DROMEDÁR

Murdochovy mlyn - národná kultúrna pamiatka v Dechticiach

14.12.2019 |

Keď ešte neboli medzi pozemkami postavené ploty a ľudia mali k sebe bližšie, zvykli si Dechtičania skracovať svoju cestu za prácou na polia aj cez dvor Mudrochovho mlyna. Nejeden z nich sa pristavil na kus reči, a tak sa mlyn postupne stal akýmsi komunikačným centrom tejto obce pri Trnave. Po desaťročiach chátrania mu chce jeho súčasný majiteľ Karol Závodský takéto postavenie prinavrátiť. S mlynom má veľké plány.

Viac článkov

V Donovaloch chcú postaviť krytú lyžiarsku halu, búria sa bežní ľudia aj ochranári

Projekt Donovalley
05.12.2019

Donovaly zrejme čoskoro úplne zmenia svoju tvár. V centre obce má vyrásť nový rozľahlý areál s ubytovacími zariadeniami, reštauráciami, ale aj zážitkovým centrom. Jeho súčasťou má byť vodný svet aj prvá lyžiarska hala v strednej Európe. Reakcie na tento projekt sú však zatiaľ rozpačité. viac »

Česká CK Neckermann končí, od roku 2020 prevezme zájazdy Marco Polo

Česká CK Neckermann končí,
05.12.2019

Česká cestovná kancelária Neckermann nenašla nového investora a do konca tohto roka ukončí svoju činnosť. Naplánované zájazdy zabezpečí v budúcom roku firma Marco Polo. Informoval o tom v stredu marketingový riaditeľ CK Neckermann Jan Šrámek. viac »

Život vo vzduchu prináša rôzne situácie: Žena porodila na palube lietadla dcéru

Lietadlo Boeing 737 American
04.12.2019

Žena porodila zdravú dcéru na palube lietadla spoločnosti American Airlines. Dieťa sa narodilo krátko po pristátí v meste Charlotte v štáte Severná Karolína. Nereida Araujo dala dcére meno Lizyana Sky Taylor. viac »

Chilkoot trail - dobrodružná túra v stopách hľadačov zlata

Chilkoot trail - zlatokopecký
04.12.2019

Americké národné parky ponúkajú milovníkom aktívnej dovolenky veľa možností – od nenáročných prechádzok až po niekoľkodňové túry. Chilikoot trail je menej známy zlatokopecký trek na pomedzí Yukonu a Aljašky. Hoci zlatá horúčka má svoj najväčší boom už dávno za sebou, na 53-kilometrovom Chilkoot traili je stále dosť rušno. Hoci sa na tento trek jazdí najmä v letných mesiacoch, stále sa jedná o náročný, potenciálne nebezpečný, až päťdňový pochod divočinou a prípravu naň by ste preto nemali podceniť. viac »

Sviatky v ich najkrajšej podobe: Toto je 10 najlepších vianočných trhov Európy

Vianočný Kolín nad Rýnom
04.12.2019

Tradíciu vianočných trhov pestujú najmä v európskych krajinách, ale postupne sa dostáva aj mimo tohto kontinentu. Voňavé jedlo, sladký punč alebo varené víno nás postupne navnadia na blížiace sa sviatky, remeselnícke výrobky zo stánkov zase skrášlia naše stromčeky alebo nám vyriešia dilemu s hľadaním darčekov. Anglický Mirror zoradil rebríček najlepších vianočných trhov, ktoré môžete navštíviť počas tohto roka a nasať kúsok ich kúzelnej atmosféry. viac »

Zanedbaný areál bývalého kláštora v Gombaseku sa mení na turistickú atrakciu

Areál bývalého kláštora v
04.12.2019

Zmeniť ruiny zarastené burinou a náletovou zeleňou na upravený areál sa počas zhruba dvoch rokov podarilo členom občianskeho združenia (OZ) Sine Metu v Gombaseku, časti dediny Slavec v Rožňavskom okrese. Revitalizovali tam priestor niekdajšieho kláštora pavlínov, ktorý sa má stať turistickou destináciou s múzeom. viac »

Lúčky a Kalameny – minerálne bohatstvo Liptova

Lúčanský vodopád
03.12.2019

Orava a Liptov sú regióny známe najmä prekrásnou prírodou. Na ich rozhraní sa nachádzajú kúpele Lúčky, ktoré ležia pod úbočím vrchu Choč. Preslávila ich najmä miestna minerálna voda a Lúčanský vodopád. viac »

Neskutočné, že nám doteraz unikal: Taliansky palác Caserta je najväčšou konkurenciou Versailles

Palác Caserta v Taliansku
03.12.2019

Francúzska pýcha Versailles bola predlohou pre mnohé iné európske zámky. No zatiaľ čo sa na neho niektorí panovníci pozerali ako na inšpiráciu, pre iných bol motiváciou, aby ho prekonali. Palác Caserta bol domovom rodiny Bourbonovcov a už v tej ére sa pokladal za hlavného konkurenta parížskeho kráľovského sídla. viac »

Belgické mesto chce vyradiť svoj karneval zo zoznamu UNESCO, zosmiešňuje židov

Karneval v Aalste
03.12.2019

Hlavné mesto satiry alebo rasistická zvrátenosť? Belgické mesto Aalst chce dať v dôsledku protestov židovských komunít a Európskej únie vyradiť svoj každoročný karneval zo zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, kam bolo toto podujatie v roku 2010 zapísané. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra AFP. viac »

Najväčšie slovanské nálezisko odkrýva tajomstvá: Pri Bojnej ryžovali zlato a kuli železo

Valy v Bojnej
02.12.2019

Slovenskí archeológovia aj v tomto roku vykonávali rozsiahle výskumy v okolí známeho slovanského hradiska v Bojnej v Topoľčianskom okrese. Vedci sa už dlhší čas nezameriavajú iba na mohutne opevnené hradisko, ale aj širšie zázemie v okolitých horách. Aj vďaka tomu sa im podarilo objaviť unikátne nálezy železiarskych pecí, či obrovské areály na ryžovanie zlata. viac »


Nedeľa, 15. december. 2019. Meniny má Ivica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa