Rímske lapidárium v Komárne - unikátna zbierka starovekých diel z nášho územia

Lapidárium v Komárne
01.01.2021

Rímske lapidárium v Komárne, ktoré sídli v jednej zo starých mestských fortifikačných stavieb, v tzv. Bašte VI., a je súčasťou Podunajského múzea v Komárne, ponúka návštevníkom prehliadku prastarých rímskych kameňosochárskych pamiatok pochádzajúcich z nášho územia. Za túto expozíciu bolo Podunajské múzeum (PM) ocenené viacerými cenami vrátane medzinárodnej Europa Nostra za európske dedičstvo. viac »

Deduško Večerníček má dôvod na radosť: Jeho chalúpku konečne zrekonštruovali

Nová Sedlica: Chalúpka Deduška
08.12.2020

Dom ľudový v obci Nová Sedlica v okrese Snina, verejnosti známy ako chalúpka Deduška Večerníčka, vyzerá opäť tak, ako ho poznajú milióny divákov televíznych večerníčkov. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, na jeho obnovu, ktorá sa realizovala tradičnými materiálmi a pracovnými postupmi, dohliadali pamiatkari. V budúcnosti by mal slúžiť ako expozícia večerníčkov. Povedal to pre TASR riaditeľ štúdia RTVS Košice Jozef Puchala. viac »

Nádherná pamiatka v príšernom stave: Vrbové chce synagógu dostať do povedomia ľudí

Synagóga vo Vrbovom
18.11.2020

Mesto Vrbové vypísalo dva roky trvajúcu dobrovoľnú zbierku na získanie finančných prostriedkov na rekonštrukciu miestnej synagógy. Národná kultúrna pamiatka je vo vlastníctve samosprávy, ktorá nemá na náročnú obnovu dostatočné vlastné prostriedky. Primátorka Ema Maggiová pre TASR uviedla, že snahou po renovácii je etablovať synagógu na kultúrne epicentrum mesta. viac »

Dóm sv. Martina prepisoval dejiny, dnes je dominantou Bratislavy

Dóm svätého Martina v
04.11.2020

Katedrála sv. Martina je gotická sakrálna stavba v historickej zóne Bratislavy. Je najvýznamnejším a najväčším chrámom v hlavnom meste SR a dominantou, ktorá je po Bratislavskom hrade druhým najvyhľadávanejším turistickým objektom mesta. Pre dôležitosť a význam katedrálneho chrámu ako sídla biskupa diecézy sa výročie jeho posviacky slávi v celej arcidiecéze ako sviatok. viac »

Kostol sv. Štefana, uhorského kráľa - najstaršia pamiatka v Žiline

Kostol sv. Štefana v
14.10.2020

Kostol sv. Štefana, uhorského kráľa, je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najstaršie stavby v Žiline. Neopakovateľnú atmosféru vytvárajú fresky z 13. storočia. viac »


Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa