Tlos je jedným z najstarších miest v Turecku: Spája sa so zaujímavou legendou

2024-09-14 00:00:00 |   |    | 

Počas dovolenky v Turecku nesmie na našom programe chýbať návšteva antických pamiatok. V každom regióne nájdete nejakú historicky zaujímavú lokalitu, vďaka ktorej spoznáte dôležitú časť dejín. Najmä ak ste tu na pobyte s deťmi, bude to pre nich veľmi cenný zdroj informácií, ktoré môžu využiť aj pri svojom štúdiu.



 

Bol súčasťou Rímske ríše

Tlos sa pokladá za jedno z najstarších miest v regióne a tiež za jedno z najstarších nálezísk na území bývalej Lýkie. Táto oblasť bola prvýkrát osídlená už 4000 rokov pred Kristom. Počas svojej histórie mala veľmi dôležitú funkciu, pretože ju pokladajú za kolísku tunajšej civilizácie. Neskôr sa toto mesto stalo súčasťou Rímskej ríše a následne Byzantskej, v ktorej zotrvalo až do 15. storočia.

V oboch prípadoch malo opäť výbornú strategickú pozíciu. Rozprestieralo sa totiž na mieste, kde sa stretávali obchodníci z viacerých končín sveta. Veľká časť peňazí preto zostávala v Tlose a putovala aj na jeho rozvoj. Všetky tieto kultúry zanechali na meste výraznú pečať a poznačili jeho dejiny. Ak chcete toto nálezisko navštíviť, najbližšie to máte z Dalamanu, ktorý je vzdialený len niečo vyše hodiny jazdy autom. Z Beleku, Side či Kemeru je to v závislosti od vašej polohy od troch hodín vyššie. Niektorí tour operátori sem ponúkajú aj organizované výlety.

 

Spájajú ho so známym mytologický hrdinom

Podľa legendy bol Tlos kedysi významným miestom aj z hľadiska mytológie. Traduje sa, že v tejto oblasti kedysi žil syn korintského kráľa Glauka Bellerfón. Ten nešťastnou náhodou zabil vlastného brata, preto zo strachu utiekol do iného kráľovstva. Turci sa domnievajú, že žil aj na území tohto významného mesta a že je tam dokonca pochovaný v jednej z hrobiek, vyhĺbených do skál. Od ostatných sa odlišuje nádherným reliéfnym zdobením na stenách.

 

Žili tu veľmi zruční majstri

Toto nádherné mestečko sa v 19. storočí podarilo objaviť Charlesovi Fellowsovi. Po ňom prišli do Tlosu ďalší archeológovia a výskumníci, ktorí tu prevádzali prieskum až do roku 2005. Počas tohto obdobia sa im podarilo nájsť množstvo úžitkových predmetov a odkryť pozostatky niekoľkých budov, z ktorých kedysi pozostávalo rozsiahle mesto. Z týchto poznatkov je možné vidieť, že pôvodní obyvatelia patrili k veľmi zručným majstrom. Zrejme aj vďaka ich šikovnosti sa stali dôležitou časťou Rímskej ríše. Na tie časy totiž používali veľmi vyspelé technológie a tiež mali moderný prístup k stavaniu budov, ktorý sa doposiaľ v tomto regióne nepoužíval.

 

Kúpele, štadión i amfiteáter

Odhalenie jednotlivých stavieb nám tiež umožnilo lepšie spoznať rozloženie Tlosu. Na najvyššom bode sa nachádza Akropolis s palácom, v ktorom žil vtedajší vladár. Vďaka svojej polohe bol dobre chránený a navyše tak symbolicky dominoval nad zvyšnými obyvateľmi. Ešte aj v súčasnosti sa podarilo uchovať časť hradieb. Ďalšou dominantou je bývalý štadión, ktorý slúžil pre niečo viac ako 2000 ľudí. Podľa historikov tam v minulosti zrejme organizovali rôzne spoločenské udalosti.

Na rovnaké účely slúžil aj amfiteáter, ktorý sa podarilo uchovať v trošku lepšom stave. Ten sa používal najmä na umelecké predstavenia. V meste sa nachádzali aj dvoje kúpele – veľké a malé. Pozostávali z technických miestností a z priestoru určeného na relax. Nechýbali tam ani chrámy, v ktorých sa podarilo nájsť relikvie z byzantského obdobia. Po areáli sa môžete voľne prechádzať a preskúmať, ako vyzeral Tlos v dávnej minulosti.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 4. október. 2024. Meniny má František.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa