Príroda

Plastové peklo na slovenský spôsob: Nádrž Ružín sa zmenila na smetisko

20.11.2019 |

Vodná nádrž sa opäť zmenila na smetisko po tom, ako po výdatných dažďoch skončil odpad z brehov vo vode. Vodohospodári predpokladajú, že v tomto roku ho vytiahnu viac ako vlani. Nasvedčuje to aktuálna situácia po minulotýždňovej povodni na tokoch riek Hornád a Hnilec. Aktuálny pohľad na fotografie nádrže je tragický.

Viac článkov

Prírodná rezervácia, akej niet páru: V Jordánsku zachraňujú vojnou traumatizované zvieratá

Prírodná rezervácia, akej niet
22.05.2019

V prírodnej rezervácii v Jordánsku žijú zvieratá zachránené z regionálnych vojnových zón v Sýrii, z pásma Gazy či Iraku. Pred vyše rokom tam presťahovali aj dva medvede, Lawza a Sukkara. Skrčia a schúlia sa zakaždým, keď im nad hlavami preletí lietadlo - stále sú traumatizované bombardovaním z minulosti, napísala agentúra AFP. viac »

Náhla zmena v pohybe dôležitého ľadovca: Jakobshavn Isbrae sa výrazne spomalil

Ľadovec Jakobshavn
16.05.2019

Európske satelity zaznamenali náhlu zmenu v správaní sa jedného z najdôležitejších ľadovcov v Grónsku. V prvej dekáde 21. storočia bol Jakobshavn Isbrae najrýchlejšie sa pohybujúcim ľadovcom, keď v priebehu roka dokázal prejsť vzdialenosť 17 kilometrov. Na svojej ceste do oceánu jeho predná časť ustupovala a stenčovala sa, pričom ročne stratila na výške až 20 metrov. Teraz je však všetko inak. Jakobshavn sa pohybuje oveľa pomalšie a jeho hlavná časť dokonca začala hrubnúť a predlžovať sa. viac »

Americký bádateľ vytvoril nový rekord v najhbšom ponore, na dne Mariánskej priekopy našiel plasty

Na archívnej snímke z
14.05.2019

Plasty, ktoré čoraz viac znečisťujú svetové moria a oceány, objavili už aj na dne Mariánskej priekopy, teda na najhlbšom mieste na svete. Na jej dno sa človek pritom dostane veľmi zriedkavo a ponor, ktorý sa teraz podaril americkému dobrodruhovi Victorovi Vescovovi, bol len tretí v histórii. Vescovo navyše prekonal doterajší hĺbkový rekord o 11 metrov, keď so svojou špeciálnou ponorkou, vyrobenou tak, aby dokázala odolať enormnému tlaku vo veľkých hĺbkach, pristál na dne v hĺbke 10 927 metrov pod morskou hladinou. viac »

Čierna správa OSN: Vyhynutie hrozí až miliónu druhov živočíchov a rastlín

Na archívnej snímke zo
13.05.2019

Až miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie, niektorým dokonca v priebehu desaťročí. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), venujúcej sa problematike ničenia prírodných zdrojov, ktorú zverejnili tento týždeň. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. viac »

V Austrálii našli unikátneho hada: Hračka prírody ako z hororu

Trojoký had
04.05.2019

Hada s tromi očami, ktorého nazvali "Monty Python", našli pri diaľnici v riedko osídlenej časti mesta Humpty Doo na severe Austrálie, informovala vo štvrtok agentúra DPA. viac »

Odvrátená tvár turizmu: Zvieratá v Egypte sú vystavené strašnej krutosti (VIDEO)

Pyramídy v Gíze
03.05.2019

Ochrancovia zvierat odsúdili závažné prípady týrania koní a tiav, ku ktorým dochádza v Egypte na miestach vyhľadávaných turistami. Zvieratá slúžiace na vozenie turistov napríklad pri pyramídach v Gíze alebo v Luxore majitelia nútia k tejto činnosti krutým bitím alebo bičovaním, uviedla v utorok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zistenia neziskovej organizácie PETA. viac »

V prihraničnom rakúskom NP možno v hniezdach vidieť liahnutie bocianov a kaviek

Bocian
02.05.2019

V informačnom centre prihraničného rakúskeho Národného parku (NP) Dunajské luhy (Nationalpark Donau–Auen) v obci Orth an der Donau možno v týchto dňoch nonstop sledovať liahnutie bocianov a kaviek. Umožňujú to kamery vo veži zámku, ktoré smerujú do bocianieho hniezda na vrchole a dvoch vikierových okien, kde sa tentoraz usadili kavky. viac »

Ryanair a uhoľné elektrárne: Tak vyzerá desiatka najväčších znečisťovateľov v Európe

Lietadlo Ryanair
04.04.2019

Írska letecká spoločnosť Ryanair patrí medzi desiatich najväčších znečisťovateľov v Európe. Ukázali to údaje európskej spoločnosti Transport & Environment. Je to prvýkrát, čo sa firma, ktorá neprevádzkuje uhoľné elektrárne, dostala na vrchol rebríčka. viac »

Na Sardínii objavili mŕtvu veľrybu: Pitva odhalila peklo

Svetový fond na ochranu
03.04.2019

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) spustil v pondelok poplach pre veľké množstvo plastov v Stredozemnom mori - na pobreží talianskeho ostrova Sardínia totiž našli mŕtvu osemmetrovú veľrybu, vorvaňa tuponosého, a v jej žalúdku 22 kilogramov plastov. Informovala o tom tlačová agentúra AP. viac »

Na rande s ľadovým medveďom: Cestovateľ Ľuboš Fellner zoči-voči predátorom

Stretnutie s medveďom
31.03.2019

Známy slovenský cestovateľ Ľuboš Fellner sa pred pár mesiacmi vydal v stopách dobrodruha Fridtjofa Nansena Osla cez Špicbergy po Grónsko, severnú Sibír a drsnú, nedostupnú Zem Františka Jozefa, aby napokon dosiahol svoju veľkú métu - Severný pól. Počas výpravy zažil mnoho výnimočných situácií, k takým určite patrí aj stretnutie s ľadovým medveďom. viac »


Štvrtok, 21. november. 2019. Meniny má Elvíra.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa