Slovenské skanzeny

Malebný Vlkolínec - jeden z najväčších pokladov na zozname UNESCO

11.12.2018 |

V ostatnom období sa čoraz častejšie vraciame späť k našim koreňom, k našej minulosti. Hľadáme miesta, kde by sme ešte našli kúsok toho „starého sveta“ a pripomenuli si, ako kedysi žili naši predkovia. Jednou z najkrajších takýchto lokalít je nepochybne aj svetoznámy Vlkolínec, ktorý práve dnes oslavuje 25. výročie zápisu do zoznamu UNESCO.

Viac článkov

Čičmany - jeden z najkrajších kútov našej krajiny

Čičmany
21.11.2018

Rázovitá obec Čičmany patrí k najkrajším miestam Slovenska. Nielen kvôli svojej polohe v lone nádhernej prírody, ale najmä vďaka nádhernej architektúre, ktorá dedinu zdobí. Drevené maľované domčeky sú unikátom, ktorý stojí za objavovanie. viac »

Vo Vlkolínci sprístupnili Dom UNESCO, otvorený bude celoročne

Vlkolínec
26.10.2018

Symbolicky v roku, kedy si Vlkolínec pri Ružomberku pripomína 25. výročie zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sprístupnili vo štvrtok v tejto živej podhorskej osade informačné centrum s expozíciou. Novopostavený Dom UNESCO sa nachádza uprostred pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, na mieste, kde počas Slovenského národného povstania zhorela historická drevenica. Návštevníkom bude k dispozícii celoročne. viac »

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline - miesto, kde sa zastavil čas

Múzeum liptovskej dediny v
22.05.2018

Sú miesta na našom krásnom Slovensku, kde sa akoby zastavil čas. Medzi takéto čarokrásne zákutia patria aj skanzeny. Vydajte sa s nami do Pribyliny a spoznajte, ako žili kedysi obyvatelia liptovskej dediny. viac »

Banský skanzen v Štiavnici: Návštevníkov čakajú zaujímavé novinky

V banskoštiavnickom skanzene pribudnú
21.05.2018

Banskoštiavnické Banské múzeum v prírode čaká ďalšia modernizácia. Slovenskému banskému múzeu (SBM) sa aj tento rok podarilo získať finančné prostriedky na jeho inováciu a tak pripravuje druhú etapu. V rámci nej sa chce zamerať na obe časti expozície, a teda tú na povrchu, ale aj pod zemou. viac »

Skanzen pod Ľubovnianskym hradom: Spoznajte krásu každodenného života

Skanzen pod Ľubovnianskym hradom
26.08.2017

Súbor stavieb ľudovej architektúry v podobe obytných domov, hospodárskych stavieb, sezónnych poľných obydlí, technických pamiatok či sakrálnych stavieb prezentuje skanzen pod Ľubovnianskym hradom. V areáli nad mestom Stará Ľubovňa sa nachádzajú objekty premiestnené z regiónov Spiša a Šariša. viac »

Náhľad do života predkov: Zrekonštruovaný Fabkovie dom ukazuje, ako kedysi miestni žili

Zrekonštruovaný Fabkovie dom ukazuje,
03.10.2016

V zástavbe starších, či novších rodinných domov v obci Brehy neďaleko Novej Bane zaujme už na prvý pohľad malý domček so slamenou strechou a belasou fasádou. Fabkovie domu, ktorý obec pred rokmi kúpila v schátranom stave, sa podarilo miestnym vdýchnuť nový život. Dnes v ňom návštevníci nájdu malú ukážku toho, ako sa kedysi na Brehoch žilo. viac »

Po stopách našich predkov: Toto je 12 najlepších skanzenov Slovenska

Po stopách našich predkov:
01.09.2016

Každý z nás by mal poznať históriu svojej rodnej krajiny. Slovensko nám to umožňuje rôznymi spôsobmi. Veľa zaujímavého sa dozviete v našich slávnych hradoch aj v múzeách, ktoré zhromažďujú vzácne artefakty z dejín. Ak však chcete vedieť, ako sa žilo obyčajným ľuďom, navštívte jeden zo slovenských skanzenov. Nájdete ich v každom kúte našej nádhernej krajiny. viac »

Čičmany – pýcha slovenskej kultúry (TIP na jesenný výlet)

Čičmany
07.10.2014

Domčeky s typickým zdobením sa dočkali asi najväčšej popularity počas ostatnej zimnej olympiády. Ich vzor preniesli na oblečenie našich olympionikov a razom sa stalo zo zabudnutého kúska našej histórie populárne miesto pre výlety. Tunajšia inak veľmi cenená architektúra nie je však to jediné, čo môžete v Čičmanoch obdivovať. Navštíviť môžete niekoľko zaujímavých akcií, múzeum, ale aj vymyslieť si ľahšiu či náročnejšiu túru. viac »

Naprieč Slovenskom - Zuberec, pamiatka na našich predkov

Zuberec
12.09.2014

Oravská dedinka ležiaca vo Vysokých Tatrách známych ako Roháče je centrom cestovného ruchu. Leží v okrese Tvrdošín, približne 30 kilometrov od slovensko-poľských hraníc. viac »

Výlet po Slovensku: Pribylina – miesto, kde „zastal čas“

Skanzen Pribylina
10.09.2014

Múzeum liptovskej dediny sa nachádza vo východnej časti Liptova, neďaleko Liptovského Hrádku. Zasadenie tohto múzea do prírodného prostredia je skutočne skvostné. Pri širšom pohľade totiž budete mať ako na dlani Vysoké a Nízke Tatry zároveň. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 Nasledujúci >>
Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.