DROMEDÁR

Zomrieť zakázané: Najsevernejšie mesto na svete má skutočne zvláštne nariadenia

01.04.2020 |

Mesto Longyearbyen je najsevernejším mestom na svete. Leží na ostrove Svalbard (Špicbergy) asi v strede cesty medzi Nórskom a Severným pólom a žije tam asi 2.368 obyvateľov. Zomrieť však v Longyearbyene nesmú...

Viac článkov

KORONAVÍRUS je obrovskou hrozbou pre leteckú dopravu

Na archívnej snímke zo
23.03.2020

Európsky výrobca lietadiel Airbus naznačil, že v prípade pretrvávania súčasnej krízy spôsobenej šírením nového koronavírusu niekoľko mesiacov je možné, že bude potrebovať určitú podporu zo strany vlády. Podobne sa vyjadrili už aj zástupcovia Boeingu a Lufthansy. viac »

Matka Zem ako maliarske plátno: FOTOgrafie svetových riek z vesmíru pripomínajú nádherné umelecké dielo

Rieka Lena pri pohľade
22.03.2020

22. marca si pripomíname Svetový deň vody. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov, ktorá tento rok kampaň zamerala na to, ako používanie vody prispieva k zníženiu záplav, vysušovania oblastí a vzniku vyschnutých až púštnych miest. Pozrite si pri tejto príležitosti najväčšie svetové rieky v dychberúcich záberoch z vesmíru. viac »

Plávajúce mesto zo železa: Najväčšia plošina Mexického zálivu ťaží ropu z hĺbky 2,5 kilometra

Ropná plošina Appomattox
22.03.2020

Richard Hammond, ktorý sa preslávil ako moderátor obľúbeného motoristického magazínu Top Gear, zavesil rýchle nadupané autá na klinec. Pretože má ale neposednú povahu, nedalo mu to a teraz sa vracia na televízne obrazovky v novom projekte Veľké stavby s Richardom Hammondom (Richard Hammond´s BIG), ktorý od 8. februára premiérovo vysiela Discovery Channel. Hammond v ňom odkrýva príbehy a tajomstvá zázrakov moderného inžinierstva, pričom sa zameriava na stavby, ktoré pôsobia vskutku impozantne a kolosálne. Bol by hriech, keby sa mu do hľadáčika nedostala ropná plošina Appomattox v Mexickom zálive. Pretože je prelomová hneď v niekoľkých aspektoch. viac »

Prečo navštíviť Moldavsko: Tri pôsobivé vinárske chodníky k najskrytejším pokladom Európy

Kišiňov, Moldavsko
21.03.2020

Moldavská republika je stále obľúbenejšou turistickou destináciou v srdci Európy. Moldavsko, preslávené bohatou históriou a dlhoročnou tradíciou pohostinnosti v podobe jedla a vína, oznámilo, že otvára tri nové vinárskej chodníky, ktoré sú skvelou bránou pre objavovanie tejto nie príliš známej destinácie. viac »

Rím včera a dnes: Pozrite sa, ako zákerný koronavírus zmenil jedno z najkrajších miest na svete

Španielske schody v Ríme
21.03.2020

Nádherný Rím patrí k najnavštevovanejším mestám na svete. Vďačí za to romantickej atmosfére, talianskej živelnosti a predovšetkým bohatej histórii, ktorá zanechala vo "večnom meste" množstvo stôp v podobe vzácnych pamiatok z rôznych období. V talianskej metropole je viac turistických atrakcií ako kdekoľvek inde, preto sú jej námestia a ulice obvykle stále plné ľudí. Koronavírus však všetko zmenil... viac »

Vyľudnené a pod snehom: Koronavírus zmenil aj podobu Tatier (FOTO)

Vyľudnené a pod snehom:
20.03.2020

Ešte nedávno Slovákov pobúrili davy ľudí, ktorí sa napriek výnimočnej situácii vybrali do Tatier lyžovať. Teraz už takéto obrázky neuvidíte - zimné strediská aj horské chaty uzavreli a Tatry zívajú prázdnotou. viac »

Revolučný objav: Vedci našli zázračnú sliepku z éry dinosaurov (FOTO)

Vedci objavili fosíliu, ktorá
20.03.2020

Fosília vtáka, ktorú nedávno objavili na holandsko-belgickej hranici, môže patriť najstaršiemu známemu predchodcovi hydiny. Fosília je stará približne 67 miliónov rokov a pochádza teda z dôb ešte pred vyhynutím dinosaurov. Vedcom ponúkla nové informácie o vývoji vtákov, keďže zatiaľ nevedia, kedy presne sa vyvinuli do súčasnej podoby. viac »

Korytnačky v oceánoch láka vôňa plastov, mýlia si ich s potravou

Kareta
20.03.2020

Morské korytnačky si ľahko pomýlia potravu s plastmi pre ich vôňu. Podľa amerických vedcov tento fakt vysvetľuje, prečo korytnačky jedia plasty a prečo sa do nich často zachytia. Plasty pritom predstavujú riziko aj pre mnohé ďalšie zvieratá, ako napríklad veľryby alebo vtáky. "Plasty, ktoré sú v oceánoch už dlhšie, majú vôňu, ktorá priťahuje korytnačky," vyjadril sa Joseph Pfaller z University of Florida v Gainesville. viac »

Nevyspytateľné počasie: Tieto drsné javy naši predkovia vôbec nepoznali

Nevyspytateľné počasie: Tieto drsné
20.03.2020

Svet okolo nás sa mení, či už sa nám to páči alebo nie. Spoločne s tým sa na scéne objavujú doposiaľ neznáme alebo v minulosti len zriedkavo viditeľné javy počasia, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávame stále častejšie. Dá sa povedať, že ide o akúsi mutáciu doterajších klimatických prejavov, ktorá však môže v skutočnosti nabrať obludné formy. Takže o akých javoch sa tu vlastne rozprávame? viac »

KORONAVÍRUS: Múzeum v Mojmírovciach sprístupňuje svoje zbierky cez internet

Múzeum Mojmírovce
19.03.2020

Regionálne múzeum v obci Mojmírovce sprístupňuje svoje zbierky aj v čase, keď musí byť pre hrozbu nového koronavírusu zatvorené. Pre záujemcov o históriu pripravilo seriál s názvom Malá prechádzka zatvoreným múzeom, ktorý postupne zverejňuje na sociálnej sieti. viac »


Streda, 1. apríl. 2020. Meniny má Hugo.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa