DROMEDÁR

Tri vzbury proti Mediciovcom: Slávne miesta boli svedkami krvavých udalostí

15.08.2022 |

Talianska Florencia aj Rím patrí k najkrajším mestám planéty, za sebou však má aj poriadne divokú minulosť. Ich ulice či známe pamiatky boli neraz dejiskom krutých vybavovaní účtov a nasiakli krvou. Ponorte sa s nami do histórie za slávnymi Mediciovcami a spoznajte, kde a ako chceli konkurenti týchto slávnych panovníkov zlikvidovať.

Viac článkov

Archeologický výskum hradnej brány na Sivom Kameni odhalil viacero nálezov

Archeologický výskum hradnej brány
06.08.2022

Mincu vyrazenú v závere 17. storočia, fragmenty keramiky či noža, objavili odborníci počas archeologického výskumu niekdajšej hradnej brány na Sivom Kameni nad Podhradím (okres Prievidza). Nájdený denár pochádza z obdobia, keď hrad slúžil ako väzenie. viac »

Zrod alpinizmu: Vyfúkol horalom Matterhorn Brit so skicárom?

Zrod alpinizmu: Vyfúkol horalom
06.08.2022

Odmena za dobytie Mont Blancu je lákavá. K vrcholu vyráža hneď niekoľko horalov. Vracajú s naprázdno, výstup je dlhý a nebezpečný. Len jeden z nich pokračuje ďalej, trúfol si totiž provizórne prenocovať v horách. viac »

Trogir - benátska perla v srdci Dalmácie

Pohľad na trogirskú promenádu
05.08.2022

Hoci väčšina turistov mieri skôr k Splitu, rozhodne by ste nemali vynechať ani neďaleký Trogir. Najmä v prípade, že obľubujete malebné mestečká, kde vám na prehliadku netreba veľmi veľa času a to hlavné je užívať si „la dolca vita“. Áno, táto chorvátska perla patrila v minulosti Benátskej republike a je to cítiť na každom kroku. viac »

Zlomený obelisk + ďalších 9 zaujímavostí o chrámovom komplexe v Karnaku

Luxor
05.08.2022

Hneď po pyramídach je ďalšou obľúbenou egyptskou pamiatkou chrámový komplex v Karnaku. Toto historicky veľmi cenné miesto odkrýva dejiny krajiny a spôsob života, akým tu kedysi žili ich predkovia. V súčasnosti sa už podarilo uchovať len pozostatky pôvodného sídla, ktoré napriek tomu ročne lákajú tisíce nových turistov. viac »

5 originálnych miest pre každého dobrodruha

5 originálnych miest pre
04.08.2022

Pre to najlepšie obvykle treba čosi obetovať, a to platí aj v prípade originálnych zážitkov. Dobrodruhovia sú za čímsi novým ochotní prejsť aj pol zemegule, pritom unikátne potešenie pre všetky zmysly nájdu aj doma. Známy cestovateľ Milan Bardún ho hľadal v Bratislave a objavil pri tom päť úžasných lokalít, o ktorých netuší ani väčšina domácich. viac »

Čas zastaviť sa a užívať si: Viedenské kaviarne boli obývačkou umelcov, dnes lákajú turistov

Café Sperl
04.08.2022

Chodili tam Sigmund Freud, Andy Warhol i Gustav Klimt. Všetci trávili nespočetné hodiny vo viedenských kaviarňach. Dôvod je ľahko pochopiteľný: príchody a odchody, rituály a stretnutia s priateľmi a kolegami pomáhajú totiž vytvárať jedinečnú atmosféru. viac »

Novinka na Bojnickom zámku: Návštevníkov prevedie i virtuálny sprievodca

Novinka na Bojnickom zámku:
04.08.2022

Vynovené prehliadkové okruhy, ktoré odkazujú na bývalých majiteľov Bojnického zámku, sprístupnilo pre svojich návštevníkov Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice. Po expozíciách ich po novom prevedie i multimediálny sprievodca Muzeum.guide. viac »

Pečovská Nová Ves: Renesančný kaštieľ ukrýva viaceré hodnotné prvky

Šľachtická kúria zo 16.
04.08.2022

Výzor kaštieľa zo 16. storočia v Pečovskej Novej Vsi nebol v minulosti v regióne ojedinelý, avšak ako jediný sa zachoval v pôvodnej podobe. Vyplýva to z architektonicko-historického výskumu, ktorý tam v uplynulých dňoch realizovali. TASR o tom informoval predseda občianskeho združenia Renesančný kaštieľ PNV Slavomír Karabinoš. viac »

Neuveriteľná FOTO z vesmíru: Webbov teleskop zachytil galaxiu známu ako Koleso voza

Neuveriteľná FOTO z vesmíru:
03.08.2022

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je pre svoj jedinečný vzhľad známa ako názvom Koleso voza. Oznámili to v utorok Európska vesmírna agentúra (ESA) a Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). TASR správu prevzala od agentúry AFP. viac »

Chystáte sa na výlet, no hlásia zlé počasie? Zoberte deti na tieto zaujímavé miesta

Chystáte sa na výlet,
03.08.2022

Zabaviť deti počas celého leta je niekedy poriadna výzva. Dovolenka netrvá až tak dlho a potom im už musíte vymýšľať kratšie jednodňové výlety. Rodičia svoje ratolesti často radi berú do prírody, aby boli na čerstvom vzduchu v peknom prostredí a dobre sa vybláznili. No ak vás prekvapí zlé počasie, tak je hneď po všetkých pekných plánoch. Nemusíte však zúfať, máme pre vás päť tipov, kam môžete vziať svoje ratolesti aj v prípade zlého počasia. viac »


Pondelok, 15. august. 2022. Meniny má Marcela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa