Bratislava

01.01.2019 |   |    | 

Bratislava je hlavným, a taktiež najväčším, mestom Slovenska. Má takmer 430 000 obyvateľov a je administratívnym, kultúrnym a hospodárskym centrom krajiny. Pred rokom 1919 bolo mesto známe ako Prešporok. 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Bratislave.

 

DOPRAVA

Všeobecne je Bratislava mestom, v ktorom sa môžete pohybovať aj peši. Centrum mesta je veľmi malé a môžete ľahko prejsť z jednej strany na druhú už za pár minút. Bratislava má pomerne dobrý systém verejnej dopravy, takže ak potrebujete cestovať mimo centra, využiť môžete električky, trolejbusy, alebo autobusy. Autobusy bývajú z pomedzi nich najpomalšie. Jednosmerný základný lístok stojí 0,70 EUR a platí iba 15 minút. K dispozícii je aj 30 minútový lístok, ktorého cena je 0,90 EUR. Pri viacdňovom pobyte zvážte kúpu jedného z viacdňových cestovných lístkov s platnosťou 1, 3 alebo 7 dní.

Vodiči mestskej hromadnej dopravy v Bratislave nepredávajú lístky, preto si musíte lístok zakúpiť už pred vstupom do prostriedku - automaty na lístky sa nachádzajú aj na väčšine zastávok. K dispozícii sú aj SMS cestovné lístky, ale len v prípade, ak posielate textovú správu z mobilného telefónu so slovenskou SIM kartou. Okrem predajných automatov a SMSky sa vstupenky predávajú aj v novinových stánkoch a cez online aplikáciu.

Linky premávajú od 04:30 ráno, do približne 23:30. Ak potrebujete cestovať v noci, choďte na Hlavnú (železničnú) stanicu, ktorá je hlavným spojovacím bodom nočných liniek, alebo použite autobusové zastávky pri Prezidentskom paláci (Hodžovo námestie). Všetky nočné spoje majú spoločné odchody z Hlavnej stanice o 23:30 a potom každých 60 minút. Potrebovať budete nočný lístok za 1,40 EUR.

 

UBYTOVANIE

Ceny ubytovania zvyčajne nezahŕňajú mestskú daň. Od roku 2017 je mestská daň € 1,70 EUR/osoba/noc. Študenti do 26 rokov a mládež do 18 rokov mestskú daň platiť nemusia. V súčasnosti má Bratislava viac ako 120 hotelov - od jednoduchých, až po vysoko luxusné hotely. V meste sa nachádzajú aj renomované hotelové reťazce ako Marriott International, Carlson Rezidor Hotel Group, Hilton, či Falkensteiner Hotels & Residences.

Pozrite si výhodné ubytovanie v BratislaveBooking.com

 

JEDLO

Zaujímavé je, že je v celku ťažké nájsť medzi všetkými talianskymi, čínskymi, mexickými, indickými a inými reštauráciami, ktoré sa v Bratislave nachádzajú, slovenskú reštauráciu. Novinkou je ale napríklad rýdzo slovenská reštaurácia Pressburg, nachádzajúca sa pri Michalskej ulici. V Bratislave nájdete samozrejme aj veľa zariadení predávajúcich nezdravé jedlá. Z týchto prevádzok je najznámejší Richman, nachádzajúci sa na Kamennom námestí, kde ponúkajú chutné plnené bagety. Ďalšia vynikajúca kaviareň je na Zelenej ulici medzi Ventúrskou ulicou a Hlavným námestím. Veľká bageta so syrom, šunkou a vajíčkami vás tu bude stáť okolo 1,50 EUR.  Ak máte obmedzený rozpočet, na Kamennom námestí nájdete obrovský supermarket Tesco.

 

ZÁBAVA

Bratislava, na rozdiel od európskych favoritov ako sú Budapešť či Viedeň, nevzbudzuje rovnakú mieru vzrušenia. Hoci je však mesto menšie a nemusí poskytovať také množstvo atrakcií, ako jeho susedia, má ale rozhodne šarm a je plné zaujímavých aktivít. Ak máte radi napríklad klasickú hudbu, zájdite do Slovenskej filharmónie. Slovenské národné divadlo zas ponúka široký výber baletných, operných a divadelných predstavení. Napriek tomu, že väčšina aktivít divadla bola presunutá do novej budovy SND, v historickej divadelnej budove sa stále konajú niektoré predstavenia, ktorým priestor dodáva jedinečný pocit. Nové divadlo je prístupné autobusom č. 88 z autobusovej zastávky na Mlynských nivách (vystúpte na Landererovej) alebo autobusmi č. 50, 70 a 78 (vystúpte na zastávke Wüstenrot). Žiadna z týchto liniek však nestojí priamo pred divadlom, takže by ste mali počítať s 5 až 10 minútami chôdze.

Pre príjemné popoludnie strávené v prírode zamierte napríklad do parku Sad Janka Kráľa.  Nachádza sa na pravom brehu Dunaja, vedľa nákupného centra Aupark, a je to najstarší verejný park v strednej Európe. Zamieriť môžete aj na pamätníka Slavín, kde nájdete aj malú kaviareň.

Odvážnejší môžu vyskúšať Bungee jumping z mosta Lafranconi, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi populárnym medzi Slovákmi a aj medzi turistami. Ďalšou populárnou aktivitou, najmä počas párty, je streľba na terč, ktorá je tiež v Bratislave a jej blízkom okolí dostupná. Pre extrémne dobrodružstvá v prírode môžete zvoliť pokus o splavenie sa po rieke Malý Dunaj v kanoe.

 

NÁKUPY

V meste je mnoho príležitostí na nákupy. Pokiaľ chcete zažiť pravú atmosféru Bratislavy, zamierte do Starého mesta, kde sa vám budú postupne odhaľovať ďalšie a ďalsie malé butiky. Nájdete tu nie len rodinné firmičky ale taktiež známe značky. Využiť môžete aj niektoré zo 7 veľkých nákupných centier: Aupark, Bory Mall, Polus City Center, Avion, Shopping Palace, Central, alebo Eurovea, ktorá sa nachádza na brehu Dunaja, v blízkosti mosta Apollo. Toto nákupné centrum ponúka perfektnú kombináciu nakupovania a relaxácie a pešou vzdialenosťou je vzdialený 10 minút od Starého mesta.

 

SLÁVNOSTI, UDALOSTI

V decembri si rozhodne nenechajte ujsť vianočné trhy pred Staromestskou radnicou. Nájdete tu všetky tradičné potraviny - bravčové alebo kuracie cigánske pečienka, lokše s rôznymi náplňami, či chlieb s masťou a cibuľou. K dispozícii je aj čaj s rumom alebo bez rumu, medovina, varené víno.

Aktuálny kalendár udalostí v Bratislave nájdete na http://www.kamdomesta.sk/bratislava/.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

Bratislavský hrad: je po rekonštrukcii obnovený a nájdete v ňom aj výstavu. K dispozícii je aj reštaurácia, ktorá je otvorená až po zámockých prehliadkach, dlho do noci;

 

Dóm sv. Martina: je najväčším a jedným z najstarších kostolov v Bratislave, nachádzajúci sa priamo pod Bratislavským hradom. Gotická katedrála, využívaná aj ako korunovačný kostol viacerých uhorských kráľov, začala byť používaná už v roku 1204. Na veži sa nachádza pyramída so zlatou kráľovskou korunou. Vstupné je 2 EUR;

Kostol sv. Alžbety: známy aj ako Modrý kostolík, sa nachádza sa na Bezručovej ulici. Dokončený bol v roku 1913;

 Michalská brána : táto 51 m vysoká veža nad bránou so zelenou medenou strechou je jednou z najznámejších a najstarších stavieb v Bratislave. Postavená bola v 14. storočí ako jedna zo štyroch brán do mesta.

Slovenská národná galéria (SNG) - nachádza sa na nábreží medzi Starým mostom a Novým mostom a ponúka stále zbierky slovenských a európskych stredovekých umeleckých diel a zopár dočasných výstav;

Galéria mesta Bratislavy je tiež dobrým tipom na prehliadku historických výtvarných umení, malieb a sôch spolu so zaujímavými dočasnými výstavami;

Múzeum umenia v Danubiane - ak sa vám páči moderné umenie, tak je to to pravé miesto pre vás. Ku galérii sa však najlepšie dostanete autom alebo taxíkom;

Múzeum Milana Dobesa - toto malé múzeum ponúka modernistické op-umenie. Leží v centre mesta a odporúčané je všetkým, ktorí sa zaujímajú o moderné umenia;

Múzeum dopravy na Šancovej ulici poskytuje priestor prehliadnuť si historické vozidlá v prvej železničnej stanici v meste (v tesnej blízkosti súčasnej Hlavnej železničnej stanice);

Múzeum obchodu - v tomto múzeu sa nachádza niekoľko pozostatkov historických reklamných tabúľ a iných artefaktov;

Múzeum židovskej komunity vystavuje vzácne židovské rituálne nástroje, zlatom vyšívané plášte chrániace sväté biblické zvitky, a mnohé ďalšie. Nachádza sa v synagóge na Heydukovej ulici, ktorá je jedinou synagógou v Bratislave.

Most SNP zvaný aj Nový most je postavený ponad rieku Dunaj, a na vrchu konštrukcie sa nachádza v tvare lietajúceho taniera reštaurácia s názvom "UFO". Na jeho streche je vyhliadková terasa, ktorá je otvorená denne od 10:00 do 23:00 a ponúka nádherný výhľad na staré mesto, ako aj Petržalku. Vstupné 6,50 EUR, ale je zadarmo, ak budete jesť v reštaurácii.

 

PASY

Bratislava CARD - je oficiálna turistická turistická karta, ktorá vám pomôže spoznať a zažiť to najlepšie, čo Bratislava a Bratislavský kraj ponúka. V rámci karty môžete získať napríklad voľný vstup do 14 múzeí a galérií,  hodinovú prehliadku historického centra Bratislavy, či neobmedzený pohyb mestskou hromadnou dopravou. Cena karty na jeden deň je 15 EUR.

 

LETISKO

Hlavným letiskom je letisko Milana Rastlislava Štefánika. Prevažnú väčšinu letov prevádzkuje spoločnosť Ryanair, ktorá lieta približne z/do 15 destinácií.  Ďalšími dopravcami, ktorých služby môžete na letisku využiť, sú napríklad Smartwings, WizzAir. Ako doprava na letisko neexistujú žiadne špeciálne kyvadlové linky, ale premávajú sem spoje, ktoré sú súčasťou mestskej autobusovej siete. Autobusom č. 61 (alebo v noci N61) môžete využiť priame spojenie na Hlavnú stanicu.

 

INTERNET

http://visitbratislava.com/

https://www.bratislava.sk/

https://www.staremesto.sk/

 

APLIKÁCIE

Bratislava City – Oficiálna aplikácia mesta Bratislavy, ktorá ponúka zaujímavé a užitočné informácie, ktoré vám pomôžu a spríjemnia váš pobyt v hlavnom meste. Vďaka aplikácii budete vedieť, čo sa deje v meste, čo navštíviť a ako sa tam dostať.

Imhd.sk – Najdôležitejšie informácie o MHD

Cyklotrasy Bratislava offline

Bratislava Travel Guide

 

BEZ ZÁRUKY

"Bratislava je mestom všetkých vekových kategórií", sprievodca Lonely Planet;

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
3.6/5 (12 hlasov)
Piatok, 18. október. 2019. Meniny má Lukáš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa