Havajské ostrovy

01.06.2010 |   |    | 

Názov krajiny:

Havajské ostrovy sú súostrovím 19 korálových a sopečných ostrovov a 118 skál alebo útesov v Tichom oceáne. Havaj je najmladším z amerických štátov. Súčasťou USA sa stal až v roku 1959. Je mixom kultúr, mieša sa tu tanec hula s hiphopom, telenovely s mýtmi o stvorení sveta, fastfood s japonským čajovým obradom, šintoistické chrámy so surferskými klubmi.       

Hlavné mesto: Honolulu
Rozloha: 28 337 km2
Počet obyvateľov: 1 288 998 (2009)
Štátne zriadenie: federálny štát
Geografická poloha: Tichý oceán
Časové pásmo: Slovensko -12 hod.
Podnebie:

Havajské počasie je fantastické. Príjemné, teplé so severovýchodnými vetrami, ktoré vanú počas celého roka. Pri pobreží sú najvyššie priemerné teploty okolo  27°C. Rozdiel medzi letom a zimou je minimálny. Najviac prší medzi decembrom a marcom. Najsuchšie a najviac slnka je na juhozápadnej, od vetrov odvrátenej strane ostrovov. Najviac prší na severovýchode, kde leží aj miesto s najvyšším množstvom zrážok v USA - Hilo.  

Mestá: Kahuku, Kailua, Kaneohe na ostrove Oahu
Lihue na ostrove Kauai, Lahaina a Kihei na ostrove Maui, Hilo a Kona na ostrove Hawaii (Big Island)
    
Mena: americký dolár (USD)     
Jazyky: anglický, havajský   
Správne členenie: ostrovný štát  
Národnost. zloženie: belosi, kreoli 
Náboženstvo:

kresťanstvo (63%), budhizmus 

Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických
Embassy of the USA
Hviezdoslavovo nám. 5, Bratislava, SR
Tel.: + 421 2 - 5443 0861
https://slovakia.usembassy.gov/

Víza/doklady: 
platia tu rovnaké pravidlá ako pri vstupe do USA

 

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Bezpečnost. riziká: Časté krádeže sú hlavne v mestách, na plážach a v parkoch. Odporúča sa dávať si pozor na doklady a cennosti. Havaj je bezpečný, ale násilných trestných činov je veľa. Odporúča sa dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá. 

Zdravotníctvo: Havajské nemocnice zodpovedajú americkým štandardom. Nájdete ich v mestských oblastiach  každého ostrova. Najlepšie vybavené sú v Honolulu. Pri zranení na inom ostrove je potrebné rátať s prevozom do hlavného mesta. V turistických centrách sú pohotovostné kliniky. Pri kúpaní sa v sladkovodných jazerách, alebo pri horskej turistike hrozí riziko nákazy leptospirózou, ktorá môže byť vo výnimočných prípadoch smrteľná. Jej príznaky sú podobné nádche.

Musíte vidieť:
ostrov Hawaii
(Big Island) – západná strana ostrova ponúka najkrajšie pláže, východná tropické pralesy a vodopády;
ostrov Maui –  prekrásna scenéria, biele pláže, oceán teplý aj v zime. Môžete tu zablúdiť v džungli, objavovať vodopády, surfovať s profesionálmi, alebo len posedávať v historických tavernách mesta Lahaina;
ostrov O'ahu – s hlavným mestom Honolulu, turistickým centrom Waikiki, najlepším surfovacím „spotom“  North Shore a neslávne známou vojenskou základňou Pearl Harbour;
národný park Hawai'i Volcanoes -  vstúpte  na dno driemajúceho vulkánu Kilauea;
historický park Kealakekua Bay – najlepšie havajské miesto na šnorchľovanie, v roku 1779 tu bol zabitý kapitán Cook;
Mauna Kea – najvyšší vrch ostrovov, „obsypaný“ zbierkou satelitov a astronomických teleskopov;
Mo'okini Heiau – najstarší chrám na ostrovoch, prvých ľudí tu obetovali už okolo roku 480;
Pu'uhonua O Honaunau  – staré chrámy, kráľovské paláce a pohrebiská;

Doprava: Medzinárodné letisko v Honolulu (HNL), je hlavný dopravný uzol Pacifiku. Pristáva tu veľký počet liniek z USA smerujúcich do Austrálie, Japonska, alebo na Nový Zéland. Pri odletoch sa platí poplatok okolo 15 amerických dolárov. Medzi Honolulu ( ostrov O'ahu) a letiskami Lihue (ostrov Kauai), Kahului (ostrov Maui), Kona a Hilo (ostrov Hawaii) premáva množstvo letov. Hlavnými dopravcami sú Aloha Airlines a Hawaiian Airlines. Pravidelné spojenie medzi ostrovmi zabezpečujú spoločnosti Island Air a Air Molokai.
Trajekty sa plavia medzi prístavmi Lahaina (ostrov Maui) a Manele (ostrov Lana'i) a spájajú Lahainu z mestom Kaunakakai na ostrove (Moloka'i). Od roku 2007 je spustená linka (Hawaii SuperFerry) spájajúca O'ahu, Maui, Kauai'i a ostrov Hawaii (Big Island).
Verejná doprava existuje len na ostrove O'ahu, na ostatných sa odporúča prenajať si auto. Jazdí sa na pravej strane cesty. Trúbenie je považované za extrémnu drzosť, ak nejde o bezpečnostné opatrenie.       

Jedlo a pitie:
Súčasná havajská kuchyňa je zmesou tradičnej havajskej, portugalskej, americkej a tichomorskej. Tradične sa miestne jedlo podáva na tanieri. Zvyčajne ide o mäso, alebo rybu s dvoma kôpkami ryže a cestovinovým šalátom. Nájdete to kdekoľvek. Sieťové reštaurácie podávajúce miestne jedlá sú L&L Drive Inn a Zippy's. Turisti sa najčastejie stretávajú s havajskou kuchyňou na tradičných oslavách luau. Na luau sa podávajú špeciatily v podobe bufetu a hrá havajská hudba hula. Ceny sa pohybujú od 50 do 90 amerických dolárov na osobu. Medzi chody podávané na luau patria: losos lomi podávaný s paradajkami a cibuľou, bravčové mäso Kalua zapečené v banánoch, ryby pripravované s listami taro a kokosovým mliekom - luau.    

Medzi ďalšie miestne jedlá patria:
Mahi-mahi - delfínovitá ryba, podobná tuniakovi, podávaná ako steak, alebo ako sendvič.
Saimin - havajský variant japonských polievok ramen.
Malasada- pečený chlieb zabalený v cukre, podáva sa v špeciálnych prípadoch, portugalské jedlo.
Manapua – miestny názov čínskeho jedla "char-siu-bao". Korenené sladké bravčové, balené v mäkkom bielom chlebe.
Spam musubi – neobyčajný variant japonských ryžových guliek (musubi). Kúpite ich aj miestnych predajniach 7-leven.
Adobo – filipínska špecialita, na Havaji veľmi obľúbená.
Nápoje: Výborných je niekoľko miestnych pivovarov. Sam Choy's, Honu, Waimea Brewing Company, Keoki's a Kona Brewing Company. Všetky varia pivo na ostrovoch, alebo ho dovážajú. Najväčším je Kona Brewing, ktorý vyhral niekoľko národných cien a vlastní niekoľko reštaurácií na ostrovoch Kona a Oahu. 

Ako cestovať: www.letenky.topky.sk

Internet: www.gohawaii.com, www.hawaii.com/, www.honoluluadvertiser.com/

Komunikácia: Orange (áno), T-mobile (áno), O2 (áno)

Do kufra: sprievodcovia: Lonelyplanet.com, Roughguides.com,

 

 

Bez záruky:
„Lava-ment“ - budova havajskej vlády v Honolulu bola dostavaná v roku 1969. Je zložená z dvoch rokovacích miestností v tvare vulkánu a je obklopená stĺpmi, vyzerajúcimi ako palmové črepníky. 

 

 

Zdroj/autor: MZVSR, CIA-World Factbook, Lonely Planet
Štvrtok, 6. august. 2020. Meniny má Jozefína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa