DROMEDÁR

Tri vzbury proti Mediciovcom: Slávne miesta boli svedkami krvavých udalostí

15.08.2022 |

Talianska Florencia aj Rím patrí k najkrajším mestám planéty, za sebou však má aj poriadne divokú minulosť. Ich ulice či známe pamiatky boli neraz dejiskom krutých vybavovaní účtov a nasiakli krvou. Ponorte sa s nami do histórie za slávnymi Mediciovcami a spoznajte, kde a ako chceli konkurenti týchto slávnych panovníkov zlikvidovať.

Viac článkov

Na Slovensko pripláva replika rímskej lode: Pozrite, ako sa u nás žilo v antike

Na Slovensko pripláva replika
03.08.2022

Rieka Dunaj po stáročiach ožila ako hranica Rímskej ríše. Plne funkčná replika rímskej lode zavíta počas svojej dva a pol mesačnej plavby z Nemecka k Čiernemu moru aj na Slovensko. Loď nesie meno Danuvina Alacris, čo v preklade znamená Živý Dunaj. Bola vybudovaná výlučne s použitím dobových materiálov a postupov v rámci medzinárodného projektu INTERREG LIVING DANUBE LIMES. K hradu Devín pripláva 5. augusta 2022 o 15.00. viac »

Rýchlejšie než zvuk: Nové lietadlo spojí Európu s Amerikou za tri a pol hodiny

Rýchlejšie než zvuk: Nové
02.08.2022

Americká spoločnosť Boom Supersonic odhalila nadzvukové lietadlo Overture, ktoré by malo Európu s USA spojiť za neuveriteľné 3,5 hodiny. Jeho tvorcovia dúfajú, že sa už onedlho bude pravidelne objavovať na oblohe po celom svete. viac »

Cestovateľské príručky vznikli už v starom Grécku, dajú sa využiť aj dnes

Knižnica Klementinum
02.08.2022

Cestovných sprievodcov poznali ľudia už v staroveku. Príručku s názvom periplus na svojich cestách využívali najmä námorníci a obchodníci. Vznikli však aj také texty, ktoré sa dajú ako sprievodcovia pamiatkami využiť aj dnes. TASR o tom informoval Vladislav Knoll zo Slovanského ústavu Akadémie vied Českej republiky (AV ČR). viac »

Úrady upozorňujú: Nedotýkajte sa delfínov, môžu pohrýzť

Úrady upozorňujú: Nedotýkajte sa
02.08.2022

Úrady v meste Fukui na japonskom ostrove Honšu upozornili návštevníkov mestskej pláže, aby sa nepribližovali k delfínom a "sledovali ich iba z diaľky". TASR informuje na základe správy agentúry AFP. viac »

Nádherná príroda, luxusný wellness aj romantika pri krbe: Vysnívaná dovolenka v Tatrách len za 5 eur!

Nádherná príroda, luxusný wellness
01.08.2022

O dovolenkách v Tatrách sa vraví, že sú riadne drahé. My sme však našli krásne ubytovanie, ktoré môžete získať doslova za babku. A navyše riadne luxusné, priestranné a pre celú rodinu či partiu. viac »

Vzácnosť v Istanbule: Po piatich rokoch opráv sprístupnili bazilikovú cisternu

Vzácnosť v Istanbule: Po
01.08.2022

Po päťročnej obnove v piatok opäť sprístupnili historickú podzemnú cisternu v tureckom Istanbule. Táto unikátna zásobáreň vody bola postavená pre Konštantínopol ako hlavné mesto bývalej Byzantskej ríše v polovici 6. storočí počas vlády cisára Justiniána. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP. viac »

KVÍZ o hlavných mestách sveta: Ak poznáte aspoň polovicu, klobúk dole

KVÍZ o hlavných mestách
31.07.2022

Podľa oficiálnych údajov je dnes na svete 195 krajín a takmer každá z nich má svoje hlavné mesto. Ak radi objavujete svet, či už na vlastné oči, alebo len prstom po mape, preverte si svoje znalosti v našom kvíze. Upozorňujeme, že priložené fotografie sú len ilustračné a nemusia zobrazovať správnu odpoveď. viac »

Štrbské Pleso oslavuje 150 rokov: K rozvoju prispelo aj kúpeľníctvo

Štrbské Pleso
31.07.2022

Štrbské Pleso oslavuje 150 rokov od svojho vzniku, do istej miery za ním stojí výstavba košicko-bohumínskej železnice, ktorá bola dokončená v roku 1872 a stanicu postavili aj v Tatranskej Štrbe. Zakladateľom osady bol Jozef Szentiványi, ktorý v tom čase na brehu plesa postavil chatu. "Veľkú zásluhu na rozvoji okolia jazera má však Uhorský karpatský spolok, ktorý vznikol v roku 1873. Jeho hlavnou náplňou bolo rozšírenie cestovného ruchu aj vo Vysokých Tatrách," objasnila vedúca popradskej pobočky Štátneho archívu v Prešove Zuzana Kollárová. viac »

Čarovný kút Rakúska netradične: Vyberte sa na nostalgickú jazdu po úzkorozchodnej železnici

Waldviertelbahn je turistickou atrakciou
30.07.2022

Waldviertel, malebný región na severe Dolného Rakúska, rozprestierajúci sa pri hraniciach s Českou republikou máte možnosť spoznať aj netradičným spôsobom. Už 120 rokov sa týmto regiónom preháňajú parné lokomotívy po úzkorozchodnej železnici s rozchodom 760 mm - Waldviertelbahn. Nostalgické jazdy na tejto železnici môžete zažiť až do 1. novembra 2022. Na konci novembra sa uskutočnia ešte dve špeciálne adventné jazdy, a to 26 a 27. novembra 2022. viac »

Najlepšia party roka: Na Malte zadarmo uvidíte svetoznámych hudobníkov

Najlepšia party roka: Na
30.07.2022

Ak vám počas uplynulých dvoch rokov najviac chýbala poriadna dávka zábavy, mali by ste si týždeň 10. – 17. augusta naplánovať na Malte. Opäť sa tam totiž koná obľúbený hudobno-tanečný festival SummerDaze Malta, a tak si môžete úplne zadarmo užiť vystúpenie najznámejších hudobníkov sveta. viac »


Pondelok, 15. august. 2022. Meniny má Marcela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa