Tragický pohľad na vzácnu pamiatku: Kaštieľu v Devičanoch hrozí bezprostredný zánik

Kaštiel v Devičanoch
25.12.2019

Na Slovensku máme množstvo vzácnych architektonických pamiatok, mnohé z nich sú ale v žalostnom stave. Pôvodní majitelia ich opustili, stavby stratili svoj význam, nikto sa o ne nestaral a zub času sa na nich podpísal fatálnym spôsobom. K architektonickým skvostom, ktorých pôvodnú krásu už nikdy neoceníme, patrí aj kaštieľ v Devičanoch. viac »

V Banskej Štiavnici obnovujú jednu z dominánt: Piargska brána znova ožije

Piargska brána v Banskej
20.12.2019

V Piargskej bráne v Banskej Štiavnici chce Pamiatkový úrad (PÚ) SR zriadiť kultúrno-spoločenské centrum so zameraním na lokalitu UNESCO. Na objekte tento rok zrekonštruovali fasádu a šindľové časti strechy. Ešte predtým objekt odvlhčili, odkanalizovali a napojili na inžinierske siete. viac »

Murdochovy mlyn - národná kultúrna pamiatka v Dechticiach

Mudrochov mlyn v Dechticiach
14.12.2019

Keď ešte neboli medzi pozemkami postavené ploty a ľudia mali k sebe bližšie, zvykli si Dechtičania skracovať svoju cestu za prácou na polia aj cez dvor Mudrochovho mlyna. Nejeden z nich sa pristavil na kus reči, a tak sa mlyn postupne stal akýmsi komunikačným centrom tejto obce pri Trnave. Po desaťročiach chátrania mu chce jeho súčasný majiteľ Karol Závodský takéto postavenie prinavrátiť. S mlynom má veľké plány. viac »

Celý svet môže závidieť! FOTO, ktoré musíte vidieť: Slovenský poklad v novom šate za 6 miliónov

Zrekonštruovaná Bazilika svätého Jakuba
11.12.2019

Kostol sv. Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia. V týchto dňoch totiž ukončili jeho obnovu i reštaurátorské práce, ktoré trvali dohromady 23 rokov a vyžiadali si viac ako 5,6 milióna eur. viac »

Zanedbaný areál bývalého kláštora v Gombaseku sa mení na turistickú atrakciu

Areál bývalého kláštora v
04.12.2019

Zmeniť ruiny zarastené burinou a náletovou zeleňou na upravený areál sa počas zhruba dvoch rokov podarilo členom občianskeho združenia (OZ) Sine Metu v Gombaseku, časti dediny Slavec v Rožňavskom okrese. Revitalizovali tam priestor niekdajšieho kláštora pavlínov, ktorý sa má stať turistickou destináciou s múzeom. viac »


Sobota, 15. máj. 2021. Meniny má Žofia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa