Slovensko - tipy na výlet

Zajtra sprístupnia zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove, otvára bránu do prírody

2024-04-19 20:00:00 |

Zrekonštruovaný kaštieľ v bratislavskom Čunove, ktorý bude slúžiť ako ekocentrum, otvoria v sobotu 20. apríla. Komplexnou rekonštrukciou prešla budova kaštieľa, ako aj priľahlá záhrada. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

Viac článkov

Muž, ktorý dal Slovensku Prezidentský palác: Pred 330 rokmi sa narodil Anton I. Grasalkovič

Muž, ktorý dal Slovensku
2024-03-06 16:00:00

Patril medzi významných uhorských šľachticov. Zároveň bol významným staviteľom, keď verejnosti je známy najmä po ňom pomenovaný Grasalkovičov palác - súčasné sídlo slovenských prezidentov. Od narodenia Antona I. Grasalkoviča, prívrženca rakúskeho panovníckeho rodu Habsburgovcov, uplynie v stredu 6. marca 330 rokov. viac »

Bytčiansky zámok preslávil Turzo aj Jánošík: Bez neho by vraj možno žil ako obyčajný vojak

Bytčiansky zámok preslávil Turzo
2024-03-04 11:00:00

Bytča je nenápadným mestom na severe Slovenska, ktoré je obklopené nádhernou prírodou. Za návštevu však istotne stoja aj jeho historické klenoty. Medzi nimi najviac vyniká Bytčiansky zámok, ku ktorému patrí areál s ďalšími budovami a parkom. V minulosti patril medzi najvýznamnejšie v krajine. viac »

Beckov je opäť atraktívnejší: V zrekonštruovanom západnom paláci otvorili nové expozície

Beckov je opäť atraktívnejší:
2024-03-03 10:00:00

Tri nové expozície na ploche viac ako 300 štvorcových metrov čakajú od soboty (2. 3.) návštevníkov hradu Beckov. Vznikli v novootvorených zrekonštruovaných priestoroch západného paláca hradu. Informoval o tom riaditeľ neziskovej organizácie Hrad Beckov Peter Pastier. viac »

OBRAZOM: Renesančný kaštieľ rodiny Ostrolúckych prešiel nádhernou rekonštrukciou

OBRAZOM: Renesančný kaštieľ rodiny
2024-03-02 12:00:00

Kaštieľ Ostrolúckych, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, roky chátral. Nový majiteľ ju kompletne zrenovoval na vlastné rodinné sídlo a časť sprístupnil verejnosti. V takmer štyristo rokov starom kaštieli kedysi žila Adela Ostrolúcka, priateľka Ľudovíta Štúra. V jednej z veží kaštieľa je sprístupnená jej pamätná izba a tiež priľahlý zrenovovaný park. viac »

Spoznajte Záhorie z rozhľadne Lipky. Na ten pohľad nezabudnete!

Spoznajte Záhorie z rozhľadne
2024-03-01 12:00:00

V minulosti naši predkovia stavali veže a rozhľadne kvôli tomu, aby odtiaľ mohli striehnuť na prípadných nepriateľov a chránili tak svoje územie. Časom sa však ich účel úplne zmenil a dnes sú potešením pre turistov, ktorí si takto môžu vychutnať tie najkrajšie výhľady. Takou je aj rozhľadňa Lipky na Záhorí. viac »

Zemplínske múzeum približuje históriu regiónu cez novú archeologickú expozíciu

Zemplínske múzeum približuje históriu
2024-02-15 09:00:00

Zemplínske múzeum v Michalovciach otvorilo novú archeologickú expozíciu, ktorá ponúka pohľad na históriu regiónu. Riaditeľka múzea Stanislava Rovňáková pre TASR uviedla, že projekt pripravovali od jari 2023 a bol súčasťou regionálneho operačného programu. Expozícia predstavuje širokú škálu exponátov, vrátane zlatých predmetov a nerozlúšteného nápisu z Michalovskej rotundy. viac »

NP Slovenský kras má nový vizuál i aplikáciu, slúži ako sprievodca

NP Slovenský kras má
2024-02-08 12:00:00

Správa Národného parku (NP) Slovenský kras realizovala v uplynulom roku projekt zameraný na zlepšenie priaznivého stavu vtákov európskeho významu a rozvoj cestovného ruchu. Výsledkom projektu je okrem iného i nový vizuál národného parku, aplikácia slúžiaca ako online sprievodca či infokiosk pri vstupe do Zádielskej tiesňavy. TASR o tom za Správu NP Slovenský kras informoval Štefan Matis. viac »

Pri Košiciach obnovili historický kaštieľ Florián, je v ňom úrad aj výstava

Pri Košiciach obnovili historický
2024-02-07 16:00:00

Obec Budimír pri Košiciach obnovila a oživila kaštieľ Florián, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Od 1. novembra sa stal oficiálne sídlom obecného úradu, nachádza sa v ňom aj informačné stredisko, konferenčná miestnosť s knižnicou či výstavné priestory. viac »

V Banskej Štiavnici uvidíte vzácne strelecké terče, mnohé majú podobu ľudí

V Banskej Štiavnici uvidíte
2024-02-05 09:00:00

Na Starom zámku v Banskej Štiavnici otvorili expozíciu streleckých terčov zo zbierok Slovenského banského múzea (SBM) s názvom Na muške. Ide o inováciu pôvodnej expozície streleckých terčov, nachádzajúcej sa v tejto historickej dominante mesta. viac »

OBRAZOM: Vysoké Tatry zdobia nádherné sochy z ľadu

Diela v Galérii ľadových
2024-02-04 12:00:00

Ľadoví sochári z desiatich krajín sveta sa pred týždňom zišli na desiatom ročníku festivalu Tatry Ice Master v stredisku Hrebienok vo Vysokých Tatrách. Počas dvoch dní pracovali s 50 tonami ľadu a výsledkom je krehká nádhera, z ktorej prechádza zrak. viac »

Tajomstvo Trnavy odhalené: Archeológovia našli pod cestou doposiaľ nepreskúmanú Malženickú bránu

Tajomstvo Trnavy odhalené: Archeológovia
2024-02-02 16:00:00

Posledné biele miesto na mape brán stredovekého opevnenia Trnavy zaplnili archeológovia v prvý februárový deň. Vo výkope po havárii vodovodného potrubia na Jerichovej ulici objavili pozostatky Malženickej brány, ktorej presné umiestnenie doteraz nebolo známe. Uviedol to pre TASR archeológ, dekan Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Erik Hrnčiarik. viac »

V Bibiane otvorili novú výstavu, venuje sa fenoménu farieb

V Bibiane otvorili novú
2024-02-02 10:00:00

V Bibiane, medzinárodnom dome umenia pre deti otvorili vo štvrtok interaktívnu výstavu venovanú fenoménu farieb. Inštalovaná je na druhom poschodí pod názvom Laboratórium farieb. "Deti budú mať veľký zážitok, budú mať čo robiť, aby zavnímali všetkými zmyslami túto výstavu, ktorá spĺňa aj pedagogické požiadavky," uviedla riaditeľka Bibiany Zuzana Liptáková. viac »

Nádhera pri Kremnici: Na Skalke vznikol 20-metrový ľadopád (VIDEO)

Nádhera pri Kremnici: Na
2024-01-31 12:00:00

Zásluhou mrazivého počasia pribudla na Skalke pri Kremnici ďalšia atrakcia. Milovníci adrenalínu sa môžu tešiť na viac ako 20 metrov dlhý ľadopád, ktorý sa nachádza v areáli feratového sveta. Informovalo o tom mesto Kremnica, ktoré sa spolu s Horskou službou Kremnické vrchy o túto atrakciu postaralo. viac »

Prvé auto vyrobené na Slovensku: V centre Hronského Beňadiku uvidíte repliku kultovej Drndičky

Prvé auto vyrobené na
2024-01-30 09:00:00

V Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovicaminulý týždeň slávnostne odhalili model prvého slovenského automobilu, ktorý pred viac ako storočím zostrojil miestny zámočník Michal Majer. Za jeho skonštruovaním je pozoruhodná príhoda Majera s bulharským cárom Ferdinandom Coburgom, ktorému sa v miestnej časti Psiare pokazilo auto. viac »

Cyklochodníky v Rajeckej doline má prepojiť cyklistická dopravná tepna

Cyklochodníky v Rajeckej doline
2024-01-24 16:00:00

Lokálne cyklochodníky a cyklistickú infraštruktúru v Rajeckej doline má prepojiť cyklistická dopravná tepna zo Žiliny do Rajeckých Teplíc a následne aj do Rajca, Fačkova a zrejme i do Čičmian. Pre TASR to povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OO CR) Rajecká dolina Peter Slyško. viac »


Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa