Slovensko - tipy na výlet

OBRAZOM: Hradová v Košiciach láka zvyškami pevnosti aj vyhliadkovou vežou

2023-09-24 12:00:00 |

Vrch Hradová patrí k obľúbeným turistickým cieľom obyvateľov i návštevníkov Košíc. Zvyšky základov a obvodového muriva nasvedčujú, že tam kedysi stál hrad. Pred pár rokmi v ich blízkosti pribudla vyhliadková veža, ktorá poskytuje výhľad nielen na metropolu východu, ale aj na široké okolie.

Viac článkov

Šport, história a 13 zaplavených obcí: Na Liptove otvorili novú cyklotrasu

Šport, história a 13
2023-07-15 12:15:00

Na Liptove otvorili novú tematickú cyklotrasu „Po stopách zaplavených obcí“. Cyklistom na 14 kilometroch ponúka športový zážitok obohatený o poznanie histórie Liptovskej Mary, najväčšej dominanty regiónu. Tá ukrýva pod množstvom vody 13 obcí a 10 tabúľ novej trasy ukazuje mnohé fakty a zaujímavosti o druhej najväčšej priehrade na Slovensku aj niektoré z tajomstiev tejto časti Liptova. viac »

V Bojniciach pribudol interaktívny chodník, návštevníkov poučí o finančnej gramotnosti

V Bojniciach pribudol interaktívny
2023-07-13 15:30:00

Finančné vzdelávanie a ochranu prírody prepája nový interaktívny náučný chodník v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach. Najnovší projekt z dielne 5peňazí Národnej banky Slovenska (NBS) poučí návštevníkov o finančnej gramotnosti cez funkciu šéfa zoo, otvorili ho v utorok. viac »

Vo Včelinciach vybudovali náučný chodník po pravekých náleziskách

Vo Včelinciach vybudovali náučný
2023-07-13 15:00:00

V obci Včelince v okrese Rimavská Sobota v stredu slávnostne otvorili nový náučný chodník mapujúci praveké osídlenia v juhovýchodnej časti Gemera. Archeoskanzen vznikol vďaka poznatkom z výskumu spred viac ako 30 rokov, informačné tabule sú umiestnené priamo na jednotlivých archeologických lokalitách. Informovala o tom riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová. viac »

Vo Vlkolínci pribudla nová expozícia, približuje dejiny vyučovania

Vo Vlkolínci pribudla nová
2023-07-12 08:30:00

Dejiny školstva a vyučovania v podhorskej osade a pamiatke UNESCO Vlkolínec pri Ružomberku približuje nová expozícia. Nachádza sa v tamojšej historickej budove bývalej školy, postavenej v 19. storočí. viac »

Obnova hradu Slanec pokračuje, vo veži osadia ďalšie schodisko

Obnova hradu Slanec pokračuje,
2023-07-12 08:00:00

Práce na obnove hradu Slanec v okrese Košice-okolie pokračujú aj počas tohto leta. Ide o súčasť projektu na podporu zamestnanosti ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, na ktorý obec Slanec získala cez Ministerstvo kultúry (MK) SR 285.000 eur. viac »

Stará Halič: V kostole budú reštaurovať gotické fresky od talianskych majstrov

Stará Halič: V kostole
2023-07-10 11:30:00

Gotické nástenné maľby v Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič v okrese Lučenec sa dočkajú obnovy. Fresky zo 14. a 15. storočia tam pravdepodobne namaľovali talianski majstri, vďaka získanému grantu budú môcť reštaurovať maľbu zobrazujúcu súboj sv. Juraja s nebezpečným drakom. Pre TASR to uviedol správca kostola a dekan starohaličskej farnosti, páter František Olach. viac »

Nádherný projekt: V košickej botanickej záhrade pribudla bylinková záhrada aj pre nevidiacich

Nádherný projekt: V košickej
2023-07-09 10:30:00

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) pribudla bylinková záhrada prispôsobená imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová. viac »

Od príchodu vierozvestov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu uplynulo 1160 rokov

Od príchodu vierozvestov Cyrila
2023-07-08 10:00:00

Slovenská republika (SR) si 5. júla štátnym sviatkom pripomenula príchod svätých Cyrila (Konštantína) a Metoda na Veľkú Moravu. Príchod solúnskych bratov sa datuje na leto roku 863. Tento rok uplynie od tejto udalosti 1160 rokov. viac »

Na Strečne otvorili interaktívnu expozíciu, približuje majiteľov i dejiny hradu

Na Strečne otvorili interaktívnu
2023-07-07 09:00:00

Na hrade Strečno otvorili v pondelok novú interaktívnu expozíciu. Podľa riaditeľa Považského múzea v Žiline Michala Jureckého je rozdelená na časť o majiteľoch a správcoch hradu a časť o vojenských dejinách hradu. viac »

Pozoruhodný objav: V Dudinciach našli osadu z doby kamennej s kostrou dieťaťa

Pozoruhodný objav: V Dudinciach
2023-07-07 08:30:00

Kostra asi ročného dieťaťa z doby kamennej, z obdobia okolo roku 4000 pred naším letopočtom, je zatiaľ najzaujímavejším nálezom archeológov v blízkosti tzv. rímskych kúpeľov v Dudinciach. Lokalitu, ktorá už prvými nálezmi napovedá, že tam stála praveká osada, už niekoľko dní skúmajú študenti z Katedry archeológie Filozofickej fakulty (FF) UKF v Nitre pod vedením profesorky Noémi Beljak Pažinovej. viac »

Obnova Krásnej Hôrky bude zrejme drahšia, rekonštrukcia ide podľa harmonogramu

Obnova Krásnej Hôrky bude
2023-07-05 12:40:00

Obnova Krásnej Hôrky v okrese Rožňava pokračuje podľa harmonogramu a dokončená by mala byť v stanovenom termíne. Projekt zahŕňajúci rekonštrukciu hradu a výstavbu v podhradí sa však pre rast cien v stavebníctve môže predražiť o niekoľko miliónov eur. Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom po kontrolnom dni informovali ministerka kultúry Silvia Hroncová a riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis. viac »

V Bratislave na Peknej ceste otvorili pre verejnosť hájovňu, kedysi fungovala ako muničný sklad

V Bratislave na Peknej
2023-07-05 12:35:00

V bratislavských mestských lesoch na Peknej ceste otvorili obnovenú hájovňu. Fungovať bude ako pavilón s grilom a ohniskami či ako zázemie pre turistov a cyklistov. Ide o projekt z programu Živé miesta. TASR o tom informovali z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorý za projektom spoločne s hlavným mestom a Mestskými lesmi v Bratislave stojí. viac »

Žilinu a Terchovú spája nová cyklomagistrála: Jej súčasťou je až 18 mostov

Žilinu a Terchovú spája
2023-06-30 08:25:00

Cyklomagistrálu Terchovská dolina, ktorá spája Žilinu s Terchovou, slávnostne otvorili vo štvrtok v Tepličke nad Váhom. Trasa z Vodného diela Žilina do Terchovej má celkovú dĺžku 23,6 kilometra a jej vybudovanie si vyžiadalo investíciu vo výške 6,3 milióna eur. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Holienčíková. viac »

Kúpanie na Slovensku: Tipy na jazerá a kúpaliská

Kúpanie na Slovensku: Tipy
2023-06-29 16:01:00

Vyberte sa na priezračné jazerá alebo sa schlaďte na niektorom zo slovenských kúpalísk. Dovolenka na Slovensku predsa nie je len o turistike a hradoch! viac »

Po takmer roku otvorili zrekonštruovanú vyhliadkovú vežu na Dukle

Po takmer roku otvorili
2023-06-26 11:00:00

Po takmer ročnej rekonštrukcii otvorili v pondelok vyhliadkovú vežu na Dukle. Jednotlivé práce ako súčasť druhej etapy boli zamerané na komplexnú obnovu a modernizáciu oboch jej vyhliadkových kupol, spolu s vyhliadkovou terasou nachádzajúcou sa na streche spodnej kupoly. viac »


Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa