Bratislava

01.01.2019 |   |    | 

Bratislava je hlavným, a taktiež najväčším, mestom Slovenska. Má takmer 430 000 obyvateľov a je administratívnym, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny. Pred rokom 1919 bolo mesto známe ako Prešporok. 

Bratislava je hlavným, a taktiež najväčším, mestom Slovenska. S počtom takmer 430 000 obyvateľov je administratívnym, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny.  Slovensko – a s ním aj Bratislava, sa po páde Veľkomoravskej ríše stalo súčasťou Rakúsko-Uhorska. Jeho súčasťou bolo od 10. storočia až do konca prvej svetovej vojny, pričom Bratislava bola hlavným mestom tri storočia. Počas tohto obdobia bolo dokonca v Dóme sv. Martina korunovaných jedenásť maďarských kráľov a kráľovien. Mesto sa nazývalo Pressburg v nemčine, a Pozsony v maďarčine, a malo nemeckú (42%) a maďarskú (40%) etnickú väčšinu.  Po prvej svetovej vojne a vzniku Československa, bolo dňa 28. októbra 1918 mesto začlenené do nového štátu napriek neochote jeho predstaviteľov. Dominantné maďarské a nemecké obyvateľstvo sa pokúsilo zabrániť anexii mesta do Československa a vyhlásilo ho za slobodné mesto. Československé légie však obsadili mesto 1. januára 1919 a z dôvodu jeho ekonomického významu pre nový štát sa stali súčasťou Československa. Mesto sa stalo sídlom slovenských politických orgánov a organizácií.  27. marca 1919 sa po prvýkrát oficiálne prijalo meno Bratislava, ktorým sa nahradilo predchádzajúce slovenské meno Prešporok.

Po získaní moci komunistickou stranou v Československu vo februári 1948 sa mesto stalo súčasťou východného bloku. Mesto pripojilo novú pôdu a počet obyvateľov sa výrazne zvýšil a stal sa 90% slovenským. Boli postavené veľké obytné oblasti pozostávajúce z výškových prefabrikovaných panelových budov, ako sú tie vo štvrti Petržalka. Komunistická vláda postavila aj niekoľko nových grandióznych budov, ako je Most SNP a Slovenský rozhlas. V roku 1968, po neúspešnom československom pokuse liberalizovať komunistický režim, bolo mesto okupované vojskami Varšavskej zmluvy. Krátko nato sa stalo hlavným mestom Slovenskej socialistickej republiky, jedného z dvoch štátov federalizovaného Československa. Bratislavskí disidenti predpovedali pád komunizmu bratislavskou demonštráciou sviečok v roku 1988 a mesto sa v roku 1989 stalo jedným z najvýznamnejších centier protikomunistickej nežnej revolúcie.  V roku 1993 sa mesto stalo po hlavnom rozvode hlavným mestom novovzniknutej Slovenskej republiky.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Bratislave.

 

DOPRAVA

Všeobecne je Bratislava mestom, v ktorom sa môžete pohybovať aj peši. Centrum mesta je veľmi malé a môžete ľahko prejsť z jednej strany na druhú už za pár minút. Bratislava má pomerne dobrý systém verejnej dopravy, takže ak potrebujete cestovať mimo centra, využiť môžete električky, trolejbusy, alebo autobusy. Autobusy bývajú z pomedzi nich najpomalšie. Jednosmerný základný lístok stojí 0,70 EUR a platí iba 15 minút. K dispozícii je aj 30 minútový lístok, ktorého cena je 0,90 EUR. Pri viacdňovom pobyte zvážte kúpu jedného z viacdňových cestovných lístkov s platnosťou 1, 3 alebo 7 dní.

Vodiči mestskej hromadnej dopravy v Bratislave nepredávajú lístky, preto si musíte lístok zakúpiť už pred vstupom do prostriedku - automaty na lístky sa nachádzajú aj na väčšine zastávok. K dispozícii sú aj SMS cestovné lístky, ale len v prípade, ak posielate textovú správu z mobilného telefónu so slovenskou SIM kartou. Okrem predajných automatov a SMSky sa vstupenky predávajú aj v novinových stánkoch a cez online aplikáciu.

Linky premávajú od 04:30 ráno, do približne 23:30. Ak potrebujete cestovať v noci, choďte na Hlavnú (železničnú) stanicu, ktorá je hlavným spojovacím bodom nočných liniek, alebo použite autobusové zastávky pri Prezidentskom paláci (Hodžovo námestie). Všetky nočné spoje majú spoločné odchody z Hlavnej stanice o 23:30 a potom každých 60 minút. Potrebovať budete nočný lístok za 1,40 EUR.

 

UBYTOVANIE

Ceny ubytovania zvyčajne nezahŕňajú mestskú daň. Od roku 2017 je mestská daň € 1,70 EUR/osoba/noc. Študenti do 26 rokov a mládež do 18 rokov mestskú daň platiť nemusia. V súčasnosti má Bratislava viac ako 120 hotelov - od jednoduchých, až po vysoko luxusné hotely. V meste sa nachádzajú aj renomované hotelové reťazce ako Marriott International, Carlson Rezidor Hotel Group, Hilton, či Falkensteiner Hotels & Residences.

Rezervujte si ubytovanie v Bratislave online.

 

JEDLO

Zaujímavé je, že je v celku ťažké nájsť medzi všetkými talianskymi, čínskymi, mexickými, indickými a inými reštauráciami, ktoré sa v Bratislave nachádzajú, slovenskú reštauráciu. Novinkou je ale napríklad rýdzo slovenská reštaurácia Pressburg, nachádzajúca sa pri Michalskej ulici. V Bratislave nájdete samozrejme aj veľa zariadení predávajúcich nezdravé jedlá. Z týchto prevádzok je najznámejší Richman, nachádzajúci sa na Kamennom námestí, kde ponúkajú chutné plnené bagety. Ďalšia vynikajúca kaviareň je na Zelenej ulici medzi Ventúrskou ulicou a Hlavným námestím. Veľká bageta so syrom, šunkou a vajíčkami vás tu bude stáť okolo 1,50 EUR.  Ak máte obmedzený rozpočet, na Kamennom námestí nájdete obrovský supermarket Tesco.

 

VOĽNÝ ČAS

Bratislava, na rozdiel od európskych favoritov ako sú Budapešť či Viedeň, nevzbudzuje medzi turistami rovnakú mieru vzrušenia. Hoci je však mesto menšie, a nemusí poskytovať také množstvo atrakcií, ako títo susedia, rozhodne má šarm a je plné zaujímavých aktivít. Ak máte radi napríklad klasickú hudbu, zájdite do Slovenskej filharmónie. Slovenské národné divadlo zas ponúka široký výber baletných, operných a divadelných predstavení. Napriek tomu, že väčšina aktivít divadla bola presunutá do novej budovy SND, v historickej divadelnej budove sa stále konajú niektoré predstavenia, ktorým priestor dodáva jedinečný pocit. Nové divadlo je prístupné autobusom č. 88 z autobusovej zastávky na Mlynských nivách (vystúpte na Landererovej) alebo autobusmi č. 50, 70 a 78 (vystúpte na zastávke Wüstenrot). Žiadna z týchto liniek však nestojí priamo pred divadlom, takže by ste mali počítať s 5 až 10 minútami chôdze.

Pre príjemné popoludnie strávené v prírode zamierte napríklad do parku Sad Janka Kráľa.  Nachádza sa na pravom brehu Dunaja, vedľa nákupného centra Aupark, a je to najstarší verejný park v strednej Európe. Zamieriť môžete aj na pamätníka Slavín, kde nájdete aj malú kaviareň.

Odvážnejší môžu vyskúšať Bungee jumping z mosta Lafranconi, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi populárnym medzi Slovákmi a aj medzi turistami. Ďalšou populárnou aktivitou, najmä počas párty, je streľba na terč, ktorá je tiež v Bratislave a jej blízkom okolí dostupná. Pre extrémne dobrodružstvá v prírode môžete zvoliť pokus o splavenie sa po rieke Malý Dunaj v kanoe.

Cyklistika je zas najlepšou voľbou pre aktívny odpočinok. V meste je niekoľko cyklistických chodníkov. Nevšedné cyklistické túry môžete vyskúšať aj s profesionálmi, ktorí vás zavedú do Železnej opony alebo na hrad Devín. Na dvoch kolesách sa dostanete aj k jedinečnému múzeu Danubiana - stačí sa vydať smerom k priehrade. Výzvou je aj adrenalínová jazda na zjazdovkách v lese Malých Karpát. Bratislavou prechádzajú dve dôležité cyklistické trasy - Eurovelo 6 a Eurovelo 13. Ak nemáte vlastný bicykel, nezúfajte. Bikesharing je v Bratislave bežnou vecou. Zapožičajte si jeden zo stoviek žltých bicyklov a rýchlejšie tak objavte centrum mesta, alebo niektorú z jeho mestských častí. Aktívny odpočinok vám ponúknu aj niektoré z plavárni a wellnes centier. Na výber máte napríklad z plavárne Pasienky, Iuventa, Gaudeamus, Central, Hotela Nivy, či z Petržalskej plavárne.

Navyše, Bratislava CARD - oficiálna turistická karta, vám pomôže spoznať a zažiť to najlepšie, čo Bratislava a Bratislavský kraj ponúka. Vďaka karte môžete získať napríklad voľný vstup do 14 múzeí a galérií,  hodinovú prehliadku historického centra Bratislavy, či neobmedzený pohyb mestskou hromadnou dopravou. Cena karty na jeden deň je 15 EUR.

K dispozícii je tiež viacero príležitostí na nákupy. Pokiaľ chcete zažiť pravú atmosféru Bratislavy, zamierte do Starého mesta, kde sa vám budú postupne odhaľovať ďalšie a ďalsie malé butiky. Nájdete tu nie len rodinné firmičky ale taktiež známe značky. Využiť môžete aj niektoré zo 7 veľkých nákupných centier: Aupark, Bory Mall, Polus City Center, Avion, Shopping Palace, Central, alebo Eurovea, ktorá sa nachádza na brehu Dunaja, v blízkosti mosta Apollo. Toto nákupné centrum ponúka perfektnú kombináciu nakupovania a relaxácie a pešou vzdialenosťou je vzdialený 10 minút od Starého mesta.

V decembri si rozhodne nenechajte ujsť vianočné trhy pred Staromestskou radnicou. Nájdete tu všetky tradičné potraviny - bravčové alebo kuracie cigánske pečienka, lokše s rôznymi náplňami, či chlieb s masťou a cibuľou. K dispozícii je aj čaj s rumom alebo bez rumu, medovina, varené víno.

Aktuálny kalendár udalostí v Bratislave nájdete na http://www.kamdomesta.sk/bratislava/.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Bratislavský hrad: je v tvare obrovskej obdĺžnikovej budovy so štyrmi vežami, ležiaci na priamo nad riekou Dunaj uprostred Bratislavy. Vďaka svojej veľkosti a polohe je po stáročia dominantou mesta. Poloha poskytuje vynikajúci výhľad na Bratislavu, Rakúsko a za jasného počasia aj na časti Maďarska. Vo vnútorných priestoroch hradu nájdete aj výstavu. K dispozícii je aj reštaurácia, ktorá je otvorená až do posledných prehliadok.

Dóm sv. Martina: je najväčším a jedným z najstarších kostolov v Bratislave, nachádzajúci sa priamo pod Bratislavským hradom. Gotická katedrála, využívaná aj ako korunovačný kostol viacerých uhorských kráľov, začala byť používaná už v roku 1204. Na veži sa nachádza pyramída so zlatou kráľovskou korunou. Vstupné je 2 EUR. 

Kostol sv. Alžbety: známy aj ako Modrý kostolík, sa nachádza sa na Bezručovej ulici. Kostol bol postavený v rokoch 1909 až 1913, podľa plánov Ödön Lechnera v štýle maďarskej secesie.

 Michalská brána : táto 51 metrov vysoká veža nad bránou so zelenou medenou strechou je jednou z najznámejších a najstarších stavieb v Bratislave. Postavená bola v 14. storočí ako jedna zo štyroch brán do mesta.

Kostol Zvestovania Pána: je najstaršou existujúcou náboženskou budovou v Starom Meste Bratislavy. Vysvätený bol v roku 1297 za prítomnosti uhorského kráľa Ondreja III. a v minulosti slúžil na väčšie stretnutia mešťanov alebo uhorských šľachticov. V roku 1526 v ňom bol zvolený za uhorského kráľa Ferdinanda I. Budova bola niekoľkokrát poškodená požiarom a zachovala sa iba malá časť jej pôvodnej podoby.

Kaplnka sv. Jána Evanjelistu: susedí s kostolom Zvestovania Pána a postavená bola v druhej polovici 14. storočia. Kaplnka je považovaná za jeden z najlepších príkladov gotickej architektúry v meste.

Primaciálny palác: Ak chcete nahliadnuť do 18. storočia, navštívte klasicistický Primaciálny palác. Vrcholom vašej návštevy bude pohľad na váš odraz v pôsobivej zrkadlovej sále. Niekoľko izieb na poschodí je zariadených dobovým nábytkom, aby návštevníkom ukázali, aký bol život v paláci v 18. storočí, keď sa v budove usporadovalo veľa dôležitých spoločenských udalostí.

Slovenská národná galéria (SNG): nachádza sa na nábreží medzi Starým mostom a Novým mostom a ponúka stále zbierky slovenských a európskych stredovekých umeleckých diel a zopár dočasných výstav

Galéria mesta Bratislavy: je tiež dobrým tipom na prehliadku historických výtvarných umení, malieb a sôch spolu so zaujímavými dočasnými výstavami

Múzeum umenia v Danubiane: ak sa vám páči moderné umenie, tak je to to pravé miesto pre vás. Ku galérii sa však najlepšie dostanete autom, taxíkom, loďou alebo na bicykli

Múzeum Milana Dobesa: toto malé múzeum ponúka modernistické op-umenie. Leží v centre mesta a odporúčané je všetkým, ktorí sa zaujímajú o moderné umenia

Múzeum dopravy: na Šancovej ulici poskytuje priestor prehliadnuť si historické vozidlá v prvej železničnej stanici v meste (v tesnej blízkosti súčasnej Hlavnej železničnej stanice)

Múzeum obchodu: v tomto múzeu sa nachádza niekoľko pozostatkov historických reklamných tabúľ a iných artefaktov

Múzeum židovskej komunity: vystavuje vzácne židovské rituálne nástroje, zlatom vyšívané plášte chrániace sväté biblické zvitky, a mnohé ďalšie. Nachádza sa v synagóge na Heydukovej ulici, ktorá je jedinou synagógou v Bratislave 

Múzeum zbraní: ponúka pohľad na stredoveké zbrane vrátane mečov, erbov a delových gúľ. Všetci návštevníci si môžu tiež vychutnať výhľad z najvyššieho poschodia veže, ktorá poskytuje panorámu Michalskej ulice a historického Starého Mesta.

Galéria Nedbalka: po vstupe do historickej budovy na jednej z hlavných ulíc Starého mesta (Nedbalovej ul.) vás ihneď prekvapí moderný interiér. Medzi trvalé zbierky múzea patrí súbor zobrazujúci pôvod moderného výtvarného umenia na Slovensku a diela skupiny Mikuláša Galandu.

Galéria Bibiana: založená v roku 1987 ako partner svetoznámeho podujatia s dlhoročnou tradíciou „Bienále ilustrácií Bratislava“. Od začiatku sa profesionálne špecializovala na galerijnú tvorbu, ktorá podporuje rozvoj ilustračných diel pre deti a zvyšuje kvalitu literatúry pre deti na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Most SNP: nazývaný aj Nový most, je most vedúci ponad rieku Dunaj. Na vrchu konštrukcie sa nachádza reštaurácia v tvare lietajúceho taniera, nesúca meno "UFO". Na jej streche je vyhliadková terasa, ktorá je otvorená denne od 10:00 do 23:00 a ponúka nádherný výhľad na Staré mesto, ako aj na Petržalku. Vstupné je 6,50 EUR; zadarmo, ak budete návštevníkmi reštaurácie.

Čumil: hovorí sa, že socha Čumila znázorňuje typického robotníka komunistickej éry, ktorý sa neobťažuje prácou, ktorú má robiť. Socha je zrejme najfotografovanejšou sochou Bratislavy a láka turistov na križovatke Laurinskej a Panskej ulice.

Schone Naci: socha venovaná jednej z najobľúbenejších postáv mesta, vzdáva hold skutočnému človeku, ktorý sa v minulosti prechádzal ulicami mesta. Socha stojí v historickom centre mesta, neďaleko námestia, a všetkým, ktorí kráčajú, veselo máva klobúkom. Muž bol známy tým, že do mesta vnášal radosť, prechádzal sa ulicami v cylindri a obleku a zdvorilo zdravil ženy.

Slavín: Ďalším skvelým miestom na návštevu je vojnový pamätník Slavín, ktorý je formálnym hrobom pre takmer 7 000 sovietskych vojakov, ktorí v roku 1945 zahynuli pri oslobodení Bratislavy a západného Slovenska.

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Ak vás láka viac, ako len spoznávať zákutia Bratislavy, objavte sa spoznať oblasť Záhoria. Tá je známa svojimi jedľovými lesmi, skvelým jedlom, vinicami a mnohými miestami historického záujmu. Známe sú aj miestne keramické výrobky. Medzi najnavštevovanejšie miesta patrí napríklad vyhliadka Ostrý vrch nad Gbelmi. Hoci sa kopec nad Gbelmi rozprestiera takmer na rovine a sám má len 255 metrov, je to postačuje na to, aby ste si tu mohli vychutnať krásny výhľad. Ľahko sa sem dostanete aj s deťmi, napríklad od miestneho cintorína. Ako ďalšiu môžete navštíviť rozhľadňu Lipky. Alej mladých lipiek nad obcami Koválov a Unín neďaleko Senice vás privedie ku kamennej veži rozhľadne. Z vyhliadkovej veže je krásny pohľad na mierne zvlnenú krajinu, a to najmä v lúčoch zapadajúceho slnka.

Veľkým lákadlom sú aj Karpaty. Oblúk Karpát začína v Bratislave a točí sa smerom na severovýchod. Malé Karpaty sa tiahnu do vzdialenosti 100 km a ich juhovýchodné svahy kopcov pod lesnou oblasťou sú vysadené viničom. Na úpätí kopcov boli v stredoveku založené vinohradnícke dediny a mestá. Tieto dediny siahajú z Bratislavy do Smoleníc a vytvárajú 60 km dlhú Malokarpatskú vínnu cestu, najznámejšiu vinársku oblasť Slovenska. Malokarpatská vínna cesta začína na východnom okraji Bratislavy a končí v 60 km vzdialenom romantickom zámku Smolenice. Niekoľko kilometrov za Račou je malé historické vinárske mesto Svätý Jur. Okrem vína je toto mestečko známe aj pivovarským kláštorom.

Pravdepodobne najkrajšou dedinou na tejto trase, s dobre zachovanými malými vinicami, je obec Limbach. Na trase pokračuje mestom Pezinok, ktoré je regionálnym centrom vinohradníctva s krásnymi historickými vínnymi pivnicami. Nájdete tu tiež množstvo reštaurácií a malých vinoték, kde si môžete zakúpiť miestne výrobky. V hornej časti mesta sa nachádza zámok z 13. storočia. Je známy svojimi priestrannými vínnymi pivnicami a dnes je domovom Národného salónu vín, kde môžete ochutnať a kúpiť to najlepšie zo slovenských vín. O pár kilometrov ďalej, na kopcoch za Modrou stojí jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku - hrad Červený Kameň. Prehliadka hradu je nevyhnutnosťou, vďaka ktorej budete mať možnosť preskúmať aj jeho obrovské vínne pivnice, ktoré sú najväčšie v celej strednej Európe. Začiatky hradu siahajú do 16. storočia a pomenovaný je po červenej farbe kremeňa, na ktorom bol postavený.

Ak máte skôr ale radi vodné športy alebo sa radi opaľujete a ochladzujete, vodný svet Aquathermal Senec je tým pravým miestom pre vás!

 

PARKOVANIE

Hlavné cesty v meste a ich blízkeho okolia sú vybavené digitálnymi informačnými displejmi zobrazujúcimi aktuálny počet voľných miest v podzemných garážach alebo na vonkajších parkoviskách. Väčšina z nich, najmä parkovanie na ulici v centre mesta, je spoplatnené. Parkovné je možné zaplatiť zakúpením parkovacieho lístka v stroji, pričom platobná povinnosť je v pracovné dni od 8:00 do 16:00. Po úhrade základných 30-tich minút za 0,60 € - minimálna cena parkovného, vám automat umožní zvoliť si vlastnú dĺžku doby parkovania podľa hodnoty vhodených mincí. V praxi to znamená , že za každých vhodených 10centov pripočíta automat 5 minút parkovného. Čas, dokedy je parkovanie uhradené, zobrazuje automat na prehľadnom grafickom displeji. Ak vodičovi tento čas vyhovuje, stlačí zelené tlačidlo a automat mu vytlačí parkovací lístok. Lístok potom vodič umiestni na viditeľné miesto za predné sklo svojho vozidla.

Medzi najväčšie parkoviská patria:

  • Parkovisko vo vozovni Dopravného podniku Bratislava a.s., Betliarska ulica (platené)
  • Parkovisko Osobný prístav (platené)
  • Parkovisko Vydrica, Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu (platené)
  • Parkovisko pod Mostom Lafranconi, Botanická ulica (neplatené)
  • Parkovisko pri Starom moste, Tyršovo nábrežie (neplatené)
  • Parkovisko s organizovanou dopravou na Dunajskej ulici (platené)

Pozor si dávajte na takzvané modré zóny. Na týchto zónach je parkovanie povolené iba pre obyvateľov danej mestskej štvrte.

 

PASY

Bratislava CARD - je oficiálna turistická turistická karta, ktorá vám pomôže spoznať a zažiť to najlepšie, čo Bratislava a Bratislavský kraj ponúka. V rámci karty môžete získať napríklad voľný vstup do 14 múzeí a galérií,  hodinovú prehliadku historického centra Bratislavy, či neobmedzený pohyb mestskou hromadnou dopravou. Cena karty na jeden deň je 15 EUR.

 

LETISKO

Hlavným letiskom je letisko Milana Rastlislava Štefánika. Prevažnú väčšinu letov prevádzkuje spoločnosť Ryanair, ktorá lieta približne z/do 15 destinácií.  Ďalšími dopravcami, ktorých služby môžete na letisku využiť, sú napríklad Smartwings, WizzAir. Ako doprava na letisko neexistujú žiadne špeciálne kyvadlové linky, ale premávajú sem spoje, ktoré sú súčasťou mestskej autobusovej siete. Autobusom č. 61 (alebo v noci N61) môžete využiť priame spojenie na Hlavnú stanicu.

 

INTERNET

http://visitbratislava.com/

https://www.bratislava.sk/

https://www.staremesto.sk/

https://www.welcometobratislava.eu/

 

APLIKÁCIE

Bratislava City – Oficiálna aplikácia mesta Bratislavy, ktorá ponúka zaujímavé a užitočné informácie, ktoré vám pomôžu a spríjemnia váš pobyt v hlavnom meste. Vďaka aplikácii budete vedieť, čo sa deje v meste, čo navštíviť a ako sa tam dostať.

Imhd.sk – Najdôležitejšie informácie o MHD

Cyklotrasy Bratislava offline

Bratislava Travel Guide

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
3.6/5 (12 hlasov)

Sobota, 30. máj. 2020. Meniny má Ferdinand.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa