DROMEDÁR

Murdochovy mlyn - národná kultúrna pamiatka v Dechticiach

14.12.2019 |

Keď ešte neboli medzi pozemkami postavené ploty a ľudia mali k sebe bližšie, zvykli si Dechtičania skracovať svoju cestu za prácou na polia aj cez dvor Mudrochovho mlyna. Nejeden z nich sa pristavil na kus reči, a tak sa mlyn postupne stal akýmsi komunikačným centrom tejto obce pri Trnave. Po desaťročiach chátrania mu chce jeho súčasný majiteľ Karol Závodský takéto postavenie prinavrátiť. S mlynom má veľké plány.

Viac článkov

Ďalší z dôsledkov ekologickej krízy: Do ruskej dediny dorazilo vyše 50 medveďov

Medveď biely
08.12.2019

Okolo dediny Ryrkajpij na ruskom Ďalekom východe sa zhromaždila netradične veľká skupina medveďov bielych (Ursus maritimus), čím prinútila tamojších obyvateľov prijať mimoriadne opatrenia. Museli zriadiť organizované hliadky a zrušiť všetky verejné zhromaždenia vrátane novoročných osláv, aby zamedzili prípadnému stretu miestnych s medveďmi. Informujú o tom internetové noviny The Moscow Times s odvolaním sa na Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Rusko. viac »

Slovenský folklórny súbor na cestách po svete: Spoznať Indiu je ako výchovná facka

FS Zemplín v Indii
08.12.2019

FS Zemplín nedávno zastupoval Slovensko na medzinárodnom folklórnom festival v Indii. O svojej ceste nám porozprávali viac. viac »

Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie vtákov, naznačuje štúdia

Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie
07.12.2019

Otepľovanie klímy spôsobuje, že sa vtáky zmenšujú a zväčšuje sa rozpätie ich krídel, vyplynulo to z výsledkov rozsiahlej štúdie, ktorú publikovali v odbornom časopise Ecology Letters. Autori považujú výsledky svojho výskumu, ktorý je podľa nich najrozsiahlejší svojho druhu, za veľmi dôležité pre pochopenie toho, ako sa zvieratá prispôsobia klimatickým zmenám. Informuje o tom spravodajský portál BBC. viac »

OBRAZOM Centrom Bratislavy začala premávať vianočná električka

Vianočná električka v Bratislave
07.12.2019

Ulicami centra Bratislavy začala v piatok jazdiť vianočná električka. Svoju sezónu otvorila mikulášskou jazdou. Ľudia sa ňou budú môcť previezť zadarmo do 30. decembra. Témou tohtoročnej vianočnej električky je oslava tradičných slovenských Vianoc. viac »

Bulharský Borovets – lyžiarske stredisko s vyše 100-ročnou históriou

Bulharský Borovets – lyžiarske
07.12.2019

Zdajú sa vám rakúske, francúzske a nemecké Alpy drahé a preplnené lyžiarmi? Potom sa nebojte zmeniť svoje plány a vyberte sa túto sezónu na nezvyčajnú zimnú dovolenku do Bulharska. Tunajšie stredisko Borovets má bohatú tradíciu a ponúka to najlepšie z lyžiarskej turistiky na Balkáne. viac »

Cestujte výhodne: 10 destinácií, ktoré sa najviac oplatia

Cape Winelands, Juhoafrická republika
06.12.2019

Väčšina z nás by zrejme najradšej precestovala celý svet, ale to obvykle z časových, ale aj finančných možností nebýva možné. Minimálne druhú z ťažkostí je možné aspoň čiastočne vyriešiť a vyberať sa do krajín, kde sa to najviac oplatí. Prestížny Lonely Planet zostavil rebríček s desiatkou najvýhodnejších miest. viac »

Z cintorína do vinárne: Martina organizuje dobrodružné prehliadky slovenských miest

Z cintorína do vinárne:
06.12.2019

Netradičné tematické prehliadky sú v svetových mestách už pomerne bežné a zopár ich nájdete aj v Bratislave. Martina ale usporadúva netradičné lampášové prehliadky malokarpatských miest. Niektoré z nich začínajú na cintoríne a končia vo vinárni, všetky však sľubujú nezabudnuteľné zážitky. V rozhovore nám prezradila viac. viac »

Tisíce korčuliarov na jedinom mieste: Najväčšie klzisko Európy je v Moskve

Najväčšie klzisko Európy je
06.12.2019

Moskva je dokonalou destináciou pre tých, ktorí majú radi zimu so všetkým, čo k nej patrí. Vrátane nízkych teplôt, snehu a korčuľovania. V metropole Ruska je k dispozícii viacero klzísk. Najkrajším okolím sa môže pochváliť to na Červenom námestí, ak si ale chcete čo najlepšie zašportovať, mali by ste zamieriť do Výstaviska úspechov národného hospodárstva. Práve tam sa nachádza vôbec najväčšie klzisko v Európe. viac »

Advent v Bratislave: Vianočné trhy sú aj na hrade

Vianočné trhy na západnej
06.12.2019

Na Bratislavskom hrade sa už minuý víkend začali štvrtým rokom vianočné trhy, ktoré organizuje Národná rada (NR) SR rozsvietením vianočného stromčeka pred budovou parlamentu. viac »

Mikuláš v Holandsku - rasistický zvyk, ktorý vyvoláva pohoršenie a protesty

Holandský sv. Mikuláš
05.12.2019

V Holandsku sú decembrové zvyky trochu iné ako u nás - 25. december je v znamení pokoja a dôrazu na medziľudské vzťahy a deti dostávajú v tento deň rôzne sladkosti. Darčeky im prináša Sinterklaas (Sv. Mikuláš), a to už 5. decembra. Už oddávna ho pritom sprevádza jeho sluha - Čierny Peter, ktorý však v ostatnom období vyvoláva množstvo nevôle. viac »


Nedeľa, 15. december. 2019. Meniny má Ivica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa