Príroda

Nemecko prišlo pre mimoriadne teplé počasie o jeden z piatich ľadovcov

30.09.2022 |

Nemecko prišlo počas leta vplyvom mimoriadne teplého počasia o jeden zo svojich ľadovcov. Južný Schneeferner stratil štatút ľadovca pre rýchle topenie kedysi rozľahlej ľadovej pokrývky. "Hrúbka ľadu (ľadovca) Schneeferner sa výrazne zmenšila... na väčšine miest už nedosahuje ani dva metre," dodala Bavorská akadémia vied vo vyhlásení.

Viac článkov

Na bratislavskom letisku žije najväčšia slovenská populácia sysľov

Na bratislavskom letisku žije
25.03.2022

Na bratislavskom letisku žije najväčšia slovenská populácia sysľov, je ich 10.000. Celkovo je na Slovensku 28.000 sysľov. Na Muránskej planine a v Slovenskom krase žije spolu 8000 sysľov. Na sociálnej sieti o tom informovalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), ktoré sa pripravuje na ich odchyt. viac »

Skúmanie medvedích brlohov nie je dobrý nápad: O život môžu prísť mláďatá, ale aj ľudia

Pozorovanie medveďov v Západných
14.03.2022

Takto pred rokom zaznamenal Zásahový tím pre medveďa hnedého viacero prípadov, kedy ľudia na sociálnych sieťach zverejnili fotografie malých medvieďat bez vodiacej medvedice. Takéto konanie však môže byť životu nebezpečné - nielen pre mláďatá, ale aj pre ľudí. Medvedica si svoje potomstvo bude prirodzene brániť, v strese ho však môže tiež trvalo opustiť. viac »

Nečakané zistenie vedcov: Do elektrických vedení najčastejšie narážajú labute

Nečakané zistenie vedcov: Do
11.03.2022

Do elektrických vedení na Slovensku najčastejšie narážajú labute. Pred nárazmi do nich a zásahom elektrickým prúdom má pomôcť projekt LIFE Danube Free Sky. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) Eva Horková. viac »

Neuveriteľné VIDEO: Zvieratá vidia úplne inak ako ľudia

Neuveriteľné VIDEO: Zvieratá vidia
08.03.2022

Nie je žiadnym tajomstvom, že zvieratá vidia svet kvôli odlišným očným orgánom inak než my. Málokto si však vie predstaviť, čo to znamená. My sme sa na to pozreli (našimi ľudskými očami) a zistenia vedcov nás neraz prekvapili. viac »

Päť najkrajších jazier na Novom Zélande: Jedného z nich sa nesmiete ani dotknúť

Päť najkrajších jazier na
05.03.2022

Dovolenku pri jazere majú radi mnohí cestovatelia. Väčšinou sa v ich okolí nachádzajú perfektné možnosti na aktívny oddych a potom môžu príjemne relaxovať pri vode. Nový Zéland je krajinou plnou príjemných prírodných prekvapení. Preto tam nájdete aj množstvo nádherných vodných plôch, ktoré patria k ich top atrakciám. viac »

Splnený sen pre milovníkov výhľadov: Päť prírodných zázrakov vo Walese

Snowdonia
01.03.2022

Britské ostrovy majú všetky tromfy na to, aby dokázali osloviť cestovateľov. Lákajú ich na historické pamiatky, pestrú kultúrnu scénu, ale aj nádherné prírodné oblasti. Tie sú sústredené najmä vo Walese, ktorý ponúka skvelé tipy na turistiku alebo ľahšie vychádzky. viac »

V Spojených arabských emirátoch otvorili najväčší Safari park mimo Afriky

Žirafa
25.02.2022

Spojené arabské emiráty sa môžu pochváliť viacerými rekordmi. Nájdete tam najväčšiu fontánu, najvyššiu budovu či najväčšiu kvetinovú záhradu sveta, ku ktorým pribudlo ďalšie obrovské turistické lákadlo – najväčší Safari park mimo afrického kontinentu. viac »

Ako v priemyselnom centre: Peruánsky dažďový prales je znečistený ortuťou

Dažďový prales
24.02.2022

Koncentrácie ortuti podobné ako v čínskych priemyselných mestách namerali vedci aj v stromoch v amazonskom dažďovom pralese v Peru. Vyplýva to z novej štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Nature Communications. viac »

Zázračné jazero, čadičové hranoly aj kaňon ako z rozprávky: 5 TOP prírodných atrakcií Mexika

Hierve El Agua
23.02.2022

Počas dovoleniek v exotických krajinách sa vám pochopiteľne nechce vôbec odísť z nádherných pláží. Najradšej by ste sa len kúpali, opaľovali a užívali si túto pohodu. Lenže zároveň by bola veľká škoda, keby ste na vlastné oči nevideli niektoré unikáty. Medzi ne nepochybne patrí aj mexická príroda. viac »

Slovenský vedec odhalil pôvod jedného z najobľúbenejších jašterov sveta

Slovenský vedec odhalil pôvod
22.02.2022

Patrí medzi najčastejšie chované jaštery na svete a pritom až donedávna nebolo presne určené, odkiaľ pochádza populácia v zajatí. Gekončík nočný je tiež vyhľadávaným modelovým druhom medzi vedcami. Výskum, na ktorom sa zúčastnil Daniel Jablonski z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, teraz prvýkrát odpovedá na mnohé otázky o jeho pôvode. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller. viac »


Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa