Historická perla trochu inak: Levočskú radnicu chce mesto sprístupniť aj zo severnej strany

Radnica, Levoča
27.11.2019

Mesto Levoča chce sprístupniť aj druhú stranu historickej radnice na Námestí Majstra Pavla. O finančné zdroje na projekt sa chce samospráva uchádzať z nórskych fondov, celkové náklady sa vyšplhajú na približne milión eur. Pre TASR to potvrdil primátor mesta Miroslav Vilkovský s tým, že nórsky finančný mechanizmus sa obnovuje po ôsmich rokoch a mesto to chce využiť na sprístupnenie radnice zo severnej strany. viac »

Mlyny Oblazy sú slovenským unikátom, ročne ich navštívia tisíce turistov

Vodný mlyn v Kvačianskej
22.11.2019

Vtlačené pod skalnými stenami v hlbokej Kvačianskej doline uprostred lesov v zdanlivo ťažko prístupnom teréne stoja Vodné mlyny Oblazy. Hoci to ešte pred niekoľkými desaťročiami vyzeralo, že sa navždy stratia z mapy Liptova, zásluhou dlhoročnej práce dobrovoľníkov sa ich podarilo zachovať v autentickej podobe. Ročne mlyny navštívia desaťtisíce turistov. viac »

Národná kultúrna pamiatka po rokoch ožila: Obnovili bývalú kvasiareň areálu Steinu

Pohľad na národnú kultúrnu
21.11.2019

Do Spilky, pôvodnej kvasiarne a jediného zachovaného objektu areálu bývalého pivovaru Stein v Bratislave, by sa mal čoskoro opäť vrátiť život. Táto národná kultúrna pamiatka (NKP) je v súčasnosti pamiatkovo obnovená a bolo pre ňu vydané kolaudačné rozhodnutie. Obnova s dohľadom pamiatkarov čaká ešte vnútorné priestory podľa požiadaviek budúcich nájomníkov administratívnych priestorov. viac »

Vzácny parný mlyn v Buzici približuje spôsob mletia obilia v minulosti

Mlyn v obci Buzica
16.11.2019

Návrat do čias pred 100 rokmi, keď sa na mletie múky využívala sila pary, ponúka zachovaný parný mlyn v obci Buzica v okrese Košice-okolie. Pôvodne klasicistická sýpka bola prestavaná na mlyn v roku 1922. Mleli sa tam kvalitné obilie a krupica, a to až do roku 1953. Schátranú budovu obec zrekonštruovala v roku 2014 s pomocou eurofondov. viac »

V Porube sa zachoval jeden z dvoch mlynov, majiteľom bol i gróf Pálffy

Mlyn v Porube v
09.11.2019

Prevažne drevená dvojpodlažná stavba, v ktorej vnútri sa nachádzajú viaceré zariadenia pripomínajúce mlynárske povolanie. Taký je mlyn v Porube v okrese Prievidza, ktorý sa ako jeden z dvoch pôvodných v obci zachoval a v súčasnosti ho vlastní súkromný majiteľ. Pod stavbu sa už podpísal zub času, no má svojho mačacieho strážcu. viac »


Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa