Príroda

To je ale maco! Fotograf zachytil zrejme najtučnejšieho medveďa na svete

27.03.2020 |

Hovorí sa, že v USA je všetko väčšie a zdá sa, že to platí aj o ľadových medveďoch. Ten, ktorého zachytil fotograf na Aljaške, má podľa odhadov takmer 700 kilogramov, čo je o štvrť tony viac, než je bežné.

Viac článkov

Zákerní vrahovia či obete filmového priemyslu: 7 najšokujúcejších útokov veľkého bieleho žraloka

Na snímke Juana Oliphanta
20.12.2019

Veľké biele žraloky sú nespochybniteľnými vládcami oceánov. Právom ich vnímame ako predátorov, pre ktorými by sme sa aj my mali mať pri pobyte vo vode na pozore. Je ale hystéria, ktorá okolo nich zásluhou hollywoodskeho trháku Stevena Spielberga vznikla, skutočne oprávnená? viac »

Návštevníkov pláže vydesili tisícky penisov: Podivná hračka prírody je vraj skvelou delikatesou

Urechis unicinctus
18.12.2019

Keď si myslíte, že vás už nič nemôže prekvapiť, matka príroda vytiahne ďalšie eso z rukáva. Presvedčiť sa o tom nedávno mohli aj návštevníci pláže, ktorú pokrývali tisícky útvarov, silno pripomínajúcich mužský penis. viac »

V stopách tajomnej chupacabry: Krvilačný upír, návštevník z vesmíru alebo prašivý pes?

Chupacabra
16.12.2019

Bájne príšery ako snežný muž Yeti alebo tajomný tvor na dne škótskeho jazera Loch Ness dodnes fascinujú tisíce milovníkov tajomstiev i profesionálnych záhadológov. Podobné príbehy kolujú medzi ľuďmi už mnoho rokov, v prípade tretej najpopulárnejšej legendy však svedectvá nesiahajú tak ďaleko do minulosti. El Chupacabra (čupakabra) je záhadné stvorenie, ktoré trápi predovšetkým farmárov v južnej a strednej Amerike a na juhu Spojených štátov. Ako je ale možné, že prvé zmienky o chladnokrvnom, krv sajúcom predátorovi pochádzajú až z roku 1995? A prečo sa svedkovia nie sú schopní dohodnúť, čo v skutočnosti videli? viac »

Šokujúce zistenia vedcov: Tučniaky sú úchylákmi zvieracej ríše, z ich praktík vám bude zle

Tučniaky okaté
13.12.2019

Všetci dospelí veľmi dobre vedia, že sex je prirodzenou súčasťou života ľudí aj zvierat. Hovorí sa však, že človek jediný sa mu oddáva kvôli telesnému potešeniu, všetci ostatní "to" robia iba s cieľom rozmnožovať sa. Podľa vedcov to nie je pravda a aj mnohé živočíchy vyhľadávajú telesné radovánky len kvôli slasti. A tučniaky okaté nemajú v tomto smere skutočne žiadne zábrany... viac »

Petíciu proti odstrelu vlkov podpísalo 100.000 ľudí, aj tak ich v Tatrách lovia vo veľkom

Vlk dravý (Canis lupus)
12.12.2019

Aktuálne bolo v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (TANAP-u) usmrtených 11 jedincov vlka dravého, posledného ulovili v stredu v oblasti Gerlachova. "Pre jedno územie je to príliš veľká strata, nielen po stránke genetickej variability, ale aj ako nenahraditeľného sanitára lesa a 'tlmiteľa' vysokej, srnčej a diviačej zveri. Z vlčej rodiny v Chočských vrchoch ostali už len dve tohoročné mláďatá, ich šanca na prežitie bez rodičov je veľmi malá," upozornil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. viac »

Silfra – prírodný unikát na hranici dvoch kontinentov

Štrbina Silfra
10.12.2019

Islandská príroda je hlavným dôvodom, prečo túto krajinu miluje toľko turistov. Neustále neprestáva prekvapovať novými zákutiami, ktoré vás presvedčia na ďalšiu návštevu. Medzi tieto unikáty patrí štrbina Silfra, kde sa stretávajú dve tektonické platne. viac »

Strašné zistenia vedcov: Znečistenie ovzdušia v Afganistane je zrejme smrteľnejšie ako vojna

Znečistenie ovzdušia nad afganským
09.12.2019

Znečistenie ovzdušia v afganskom hlavnom meste Kábul môže byť smrteľnejšie, ako vojna, ktorá v krajine trvá už 18 rokov. Hoci neexistujú žiadne oficiálne štatistiky o úmrtiach Afgancov v dôsledku chorôb súvisiacich so znečistením, podľa výskumnej skupiny State of Global Air by sa len za rok 2017 dalo takýmto ochoreniam pripísať viac ako 26-tisíc obetí. Pre porovnanie, počas vojny v tom roku podľa dát Organizácie Spojených národov zabili 3 483 civilistov. viac »

Ďalší z dôsledkov ekologickej krízy: Do ruskej dediny dorazilo vyše 50 medveďov

Medveď biely
08.12.2019

Okolo dediny Ryrkajpij na ruskom Ďalekom východe sa zhromaždila netradične veľká skupina medveďov bielych (Ursus maritimus), čím prinútila tamojších obyvateľov prijať mimoriadne opatrenia. Museli zriadiť organizované hliadky a zrušiť všetky verejné zhromaždenia vrátane novoročných osláv, aby zamedzili prípadnému stretu miestnych s medveďmi. Informujú o tom internetové noviny The Moscow Times s odvolaním sa na Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Rusko. viac »

Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie vtákov, naznačuje štúdia

Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie
07.12.2019

Otepľovanie klímy spôsobuje, že sa vtáky zmenšujú a zväčšuje sa rozpätie ich krídel, vyplynulo to z výsledkov rozsiahlej štúdie, ktorú publikovali v odbornom časopise Ecology Letters. Autori považujú výsledky svojho výskumu, ktorý je podľa nich najrozsiahlejší svojho druhu, za veľmi dôležité pre pochopenie toho, ako sa zvieratá prispôsobia klimatickým zmenám. Informuje o tom spravodajský portál BBC. viac »

Mimoriadne zlá správa z Malajzie: Nosorožce sumatrianske tam vyhynuli

Iman, samička nosorožca sumatrianskeho
24.11.2019

Nosorožec sumatriansky v Malajzii oficiálne vyhynul. Zahynul tam totiž posledný známy jedinec z tohto druhu, 25-ročná samička Iman, ktorá skonala v sobotu na ostrove Borneo na rakovinu. Posledný samec nosorožca sumatrianskeho v Malajzii zahynul v máji tohto roku. viac »


Sobota, 28. marec. 2020. Meniny má Soňa.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa