To najkrajšie zo sveta

Najkrajšie pamiatky podľa výpočtov: V top 10 je aj zvláštna budova v Prahe

09.04.2021 |

Krása je veľmi relatívnym pojmom. To, čo sa niekomu zdá atraktívne, môže pre iného ledva spĺňať šedý priemer. Jedným z kľúčov, ako nezaujato určiť, čo je pekné, je zlatý rez, teda špecifický pomer proporcií, aký sa považuje za „oku lahodiaci“ a často sa nachádza aj v prírode. Rovnaký algoritmus teraz použili na hľadanie tých najkrajších pamiatok.

Viac článkov

Milujete pozorovanie hviezd? Toto sú na to tie najlepšie miesta

Muž sleduje Mliečnu dráhu
19.07.2020

Život v mestách plných umelého osvetlenia nás oberá o jedno z najkrajších potešení. Pozorovanie hviezd si najlepšie vychutnáte vo voľnej prírode, kde tieto svetielka na oblohe vyniknú najlepšie. Ponúkame vám preto niekoľko tipov, kde si môžete vychutnať takýto výnimočný zážitok. viac »

Na hranici dvoch svetov: Najstaršie chrámy na svete patria k TOP atrakciám

Na hranici dvoch svetov:
01.07.2020

Náboženstvo malo pred mnohými storočiami ešte silnejšiu pozíciu ako v súčasnosti. Ľudia potrebovali veriť tomu, že je nad nimi niečo vyššie, čo ich ochraňuje a môžu sa k tomu upnúť počas ťažkých období. Preto neváhali investovať množstvo peňazí, času a úsilia k tomu, aby postavili veľkolepé chrámy, ktorými vzdali poctu ich najvyššiemu. Tieto stavby boli často pýchou miest a ďaleko predčili ostatné budovy. Dnes vám predstavíme sedmičku, ktorá patrí k tým najstarším. viac »

Najväčšia sopka na svete nie je Mauna Loa, pravý rekordman sa ukrýva pod vodou na Havaji

Mauna Loa
26.05.2020

Najväčšia sopka na svete nie je havajská Mauna Loa, ale vulkán Puhahonu, ktorý sa tiež nachádza na Havaji, no je v podstate celý pod vodou. Tvrdí to nová štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise Earth and Planetary Science Letters. V rámci nej vedci preskúmali oceánske dno a s pomocou kvantitatívneho modelovania zistili, že je dvojnásobne väčšia ako Mauna Loa, ktorá je vysoká zhruba deväť kilometrov. viac »

Majstri maskovania: Týchto 10 zvierat v prírode ledva zbadáte

Majstri maskovania: Týchto 10
21.05.2020

Príroda nadelila všetkým zvieratám zopár schopností, vďaka ktorým dokážu prežiť o niečo ľahšie a dlhšie. Niektoré majú výnimočne vyvinutý jeden zo zmyslov, iným zas dobre poslúžia špeciálne prispôsobené končatiny či iné časti tela. K tým najväčším darom ale patrí schopnosť mimikry, vďaka ktorej dokážu lepšie splynúť s okolím a uniknúť pozornému oku predátora. Pozrite sa na náš výber majstrov maskovania. viac »

Šesť najčudnejších stavieb na svete: Niektoré nápady vás uchvátia, pri iných si budete ťukať na čelo

Kelpies, Škótsko
25.03.2020

Z praktický dôvodov, potvrdených dlhými stáročiami, má väčšina budov tvar kvádra. Občas však architekti popustia uzdu svojej fantázii a vytvoria diela, pri ktorých sa okoloidúci nestačia diviť. Pozrite si šesť stavieb, ktoré rozhodne patria k tým najčudnejším. viac »

Dokonalé dielo prírody: 5 najkrajších vodopádov Európy

Vodopád Sedem sestier, Nórsko
17.02.2020

Burácanie v ušiach, kvapky vody v tvári. Kto stojí pred vodopádom, pocíti naplno silu prírody. Čím je vodopád mohutnejší, tým ohromujúcejšie divadlo vytvára pre jeho pozorovateľov. Aj týchto päť európskych vodopádov vás presvedčí o tom, že sú to fascinujúce diela prírody. viac »

Desať najnebezpečnejších miest sveta: Sem by ste rozhodne nemali cestovať sami

Mexico City
03.02.2020

Mnohí ľudia niekedy potrebujú vybočiť zo zaužívaných stereotypných koľají a začnú vyhľadávať nebezpečné dobrodružstvá. Pocit adrenalínu, nespútanej slobody, ale aj strachu v nich vyvoláva emócie, na ktoré sa len tak ľahko nezabúda. Niektoré destinácie by ale aj tak radšej nemali navštevovať sami. viac »

Experti prezradili svoje tajné tipy: 10 miest presne podľa vašich záujmov

Experti prezradili svoje tajné
15.01.2020

Pri súčasnej dostupnosti informácií je možno ťažké predstaviť si, že na svete stále existuje niekoľko tajných neobjavených destinácií, ktoré vás môžu príjemne prekvapiť. Týchto desať miest je navyše presne ušitých na mieru podľa toho, čo vás najviac zaujíma. viac »

Peking má novú dominantu: Neďaleko Zakázaného mesta otvorili mrakodrap s najvyšším átriom na svete

Mrakodrap Leeza SOHO tower
26.12.2019

Ateliér Zaha Hadid pokračuje aj niekoľko rokov po smrti slávnej architektky v jej stopách. Z jeho dielne vychádza jeden skvost za druhým a niektoré dokonca popierajú doteraz zaužívané formy v stavebníctve. Takým je aj nový mrakodrap v Pekingu, ktorý vo svojom interiéri ukrýva najvyššie átrium na svete. viac »

Silfra – prírodný unikát na hranici dvoch kontinentov

Štrbina Silfra
10.12.2019

Islandská príroda je hlavným dôvodom, prečo túto krajinu miluje toľko turistov. Neustále neprestáva prekvapovať novými zákutiami, ktoré vás presvedčia na ďalšiu návštevu. Medzi tieto unikáty patrí štrbina Silfra, kde sa stretávajú dve tektonické platne. viac »


Streda, 14. apríl. 2021. Meniny má Justína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa