Historické budovy, stavby a pamiatky

Londýnsky Eltham - palác, kde žúrovali politici i umelci

21.03.2021 |

Britská monarchia vlastní mnoho vzácnych pamiatok, ktoré boli v minulosti obydliami panovníkov. Zatiaľ čo niektoré z nich ako napríklad Buckinghamský palác alebo hrad Balmoral v Škótsku využíva kráľovská rodina až dodnes, z iných sa stali obľúbené pamiatky s pútavou históriou. Jednou z nich je aj londýnsky palác Eltham, ku ktorému patrí aj nádherná rozsiahla záhrada.

Viac článkov

Buckinghamský palác: 20 zaujímavostí, ktoré ste o sídle britskej kráľovnej netušili

Buckinghamský palác v Londýne
10.07.2019

Buckinghamský palác je oficiálnym sídlom anglickej kráľovnej. V jeho priestoroch trávi počas roka najviac dní a odtiaľ vydáva všetky svoje dôležité vyhlásenia. S jeho dejinami sa spájajú zaujímavé legendy a tajomstvá, ktoré tam zašifrovali počas jeho výstavby. viac »

Starobylé Mykény - kolíska gréckej civilizácie

Mykény
03.07.2019

Grécko a najmä polostrov Peloponéz je kolískou európskej civilizácie a vždy je v tejto krajine čo obdivovať. Cestovatelia, ktorí milujú dejiny, sa tu rozplývajú od nadšenia, pretože takmer žiadny iný štát nevie ponúknuť toľko historických krás. Jedinečným miestom na spoznávanie našej civilizácie sú aj Mykény, kde môžeme hľadať počiatky celej gréckej civilizácie. viac »

Nepatria k najkrajším, aj tak lákajú milióny: Pláže v Normandii

Prístav v Arromanches, Normandia,
06.06.2019

Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword – možno by ste podľa názvov tieto pláže zaradili kamsi do Spojených štátov, v skutočnosti sú ale ozdobou francúzskej Normandie. Ročne ich navštívia asi dva milióny turistov a väčšina z nich sem neprichádza za oddychom. viac »

Slávne Versailles má aj odvrátenú stránku: 20 zaujímavostí, ktoré ste o pýche Francúzov netušili

Versailles
20.05.2019

Mal byť pýchou všetkých Francúzov a demonštrovať výnimočnosť umelcov tejto krajiny. Palác Versailles vzbudzoval pozornosť a úctu už v čase kráľa Ľudovíta XIV., ktorý ním dokazoval svoju moc a lásku k okázalým veciam. Aj po rokoch vyráža jeho návštevníkom dych a prinúti vás zamyslieť sa nad kreativitou jeho autorov. Osobitou kapitolou sú jeho záhrady, ktoré prezentujú to najlepšie z francúzskeho záhradníctva. viac »

Opulentný domov krvilačného Nera: V Ríme sprístupnili Domus Transitoria (FOTO)

Domus Transitoria
13.05.2019

Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (37 – 68) bol rímskym cisárom, ktorého vláda sa niesla v znamení kultúrneho rozvoja. Dal vybudovať mnohé divadlá a podporoval organizovanie rôznych hier a umeleckých súťaží. Napriek tomu si však Nera história pamätá ako tyrana. Nechal zavraždiť vlastnú matku, manželku, adoptívneho brata aj učiteľa Senecu a podpísal sa aj pod kruté prenasledovanie kresťanov. Teraz môžete vstúpiť do domu, kde býval. viac »

Ruský Kremeľ - domov Putina aj obľúbená turistická atrakcia

Kremeľ
06.05.2019

Moskovské Červené námestie združuje viacero významných pamiatok v tomto meste. Nachádza sa tam tiež Kremeľ - domov ruských prezidentov. Časť tohto komplexu je však prístupná verejnosti a môžete sa tam pozrieť na dôležitú časť dejín Ruska. viac »

Pred 500 rokmi zomrel Leonardo da Vinci: Vydajte sa v stopách génia

Vinci
02.05.2019

Keď sa povie meno Leonarda da Vinciho, väčšina ľudí si predstaví Monu Lisu s tajomným úsmevom, alebo vzácnu fresku Posledná večera, ktorú sa len s veľkou námahou podarilo zachovať aj pre ďalšie generácie. V skutočnosti však bolo maliarstvo len jednou z činností, ktoré tento Toskánec tak dokonale ovládal. Venoval sa aj architektúre, hudbe, sochárstvu a vynálezom, vďaka čomu je považovaný za archetyp „renesančného človeka“ a univerzálneho génia. Vydajte sa v jeho stopách. viac »

Adieu, Notre-Dame: Takto si budú turisti pamätať dominantu Paríža v plnej kráse

Katedrála Notre-Dame v Paríži
16.04.2019

Katedrálu Notre-Dame v Paríži zasiahol 15. apríla podvečer ničivý požiar a jej budúcnosť je momentálne neistá. Francúzsky prezident hovorí o znovuvybudovaní zničených častí, je však otázne, či s takýmto riešením budú súhlasiť aj pamiatkári. Je možné, že vzácna stavba zostane v takom stave, v akom ju zanechala živelná pohroma a jej zničené časti budú návštevníkom pripomínať už len výstavné exponáty, modely či videoprezentácie. Milióny ľudí z celého sveta si ju však budú navždy pamätať v jej dokonalej podobe z minulosti. viac »

Staroveký Rím či Grécko na vlastnej koži: 7 najlepších miest s antickými pamiatkami

Najkrajšie antické pamiatky
27.03.2019

Antická architektúra sa považuje za základ, z ktorého vychádzalo viacero umeleckých smerov. Svoj vrchol dosahovala približne v období od 11. storočia pr. Kr. po 6. storočie nášho letopočtu, do ktorého spadajú tie najkrajšie diela gréckeho a rímskeho staviteľstva. Tie dodnes zdobia viacero krajín Európy. viac »

Slávne Pompeje – najprv dovolenkový raj Rimanov, potom peklo na Zemi

Pompeje, Taliansko
22.03.2019

Príbeh Pompejí najväčšmi poznačil výbuch sopky Vezuv. Obrovská tragédia dnes turistov láka preskúmať trosky miest, ktoré v minulosti zničila láva, pemza a prach z nej. Zo Slovenska sa tam najjednoduchšie dostanete letecky cez Neapol, od ktorého sú vzdialené menej ako tridsať kilometrov. Takto jednoducho môžete spojiť výlet do dvoch krásnych talianskych miest. viac »


Piatok, 23. apríl. 2021. Meniny má Vojtech.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa