Slovensko - tipy na výlet

OBRAZOM: Hradová v Košiciach láka zvyškami pevnosti aj vyhliadkovou vežou

2023-09-24 12:00:00 |

Vrch Hradová patrí k obľúbeným turistickým cieľom obyvateľov i návštevníkov Košíc. Zvyšky základov a obvodového muriva nasvedčujú, že tam kedysi stál hrad. Pred pár rokmi v ich blízkosti pribudla vyhliadková veža, ktorá poskytuje výhľad nielen na metropolu východu, ale aj na široké okolie.

Viac článkov

V stopách histórie: Múzeum Slovenských národných rád zaujme aj mladšiu generáciu

V stopách histórie: Múzeum
2023-09-22 07:00:00

Múzeum Slovenských národných rád (SNR) v Myjave, ktoré je jedným zo siete 18 múzeí patriace pod Slovenské národné múzeum, mapuje pôvod a históriu Slovenských národných rád od prvej Slovenskej národnej rady. viac »

Košice sú skvelou destináciou, zatienia aj mnohé európske metropoly

Košice sú skvelou destináciou,
2023-09-20 12:00:00

Zbierajte zážitky bez toho, aby ste museli zájsť ďaleko. Košice sú mestom, kde máte na skok takmer všetko. Môžete sa vydať po stopách pestrej histórie, ktorú v priebehu piatich minút vystrieda príroda a nekonečná zeleň alebo kultúrny či gastro zážitok. Ste pripravení? viac »

Ikonický Manderlák vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku

Ikonický Manderlák vyhlásili za
2023-09-20 08:00:00

Polyfunkčný dom v centre Bratislavy, zvaný Manderla či ľudovo Manderlák, vyhlásili začiatkom septembra za národnú kultúrnu pamiatku. Informuje o tom Pamiatkový úrad SR na sociálnej sieti s tým, že ide o ikonickú stavbu moderny na území Bratislavy, ktorá bola zároveň prvou výškovou stavbou na Slovensku. viac »

Osem menej známych prírodných zaujímavostí Slovenska: Ak ich ešte nepoznáte, máte čo ľutovať

Na snímke prírodná pamiatka
2023-09-19 13:00:00

Leto síce pomaly končí, no počasie aj naďalej praje zaujímavým výletom do prírody. Dnes pre vás máme osem tipov na turistické ciele, ktoré sú síce možno o čosi menej známe, no rozhodne o to zaujímavejšie. viac »

Také niečo svet ešte nevidel: Nový film predstavuje povodie Hrona úplne unikátnym spôsobom

Také niečo svet ešte
2023-09-18 12:00:00

Takýto dokumentárny film zatiaľ nemá žiadna rieka na svete. Iba náš Hron! Legendami opradený vrchol Kráľovej Hole, tam začína príbeh, ktorý sa bude rozprestierať na dlhých niekoľko sto kilometrov. V jej útrobách sa nachádza horská voda, ktorá si hľadá cestu, aby mohla dávať život dolinám. Presne týmito slovami vás uvíta novovzniknutý film svetového charakteru. viac »

V Múzeu letectva po rekonštrukcii vystavili lietadlo L-39V Albatros

V Múzeu letectva po
2023-09-17 16:00:00

Zrekonštruované prúdové cvičné lietadlo Aero L-39V Albatros predstavili vo štvrtok v košickom Múzeu letectva. Návštevníci si ho môžu prezrieť vo výstavnej inštalácii Zlatý vek československého letectva. viac »

Dedinou roka 2023 sa stala kysucká Korňa: Zaujala prírodou aj cestovným ruchom

Dedinou roka 2023 sa
2023-09-14 11:45:00

Dedinou roka 2023 sa stala Korňa v okrese Čadca. Podľa hovorkyne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaely Pšenákovej ju na to predurčili nielen prírodné zaujímavosti, ale aj aktivity obce v rámci rozvoja cestovného ruchu. viac »

OBRAZOM: Vo Zvolene uvidíte historický Legiovlak, je replikou ešalónu z rokov 1918 až 1920

OBRAZOM: Vo Zvolene uvidíte
2023-09-14 11:00:00

Až do 17. septembra si bude môcť verejnosť vo Zvolene prísť pozrieť prezentáciu historického Legiovlaku. Vlak je vernou replikou vojenského legionárskeho vlaku, takzvaného ešalónu, z rokov 1918 až 1920. Hlavnou myšlienkou projektu je navrátiť do povedomia verejnosti odkaz zakladateľov moderného štátu. viac »

Miesto, kde sa zastavil čas: Bratislavská kolónia Zehnhaus nadchýna aj po storočí

Na Palárikovej ulici v
2023-09-13 12:00:00

Keď v minulosti vznikali pri mestách veľké priemyselné závody, potrebovali vyriešiť aj ubytovanie pre svojich zamestnancov. Väčšina robotníkov sa tam totiž prisťahovala z iných oblastí a so sebou priniesli aj rodiny. Preto vznikali menšie štvrte alebo ulice, ktoré pozostávali z rovnakých typov obydlí. V niektorých mestách to boli domy, inde väčšie obytné bytovky. Takúto ulicu nájdete aj v Bratislave. Kolóniu v centre mesta nazývajú Zehnhaus a dnes patrí k vychyteným lokalitám na bývanie. viac »

Slovenské nárečia: Jafury sú čučoriedky, egreš má až 30 podôb

Slovenské nárečia: Jafury sú
2023-09-10 12:00:00

Žilina, Rajec či Rajecká dolina patria do jedného veľkého nárečového celku, pre ktorý sú typické znaky - tzv. dzekanie, cekanie. "Sú to severotrenčianske nárečia, siahajú až ku Kysuciam," povedala pre TASR vedúca dialektologického oddelenia Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra (JÚĽŠ) SAV Katarína Balleková. V rozhovore prezradila, že nárečová slová, "identifikátori miesta pôvodu", napočúvala v detstve z trhoviska, z rodinného prostredia spolužiakov, ale najmä od starých rodičov z Oravy a Zliechova. viac »

OBRAZOM: Gotický kostol v Koceľovciach sa pýši značkou Európske dedičstvo

OBRAZOM: Gotický kostol v
2023-09-09 12:00:00

Evanjelický gotický kostol z prvej polovice 14. storočia v Koceľovciach v okrese Rožňava sa od vlaňajška pýši značkou Európske dedičstvo. Nie je len vzácnou kultúrnou pamiatkou, ale najmä miestom významných zvyklostí a životných udalostí tunajších kresťanov. viac »

Stará Ľubovňa: Po obnove hradieb vznikne na hrade prvá archeologická expozícia

Stará Ľubovňa: Po obnove
2023-09-07 14:00:00

Na hrade Ľubovňa v utorok začali s obnovou severovýchodnej hradby. Cieľom projektu, na ktorý Ľubovnianske múzeum získalo dotáciu z Ministerstva kultúry SR a Prešovského samosprávneho kraja (PSK), je záchrana a prezentácia archeologickej lokality vojenských kasární zo 17. storočia, ktoré tam objavili pred 13 rokmi. Projektová manažérka múzea Otília Barlíková staveniska uviedla, že celková investícia je na úrovni viac ako 1,2 milióna eur. viac »

Unikátne zážitkové ubytovanie: V Tokajskej oblasti môžete oddychovať v korunách stromov

Unikátne zážitkové ubytovanie: V
2023-09-06 09:00:00

Oživiť vinohradnícku oblasť v Košickom kraji a poskytnúť zážitok v prírode počas celého roka je cieľom Tokajských domčekov v korunách stromov. Túto novú turistickú atrakciu otvorili v utorok. Sedem domčekov je súčasťou lesoparku Campingu Malá Bara v okrese Trebišov. TASR o tom informovala Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KRT). viac »

Z Vysokých Tatier do výbehu: Košická zoo predstavila tri medvedie mláďatá

Z Vysokých Tatier do
2023-09-05 09:00:00

Tri mláďatá medveďa hnedého, zachránené vo Vysokých Tatrách, predstavili vo štvrtok v košickej zoologickej záhrade. Medvedie "siroty" odchytili začiatkom júna medzi Štrbským a Popradským plesom a po rehabilitácii získali v zoo nový domov. viac »

Na východe obnovujú hrad Tibava, pomáhajú aj dlhodobo nezamestnaní

Na východe obnovujú hrad
2023-09-02 11:00:00

Na záchrane a obnove stredovekého hradu Tibava z 13. storočia sa podieľajú ľudia z obce Podhoroď a Sobraniec. Ako pre TASR uviedol predseda občianskeho združenia (OZ) Tibavská hradná cesta Ján Semka, ktoré obnovu zastrešuje, v roku 2018 bola na hrade vykonaná prvá etapa archeologického výskumu, architektonický výskum, ako aj geodetické práce. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa