Príroda

Zvierací hrdina: Obrovský potkan zachraňuje ľudské životy

27.09.2020 |

Zlatú medailu udeľovanú Britským združením pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) získal tento rok africký potkan, špeciálne vycvičený na hľadanie nášľapných mín. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Belga.

Viac článkov

To je ale maco! Fotograf zachytil zrejme najtučnejšieho medveďa na svete

Fat Albert
27.03.2020

Hovorí sa, že v USA je všetko väčšie a zdá sa, že to platí aj o ľadových medveďoch. Ten, ktorého zachytil fotograf na Aljaške, má podľa odhadov takmer 700 kilogramov, čo je o štvrť tony viac, než je bežné. viac »

Austrália: Veľkú koralovú bariéru postihol veľký úbytok koralov

Veľká koralová bariéra
27.03.2020

Austrálsku Veľkú koralovú bariéru zasiahlo ďalšie masové blednutie koralov - už tretie počas piatich rokov. Vedci predpokladajú, že obrovské straty naprieč najväčším systémom koralových útesov na svete spôsobili vyššie teploty vody, najmä vo februári. Informuje o tom spravodajský portál BBC aj britský denník The Guardian. Vedci zaznamenali rozsiahle blednutie aj veľké oblasti vážneho poškodenia, no našli tiež zdravé časti. viac »

KORONAVÍRUS má aj jedno pozitívum: Boj proti nákaze znížil znečistenie ovzdušia

Na snímke ženy s
26.03.2020

Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej najnovšej správe v stredu uviedla, že v dôsledku cestovných obmedzení s cieľom zastaviť šírenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 došlo k zvýšeniu kvality ovzdušia v Európe, píše tlačová agentúra AP. viac »

Grónsko počas minulého leta stratilo 600 miliárd ton ľadu

Grónsko
25.03.2020

Počas dvoch mesiacov minulého leta sa v Grónsku roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo zdvihlo hladinu svetových oceánov o 2,2 milimetra. Uvádza to nový výskum vedcov z Kalifornskej univerzity, o ktorom v štvrtok napísal britský denník The Guardian. viac »

V Antarktíde skončilo krvavé leto: Vedcov obklopoval sneh ako po masakre

Červený sneh na Antarktíde
24.03.2020

Keď je u nás zima, v Antarktíde sa teploty šplhajú najvyššie a vládne leto. Tento rok však malo zvláštnu príchuť. Sneh sa totiž v tomto období sfarbil do červena a pripomínal scénu príšerného zločinu, viac »

Matka Zem ako maliarske plátno: FOTOgrafie svetových riek z vesmíru pripomínajú nádherné umelecké dielo

Rieka Lena pri pohľade
22.03.2020

22. marca si pripomíname Svetový deň vody. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov, ktorá tento rok kampaň zamerala na to, ako používanie vody prispieva k zníženiu záplav, vysušovania oblastí a vzniku vyschnutých až púštnych miest. Pozrite si pri tejto príležitosti najväčšie svetové rieky v dychberúcich záberoch z vesmíru. viac »

Revolučný objav: Vedci našli zázračnú sliepku z éry dinosaurov (FOTO)

Vedci objavili fosíliu, ktorá
20.03.2020

Fosília vtáka, ktorú nedávno objavili na holandsko-belgickej hranici, môže patriť najstaršiemu známemu predchodcovi hydiny. Fosília je stará približne 67 miliónov rokov a pochádza teda z dôb ešte pred vyhynutím dinosaurov. Vedcom ponúkla nové informácie o vývoji vtákov, keďže zatiaľ nevedia, kedy presne sa vyvinuli do súčasnej podoby. viac »

Korytnačky v oceánoch láka vôňa plastov, mýlia si ich s potravou

Kareta
20.03.2020

Morské korytnačky si ľahko pomýlia potravu s plastmi pre ich vôňu. Podľa amerických vedcov tento fakt vysvetľuje, prečo korytnačky jedia plasty a prečo sa do nich často zachytia. Plasty pritom predstavujú riziko aj pre mnohé ďalšie zvieratá, ako napríklad veľryby alebo vtáky. "Plasty, ktoré sú v oceánoch už dlhšie, majú vôňu, ktorá priťahuje korytnačky," vyjadril sa Joseph Pfaller z University of Florida v Gainesville. viac »

Nevyspytateľné počasie: Tieto drsné javy naši predkovia vôbec nepoznali

Nevyspytateľné počasie: Tieto drsné
20.03.2020

Svet okolo nás sa mení, či už sa nám to páči alebo nie. Spoločne s tým sa na scéne objavujú doposiaľ neznáme alebo v minulosti len zriedkavo viditeľné javy počasia, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávame stále častejšie. Dá sa povedať, že ide o akúsi mutáciu doterajších klimatických prejavov, ktorá však môže v skutočnosti nabrať obludné formy. Takže o akých javoch sa tu vlastne rozprávame? viac »

Desať najkrajších stromov Európy a ich príbehy: Slovensko bodovalo s 250-ročnou krásavicou

Strážkyňa zaplavenej dediny, Česká
19.03.2020

Prestížny titul Európsky strom roka tento rok putuje k našim českým susedom. Majestátna borovica zanechala so 47.266 hlasmi svojich súperov ďaleko pozadu. Druhé miesto patrí vzácnemu ginku z Daruvaru v Chorvátsku, ktoré získalo 28.060 hlasov. Tretie miesto obsadil osamelý topoľ z Ruskej federácie, ktorému ľudia venovali 27.411 hlasov. Zahanbiť sa však nedalo ani Slovensko... viac »


Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa