To najkrajšie zo sveta

Najväčšia sopka na svete nie je Mauna Loa, pravý rekordman sa ukrýva pod vodou na Havaji

26.05.2020 |

Najväčšia sopka na svete nie je havajská Mauna Loa, ale vulkán Puhahonu, ktorý sa tiež nachádza na Havaji, no je v podstate celý pod vodou. Tvrdí to nová štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise Earth and Planetary Science Letters. V rámci nej vedci preskúmali oceánske dno a s pomocou kvantitatívneho modelovania zistili, že je dvojnásobne väčšia ako Mauna Loa, ktorá je vysoká zhruba deväť kilometrov.

Viac článkov

Majstri maskovania: Týchto 10 zvierat v prírode ledva zbadáte

Majstri maskovania: Týchto 10
21.05.2020

Príroda nadelila všetkým zvieratám zopár schopností, vďaka ktorým dokážu prežiť o niečo ľahšie a dlhšie. Niektoré majú výnimočne vyvinutý jeden zo zmyslov, iným zas dobre poslúžia špeciálne prispôsobené končatiny či iné časti tela. K tým najväčším darom ale patrí schopnosť mimikry, vďaka ktorej dokážu lepšie splynúť s okolím a uniknúť pozornému oku predátora. Pozrite sa na náš výber majstrov maskovania. viac »

Šesť najčudnejších stavieb na svete: Niektoré nápady vás uchvátia, pri iných si budete ťukať na čelo

Kelpies, Škótsko
25.03.2020

Z praktický dôvodov, potvrdených dlhými stáročiami, má väčšina budov tvar kvádra. Občas však architekti popustia uzdu svojej fantázii a vytvoria diela, pri ktorých sa okoloidúci nestačia diviť. Pozrite si šesť stavieb, ktoré rozhodne patria k tým najčudnejším. viac »

Výnimočné bývanie: 10 hotelov, ktoré sídlia vo vzácnych historických budovách

Sugar Beach, A Viceroy
18.03.2020

Milujete ten pocit, keď sa ubytujete v hoteli, ktorý už po príchode na recepciu vyžaruje inú atmosféru? Týchto desať ubytovacích zariadení so sebou prináša pridanú hodnotu. Sídlia totiž v budovách so zaujímavou históriou, čo budete cítiť už od prvého momentu. Často sú to veľmi zaujímavé miesta, ktoré majú významnú pozíciu aj v dejinách daných lokalít. viac »

Dokonalé dielo prírody: 5 najkrajších vodopádov Európy

Vodopád Sedem sestier, Nórsko
17.02.2020

Burácanie v ušiach, kvapky vody v tvári. Kto stojí pred vodopádom, pocíti naplno silu prírody. Čím je vodopád mohutnejší, tým ohromujúcejšie divadlo vytvára pre jeho pozorovateľov. Aj týchto päť európskych vodopádov vás presvedčí o tom, že sú to fascinujúce diela prírody. viac »

Desať najnebezpečnejších miest sveta: Sem by ste rozhodne nemali cestovať sami

Mexico City
03.02.2020

Mnohí ľudia niekedy potrebujú vybočiť zo zaužívaných stereotypných koľají a začnú vyhľadávať nebezpečné dobrodružstvá. Pocit adrenalínu, nespútanej slobody, ale aj strachu v nich vyvoláva emócie, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda. Niektoré destinácie by ale aj tak radšej nemali navštevovať sami. viac »

Experti prezradili svoje tajné tipy: 10 miest presne podľa vašich záujmov

Experti prezradili svoje tajné
15.01.2020

Pri súčasnej dostupnosti informácií je možno ťažké predstaviť si, že na svete stále existuje niekoľko tajných neobjavených destinácií, ktoré vás môžu príjemne prekvapiť. Týchto desať miest je navyše presne ušitých na mieru podľa toho, čo vás najviac zaujíma. viac »

Peking má novú dominantu: Neďaleko Zakázaného mesta otvorili mrakodrap s najvyšším átriom na svete

Mrakodrap Leeza SOHO tower
26.12.2019

Ateliér Zaha Hadid pokračuje aj niekoľko rokov po smrti slávnej architektky v jej stopách. Z jeho dielne vychádza jeden skvost za druhým a niektoré dokonca popierajú doteraz zaužívané formy v stavebníctve. Takým je aj nový mrakodrap v Pekingu, ktorý vo svojom interiéri ukrýva najvyššie átrium na svete. viac »

Silfra – prírodný unikát na hranici dvoch kontinentov

Štrbina Silfra
10.12.2019

Islandská príroda je hlavným dôvodom, prečo túto krajinu miluje toľko turistov. Neustále neprestáva prekvapovať novými zákutiami, ktoré vás presvedčia na ďalšiu návštevu. Medzi tieto unikáty patrí štrbina Silfra, kde sa stretávajú dve tektonické platne. viac »

Zimné čítanie: 5 najkrajších knižníc, v ktorých môžete v pokoji snívať

Rakúska národná knižnica –
27.11.2019

Na knižniciach je niečo magické... Tiché chrámy poznania, v ktorých človek môže stratiť pojem o čase, študovať, meditovať alebo len relaxovať a snívať v pokojnom prostredí. Okrem toho sú niektoré knižnice samy osebe architektonickými skvostmi a zaslúžia si miesto v každom cestovateľskom itinerári počas návštevy jednej z európskych metropol. viac »

Svet neprestáva prekvapovať: Toto sú jeho najzaujímavejšie miesta

Svet neprestáva prekvapovať: Toto
17.10.2019

Aj vy patríte medzi cestovateľov, ktorí majú v počítači vytvorené priečinky s fotografiami a informáciami z miest zo svojich cestovateľských plánov? Pripravte sa na to, že teraz vám do tohto zoznamu pribudne hneď niekoľko zaujímavostí. Svet nás neprestáva prekvapovať novými zákutiami, ktoré vyrážajú dych svojou krásou a každým dňom dokazujú, akú výnimočnú silu a kreativitu má príroda. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 28. máj. 2020. Meniny má Viliam.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa