Príroda

Nemecko prišlo pre mimoriadne teplé počasie o jeden z piatich ľadovcov

30.09.2022 |

Nemecko prišlo počas leta vplyvom mimoriadne teplého počasia o jeden zo svojich ľadovcov. Južný Schneeferner stratil štatút ľadovca pre rýchle topenie kedysi rozľahlej ľadovej pokrývky. "Hrúbka ľadu (ľadovca) Schneeferner sa výrazne zmenšila... na väčšine miest už nedosahuje ani dva metre," dodala Bavorská akadémia vied vo vyhlásení.

Viac článkov

Červený zoznam ohrozených druhov aktualizovali: Babôčky sú ohrozené, tigrov je viac

Samica tigra usurijského Mishka
23.07.2022

Červený zoznam zaraďuje živočíšne druhy do jednej z ôsmich kategórií ohrozenia. Celkovo bolo v najnovšej verzii hodnotených 147.517 druhov, pričom 41.459 z nich je ohrozených vyhynutím. Z nich je 9065 druhov kriticky ohrozených, 16.094 ohrozených a 16.300 z nich sú považované za zraniteľné. Červený zoznam ohrozených druhov od svojho vzniku v roku 1964 registruje 902 živočíšnych druhov, ktoré úplne vyhynuli a 82, ktoré už nežijú vo voľnej prírode. viac »

Mimoriadne vzácny úkaz: V Národnom parku Nairobi sa narodili dvojčatá žirafy masajskej

Žirafa
20.07.2022

V národnom parku Nairobi sa narodili dvojčatá žirafy masajskej, ktorá je ohrozeným živočíšnym druhom. Ako v utorok informovala agentúra AFP, kenský minister pre voľnú prírodu Najib Balala to označil za "mimoriadne vzácny úkaz". Na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu, ako sa majestátna žirafa masajská stará o svoje dve mláďatá s dlhými škvrnitými krkmi. viac »

Rybárovi sa podarilo uloviť najväčšiu sladkovodnú rybu na svete, vážila 300 kilogramov!

Rybárovi sa podarilo uloviť
21.06.2022

Rybárovi z Kambodže sa v rieke Mekong podarilo uloviť 300-kilogramovú sladkovodnú raju. Podľa vedcov ide o najväčšiu zaznamenanú sladkovodnú rybu na svete. TASR správu prevzala z agentúry AFP. viac »

Lev je hrdinom internetu: Za takú frizúru by sa nehanbili ani hollywoodske hviezdy

Lev je hrdinom internetu:
16.06.2022

Levy patria k najväčším hviezdam všetkých zoologických záhrad, ten v čínskom Kantone však vyzerá natoľko unikátne, že za ním putujú zvedavci z obrovských vzdialeností. Stačí jeden pohľad na jeho hrivu a pochopíte. viac »

Rys kedysi obýval celú Európu, na väčšine kontinentu neskôr vyhynul

Rys kedysi obýval celú
11.06.2022

Rys kedysi obýval celú Európu, v prvej polovici 20. storočia na väčšine kontinentu vyhynul. Populácia sa však udržala v Karpatoch. TASR o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko) pri príležitosti medzinárodného dňa rysa, ktorý pripadá na 11. júna. viac »

V morskej tráve v Stredozemnom mori našli chemikálie z opaľovacích krémov

Cala Mesquida, Malorka
03.06.2022

Vedci zistili, že v morskej tráve v Stredozemnom mori sa hromadia zložky opaľovacích prípravkov chrániace pred UV žiarením, čo môže mať negatívne dôsledky na morský ekosystém. Vyplýva to z výsledkov štúdie uverejnených v časopise Marine Pollution Bulletin. TASR správu prevzala od denníka The Guardian. viac »

Vyhynutie hrozí pätine druhov plazov vo svete

Korytnačka obrovská na Galapágoch
02.06.2022

Na pokraji vyhynutia sa nachádza až pätina druhov plazov vrátane korytnačky slonej žijúcej na súostroví Galapágy, varana komodského, gaviála indického či vretenice nosorohej. Vedci o tom informovali v stredu v prvej komplexnej správe o stave plazov na svete, ktorá bola uverejnená v časopise Nature. TASR správu prevzala od agentúry Reuters. viac »

VIDEO Fascinujúci úkaz: Pri francúzskom pobreží a v rieke Seina spozorovali kosatku

VIDEO Fascinujúci úkaz: Pri
26.05.2022

Pri pobreží na severe Francúzka a dokonca i v rieke Seina v uplynulých týždňoch niekoľkokrát spozorovali kosatku. Tento dravý morský cicavec sa pritom v tejto lokalite vyskytuje len veľmi výnimočne. TASR správu v stredu prevzala od agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na francúzsku spravodajskú televíziu BFMTV. viac »

Hrozivé varovanie vedcov: Tučniak obrovský by mohol o 30 až 40 rokov úplne vyhynúť

Tučniak kráľovský
23.05.2022

Tučniak obrovský, ktorý obýva oblasť Antarktídy, by mohol o 30 až 40 rokov úplne vyhynúť v dôsledku klimatickej zmeny. Informovala o tom biologička Marcela Libertelliová z Argentínskeho antarktického inštitútu (IAA). TASR správu prevzala od agentúry Reuters. viac »

Päť prírodných zaujímavostí, ktoré by ste nemali prehliadnuť na Cypre

Cape Greco
16.05.2022

Cyprus patril počas ostatných rokov k našim obľúbeným letným destináciám. Dostali ste sa tam s cestovnou kanceláriou, ale vďaka pravidelným letom ste si mohli zorganizovať aj samostatnú dovolenku. Popri potulkách po úžasných plážach nezabúdajte ani na krásu prírodu, ktorá sa nachádza v širokom okolí. viac »


Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa