Slovenské skanzeny

Vidiná pri Lučenci: Vo vyše 100-ročnom sedliackom dome vznikne múzeum i hrnčiarska dielňa

04.10.2021 |

Obec Vidiná v okrese Lučenec rekonštruuje vyše 100-ročný dom, ktorý pred niekoľkými rokmi v havarijnom stave odkúpila od súkromného majiteľa. Sedliacky dom opravujú tradičnými postupmi a radi by z neho urobili novú turistickú atrakciu. V jeho priestoroch sa má totiž nachádzať múzeum i hrnčiarska dielňa.

Viac článkov

Úžasné diela našich majstrov: Spoznajte 8 najlepších skanzenov na Slovensku

Čičmany
15.12.2020

Z množstva svojich dovoleniek a výletov v zahraničí možno dokonale poznáme vývoj zahraničnej architektúry, ale pri tej ľudovej slovenskej má mnoho cestovateľov medzery. Napravte to a dajte si výzvu v navštívení čo najväčšieho počtu skanzenov. V nich sa dozviete veľa informácií o našej zaujímavej histórii a spoznáte množstvo nádherných stavieb od šikovných majstrov. viac »

Les môžete navštíviť všelikde, lesnícky skanzen len v Čiernom Balogu

Na snímke Lesnícky skanzen
15.10.2020

Vezmite si pevnú obuv, správajte sa ohľaduplne k hostiteľovi a nezabudnite byť pozorný. Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu vás zoznámi s tou najdôležitejšou zložkou životného prostredia – lesom. viac »

Archeoskanzen v Nižnej Myšli - miesto rituálneho obetovania ľudí

Najnovším prírastkom v archeoskanzene
19.07.2020

Archeologický skanzen v Nižnej Myšli v okrese Košice-okolie, ktorý je postupne budovaný na mieste významnej opevnenej osady a pohrebiska z doby bronzovej, sa najnovšie rozšíril o infocentrum so zázemím pre návštevníkov. Jeho súčasťou sú toalety a zastrešené terasy s posedením, v automatoch je možnosťou zakúpenia občerstvenia, nechýba ani bezplatná wifi zóna. Z atrakcií skanzenu zároveň aktuálne pribudla replika unikátnej obetnej jamy s ľudskými pozostatkami. viac »

Múzeum slovenskej dediny má novú expozíciu, zvonkársku dielňu zo Zázrivej

Múzeum slovenskej dediny v
13.07.2020

Tradičnú kultúru, remeslá a ľudovú umeleckú výrobu z Oravy prezentujú v nedeľu v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine. Súčasťou Oravskej nedele je predstavenie novej expozície – zvonkárskej dielne z obce Zázrivá. viac »

Pod Tatrami vzniká unikátny archeoskanzen, možno na mieste prvého osídľovania nášho územia

Pod Tatrami vzniká nový
24.11.2019

V zaniknutej osade Šoldov neďaleko Štrby, okres Poprad, postupne vyrastá archeoskanzen. Prevažne z vlastných zdrojov ho tam buduje obec, ktorá vlani postavila za pomoci nezamestnaných jedno obydlie a tento rok pribudlo ďalšie. viac »

Nádherné múzeá v prírode: V Žilinskom kraji môžete navštíviť až štyri skanzeny

Múzeum kysuckej dediny vo
02.09.2019

Žilinský kraj oplýva množstvom známych, ale aj menej známych kultúrnych pamiatok. Závisí iba od turistu, či navštívi hrad, zámok alebo skanzen. Múzeá v prírode a Prírodné rezervácie ľudovej architektúry predstavujú jedinečné doklady o vývoji ľudstva v prírode a v tomto kúte Slovenska ich môžete nájsť až štyri. viac »

Unikát v Gelnici: V skanzene sprístupnili jediný funkčný pochwerk v strednej Európe

V skanzene v Gelnici
08.06.2019

Historický drviaci banský stroj, pochwerk, v týchto dňoch sprístupnili verejnosti v gelnickej oblasti Turzov, kde vzniká banský skanzen. Od augusta 2016 je dostupná štôlňa Jozef, v lete má pribudnúť aj tavná pec na meď. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Činčárová. viac »

Tip na dovolenku doma: Navštívte Liptovskú Maru a Hrádok

Liptovská Mara
30.04.2019

V lete sa mnoho ľudí vydáva za oddychom k moru. Ak sa však chcete dlhej a únavnej ceste vyhnúť, máme pre vás alternatívu. Vodné radovánky aj spoznávanie historických pamiatok vám umožní aj dovolenka pri Liptovskej Mare. viac »

Obyvateľov Vlkolínca trápia nevychovaní turisti, radnica chce problém riešiť

Vlkolínec
10.04.2019

Rastúci záujem turistov o návštevu pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec má podľa niektorých tamojších obyvateľov aj odvrátenú stranu. Návštevníci často nevedomky vchádzajú do súkromných dvorov, viacerí nerešpektujú zákazy a znečisťujú okolie. Ružomberský primátor Igor Čombor ubezpečil, že vzniknutú situáciu sa na radnici snažia vyriešiť. viac »

Lendak ukrýva vzácne múzeum ľudovej kultúry

Helena Galiková z Lendaku
02.03.2019

Podtatranská obec Lendak sa môže popýšiť vlastným múzeom ľudovej kultúry a hlavnú zásluhu má na tom Helena Galiková. Práve ona totiž pred približne 13 rokmi svojpomocne presťahovala ohrozenú viac ako 150-ročnú dreveničku na svoj dvor a v súčasnosti tam vystavuje rôzne vzácne artefakty. Hoci v začiatkoch našla pri svojej snahe len minimálnu podporu, v podstate zachránila kus miestnej histórie. Vo svojej činnosti pokračuje dodnes a robí to s láskou ku kroju i k tradíciám svojich predkov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa