Príroda

Zvierací hrdina: Obrovský potkan zachraňuje ľudské životy

27.09.2020 |

Zlatú medailu udeľovanú Britským združením pre dobré životné podmienky zvierat (PDSA) získal tento rok africký potkan, špeciálne vycvičený na hľadanie nášľapných mín. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra Belga.

Viac článkov

Fascinujúca reportáž zo srdca džungle: Slávny fotograf strávil deň so stopármi goríl

Gorily v Rwande
07.06.2020

Brazílčan Felipe Dana patrí k najlepším spravodajským fotografom na svete. Svoj život trávi na cestách po miestach, kde sa dejú významné udalosti. V roku 2019 napríklad zvečnil voľby v Španielsku, vojnový konflikt v Sýrii aj protesty v Hongkongu, vďaka ktorým ho dokonca agentúra AP zvolila za fotografa roka. Okrem toho sa však venuje aj enviromentálnym témam a prostredníctvom pôsobivých obrázkov upozorňuje na pálčivé problémy prírody. Jedným z nich je aj situácia goríl v Rwande. viac »

OBRAZOM Krása, z ktorej prechádza zrak: Pole pri Trnave pokryli fialové maky

Rozkvitnuté maky siate
30.05.2020

Jar je podľa mnohých ľudí najkrajším obdobím v roku. Nielen kvôli príjemnému počasiu, ale aj preto, že celý svet opeknie vďaka kvitnúcim kvetom. Ak ste v poslednom období mali možnosť cestovať po vidieku, určite ste si všimli nádherné zlatožlté lány repky olejnej. Tých je síce na Slovensku najviac, pri troche šťastia sa vám však podarí naďabiť aj na iné farby. viac »

Aligátor, ktorý ušiel za vojny z berlínskej zoo a patril vraj Hitlerovi, uhynul v Moskve

Aligátor, ktorý ušiel za
25.05.2020

Aligátor, ktorý ku koncu druhej svetovej vojny ušiel zo zoologickej záhrady v Berlíne a potom sa dostal do Ruska, uhynul vo veku 84 rokov. V sobotu to oznámila moskovská zoo, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra DPA. Zviera menom Saturn zomrelo na starobu, uviedli jeho ošetrovatelia. viac »

Majstri maskovania: Týchto 10 zvierat v prírode ledva zbadáte

Majstri maskovania: Týchto 10
21.05.2020

Príroda nadelila všetkým zvieratám zopár schopností, vďaka ktorým dokážu prežiť o niečo ľahšie a dlhšie. Niektoré majú výnimočne vyvinutý jeden zo zmyslov, iným zas dobre poslúžia špeciálne prispôsobené končatiny či iné časti tela. K tým najväčším darom ale patrí schopnosť mimikry, vďaka ktorej dokážu lepšie splynúť s okolím a uniknúť pozornému oku predátora. Pozrite sa na náš výber majstrov maskovania. viac »

Chorvátsko hlási prvú kuriozitu sezóny: VIDEO Na obľúbenej pláži sa promenádoval diviak

Chorvátsko hlási prvú kuriozitu
14.05.2020

Obľúbené chorvátske letovisko Baška Voda dostalo zvláštnu návštevu. Na pláži sa totiž podarilo nafilmovať diviaka, ktorý sem podľa domácich zrejme doplával z ostrova Brač. viac »

Úžasné: More okolo Thajska zaplnili pre úbytok turistov vzácne druhy živočíchov

Plskozubec
04.05.2020

More okolo Thajska zaplnili v poslednom období ryby a vzácne druhy morských živočíchov, ktoré sa v dôsledku prítomnosti turistov zväčša zdržiavajú ďalej od pevniny. Píše o tom agentúra DPA s odvolaním sa na thajské ministerstvo národných parkov, ochrany divej zvery a rastlín. viac »

Peklo na Zemi: Najšpinavšou riekou sveta je Buriganga

Rieka Buriganga je najšpinavšou
03.05.2020

Bangladéšska Buriganga bola kedysi klasickou riekou, dnes je však považovaná za najšpinavšiu na svete. Mŕtva stoka je plná odpadkov a chemikálií, no miestni do nej ďalej hádžu všetko nepotrebné. A o kúsok ďalej ju využívajú ako zdroj pitnej vody. viac »

Vedci bijú na poplach: Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie druhy vtákov!

Sokol kobcovitý
02.05.2020

Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie vtáčie druhy, dropa veľkého a sokola kobcovitého. Pravidelne hniezdia v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. Napriek zákazovým značkám momentálne do oblasti chodia stovky cyklistov, korčuliarov a chodcov, a tým narúšajú hniezdenie vtákov. Tvrdia to organizácie Ochrana dravcov na Slovensku a Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko. viac »

Vedecky potvrdené: Koronavírus ľudí trápi, no prírode prospieva

Kultová hora Matterhorn je
27.04.2020

Pandémia nového koronavírusu síce výraznou mierou obmedzila spoločenský život, no spomalenie až zastavenie stále rastúceho spoločenského tempa sa v dobrom smere odráža na životnom prostredí. Zo sledovania Európskej environmentálnej agentúry v Kodani vyplýva, že obmedzenia v doprave a priemysle znížili hladiny oxidu dusičitého a oxidu uhličitého, ktoré spôsobujú kyslé dažde, smog a skleníkové plyny. viac »

Moment, z ktorého tuhne krv v žilách: Hyena začala žrať pakoňa ešte zaživa (FOTO)

Krvavé divadlo v Keni
26.04.2020

Príroda nám poskytuje nekonečné množstvo krás, občas však dokáže byť aj poriadne drsná. Svedčia o tom aj výnimočné snímky z Kene, ktoré sa podarilo zachytiť nórskemu fotografovi Tomovi Dryingovi. Hyena na nich žerie pakoňa, kým úbohé zviera ešte stojí na nohách. Jej krvavé hodovanie nie je pre slabšie povahy. viac »


Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa