Príroda

Top zážitky spod hladiny: Tri FOTOgrafie, ktoré nás toto leto absolútne dostali

21.08.2019 |

Naša Zem je plná nádherných prekvapení. Obrovské množstvo sa ich nachádza pod vodnou hladinou, preto ich väčšina z nás nikdy neuvidí. Odvážni potápači ale občas to potešenie majú a určite by potvrdili – na niektoré zážitky sa do konca života nedá zabudnúť. My sme vybrali tri, ktoré toto leto závidíme najviac.

Viac článkov

Doba plastová: Umelohmotný odpad už zabíja aj jelene

Na snímke črieda jeleňov
31.05.2019

V meste Nara v Japonsku uhynulo od marca už šesť jeleňov sika (Cervus nippon), ktorým v žalúdkoch našli veľké množstvo plastov. Upozornila na to miestna organizácia na ochranu týchto zvierat, ktoré sa voľne pohybujú po meste a sú obľúbenou turistickou atrakciou. viac »

Národný park Jasper - domov druhého najväčšieho ľadovcového jazera na svete

Národný park Jasper
30.05.2019

Že Kanada ľudstvo fascinuje svojou prekrásnou prírodou, na to už sme si tak akosi zvykli. Stále však zostávame v nemom úžase nad niektorými konkrétnymi scenériami. Tentokrát sa nám to stalo pri druhom najväčšom ľadovcovom jazere na svete. viac »

Smutná správa: Zomrel posledný samec nosorožca sumatrianskeho v Malajzii

Posledný samec nosorožca sumatrianskeho
29.05.2019

V Malajzii zomrel posledný tamojší samec ohrozeného nosorožca sumatrianskeho (Dicerorhinus sumatrensis). Úmrtie nosorožca Tama potvrdila v pondelok na sociálnej sieti Facebook Bornejská aliancia pre nosorožce (BORA), podľa ktorej pred smrťou trpel zlyhaním orgánov. V krajine po jeho smrti zostal už len jediný žijúci jedinec tohto vzácneho druhu nosorožca - samica Iman, ktorá, ako Tam, žije v prírodnej rezervácii. viac »

Príšerný odhad: Kokosové ostrovy pokrýva 414 miliónov kusov plastového odpadu

Pláž Marunda
28.05.2019

Odľahlé austrálske súostrovie v Indickom oceáne je podľa odhadov zamorené 414 miliónmi kusov plastového odpadu. Znečistenie Kokosových ostrovov predstavuje 238 ton plastového odpadu, uvádza sa v novej štúdii, zverejnenej vo vedeckom časopise Scientific Reports. viac »

Prírodná rezervácia, akej niet páru: V Jordánsku zachraňujú vojnou traumatizované zvieratá

Prírodná rezervácia, akej niet
22.05.2019

V prírodnej rezervácii v Jordánsku žijú zvieratá zachránené z regionálnych vojnových zón v Sýrii, z pásma Gazy či Iraku. Pred vyše rokom tam presťahovali aj dva medvede, Lawza a Sukkara. Skrčia a schúlia sa zakaždým, keď im nad hlavami preletí lietadlo - stále sú traumatizované bombardovaním z minulosti, napísala agentúra AFP. viac »

Náhla zmena v pohybe dôležitého ľadovca: Jakobshavn Isbrae sa výrazne spomalil

Ľadovec Jakobshavn
16.05.2019

Európske satelity zaznamenali náhlu zmenu v správaní sa jedného z najdôležitejších ľadovcov v Grónsku. V prvej dekáde 21. storočia bol Jakobshavn Isbrae najrýchlejšie sa pohybujúcim ľadovcom, keď v priebehu roka dokázal prejsť vzdialenosť 17 kilometrov. Na svojej ceste do oceánu jeho predná časť ustupovala a stenčovala sa, pričom ročne stratila na výške až 20 metrov. Teraz je však všetko inak. Jakobshavn sa pohybuje oveľa pomalšie a jeho hlavná časť dokonca začala hrubnúť a predlžovať sa. viac »

Americký bádateľ vytvoril nový rekord v najhbšom ponore, na dne Mariánskej priekopy našiel plasty

Na archívnej snímke z
14.05.2019

Plasty, ktoré čoraz viac znečisťujú svetové moria a oceány, objavili už aj na dne Mariánskej priekopy, teda na najhlbšom mieste na svete. Na jej dno sa človek pritom dostane veľmi zriedkavo a ponor, ktorý sa teraz podaril americkému dobrodruhovi Victorovi Vescovovi, bol len tretí v histórii. Vescovo navyše prekonal doterajší hĺbkový rekord o 11 metrov, keď so svojou špeciálnou ponorkou, vyrobenou tak, aby dokázala odolať enormnému tlaku vo veľkých hĺbkach, pristál na dne v hĺbke 10 927 metrov pod morskou hladinou. viac »

Čierna správa OSN: Vyhynutie hrozí až miliónu druhov živočíchov a rastlín

Na archívnej snímke zo
13.05.2019

Až miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie, niektorým dokonca v priebehu desaťročí. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), venujúcej sa problematike ničenia prírodných zdrojov, ktorú zverejnili tento týždeň. Informovali o tom agentúry AFP a DPA. viac »

V Austrálii našli unikátneho hada: Hračka prírody ako z hororu

Trojoký had
04.05.2019

Hada s tromi očami, ktorého nazvali "Monty Python", našli pri diaľnici v riedko osídlenej časti mesta Humpty Doo na severe Austrálie, informovala vo štvrtok agentúra DPA. viac »

Odvrátená tvár turizmu: Zvieratá v Egypte sú vystavené strašnej krutosti (VIDEO)

Pyramídy v Gíze
03.05.2019

Ochrancovia zvierat odsúdili závažné prípady týrania koní a tiav, ku ktorým dochádza v Egypte na miestach vyhľadávaných turistami. Zvieratá slúžiace na vozenie turistov napríklad pri pyramídach v Gíze alebo v Luxore majitelia nútia k tejto činnosti krutým bitím alebo bičovaním, uviedla v utorok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zistenia neziskovej organizácie PETA. viac »


Nedeľa, 25. august. 2019. Meniny má Ľudovít.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa