U susedov - kam na výlet

Mickey Mouse a Káčer Donald: Viedenská galéria vzdáva hold pop-artovej ikone Lichtensteinovi

Mickey Mouse a Káčer
2024-03-31 14:00:00

Svetoznáme umelecké múzeum Albertina vo Viedni prichádza s novou výstavou oslavujúcou 100. výročie narodenia ikony pop-artu Roya Lichtensteina. Až do 14. júla tam môžete vidieť viac ako 90 obrazov, sôch a grafík, ktoré sú poistené na závratných 200 miliónov eur. Lichtensteinove diela sú "veľmi populárne, rozšírené, ale nie vždy pochopené," ako pri otvorení výstavy povedal generálny riaditeľ Albertiny Klaus Albrecht Schröder. Teraz máte šancu to zmeniť. viac »

Známe viedenské námestie zmenilo podobu: Na múr paláca pribudli portréty Navalného

Známe viedenské námestie zmenilo
2024-03-30 20:00:00

Rodina Schwarzenbergovcov nechala na stenu svojho paláca v centre Viedne umiestniť portréty nedávno zosnulého ruského opozičníka Alexeja Navaľného. Pripomenula tiež, že už v roku 2022 zariadili, aby bol múr patriaci ku Schwarzenberskému palácu na znamenie solidarity s Ukrajinou napadnutou Ruskom nafarbený modrým a žltým pruhom. viac »

Architektonická perla je späť: V Ostrave obnovili slávnu Grossmannovu vilu

Architektonická perla je späť:
2024-03-28 12:00:00

Slávna Grossmannova vila po rozsiahlej rekonštrukcii privíta prvých návštevníkov. Storočnú stavbu napadla drevomorka a v predchádzajúcich desaťročiach sa uskutočnili zásahy nielen v interiéri, ale dokonca bolo odstránené aj dominantné schodisko budovy. Vilu navrhol František Grossmann ako svoje rodinné a firemné sídlo a v prostredí vtedajšej Moravskej Ostravy mala mnoho zaujímavostí, počnúc architektonickým riešením, výnimočným zariadením a veľkorysou záhradou. viac »

Jar v Maďarsku: Týchto 6 botanických záhrad vás opantá krásou i vôňou

Jar v Maďarsku: Týchto
2024-03-24 00:00:00

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta príjemným prekvapením a dokonalým doplnkom prehliadky Budapešti, pobytu v maďarských kúpeľoch či dovolenky pri Balatone. viac »

Miškovec neláka len kúpeľmi: Spoznajte najdlhšie fungujúce divadlo v Maďarsku

Miškovec neláka len kúpeľmi:
2024-03-20 12:00:00

Miškovec (Miskolc) patrí k najväčším maďarským mestám a vďaka kúpeľom sa preslávil v širokom okolí. Okrem oddychu v liečivej vode však láka aj na iné zaujímavosti. Prejdite si ich spolu s nami. viac »

Zoo, púštna dedinka aj tajomné katakomby: Jihlava je skvelým tipom pre rodinný výlet

Zoo, púštna dedinka aj
2024-03-07 12:00:00

Jihlava sa nachádza na rozhraní Moravy a Čiech a prichádza so zaujímavými možnosťami na využitie voľného času. Tie sa budú páčiť najmä rodinám s deťmi, ktoré si tam môžu užiť spoločný čas v moderných i historických atrakciách. viac »

Hlavná sezóna na zámku Schloss Hof: Užite si veľkonočné trhy aj novú výstavu o cisárskych svadbách

Hlavná sezóna na zámku
2024-03-06 10:00:00

Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom. viac »

Narodil sa v pivovare, zomrel v blázinci: Hudobný génius Smetana preslávil Česko po celom svete

Narodil sa v pivovare,
2024-03-02 00:00:00

Kde sa pivo varí, tam sa dobre darí, vraví známe úslovie a presne takto sa zadarilo v rodine Františka Smetanu, sládka a správcu zámockého pivovaru v Litomyšli. František si v roku 1823 od Valdštejnov –Vartenberkov prenajal panský pivovar, ktorý úspešne riadil. Keď mu jeho tretia manželka Barbora Smetanová povila 2. marca 1824 vytúženého syna Bedřicha (vtedy ešte zapísaný v matrike po nemecky ako Fridrich), bola to radosť preveľká. viac »

Najromantickejší Valentín je vo Viedni: Príďte si po Bozk do Belvedéru, je úplne zadarmo

Najromantickejší Valentín je vo
2024-02-13 16:00:00

Rozmýšľate, čím by ste vašu drahú polovičku vo sviatok všetkých zamilovaných prekvapili? Ak ste vyčerpali všetky nápady a chcete na poslednú chvíľu urobiť romantický dojem, máme pre vás skvelý tip. V stredu 14. februára na svätého Valentína si môžete spraviť romantický výlet do Viedne a v tamojšom Belvedéri si prísť po Klimtov Bozk. viac »

Mariazell je najznámejším pútnickým miestom v Rakúsku, nadchne však aj neveriacich

Mariazell je najznámejším pútnickým
2024-02-11 00:00:00

Mariazell v náručí Štajerských Álp je najobľúbenejším cieľom pútnikov z Rakúska, ale aj okolitých krajín. Veriaci si od tunajšej sochy Panny Márie sľubujú zázraky, domáci si však vytrpeli svoje. viac »

Maďarsko je krajinou termálovnych kúpeľov: V Miškovci si ich užijete v jaskyni aj virtuálnej realite

Maďarsko je krajinou termálovnych
2024-02-04 00:00:00

Miškovec sa preslávil vďaka jaskynným kúpeľom. Termálnych prameňov je v Maďarsku mnoho, ale okúpať sa na takomto výnimočnom mieste zlákalo už mnohých cestovateľov. To má však za následok, že niekedy je táto známa atrakcia až preplnená, preto vás určite potešia aj naše ďalšie tipy na unikátne vodné radovánky. viac »

Kone ťahajúce drožky vo Viedni dostanú podkovy z plastu, aby sa neničili vozovky

Kone ťahajúce drožky vo
2024-02-03 16:00:00

Prevádzkovatelia slávnych viedenských drožiek budú môcť koňom namiesto doteraz používaných kovových podkov nechať dávať podkovy vyrobené z plastu. Mesto si od toho sľubuje, že konské kopytá nebudú tak opotrebovávať povrch ulíc, píše agentúra APA. viac »

Všetky chute sveta: Pripravte si s nami 3 rakúske polievky, ktoré poriadne zahrejú

Všetky chute sveta: Pripravte
2024-02-03 00:00:00

K cestovaniu patrí aj ochutnávanie miestnych špecialít. Rakúsko sa spája najmä s viedenským rezňom a Sacherovou tortou, po zimnom dni strávenom pri športových aktivitách však najlepšie zohreje chutná horúca polievka. Pripravte ju s nami podľa pôvodného receptu. viac »

V Salzburgu začína festival Mozartov týždeň, tento rok sa venuje aj Salierimu

V Salzburgu začína festival
2024-01-23 16:00:00

Dnes bude v Salzburgu zahájený tradičný festival Mozartov týždeň, ktorý tento rok potrvá až do 4.2.2024. Stredobodom festivalu zostáva naďalej Mozart a jeho dielo, ale pripájajú sa k nemu aj ďalší velikáni vtedajšej doby pre dokreslenie kontextu Mozartovho diela. Tohtoročný ročník sa zameria na Antonia Salieriho, známu postavu z Mozartovho príbehu. viac »

Praha zmení podobu: Ikonické miesto prejde obrovskou rekonštrukciou, máme návrhy

Praha zmení podobu: Ikonické
2024-01-13 13:30:00

Pred pražskou hlavnou stanicou vznikne drevená strešná konštrukcia, ktorá prepojí odbavovaciu halu, Vrchlického sady a plánovanú novú električkovú zastávku. Počíta s tým návrh, ktorý uspel v súťaži na podobu úprav stanice a jej okolia. S jeho realizovaním by sa malo začať v roku 2028 a podľa odhadu vyjde asi na dve miliardy korún. viac »


<< Predchádzajúci Nasledujúci >>
Utorok, 16. apríl. 2024. Meniny má Dana, Danica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa