Príroda

Ryanair a uhoľné elektrárne: Tak vyzerá desiatka najväčších znečisťovateľov v Európe

04.04.2019 |

Írska letecká spoločnosť Ryanair patrí medzi desiatich najväčších znečisťovateľov v Európe. Ukázali to údaje európskej spoločnosti Transport & Environment. Je to prvýkrát, čo sa firma, ktorá neprevádzkuje uhoľné elektrárne, dostala na vrchol rebríčka.

Viac článkov

Tajomný útvar na dne mora: Dokonalé kruhové obrazce vytvára len jediný tvor

Kruhy v obilí sú
08.12.2018

Bezchybne vytvorené kruhy v obilí sú opradené mnohými záhadami. Mnohí veria, že presné geometrické obrazce v tak veľkom rozmere jednoducho nemohol vytvoriť človek. Keď preto v Japonsku objavili podobný úkaz na dne mora, lovci senzácií ich opäť vzrušene pripisovali mimozemšťanom. Vedci však dokázali, že autorom tohto zázraku je drobná nenápadná rybička. viac »

V Poľsku otvorili konferenciu OSN o zmene klímy: Čelíme katastrofe globálnych rozmerov

Zhromaždenie austrálskych študentov vyzývajúcich
04.12.2018

Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil v pondelok na oficiálnom otvorení Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v Poľsku, že svet má veľký problém s klimatickou zmenou. Britský prírodovedec David Attenborough dodal, že klimatické zmeny predstavujú pre ľudstvo najväčšiu hrozbu za uplynulé tisícky rokov. Podľa neho by mohli viesť k pádu civilizácií a vyhynutiu "väčšiny prírodného sveta", informuje stanica BBC. viac »

Tempo ťažby v pralesoch narastá, podľa Brazílčanov je globálne otepľovanie len marxistickým spiknutím

Amazonský prales, Brazília
29.11.2018

Brazília za posledný rok vyťažila takmer 8-tisíc štvorcových kilometrov lesa, čím sa aktuálny rok stal najničivejším pre dažďové pralesy za posledné desaťročie. Podľa miestnych ekológov sa však treba pripraviť na ešte horšie časy. Tie nastanú po tom, ako 1. januára do svojej funkcie nastúpi novozvolený prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa otvorene pasuje do polohy nepriateľa ochrany životného prostredia a významnými sponzormi jeho kampane boli najväčšie ťažiarske spoločnosti. „Situácia je znepokojivá. Je to zlé, ale bude ešte horšie,“ hovorí pre britský denník The Guardian Marcio Astrini z brazílskej pobočky Greenpeace. viac »

Vedci vyriešili ďalšiu záhadu prírody: Prečo vombat kaká kocky?

Vombat
23.11.2018

Vedci sú presvedčení, že vyriešili jednu z najpáchnucejších záhad zvieracej ríše - ako vombaty produkujú výkaly v tvare kocky. Ide o biologickú kuriozitu, ktorá miatla vedcov a fascinovala ľudí na internete, pripomína britský denník Independent. viac »

115 pohárov, 25 igelitiek aj dve šľapky: Uhynutý vorvaň mal v bruchu takmer 6 kíl odpadu

Na nedatovanej snímke ochranári
22.11.2018

V žalúdku mŕtveho vorvaňa tuponosého, ktorého telo vyplavilo na morský breh v národnom parku v Indonézii, našli takmer šesť kilogramov plastového odpadu. Medzi odpadkami bolo 115 plastových pohárov, štyri plastové fľaše, 25 sáčkov či napríklad aj pár gumených sandálov. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na vedenie zmieneného parku. viac »

Taliansko chce od roku 2020 zakázať používanie jednorazových predmetov z plastu

Taliansko chce od roku
19.11.2018

Taliansko má v pláne od roku 2020 zakázať používanie plastových pohárov, príborov, tanierov a iných jednorazových predmetov, ako sú slamky, nápojové miešadlá či držiaky na balóny. Uviedol to taliansky minister životného prostredia Sergio Costa. viac »

Cestovanie zvierat: Bociany za rok preletia aj 30-tisíc kilometrov

Bocian
11.11.2018

Sťahovanie vtákov je jav, ktorý si ľudia dlho nevedeli vysvetliť a verili napríklad, že lastovičky sa cez zimu skryjú do bahna, odkiaľ sa na jar zasa vyhrabú. Čo vtáky núti podnikať každý rok namáhavú a nebezpečnú púť? viac »

Svetové rieky dokážu byť krásne, ale aj nebezpečné

Svetové rieky dokážu byť
09.11.2018

Voda je fascinujúci živel, ktorý vnímame nielen pri pohľade na šíry oceán, ale aj na majestátne rieky, pred ktorými je nutné mať rešpekt. Rieky dokážu byť krásne, ale tiež zradné a nebezpečné - aj taký pokojne pôsobiaci Dunaj nesie so sebou zradné prúdy, ktoré môžu zabiť. viac »

Palau zakáže "toxické" opaľovacie krémy, chce ochrániť koralové útesy

Palau zakáže
05.11.2018

Palau sa zrejme stane vôbec prvou krajinou, ktorá na svojom území zakáže používanie časti opaľovacích krémov. Tichomorský ostrovný štát k takémuto kroku pristúpi v snahe ochrániť tamojšie koralové útesy, informovala vo štvrtok spravodajská stanica BBC. viac »

V Tatrách padol fantastický rekord, prekvapil aj skúsených odborníkov

Ranné Tatry zo Zadných
05.11.2018

Výsledky jesennej kamzičej inventúry zaskočili aj skúsených zoológov. Očakávania, že po mimoriadne náročnej zime budú počty kamzíkov nižšie ako pred rokom, sa nepotvrdili. Na slovenskej i poľskej strane Tatier, naopak, padli rekordy. Informovala o tom Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP). viac »


Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa