať v hoteli s najväčšou starovekou mozaikou na svete

The Museum Hotel Antakya
06.02.2020

Turecko je obľúbeným cieľom dovolenkárov nielen kvôli nádherným plážam, ale aj pre bohatstvo historických pamiatok. Začiatkom roka otvorili na juhovýchode krajiny hotel, ktorý ulahodí všetkým milovníkom dejín. Vo svojich útrobách totiž ukrýva najväčšiu mozaiku na svete a obrovské množstvo ďalších archeologických nálezov. viac »

Palác Drottningholm – Versailles severnej Európy

Palác Drottningholm
14.01.2020

Švédsky palác Drottningholm sa nachádza na predmestí Štokholmu. Využívajú ho ako oficiálne kráľovské sídlo a patrí medzi budovy, ktoré vlastnia priamo členovia monarchie. Napriek tomu je prístupný aj pre verejnosť. Návštevníci sa dostanú do parku a do tých priestorov, ktoré nevyužíva rodina týchto panovníkov. viac »


Štvrtok, 20. január. 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa