Kaštieľ v Žiari nad Hronom budú rekonštruovať, počas príprav našli zlatého draka

Historická dominanta Žiaru nad
22.03.2019

Kaštieľ v Žiari nad Hronom, ktorý mesto kúpilo v minulom roku, začína odkrývať svoje tajomstvá. Pri prácach a prieskumoch, ktoré predchádzajú projektu obnovy, našli takzvaného zlatého draka. Ako informuje internetová stránka mesta, v minulosti sa takíto draci týčili asi v polovici hromozvodovej tyče na nárožných vežiach kaštieľa. Podľa kastelána Petra Mosného bol drak v dezolátnom stave, ale dobre identifikovateľný. Mesto urobí z neho kópie a umiestni ich na pôvodné miesta. Autentického draka vystavia v múzeu v kaštieli. viac »

V Senci rekonštruujú synagógu, malo by v nej vzniknúť kultúrno-kreatívne centrum

Synagóga v Senci
25.02.2019

Rekonštrukčné práce na Národnej kultúrnej pamiatke Synagógy ortodoxných v Senci pokračujú podľa harmonogramu. Po kontrolnom dni to skonštatovali zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a mesta Senec, ktorí si zároveň pozreli aj výstavbu novej budovy Info pavilónu. Obe budovy by mali byť návštevníkom k dispozícii koncom roka 2020. viac »

Najväčšia muzeálna lúpež Európy: Z Trnavy zmizlo vyše 1000 vecí, nenašlo sa takmer nič

Budova Západoslovenského múzea v
21.02.2019

Najväčšia muzeálne krádež Európy, ktorá sa stala v Západoslovenskom múzeu v Trnave, nemá ani po pätnástich rokoch svoje rozuzlenie. Jej páchatelia nie sú doteraz známi a z celkových 1210 odcudzených predmetov sa na aukciách objavilo iba niekoľko. Vrátené do múzea boli tri kusy. Do pátrania sa popri polícii zapojil aj slovenský i český Interpol. viac »

Výnimočná pamiatka na Záhorí: V Sobotišti zrekonštruujú habánsky mlyn zo 16. storočia

V Sobotišti v okrese
20.02.2019

Obec Sobotište v okrese Senica získala finančné prostriedky z programu Interreg 5A SR – ČR na opravu habánskeho mlyna. V súčasnosti je rozbehnuté tretie kolo výberového konania na realizátora rekonštrukčných prác. viac »

Najstaršia divadelná budova na Slovensku má obnovenú fasádu, predstavili ju svetelnou šou

Obnovenú fasádu Divadla Jána
14.01.2019

Obnovenú fasádu Divadla Jána Palárika v Trnave v piatok priblížili verejnosti krátkou svetelnou šou, ktorú si do centra mesta prišli pozrieť stovky ľudí. Svetelné efekty zvýraznili niektoré prvky fasády, ktorej reštaurátori vrátili vzhľad z roku 1907. Fasádu rekonštruovali od polovice augusta do polovice decembra minulého roku a stála viac ako 190-tisíc eur. Budovu divadla v Trnave postavili v roku 1831 vedľa hostinca U čierneho orla, dnes je najstaršou divadelnou budovou na Slovensku, ktorá stále slúži pôvodnému účelu. viac »


Pondelok, 28. september. 2020. Meniny má Václav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa