DROMEDÁR

Murdochovy mlyn - národná kultúrna pamiatka v Dechticiach

14.12.2019 |

Keď ešte neboli medzi pozemkami postavené ploty a ľudia mali k sebe bližšie, zvykli si Dechtičania skracovať svoju cestu za prácou na polia aj cez dvor Mudrochovho mlyna. Nejeden z nich sa pristavil na kus reči, a tak sa mlyn postupne stal akýmsi komunikačným centrom tejto obce pri Trnave. Po desaťročiach chátrania mu chce jeho súčasný majiteľ Karol Závodský takéto postavenie prinavrátiť. S mlynom má veľké plány.

Viac článkov

Vianočný príbeh, ktorý roztopí každé srdce: Prvý strom na námestí postavili kvôli malej Liduške

Vianoce v Brne
14.12.2019

Tradícia stavania vianočných stromov na námestiach má 95 rokov. Prvý raz sa mohutný vianočný smrek rozžiaril na Námestí Slobody v Brne 13. decembra 1924. A to vôbec prvý raz nielen vo vtedajšom Československu, ale aj v Európe. Autor myšlienky, brniansky básnik a novinár Rudolf Těsnohlídek ho pomenoval Vianočný strom republiky. Vzniku tejto milej slávnosti predchádzal dojímavý príbeh, ktorý sa odohral 23. decembra 1919 neďaleko juhomoravskej metropoly. viac »

Máme ďalší zápis v UNESCO: Na Zoznam kultúrneho dedičstva zapísali naše drotárstvo

Množstvo ľudí si v
13.12.2019

Drotárstvo a jeho tradícia sa dostalo na reprezentatívny Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Rozhodli o tom vo štvrtok členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO počas svojho 14. zasadnutia v meste Bogota, metropole Kolumbie. Drotárstvo sa tak stalo siedmym prvkom, ktorý má Slovenská republika zapísaný na zozname UNESCO. viac »

Na vlastnej koži: Navštívili sme adventný Dublin a vianočné trhy v Írsku

Henry street, Dublin
13.12.2019

Tradícia vianočných trhov sa postupne dostáva do celej Európy a navnadila už aj krajiny, pre ktoré nie sú až natoľko typické. Dublin patrí medzi menej tradičné adventné destinácie, ktoré vás ale prekvapia nádhernou výzdobou, chutným jedlom a širokou ponukou aktivít. viac »

Šokujúce zistenia vedcov: Tučniaky sú úchylákmi zvieracej ríše, z ich praktík vám bude zle

Tučniaky okaté
13.12.2019

Všetci dospelí veľmi dobre vedia, že sex je prirodzenou súčasťou života ľudí aj zvierat. Hovorí sa však, že človek jediný sa mu oddáva kvôli telesnému potešeniu, všetci ostatní "to" robia iba s cieľom rozmnožovať sa. Podľa vedcov to nie je pravda a aj mnohé živočíchy vyhľadávajú telesné radovánky len kvôli slasti. A tučniaky okaté nemajú v tomto smere skutočne žiadne zábrany... viac »

V Tatrách nakrúcajú bollywoodsky film, do pár mesiacov sem prídu húfy indických turistov

V Tatrách nakrúcajú bollywoodsky
13.12.2019

V okolí Sliezskeho domu vo Vysokých Tatrách v týchto dňoch nakrúcajú bollywoodsky film pod názvom Chehre/Tváre. Je to prvýkrát, čo si indická filmová produkcia vybrala na natáčanie Slovensko. viac »

V Indonézii objavili unikátnu jaskynnú maľbu, môže byť najstarším zobrazením príbehu

V Indonézii objavili unikátnu
12.12.2019

V Indonézii našli nástennú maľbu starú 44-tisíc rokov. Zobrazuje diviaky a byvoly, ktoré lovia bytosti pripomínajúce človeka, pričom majú chvosty a rypáky a držia pritom laná a oštepy. Niektorí vedci si myslia, že je to najstaršie vyobrazenie príbehu. Archeológovia z Griffith University v austrálskom Brisbane o tom informovali v časopise Nature. viac »

V Tatrách otvorili najdlhšiu sánkarskú dráhu na Slovensku: Dolu svahom poletíte 2,5 kilometra

Sánkovačka na Pezinskej Babe
12.12.2019

Po tom, čo na Mikuláša spustili lyžovačku na Štrbskom Plese, otvorili v týchto dňoch vo Vysokých Tatrách vďaka nádielke snehu aj najdlhšiu sánkarskú dráhu. Milovníci zimných športov si tak môžu užiť jazdu na sánkach z Hrebienka až do Starého Smokovca. viac »

Päť najlepších kníh pre cestovateľov: Inšpirujte sa a vyhrajte v našej vianočnej súťaži

Päť najlepších kníh pre
12.12.2019

Knihy patria k najobľúbenejším vianočným darčekom a určite pod stromčekom potešia väčšinu z nás. Zorientovať sa v širokej ponuke kníhkupectiev však nebýva jednoduché, preto sme sa spojili s najväčším slovenským vydavateľstvom IKAR a vybrali päť najlepších cestovateľských titulov. Exkluzívny balíček kníh dokonca môžete vyhrať v našej súťaži. viac »

Petíciu proti odstrelu vlkov podpísalo 100.000 ľudí, aj tak ich v Tatrách lovia vo veľkom

Vlk dravý (Canis lupus)
12.12.2019

Aktuálne bolo v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (TANAP-u) usmrtených 11 jedincov vlka dravého, posledného ulovili v stredu v oblasti Gerlachova. "Pre jedno územie je to príliš veľká strata, nielen po stránke genetickej variability, ale aj ako nenahraditeľného sanitára lesa a 'tlmiteľa' vysokej, srnčej a diviačej zveri. Z vlčej rodiny v Chočských vrchoch ostali už len dve tohoročné mláďatá, ich šanca na prežitie bez rodičov je veľmi malá," upozornil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. viac »

Celý svet môže závidieť! FOTO, ktoré musíte vidieť: Slovenský poklad v novom šate za 6 miliónov

Zrekonštruovaná Bazilika svätého Jakuba
11.12.2019

Kostol sv. Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia. V týchto dňoch totiž ukončili jeho obnovu i reštaurátorské práce, ktoré trvali dohromady 23 rokov a vyžiadali si viac ako 5,6 milióna eur. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Nedeľa, 15. december. 2019. Meniny má Ivica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa