Kirgizsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvými obyvateľmi územia dnešného Kirgizstanu boli kmene skýtskych bojovníkov obývajúce toto územie od 6 storočia p.n.l. až do 5 storočia n.l. Skýti kládli tvrdý odpor aj Alexandrovi Veľkému počas jeho stredoázijských výbojov. Od 6.do 10 storočia obývali toto územie rôzne kmene tureckého pôvodu. V roku 751 sa Kirgizstan stal dejiskom obrovskej bitky kde spojené  turecké, arabské a tibetské armády porazili armádu čínskej dynastie Tang  a vyhnali Číňanov zo strednej Ázie. Predkovia dnešných Kirgizov pravdepodobne žili na Sibíri pri hornom toku rieky Jenisej až do 10.storočia, keď pod tlakom mongolských nájazdov presídlili pod pohorie Ťan Šan. Počas Džindischánovej vlády bol Kirgizstan časťou panstva jeho druhého syna Chagataja.

Mier v krajine bol narušený až v roku 1685, kedy do krajinu napadli mongolské kmene Oyratov, a vyhnali veľký počet Kirigizov na územie dnešného Tadžikistanu. Po ich porážke čínskou armádou dynastie Qing, pripadla krajina Číne. V 19. storočí sa do regiónu dostali Rusi. Pomaly začali porážať jednotlivé mestá dovtedy mocného Kokandského chanátu a ich ťaženie vyvrcholilo porážkou Taškentu v roku 1865. Kirgizi boli začlenení do jednej z nových cárskych provincií. Onedlho sa sem začali sťahovať ruskí osadníci, a nepokoje vyvrcholili kirgizskou vzburou v roku 1916, ktorá bola ruskými vojskami tvrdo potlačená. V roku 1918 sa Kirgizsko stalo súčasťou autonómnej sovietskej socialistickej republiky Turkestan.

V roku 1924 sa krajina premenovala na samostatnú autonómnu oblasť Kara-Kirgizsko, a v roku 1936 sa stalo samostatnou sovietskou socialistickou republikou. Pôvodný nomádsky život obyvateľov bol sústavne potláčaný a vyvrcholil násilnou kolektivizáciou v 30-tych rokoch 20. storočia. Ekonomické problémy 80. rokov viedli k etnickým nepokojom medzi Kirgizmi a Uzbekmi  v roku 1990. V tomto roku sa uskutočnili voľby sovietskeho typu, a po nich Kirgizská komunistická strana obsadila takmer všetky kreslá v parlamente. Kompromisným prezidentom sa stal Askar Akajev. V auguste 1991 vyhlásil Kirgizský Najvyšší Soviet nezávislosť krajiny. Akajev bol znovuzvolený prezidentom a koncom roku sa krajina stala súčasťou Spoločenstva nezávislých štátov. Akajev začal s reštrukturalizáciou krajiny zaviedol reformy, ktoré boli najodvážnejšie v celom regióne.

Napriek nim získal v krajine dostatočnú popularitu a voľby v roku 1995 sa skončili jeho víťazstvom. Potom však Akajev začal hazardovať zo svojim dobrým menom a nezákonne upravil ústavu krajiny, voľby a referendá v krajine boli sfalšované. Na prelome tisícročia sa situácia v krajine zhoršila. Medzitým prezident Akajev urovnal spory o hraničné pásma s Čínou a Kazachstanom, povolil USA aj Rusku založiť na území Kirgizstanu vojenské základne. V marci 2005, Akajev po protestoch obyvateľstva a opozície z krajiny utiekol. Súčasným kirgizským prezidentom sa stal Kurmanbek Bakijev. 

Líderka súčasnej kirgizskej opozície Roza Otunbajeva  sa po celoštátnych krvavých protestoch (apríl 2010) postavila na čelo novovytvorenej dočasnej vlády, ktorá má fungovať po dobu šiestich mesiacov. Dočasná vláda vypracuje návrh novej ústavy pre tento stredoázijský štát a vytvorí podmienky na slobodné a spravodlivé voľby.

Bezpečnost. riziká: V súčasnosti sa situácia v Kirgizsku stabilizovala a krajina je v porovnaní so západnou Európou pomerne bezpečnou krajinou. Bitky a útoky sa všeobecne odohrávajú len v nočných kluboch a baroch, rovnako ako v iných veľkých mestách. Vážnym problémom krajiny je korupcia a miestni obyvatelia sú presvedčení, že polícii sa nedá dôverovať - v minulosti boli príležitostne medializované správy o skorumpovaných policajtoch, ktorí prehľadávali cestovné tašky, aby ukradli peniaze. Keďže však občania mnohých krajín už víza nepotrebujú, turisti nemôžu byť zo strany skorumpovaných policajtov, ktorí tvrdia, že ich víza alebo registrácia nie je v poriadku, obťažovaní.

Zdravotníctvo: Pred  vstupom do krajiny sa odporúča zabezpečiť si poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Prvá pomoc je poskytovaná zadarmo, ostatné zdravotné úkony sa platia v rôznych cenách. Pre pobyty dlhšie ako 3 mesiace je požadované potvrdenie o negatívnom teste na HIV. Test môže byt vykonaný tiež priamo na mieste v priebehu prvého mesiaca pobytu.

Internet(.kg): www.advantour.com/kyrgyzstan/https://www.nationsonline.org/oneworld/kyrgyzstan.htm

Komunikácia:T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Bez záruky:
Sprievodca Lonely Planet varuje: „Hovorí sa, že hlavné mesto Kirgizska Biškek má viacej stromov na obyvateľa ako iné stredoázijské mestá, môže to byť pravda, ale keď vietor fúka zlým smerom, smog z predmestských tovární vás škrabe priamo v hrdle.“ 

Hlavné mesto krajiny Biškek je jediným mestom na svete, pomenovaným podľa dreveného tĺčika (bishek), ktorý sa používa pri výrobe kvaseného kobylieho mlieka.
Pondelok, 26. október. 2020. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa