VÍKEND Festival Jeden svet

07.11.2009 |   |    | 

SLOVENSKO - Desiaty Medzinárodný festival dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svet, ktorý začal v utorok a potrvá do zajtra v Bratislave, má vizuál aj slogan pripomínajúci hypermarketovú komunikáciu.Namiesto tovarov za bezkonkurenčné ceny však ponúka 63 "podpultových filmov". V jednotlivých sekciách uvidí publikum tituly, "ktoré sú exkluzívne ako kedysi podpultové mandarínky, pretože v časoch valcujúceho konzumu a celosvetovej hypermarketovej kultúry odhaľujú odvrátenú stranu blahobytu," vysvetlil organizačný tím.

Desiaty ročník je zároveň prvým, keď netreba vysvetľovať, že svet je len jeden a problémy vzniknuté na iných kontinentoch sa týkajú aj nás. Dostatočne to ukázala ako hospodárska, tak aj plynová kríza.

Projekcie sa budú konať vo filmových kluboch 35 mm, Charlie Centrum, A4 - nultom priestore, kinosále Slovenskej národnej galérie a v kine Mladosť. Členovia a členky Klubu darcov občianskeho združenia Človek v ohrození majú vstup na festival zdarma. Predpredaj vstupeniek sa začal včera.

Nosnú tému Nežnej revolúcie predstaví desiatka titulov, ktoré uvedú v sekcii 20 rokov demokracie vo filme. Okrem čerstvo dokončeného filmu Dobré ráno, Slovensko! Martina Hanzlíčka to budú Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, Najväčšie prianie (1990) Jana Špátu, ale aj Iné svety (2006) Marka Škopa.

Festival bude tento rok aj interaktívny. V Zóne slobody v Charlie Centre môže ktokoľvek, kto zažil Nežnú revolúciu, zanechať odkaz so svojím názorom na to, či sme si v roku 1989 vyštrngali takú budúcnosť, akú sme chceli. Naprázdno neobídu ani tí neskôr narodení. Zľavu na projekcie v sekcii 20 rokov demokracie vo filme dostanú ľudia narodení v roku 1989 a neskôr, ktorí budú mať po predložení občianskeho preukazu vstup za jedno euro.

Hospodársku krízu objasní programový blok Doba krízová, Afrika All Inclusive! pripraví netradičný pohľad na "čierny svetadiel", silné ženy v hlavnej úlohe predstaví Girl Power, tradične najpestrejšia ponuka je v sekcii Máte právo vedieť, Strety a stretnutia kultúr priblížia ich rozmanitosť a pestrosť. Jeden svet predostrie tiež tému holokaustu, nielen ako smutnú spomienku, ale aj ako upozornenie pred tým, kam môže viesť idea nacionalizmu, v bloku Holokaust: Zabúdať (nie) je ľudské.

Tak ako po minulé roky, aj tentoraz sa bude konať Jeden svet pre deti s dopoludňajšími premietaniami pre základné školy a Jeden svet pre školy so zameraním na stredoškolákov a stredoškoláčky.

Jedinou súťažnou a zároveň najmladšou sekciou je Slovenský dokumentárny film 2008/09, v ktorom sa stretne sedem titulov so spoločenským a sociálnym rozmerom. Medzinárodná porota rozhodne o víťazovi alebo víťazke Ceny Jedného sveta. Uchádzajú sa o ňu Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Cesta Magdalény Robinsonovej Mareka Šulíka, Koliba Zuzany Piussi, Osadné Marka Škopa, Návod na použitie Jany Minárikovej, Ježiš je normálny Terezy Nvotovej a Afganské ženy za volantom Sahry Karimi.

Spolu s festivalom oslavuje desaťročné jubileum organizácia Človek v ohrození. Oslavovať môžu aj návštevníci a návštevníčky podujatia, a to kúpou výročného trička festivalu, čím zároveň podporia vzdelávanie afganských detí pracujúcich na ulici. Tričká bude možné kúpiť počas celej doby trvania festivalu vo filmovom klube Charlie Centrum. Darčekom pre návštevníkov a návštevníčky je 24 európskych dokumentárnych filmov od renomovaných režisérov, ktoré do konca roka zdarma ponúka na stiahnutie internetový portál www.ceskatelevize.cz/jedensvet.

Tradičný sprievodný program v podobe fotografických výstav, tento rok November 1989 Jána Lörincza a Slovensko a 20 rokov Slobody Andreja Bána, doplní koncert kapely Porque Tango a divadlo z produkcie Stanice Žilina Záriečie s názvom Spolužiaci.

Aj tento rok bude festival bohatý na domácich a zahraničných hostí, okrem filmárov a filmárok prídu napríklad Fedor Gál, odborník na energetiku Karel Hirman, riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec, ale aj Helena Weinwurmová, ktorá prežila koncentračný tábor. Zo zahraničia pricestujú napríklad aktivistka organizácie Burma Campaign UK Nang Seng, o Iráne zas porozpráva riaditeľ Rádia Farda vysielajúceho z Česka Ghodratollah Shahidi.

Po Bratislave sa časť programu Jedného sveta presunie do Košíc, konkrétne 20. až 21. novembra do kina Úsmev. Regionálne festivaly sa budú v ostatných slovenských mestách konať do apríla 2010.

 

 

 

Nadácia Človek v ohrození
Svätoplukova 1
821 09 Bratislava
Tel.: +421 (0)2 5542 2254
Fax: +421 (0)2 5564 7707
Mobil: +421 (0)907 369 399
E-mail:
info@clovekvohrozeni.sk

 

Zdroj/autor: sita, jedensvet, clovekvohrozeni, drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa