Príroda

Ryanair a uhoľné elektrárne: Tak vyzerá desiatka najväčších znečisťovateľov v Európe

04.04.2019 |

Írska letecká spoločnosť Ryanair patrí medzi desiatich najväčších znečisťovateľov v Európe. Ukázali to údaje európskej spoločnosti Transport & Environment. Je to prvýkrát, čo sa firma, ktorá neprevádzkuje uhoľné elektrárne, dostala na vrchol rebríčka.

Viac článkov

Dve tretiny himalájskych ľadovcov sa do roku 2100 roztopia, varujú vedci

Mt. Everest
07.02.2019

Dve tretiny himalájskych ľadovcov, ktoré sú označované za "tretí pól sveta", by sa mohlo roztopiť do roku 2100, ak sa neznížia globálne emisie, varujú experti v novej rozsiahlej vedeckej štúdii, publikovanej v pondelok. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »

Oceány budú v budúcnosti ešte modrejšie, dôvod je však smutný

Atol Mururoa, Francúzska Polynézia,
06.02.2019

Globálne otepľovanie ovplyvní v najbližších desaťročiach aj farbu oceánov, ktoré budú ešte modrejšie ako v súčasnosti. Tvrdí to tím vedcov pod vedením Stephanie Dutkiewicz z Massachusetts Institute of Technology v americkom Cambridgei v štúdii, ktorú zverejnil magazín Nature Communications. viac »

Bílá Strž – stále šumiace a tlčúce srdce Šumavy

Bílá Strž, Česká republika
06.02.2019

Keď sa vietor preháňa korunami šumavských smrekov, dubov a bukov, šumí to tak, že tieto hory podľa toho dostali svoj český názov. Nájdete tu však aj miesto, kde nešumí len vietor, ale aj voda valiaca sa po skalách údolím Bieleho potoka – miesta s atmosférou starého Královského hvozdu s prírodnou rezerváciou a predovšetkým s najvyšším šumavským vodopádom. viac »

Záhadná atrakcia v Izraeli: Žraloky láka teplá voda vypúšťaná z elektrárne

Žraloky v Izraeli láka
31.01.2019

Obrovská elektráreň s kúdolmi dymu stúpajúcimi k oblohe možno nevyzerá ako to najprirodzenejšie prostredie pre morské živočíchy. Avšak horúca voda valiaca sa z priemyselného podniku v severoizraelskom pobrežnom meste Chadera priťahuje húfy žralokov, ktoré čoraz viac ohrozuje v Stredozemnom mori nadmerný lov. Toto miesto pri elektrárni v Chadere teraz láka aj turistov. viac »

Ľadovce v Grónsku sa topia štyrikrát rýchlejšie ako v roku 2003

30.01.2019

Grónske ľadovce sa topia štyrikrát rýchlejšie ako v roku 2003, a to aj na miestach, kde to experti doposiaľ nepredpokladali. Vyplýva to z najnovšej štúdie výskumníkov z americkej Ohio State University. Informovala o tom v utorok spravodajská televízna stanica Sky News. viac »

Na tichomorskom ostrove Niue uhynul zrejme najosamelejší káčer na svete

Zrejme najosamelejší káčer na
29.01.2019

Na odľahlom tichomorskom ostrove Niue uhynul káčer s menom Trevor, ktorý bol jediným zástupcom svojho druhu v tejto časti sveta. Rozhlasovú stanicu BBC o tom v pondelok informoval predseda miestnej obchodnej komory Rae Findlay, ktorý kedysi Trevorovi založil vlastnú stránku na Facebooku. viac »

Baobaby: Chudnúce stromy, ktoré rastú dole hlavou a kvitnú len 24 hodín

Baobab
26.01.2019

Zázrak stromovej ríše – aj tak by sme mohli nazvať tieto prapodivné stromy, ktoré vyzerajú, akoby rástli dole hlavou a svoje čarokrásne kvety lukazujú en v rozmedzí 24 hodín. Napríklad v Afrike ich uctievajú ako božstvo a miesto pre život si našli nielen tu, ale tiež na ostrove Madagaskar či v Austrálii. Čo ďalšie ste o týchto stromových velikánoch nevedeli? viac »

Čína plánuje obmedziť počet výstupov na Mount Everest zo severnej strany

Mt. Everest
25.01.2019

Čína oznámila, že plánuje znížiť o jednu tretinu počet horolezcov pokúšajúcich sa vystúpiť na Mount Everest zo severnej strany. Ide o súčasť plánov na obmedzenie množstva odpadu hromadiaceho sa na najvyššej hore sveta, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne štátne médiá. viac »

Potápači spozorovali pri pobreží Havaja obrovského žraloka modrého

Žralok modrý (Carcharodon carcharias)
18.01.2019

Obrovského žraloka modrého - jedného z najväčších zaznamenaných - spozorovali potápači pri pobreží Havajských ostrovov. S predátorom (nesprávne nazývaným žralok biely) si aj zaplávali, informovala v piatok tlačová agentúra AFP. Šesť metrov dlhá samica mala podobné znaky na tele, ako mal najväčší spozorovaný žralok toho druhu, samica nazývaná "Tmavomodrá". viac »

Austrália čelí ničivému suchu, spôsobilo už úhyn milióna rýb

Austrália čelí ničivému suchu,
17.01.2019

Až milión rýb zahynul podľa oficiálnych odhadov na následky sucha vo východnej Austrálii. Miestni predstavitelia v tejto súvislosti upozornili na to, že masový úhyn rýb sa v oblasti môže ešte viac vystupňovať. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa