Príroda

Apokalyptický pohľad: Sibír trápi krvavá rieka a čierny sneh

20.02.2019 |

Keď sa v septembri 2016 sfarbila sibírska rieka Daldykan dočervena, mnohí Rusi v tom videli znamenie osudu a začali sa pripravovať na najhoršie. Napokon vysvitlo, že za všetko zrejme môže odpad z metalurgického závodu a žiadna apokalypsa sa nekoná. Podobné obavy sa ale zasa opakujú. Keď zmenil farbu aj ďalší z ruských tokov a z neba začal padať čierny sneh, v domácich to vyvolalo zdesenie. Vysvetlenia týchto úkazov ale dokazujú jediné - najväčšiu skazu si pripravujeme sami.

Viac článkov

Svetové rieky dokážu byť krásne, ale aj nebezpečné

Svetové rieky dokážu byť
09.11.2018

Voda je fascinujúci živel, ktorý vnímame nielen pri pohľade na šíry oceán, ale aj na majestátne rieky, pred ktorými je nutné mať rešpekt. Rieky dokážu byť krásne, ale tiež zradné a nebezpečné - aj taký pokojne pôsobiaci Dunaj nesie so sebou zradné prúdy, ktoré môžu zabiť. viac »

Palau zakáže "toxické" opaľovacie krémy, chce ochrániť koralové útesy

Palau zakáže
05.11.2018

Palau sa zrejme stane vôbec prvou krajinou, ktorá na svojom území zakáže používanie časti opaľovacích krémov. Tichomorský ostrovný štát k takémuto kroku pristúpi v snahe ochrániť tamojšie koralové útesy, informovala vo štvrtok spravodajská stanica BBC. viac »

V Tatrách padol fantastický rekord, prekvapil aj skúsených odborníkov

Ranné Tatry zo Zadných
05.11.2018

Výsledky jesennej kamzičej inventúry zaskočili aj skúsených zoológov. Očakávania, že po mimoriadne náročnej zime budú počty kamzíkov nižšie ako pred rokom, sa nepotvrdili. Na slovenskej i poľskej strane Tatier, naopak, padli rekordy. Informovala o tom Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP). viac »

Jesenná migrácia vtáctva vrcholí, do exotických krajín však neletia za teplom

Žeriav popolavý
02.11.2018

Vtáci do exotických krajín neletia za teplom, ale za potravou. Pri príležitosti vrcholiacej jesennej migrácie vtáctva o tom informuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Jesenné sťahovanie trvá dlhšie, ako to jarné a najrizikovejšie je pre mladé vtáky. Ľudia im môžu pomôcť napríklad tak, že počkajú so zaoraním polí, na ktorých vtáci môžu nájsť zásoby na cestu. viac »

Na pláž v Belgicku vytiahli druhé najväčšie zviera na svete

Na pláž v Belgicku
29.10.2018

Uhynutú veľrybu vytiahli vo štvrtok na pláž pri belgickom prístavnom meste De Haan. Na mieste sa napriek hnilobnému zápachu zhromaždili ľudia, informovala agentúra AP. viac »

Na pláži našli mŕtvych 58 tučniakov modrých, roztrhal ich vraj pes

Tučniak modrý (eudyptula minor)
18.10.2018

Strážcovia prírody vyšetrujú úmrtie 58 tučniakov modrých (eudyptula minor), ktorých našli na pláži v Tasmánii. Podľa úradov ich zabil pes, pričom je to už druhý takýto prípad za niekoľko mesiacov. Úrady vyhlásili, že majitelia psov sa musia správať zodpovedne a pohrozili im vysokými pokutami. viac »

Medvedie mláďa chodilo po lese s plastovou nádobou na hlave

Medvedie mláďa chodilo po
16.10.2018

V americkom štáte Maryland ľudia zalarmovali ochranárov prírody, pretože zazreli po lese chodiť medvedie mláďa s plastovou nádobou na hlave. Tí po ňom najprv tri dni pátrali a keď ho našli, uspali ho a vyslobodili. viac »

Ako z iného sveta: O romantiku v jaskyni sa stará malý neobľúbený tvor

Svietiace červíky robia z
09.10.2018

Na prvý pohľad vyzerajú tieto fotografie ako z vesmíru či hádam z nejakého fantasy filmu, v skutočnosti sa však pozeráte na jaskyňu Waitomo na Novom Zélande. O jej výnimočnú výzdobu sa pritom stará pomerne neobľúbený tvor. viac »

Senianske rybníky - vzácny domov množstva vtákov

Senianske rybníky
06.10.2018

Senianske rybníky rozprestierajúce sa na Zemplíne patria, čo sa týka vodného a pri vode žijúceho vtáctva, medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality na Slovensku. Zaznamenaných tu bolo približne 290 druhov, z toho viac ako 120 tam hniezdi alebo v minulosti hniezdilo. Pre TASR to uviedol Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. viac »

Greenpeace upozorňuje na značky spájané s ničením pralesov v Indonézii

Borneo
04.10.2018

Spoločnosti vyrábajúce palmový olej, ktoré zásobujú aj veľké svetové značky, zničili v Indonézii od roku 2015 už 130.000 hektárov dažďového pralesa. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálnu správu organizácie Greenpeace. viac »


Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa