Drevený chrám v Kalnej Roztoke - jediná národná kultúrna pamiatka s kožuchom

22.10.2019 |   |    | 

Drevený gréckokatolícky chrám v Kalnej Roztoke v okrese Snina je národnou kultúrnou pamiatkou. Spomedzi drevených cerkví a kostolov, ktoré sa na Slovensku zachovali, je výnimočný tým, že sa mu hovorí chrám "v kožuchu". Svoje netradičné pomenovanie získal vďaka bielej omietke nanesenej tak zvonku ako i zvnútra chrámu. Pre TASR to povedal správca farnosti Tomáš Leško.
Chrám v Kalnej Roztoke bol postavený v roku 1750. Omietnutie je podľa Leškových slov pravdepodobne rovnako staré ako chrám, záznam sa o tom však nenachádza. Špecifikom drevených chrámov je, ako Leško uviedol, že sa len obnovujú, nikdy sa na nich nepridávajú nové prvky. "Osobne si myslím, že ten kožuch tu bol veľmi dávno," povedal o prvku, ktorý kalnoroztockú cerkev na prvý pohľad odlišuje od ostatných v sninskom regióne.

Ako väčšina sakrálnych stavieb na našom území i gréckokatolícky chrám zasvätený narodeniu Jána Krstiteľa pozostáva z troch častí, predsiene, nad ktorou je veža zakončená trojramenným krížom, lode, strednej časti a svätyne. I nad ňou je možné zvonku vidieť trojramenný kríž. Podľa Leška má toto rozdelenie i hlbší význam. "Z teologického hľadiska svätyňa znázorňuje nebo, teda už cirkev oslávenú, loď znamená cirkev, ktorá putuje, teda veriaci ľud, a predsieň je pre tých, ktorí ešte nie sú veriaci, neboli pokrstení," vysvetlil.

Na oddelenie svätyne od hlavnej lode slúži ikonostas. Kalnoroztocký pochádza zo 17. storočia, pričom niektoré z ikon sú o storočie staršie. Ikonostas tvorí päť radov ikon s rôznym významom, miestny nie je z dispozičných dôvodov doplnený o tradičný kríž na vrchole. Na prechod medzi svätyňou a loďou počas liturgií slúžia takzvané cárske dvere.

Súčasťou areálu je drevená zvonica zo 17. storočia, ktorá je rovnako ako chrám národnou kultúrnou pamiatkou. Ona i cerkev majú tiež strechu z ručne štiepaných šindľov, ktoré si raz za tri roky vyžadujú ošetrenie špeciálnym náterom. Vo zvonici sú tri zvony, pričom najstarší pochádza z roku 1908.

Posledná rozsiahla obnova chrámu sa uskutočnila v rokoch 2014 a 2015, keď sa rekonštruovala celá strecha s vežou. Strechu na zvonici obnovili minulý rok. Všetky práce realizovali po dohode s pamiatkovým úradom.

Elektrifikovaná cerkev v kožuchu stále slúži svojmu účelu, sväté liturgie sa v nej konajú každý utorok a každú druhú nedeľu.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: EASYFOTO TASR – Jana Ďurašková
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 11. júl. 2020. Meniny má Milota.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa