DROMEDÁR

Francúzsky hrad Haut-Koenigsbourg - stredoveká inšpirácia Pána prsteňov

09.07.2020 |

Región Alsasko patrí vo Francúzsku k tým najnavštevovanejším. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nemeckom, čo výrazne poznačilo jeho kultúru. S touto krajinou sú úzko späté dejiny jednej z jeho historických zaujímavostí. Stredoveký hrad Haut-Koenigsborg mal v tejto oblasti veľmi významnú pozíciu. Istú časť histórie patril Nemecku, no po 1. svetovej vojne ho opäť vrátili pod správu Francúzska.

Viac článkov

Zoo inak: V bratislavskom Šrotparku sa zvierat báť netreba

V prírodnej galérii nájdu
15.06.2020

Neďaleko Cyklomostu Slobody v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves nájdu návštevníci prírodnú galériu s názvom Šrot park, v ktorej sa nachádza viac ako šesť desiatok zvierat vyrobených zo šrotu. Autor projektu Branislav Pokorný uviedol, že pôvodná myšlienka bola založiť galériu so zvieratami žijúcimi na Slovensku, avšak v posledných týždňoch pribudli do expozície viaceré bonusy, ako je napríklad terárium či socha žirafy. viac »

Dovolenka v Chorvátsku: Na našich turistov budú opäť dozerať aj slovenskí policajti

Na snímke členovia Policajného
15.06.2020

Slovenskí policajti sa aj v roku 2020 zúčastnia na projekte Bezpečná turistická sezóna v Chorvátsku. Na slovenských turistov budú dozerať štyria policajti v najčastejšie navštevovaných turistických oblastiach – v Splitsko-dalmatínskej oblasti a Prímorsko-goranskej. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii na Strednej odbornej škole (SOŠ) Policajného zboru (PZ) Bratislava-Devínska Nová Ves policajti Štefan Banyár, Roman Hájek, Dušan Štibeľ a Martin Kandráč. viac »

Menej známe, no rovnako krásne: 6 jaskýň, ktoré vás očaria

Jaskyňa Driny
15.06.2020

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj dedičstvo histórie, ktoré vo svete nemá obdobu. Tu je krátky zoznam niektorých NAJ jaskýň, ktoré by ste určite mali vidieť. viac »

Skvelý tip na rodinný výlet: Navštívte rodný dom J. G. Tajovského

Priestory Pamätného domu Jozefa
14.06.2020

Banskobystrická Štátna vedecká knižnica (ŠVK) – Literárne a hudobné múzeum otvorí letnú turistickú sezónu v Pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského v Tajove, obci pri Banskej Bystrici, od 16. júna. TASR o tom vo štvrtok informovala Jozefa Pevčíková, múzejná pedagogička Literárneho a hudobného múzea ŠVK. viac »

Medzi Horehroním a Gemerom pribudne zážitkový vlak, ponúkne špeciálny program

Medzi regiónmi Horehronie a
14.06.2020

Medzi regiónmi Horehronie a Gemer pribudne toto leto ďalší zážitkový vlak - Zbojnícky expres. Nadviaže tak na úspech Horehronského expresu z vlaňajšej letnej sezóny. Obom expresom chystajú "pôdu" dobrovoľnícke upratovacie akcie. Jedna z nich pokračovala v sobotu v Tisovci. viac »

Zvláštny úkaz v Indii: Kráterové jazero zo dňa na deň zružovelo

Jazero Lonar v Indii
14.06.2020

Kráterové jazero v indickom štáte Maháraštra zmenilo zo dňa na deň farbu na ružovo. Experti si fenomén vysvetľujú zmenou slanosti vody a výskytu rias, potvrdiť to však musí analýza vzoriek vody. viac »

Tradičným odomknutím Štrbského plesa otvorili letnú sezónu, spustili aj člnkovanie

Tradičným odomknutím Štrbského plesa
13.06.2020

Tradičným symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa otvorili v piatok letnú turistickú sezónu v regióne. "Môžem povedať, že Štrbské pleso je perfektne upravené, čo sa týka životného prostredia, chodníkov a všetkého okolo. Pri hodnotení kvality vzduchu vyšlo, že Štrbské Pleso má suverénne najlepší vzduch na celom Slovensku, myslím si, že 28-krát lepší ako v Bratislave. Keď turisti prídu za dobrým vzduchom, za peknou prírodou, tak to správne miesto je perla Vysokých Tatier, ktorou je Štrbské pleso," uviedol starosta obce Štrba Michal Sýkora. viac »

Banská Štiavnica: Pri rekonštrukcii vedenia našli pozostatky hradieb a synagógy

Banská Štiavnica
13.06.2020

V historickom centre Banskej Štiavnice prebieha v týchto dňoch rekonštrukcia podzemného vedenia. Na výkopy, ktoré tu energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) robia v niektorých úsekoch aj do hĺbky 1,2 metra, dohliada aj archeológ. Momentálne majú za sebou zhruba polovicu trasy, no už sa im podľa manažérky realizácie z SSD Zuzany Auxtovej podarilo nájsť niekoľko artefaktov. viac »

Český premiér Babiš pozýva slovenských dovolenkárov: Skúsme si pomôcť

Český premiér Babiš pozýva
13.06.2020

Cestovaniu do Česka už nič nebráni. Turisti sa môžu vybrať na výlet či dovolenku nielen autom, ale aj medzinárodnou dopravou. Exkluzívne pre CzechTourism Slovensko nakrútil český premiér Andrej Babiš video, v ktorom pozýva slovenských návštevníkov do Česka. K susedom od dnešného dňa láka aj nová slovenská podstránka Kudy z nudy. viac »

Prieskum: Vieme, kde chcú Slováci oddychovať toto leto

Prieskum: Vieme, kde chcú
13.06.2020

Tento rok plánuje letnú dovolenku mimo svojho domova 62 % obyvateľov Slovenska, čo je približne o desatinu viac ako pred koronakrízou vo februári. Sedemdesiat percent všetkých dovolenkárov chce v lete oddychovať na Slovensku, keďže pandémia koronavírusu skomplikovala cestovateľské plány a možnosti dovolenkovať v zahraničí. Informovala o tom v stredu agentúra Go4insight na základe výsledkov reprezentatívneho prieskumu na vzorke tisíc respondentov vykonaného na prelome mája a júna 2020. viac »


Štvrtok, 9. júl. 2020. Meniny má Lujza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa