DROMEDÁR

Murdochovy mlyn - národná kultúrna pamiatka v Dechticiach

14.12.2019 |

Keď ešte neboli medzi pozemkami postavené ploty a ľudia mali k sebe bližšie, zvykli si Dechtičania skracovať svoju cestu za prácou na polia aj cez dvor Mudrochovho mlyna. Nejeden z nich sa pristavil na kus reči, a tak sa mlyn postupne stal akýmsi komunikačným centrom tejto obce pri Trnave. Po desaťročiach chátrania mu chce jeho súčasný majiteľ Karol Závodský takéto postavenie prinavrátiť. S mlynom má veľké plány.

Viac článkov

Na tieto miesta len tak nezabudnete: 5 tipov na dokonalú zimnú dovolenku

Na tieto miesta len
02.12.2019

Zima sa nezadržateľne blíži a s ňou aj otázka, kam sa tento rok vybrať za snehom. Ak by ste radi preskúmali vysokohorské masívy v zahraničí, prinášame vám päť tipov na dokonalé zimné prázdniny v známych európskych rezortoch. Vyberú si z nich milovníci rozprávkových scenérií, zaľúbené páry, rodiny s deťmi aj milovníci luxusu. viac »

Krampus v Piešťanoch: Pochod čertov bude aj tento rok

Na snímke účastník druhého
02.12.2019

Predvianočný pochod čertov – Krampus bude v Piešťanoch aj tento rok. Do centra kúpeľného mesta sa podľa organizátora Jána Románka chystá 7. decembra okolo 250 pekelníkov a iných bytostí. viac »

OBRAZOM z marockého Atlasu: Za najdrahšou koreninou sveta je obrovská drina

Marocká dedina Askáun je
01.12.2019

Najdrahším korením sveta je šafran. Jeho pestovanie a najmä zber je veľmi náročné. Správna zrelosť trvá pomerne krátko a blizny sa oberajú výhradne ručne. Na jeden kilogram je potrebných až okolo 75 tisíc kvetov. V súčasnosti sa vyše 95% celkovej svetovej produkcie šafranu pripisuje Iránu, pestuje sa však aj v marockom pohorí Atlas. Pozrite si čarovné fotografie z dedinky Askáun. viac »

Malé škótske mestečká - tie najkrajšie zákutia krajiny

Portree, Škótsko
01.12.2019

Edinburgh, Glasgow alebo Aberdeen síce patria medzi hlavné atrakcie krajiny, ale v Škótsku im konkurujú aj nenápadnejšie, ale oveľa krajšie malé mestečká. Tie často ležia v okolí Škótskej vysočiny alebo na ostrovoch, takže ich čaro podčiarkuje ešte aj úžasná príroda tejto lokality. viac »

Trpký koniec vzácnej pamiatky: Posledným stopám hamburskej synagógy hrozí zánik

Synagóga historického významu vďaka
30.11.2019

Židovskému chrámu v nemeckom meste Hamburg, synagóge historického významu vďaka úlohe v reformovanom judaizme, hrozí, že celkom zanikne. Vyhlásila to vo štvrtok hlava príslušnej miestnej náboženskej komunity Galina Jarková, ktorú citovala tlačová agentúra DPA. viac »

V Tatrách bude nakrúcať najväčšia bollywoodska hviezda: Vieme, kde ju stretnete

V Tatrách bude nakrúcať
30.11.2019

O kráse našich Tatier zrejme nikto nepochybuje, aj preto už padli do oka nejednému filmárovi. Každému z nás samozrejme ako prvá napadne Medená veža, no v prostredí našich veľhôr nakrúcali aj Anděla na horách či americký seriál Marco Polo. Teraz prostredníctvom plátna spoznajú našu pýchu aj v ďalekej Indii. Do Tatier totiž o pár dní zamieri štáb s bollywoodskou megahviezdou. viac »

Hor sa na lyže: Na Chopku otvorili zimnú sezónu

Hor sa na lyže:
29.11.2019

Zimnú sezónu na Liptove v piatok oficiálne otvoril hokejista Michal Handzuš odpálením puku na Chopku. TASR o tom informovala manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Katarína Šarafínová. viac »

Magický Svet ľadových obrov: Najväčšou ľadovou jaskyňou na svete je rakúsky Eisriesenwelt

Eisriesenwelt
29.11.2019

Rakúsko ponúka návštevníkom množstvo zaujímavostí. Málokto ale vie, že práve u našich susedov sa nachádza aj najväčšia sprístupnená jaskyňa na svete. Jej návšteva je studeným, ale výnimočne krásnym zážitkom. viac »

Tatranci predstavili novinky na zimnú sezónu, máte sa na čo tešiť

Jeseň vo Vysokých Tatrách
29.11.2019

Tatranci predstavili novinky na zimnú sezónu, čakajú už len na vhodné snehové podmienky. Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková uviedla, že oficiálne otvorenie sezóny presunuli na budúci týždeň 7. decembra. viac »

12 najväčších muzeálnych lúpeží v histórii: Budete pozerať, čo všetko zlodeji pokradli

12 najväčších muzeálnych lúpeží
29.11.2019

Neznámi páchatelia sa v pondelok vlámali do historickej zbierky štátneho múzea v Drážďanoch a v Grünes Gewölbe (Zelená klenba) odcudzili šperky v sume niekoľkých miliónov eur. Škody ešte nie sú presne vyčíslené, zrejme však prekonajú všetky doterajšie lúpeže umeleckých artefaktov. Toto sú tie najväčšie z nich. viac »


Nedeľa, 15. december. 2019. Meniny má Ivica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa