Tanzánia

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Tanganiku osídlili  predkovia dnešného človeka “Homo erectus”. V prvom storočí pred naším letopočtom sem prichádzajú prvé kmene zo západnej Afriky. Arabská kolonizácia začína v 7. storočí a až do 15. storočia bolo pobrežie Tanganiky významným centrom obchodu v Indickom oceáne. Prvým Európanom na tomto pobreží bol portugalský moreplavec Vasco da Gama, ktorý tu pristál v roku 1498. Portugalci kontrolovali väčšinu pobrežia až do začiatku 16. storočia, keď boli vyhnaní africkým kmeňom Zimba. Do vnútrozemia sa Európania dostali až v polovici 19. storočia. Vtedy sa pri jazere Tanganika stretli slávni anglickí cestovatelia Stanley a Livingstone.

V roku 1841 presťahoval ománsky sultán svoje sídlo z Maskatu na Zanzibar. Na prelome dvadsiateho storočia pripadla krajina Nemcom. Po ich porážke v prvej svetovej vojne Spoločnosť národov prisúdila Tanganiku Angličanom, ktorí sa predtým zmocnili Zanzibaru. V roku 1953 sa víťazom volieb stal Tanganický africký národný zväz. Jeho predseda  Julius Nyerere sa po vyhlásení nezávislosti v roku 1961 stal prvým prezidentom Tanganiky. Po dvoch rokoch sa ku krajine pripojil Zanzibar a blízky ostrov Pemba a vznikla Tanzánia.

V šesťdesiatych rokoch vytvorili Tanzánia s Keňou a Ugandou úniu, ich meny sa stali plne zmeniteľné, a hranice štátov zostali otvorené. Po politických nezhodách sa únia v roku 1977 rozpadla. Ostrovy Zanzibar a Pemba získali v roku 1985 rozšírenú autonómiu s vlastným parlamentom.

Počas konfliktu v Rwande do Tanzánie prúdilo veľké množstvo utečencov. Ich návrat organizovaný vládou s pomocou OSN uskutočnil v roku 1996, ale mnoho z nich v krajine zostalo. V auguste 1998  boli americké ambasády v Dar es Salame a Nairobi terčom teroristických útokov. Zabitých bolo 250 ľudí. Napriek nim je Tanzánia pokojnou krajinou regiónu, kde sú boje medzi kmeňmi pomerne časté.

Bezpečnostné riziká: Politická situácia je relatívne stabilná a bezpečnostná situácia je v porovnaní so susednými krajinami na výrazne lepšej úrovni. Existuje bežný stupeň kriminality (útoky s použitím zbrane resp. priameho ohrozenia života obete sú sporadické). Rastie počet krádeží automobilov (najmä 4WD). Odporúča sa zachovať maximálnu opatrnosť pri cestovaní do oblastí, hraničiacich s Burundi a Rwandou z titulu príležitostných ozbrojených zrážok.

Zdravotná starostlivosť: Odporúčané očkovania: žltá zimnica, hepatitída typu A, B, tetanus, obrna, týfus, cholera. Na pobreží a v nižšie položených oblastiach je ochrana proti malárii nevyhnutnosťou. Najúčinnejšou metódou ochrany je prevencia – užívanie antimalarík, používanie repelentov a spánok pod moskytierou. Pred odjazdom sa odporúča kontaktovať najbližšie oddelenie cudzokrajných chorôb v bydlisku cestovateľa, ktoré môže upresniť podmienky ďalšieho očkovania. Zároveň sa odporúča zabezpečiť si zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni a okrem poistky (s adresou a telefónom na asistenčnú službu) pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia disponovať taktiež kreditnou kartou.

Pri úrazoch a nehodách mimo hlavného mesta Nairobi (ale i na území Tanzánie alebo Ugandy) je možné využiť služby leteckej záchrannej služby AAR, ktorá sídli v Nairobi na Wilson Airport tel. 00254 20 717 374. Aby bol pacient v Tanzánii vôbec prijatý na zákrok resp. ošetrenie (i v akútnom prípade napr. po dopravnej nehode), je nevyhnutné, aby bol poistený u renomovanej zdravotnej poisťovne, ktorá garantuje úhradu nákladov zdravotného zákroku – dôrazne sa kontroluje solventnosť pacienta.

Internet (.tz): www.tanzanianews.com/www.tanzaniatourism.go.tz/en

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Zanzibar -  je súhrnný názov pre dva ostrovy (Unguja a Pemba) ležiacich neďaleko Afriky v Indickom oceáne pri pobreží Tanzánie. Ohromí vás vôňou exotického korenia, tropického ovocia, prívetivosti miestnych obyvateľov, ľudoprázdnymi plážami s jemným bielym pieskom a palmami a zachovalým podmorským svetom s neskutočným množstvom koralov. Môžete sa oddávať leňošeniu a zbieraniu mušlí na pláži, šnorchlovaniu v mori či navštíviť hlavné mesto ostrova Stone Town (Kamenné mesto) s bohatou históriou, labyrintom kľukatých uličiek a pozostatkami sultánských palácov. Stone Town (hlavné mesto Zanzibaru), bolo organizáciou UNESCO pripísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Ostrov si vyslúžil obľubu nielen vďaka svojej kráse, ale tiež vďaka bohatej a zaujímavej histórii. Mesta ako Ngkimbo a Stone Town, sultánov palác, ale tiež dediny rybárov a farmárov na vás dýchnu nezabudnuteľnú atmosféru. Celé pobrežie ostrova je pokryté belostnými piesočnými plážami a korálovými útesmi, ktoré poskytujú vynikajúce podmienky pre potápanie (predovšetkým na ostrove Pemba). Zanzibar predstavuje doteraz nedotknutý prírodný raj, odkiaľ môžete podnikať i veľmi zaujímavé výlety na okolité exotické ostrovy alebo na safari na blízkej africkej pevnine.

Zanzibar je tiež známy pod prezývkou "ostrov korenia". Pestuje sa tu hlavne klinček, škorica, vanilka a kardamón.Zanzibar bol osídlený africkými kmeňmi, ktorí tu našli úrodnú pôdu a more, ktoré im poskytlo útočisko pred inváziami iných kmeňov. Obyvateľstvo tu žilo nerušene, až pred 500 rokmi sem zavítal Ománský sultán so svojou družinou, ktorá začala obchodovať s otrokmi a nazhromaždila veľké bohatstvo.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa