Kaštieľ Radvanských v Banskej Bystrici: Symbol mesta s množstvom tajomstiev

Kaštieľ Radvanských na sídlisku
18.01.2020

Súčasné banskobystrické sídlisko Radvaň bolo kedysi obcou, meno niesla podľa šľachtica Radvana už v 13. storočí. Šľachtický rod Radvanských tam žil až do konca druhej svetovej vojny. Dnes ich pripomína dominanta a hlavný symbol Radvane - renesančný kaštieľ zo začiatku 16. storočia. Dlhé desaťročia chátral a až v posledných rokoch sa našli peniaze na záchranu tejto národnej kultúrnej pamiatky. viac »

Symbol Trnavy oslavuje: Legendárne hodiny v mestskej veži majú 290 rokov

Symbol Trnavy oslavuje: Legendárne
16.01.2020

Je len málo ľudí, ktorí by nepoznali ikonickú mestskú vežu v Trnave. Vedeli ste však, že jej srdce bije už 290 rokov? Pri tejto príležitosti sa uskutočnil výnimočný výstup do veže s Karolom Nemčekom, ktorého rodina sa o hodinový stroj stará posledných sto rokov. viac »

Poklady rodu Mariášiovcov: Sídla v Markušovciach a Batizovciach aj Gerlachovský štít

Batizovská vetva Mariášiovcov vlastnila
11.01.2020

Šľachtický rod Mariáši resp. Máriássy patril medzi najstaršie a najvýznamnejšie rody na Spiši a v tomto regióne mal dve silné vetvy. Tá batizovská vlastnila dokonca aj Gerlachovský štít. viac »

Románsky kostol v G. Jablonci - unikát zasvätením aj architektúrou

Románsky kostol v Gemerskom
04.01.2020

Jednou z mála zachovaných románskych stavieb v regióne Gemer-Malohont je kostol v Gemerskom Jablonci v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov archeológa Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote Alexandra Botoša je však výnimočný aj z ďalších dôvodov. viac »

Vígľašská Huta-Kalinka má štyri historické zvoničky, dve nedávno obnovili

Dve zo štyroch historických
30.12.2019

K turistickým zaujímavostiam obce Vígľašská Huta-Kalinka v okrese Detva patria štyri historické zvoničky. Dve z nich prešli v uplynulých rokoch rekonštrukciou. Tamojšia obecná samospráva získala na ich obnovu grant vo výške 5000 eur od Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). viac »


Piatok, 14. máj. 2021. Meniny má Bonifác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa