Slovensko - tipy na výlet

Unikát pri Liptovskej Mare: Drevený kruhový labyrint je možno najväčší na svete

21.10.2020 |

Liptov sa môže pochváliť ďalšou unikátnou atrakciou. Na brehu Liptovskej Mary stojí obrovský drevený labyrint, ktorý slúžil ako filmová kulisa v seriáli japonsko-americkej produkcie. Vďaka svojim úctyhodným rozmerom ašpiruje na zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Viac článkov
Veľký prehľad: 6 najväčších

Veľký prehľad: 6 najväčších slovenských akvaparkov a ich tohtoročné lákadlá

20.07.2020 | 

Horúce letné dni nám dávajú poriadne zabrať. Najlepšie ich prežijete niekde pri vode, kde sa môžete príjemne osviežiť a zabaviť na rôznych atrakciách. Slovenské akvaparky vám aj tentoraz priniesli množstvo noviniek, ktoré vám zabezpečia zaujímavý program.

Bývalé kúpelev Levároch v

Vaňové kúpele v Levároch: Historický skvost, ktorý znova ožíva

17.10.2020 | 

Historické budovy niekdajších vaňových kúpeľov v Levároch v Revúckom okrese chcú ich vlastníci zachrániť. S týmto cieľom koncom leta zorganizovali prvú brigádu, v rámci ktorej areál kúpeľov vyčistili. O ich histórii a plánoch na obnovu informoval jeden zo spolumajiteľov Ján Daniš.

Múzeum optických ilúzií Tripalnd

Okolo sveta za necelú hodinku: V Bratislave otvorili fantastické múzeum optických ilúzií

26.02.2020 | 

Optické ilúzie boli ešte pred pár rokmi výhradnou doménou maliarov či filmárov, dnes sa však približujú širokej verejnosti. Vo svete môžete navštíviť niekoľko múzeí, kde sa veľkí aj malí pohrajú s perspektívou, nedávno konečne jedno otvorili aj v Bratislave. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že rozhodne stojí za návštevu.

Obec Zborov preslávil hrad

Zborov - sídlo najseverenejšieho hradu aj známeho vojenského cintorína

03.10.2020 | 

Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a Bardejovských kúpeľoch sa čoraz častejším cieľom návštevníkov severovýchodného Slovenska stáva Zborovský hrad (Makovica). Je národnou kultúrnou pamiatkou a má zaujímavú históriu, rovnako ako dedina na jeho úpätí.

Jaskyňa Domica bude slúžiť

Jaskyniari v Domici objavili kilometre nových chodieb, meria už vyše 8 kilometrov

31.08.2020 | 

Celkovo 8127 metrov meria na základe posledných zistení jaskyniarov jaskyňa Domica pri obci Kečovo v Rožňavskom okrese. Informoval o tom Zdenko Hochmuth, jaskyniar a docent Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, podľa ktorého celý jaskynný systém Domica - Baradla presiahol dĺžku 30 kilometrov (km).

Bardejov

Bardejov oslavuje 20 rokov na zozname UNESCO: Toto sú jeho TOP pamiatky

11.08.2020 | 

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý Bardejov, ktorý patrí medzi najkrajšie slovenské mestá. Vďaka architektonickým skvostom ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na snímke Lesnícky skanzen

Les môžete navštíviť všelikde, lesnícky skanzen len v Čiernom Balogu

15.10.2020 | 

Vezmite si pevnú obuv, správajte sa ohľaduplne k hostiteľovi a nezabudnite byť pozorný. Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu vás zoznámi s tou najdôležitejšou zložkou životného prostredia – lesom.

Na snímke Lesnícky skanzen

Les môžete navštíviť všelikde, lesnícky skanzen len v Čiernom Balogu

15.10.2020 | 

Vezmite si pevnú obuv, správajte sa ohľaduplne k hostiteľovi a nezabudnite byť pozorný. Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu vás zoznámi s tou najdôležitejšou zložkou životného prostredia – lesom.

Ondrejisko, vrch na južnej

Ondrejisko - jeden z najlepších vyhliadkových vrcholov Slovenského raja

18.10.2020 | 

Vrch Ondrejisko sa hrdo vypína na južnej hranici NP Slovenský raj. Je z neho nádherný výhľad do okolia, a tak patrí k obľúbeným turistickým cieľom v každom ročnom období. V pekné jesenné dni však ponúka najkrajšie zážitky.

Bojnická zoo získala do

Bojnická zoo má nových obyvateľov: Vážia len dva kilogramy, no zabíjajú aj ľudí

19.10.2020 | 

Národná zoologická záhrada Bojnice získala do chovu pár jedného z dvoch jedovatých jašterov sveta. Samca a samicu kôrnatca jedovatého môžu od októbra vidieť návštevníci v budove vivária, informoval hovorca zoo Jaroslav Slašťan.

Na snímke pohľad na

Plitvické jazerá na slovenský spôsob: Zatopený lom s veľrybou turisti milujú

17.09.2020 | 

Zatopený Beňatinský kameňolom nachádzajúci sa len pár kilometrov od ukrajinských hraníc v katastri obce Beňatina v okrese Sobrance nazývajú mnohí, ktorí ho navštívili, "slovenské Plitvické jazero". Prirovnanie k chorvátskej turistickej atrakcii si vyslúžil vďaka svojej tyrkysovej vode. Iní ho zas, podľa slov starostu obce Štefana Minčáka, po osobnej návšteve nazvú Beňatinská veľryba.

Koniec jednej éry: Pred 190 rokmi sa v Bratislave konala posledná korunovácia

Korunovačné slávnosti v Bratislave
28.09.2020

Korunovácie uhorských kráľov patrili k najdôležitejším udalostiam v dejinách Uhorska, teda v spoločných dejinách Maďarov, Slovákov a častí ďalších národov. Uhorským korunovačným mestom bola v rokoch 1563–1830 Bratislava (Pozsony, Prešporok). Počas týchto 267 rokov tu bolo korunovaných 10 kráľov od Maximiliána II. po Ferdinanda V. a kráľovná Mária Terézia, všetci z rodu Habsburgovcov. V pondelok 28. septembra uplynie 190. rokov od poslednej korunovácie uhorského kráľa Ferdinanda V. viac »

Malé Karpaty - dokonalé spojenie prírodných krás s vinárskou tradíciou

Trnava
27.09.2020

Atraktívnou kulisou Bratislavy a jej okolia je pohorie Malých Karpát. Na ich juhovýchodných svahoch sa rozvinula vinohradnícka tradícia – ležia tu známe obce a mestá Rača (mestská časť Bratislavy), Svätý Jur, Pezinok, Vinosady a Modra. viac »

V Pečovskej Novej Vsi sa zachovali viaceré kúrie, sú spomienkou na miestnu šľachtu


Päť kúrií v Pečovskej
26.09.2020

Päť kúrií v Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov) sa zachovalo ako spomienka na šľachtické rody, ktoré tam v minulosti žili. Jedna zo stavieb slúži ako obecný úrad, ostatné sú v súčasnosti nevyužívané. viac »

Najväčšie lákadlá Nitrianskeho kraja: Turisti vyhľadávajú najmä zrúcaniny hradov

Na snímke hrad Hrušov
24.09.2020

Ruiny stredovekých hradov patria k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Nitrianskom kraji. V blízkom okolí krajského mesta sa nachádzajú hneď tri – hrad Hrušov, Gýmeš a Oponice. O všetky tieto historické pamiatky sa starajú dobrovoľníci, ktorí pracujú na ich záchrane. Občianski aktivisti upozorňujú na problematiku vlastníctva pozemkov ležiacich pod ruinami hradov, ktoré sú v správe Lesov SR. Žiadajú ministerstvo, aby pozemky prešli pod obce alebo občianske združenia zachraňujúce tieto pamiatky. viac »

Bratislava sa konečne dočkala: Po 25 rokoch otvorili jednu z najvzácnejších budov

V Bratislave po 25
22.09.2020

Konečne sme sa dočkali. Hlavné mesto otvorilo po 25 rokoch pre verejnosť národnú kultúrnu pamiatku a jednu z najfotografovanejších budov v historickom centre mesta - Lekáreň u Salvátora na Panskej ulici. Aktuálne v nej môžete vidieť výstavu starých fotografií, ktoré pripomínajú atmosféru týchto priestorov. Výstava má zároveň upriamiť pozornosť na to najcennejšie, čo sa okrem mobiliáru v interiéri i exteriéri bývalej lekárne nachádzalo. viac »


Streda, 21. október. 2020. Meniny má Uršula.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa