Bratislava

24.11.2009 |   |    | 

Bratislava, SlovenskoOficiálny názov Bratislava

Bratislava sa nachádza v strednej Európe a jej súčasná rozloha zaberá obidva brehy rieky Dunaj. Leží okraji pohoria Malých Karpát. Bratislava je poznačená historickými udalosťami, ktoré vytvorili jej jedinečný charakter. Bola významnou  križovatkou obchodných ciest ako Jantárová cesta. Bratislava bola v rozkvete za panovanie Márie Terézie. Mária Terézia a mnohí iní panovníci Uhorska boli korunovaní v Dóme sv. Martina. Korunovácie sa tu konali v rokoch 1563-1830. Duch histórie je prenesený do rozmanitých podujatí. Za zmienku stoja  Bratislavské korunovačné slávnosti, Kultúrne leto a Hradné slávnosti.

 

Doprava

Cestná doprava:

Diaľničný obchvat D1, D2 a D4, ktoré idú cez dva diaľničné mosty: Prístavný most a most Lafrancóni. Do mesta sa dá dostať aj mostmi SNP a Apolo.  V roku 2016 bola ukončená rekonštrukcia Starého mosta, ktorý slúži ako priechod pre cyklistov a chodcov. Stredom mosta vedie električková trať, ktorá je spojazdnená od júla 2016.

Centrum mesta je zabezpečené rádiovým parkovacím  systémom, ktorý vodičov navádza na voľné parkoviská. V obchodných domoch do 3 hodín bezplatne. Ceny za parkovanie sa pohybujú od 0,80 centov až po 5 EUR za hodinu.

 

Mestská hromadná doprava (MHD)

Centrom mesta prechádzajú električky, ktoré ďalej smerujú až k okraju Bratislavy: Dúbravka, Rača, Ružinov, Zlaté Piesky, Petržalka. Historické centrum Bratislavy svojou veľkosťou a možnosťami vyhovuje aj peším turistom. Okruh historickej zóny nie je náročný na chôdzu. Na prepravu je možne využiť aj autobusy, trolejbusy alebo vlaky.

 

Lístky na MHD:  

Ceny lístkov na jednu jazdu v rámci Bratislavy (dve zóny 100 a 101):

 

Platnosť

Základný

Zľavnený

15 minút

0,70 €

0,35 €

30 minút

0,90 €

0,45 €

60 minút

1,20 €

0,60 €

 

 

Turistom odporúčame denné cestovné lístky:

Cestujúci môže po dobu platnosti neobmedzene prestupovať a kombinovať dopravné prostriedky všetkých dopravcov v integrovanej doprave na území, na ktorom lístok platí. Bratislava zasahuje zóny 100 a 101. Všetky zóny nájdete tu.

 

Platnosť

Základný

Zľavnený

24 hodín  

100+101(Bratislava

3,50 €

1,75 €

24 hodín

Sieťový (celý kraj a vybrané
ďalšie obce) 

6,90 €

3,45 €

72 hodín (3dni) 100+101(Bratislava

8,00 €

4,00 €

168 hodín (7 dní)  100+101(Bratislava

 11,40 €

5,70 €

 

Dovozný lístok

Na prepravu nadrozmernej batožiny, bicykla, alebo zvieraťa si cestujúci označí zľavnený 15-minútový lístok za 0,35 €. Ten na prepravu batožiny platí 3 hodiny vo všetkých zónach.

 

Predajne cestovných lístkov:  všetky druhy cestovných lístkov, vrátane električeniek, je možné si zakúpiť aj na predajných miestach Slovak Lines (Autobusová stanica Mlynské nivy) a Železničnej spoločnosti Slovensko (po celom Slovensku). Ostatné predajne nájdete tu.

Aktuálne mapy liniek MHD

 

Možnosti prehliadky historického centra i širšieho okolia:

 

 

Ubytovanie

V Bratislave nájdete približne  120 ubytovacích zariadení. Sú tu hotely s konferenčnými miestnosťami, ale aj študentské ubytovne. Lacnejšie hotely nájdete mimo centra mesta. Ubytovanie si môžete rezervovať priamo v turistickom informačnom centre BKIS, kde sa dá objednať hotel aj súkromie. Informácie o ubytovaní na oficiálnych stránkach mesta nájdete tu.

 

Jedlo

Bratislava ako križovatka ciest má pestrú gastronómiu obohatenú maďarskou, nemeckou, českou kuchyňou. Ak obľubujete mäsko, tak vás uspokojí vychýrený  „Wiener schnitzel“, bavorská klobása či pečené mäso s knedľou a kapustou. V Chorvátskom Grobe (20 km od BA) vám pripravia gurmánsky zážitok z  husaciny. V uličkách nájdete pred vašimi očami pripravené chutné, poctivé hamburgery. Ak práve naopak dávate prednosť bezmäsitým jedlám, môžete si pochutnať na slovenských špecialitách  ako bryndzové halušky či makové šúľance.

Víno a Malokarpatská vinná cesta: Prvé vinohrady zakladali v oblasti Malých Karpát rímske légie. Od starých Rimanov sa ich naučili obrábať naši predkovia. Dobre podmienky pre pestovanie hrozna,  podnietili obyvateľov  k tomu, aby lesy nahradili vinohradmi. Račianskych farníkov v roku 1767 prijala cisárovná Mária Terézia, ktorá Račanom darovala dekrét o pestovaní “tereziánskej račianskej frankovky”, čím uznala račianske červené víno za vhodné i na kráľovský stôl. Na jeseň sa každoročne konajú oslavy zberu hrozna – tzv. vinobranie. Ak by ste prišli skôr, tak si môžete pobyt v Bratislave spestriť Malokarpatskou vinnou cestou a spoznať tak kvalitné slovenské vína. Degustovať kvalitné slovenské vína môžete aj v útulných bratislavských viechach. Viecha malých vinárov vás prekvapí širokým výberom vín a odborným výkladom, ktorý vám poskytne majiteľ osobne. Informácie o víne môžete načerpať aj v Múzeu vinohradníctva.

 

Zábava

Hudba:

Bratislava by sa dala nazvať aj jazzovým mestom. Môžete navštáviť Jazzové dni pod vedením Petra Lipu, One day jazz alebo kluby ako Jazz-Café.

Populárne sú aj viaceré festivaly:  Viva Musica, World Roma Festival, Reggae festival Uprising, Viva muzica, festival Cigánsky bašavel na hrade Devín.

Koncerty si môžete vypočuť aj v bratislavských kluboch ako KC Dunaj. Randal, MMC, Subclub Nu Spirit atd.

Medzi najvýznamnejšie bratislavské podujatia patria Bratislavské hudobné slávnosti - festival  klasickej hudby.

Bary sú otvorené do neskorých nočných hodín sú známe svojou party - atmosférou. V centre ich rozpoznáte už z ulice.

 

Divadlá:

 • Slovenské národné divadlo: hrá počas sezóny operu, balet a činohru.
 • Divadlo Astorka Korzo 90´ . Divadlo spolupracuje s Milanom Lasicom, ktorý stvárnil o. i. titulnú postavu v kultovej inscenácii Cyrano. Divadlo uvádza pútavý repertoár v obsadení významných Slovenských hercov.
 • Divadlo Nová scéna má v repertoáre muzikály, komédie, tragikomédie, drámy a pre najmenších rozprávky.
 • Štúdio L+S (Lasica a Satinský) V súčasnosti má Štúdio L+S na svojom repertoári sedemnásť divadelných titulov, a to aj vrátane svojho hudobného večera a talk show. Ide o komédie prevažne súčasných európskych a svetových autorov.
 • Zoznam divadiel nájdete tu.

 

Múzeá:

Galérie:

 

Pamiatky

Mapa historického centra

 • Bratislavský hrad -dominanta mesta, týčiaca sa nad Dunajom;
 • Slavín – pamätník sovietskym vojakom padlým pri oslobodzovaní západného Slovenska počas druhej svetovej vojny;
 • Dóm sv. Martina – miesto korunovácie jedenástich habsburských kráľov Uhorska. Na vrchole špicatej veže dómu je zlatá koruna. Atrakciou je socha sv. Martina - jej autor je Georg Raphael Donner najslávnejší rakúsky barokový sochár;
 • Hrad Devín zrúcaniny hradu týčiace sa nad sútokom Dunaja a Moravy, patrií k významným pamätníkom slovenskej minulosti. Dostanete sa sem autobusom č. 29 spod SPN;
 • Academia Istropolitana  (správne Universita Istropolitana)  budova prvej univerzity na území založená Matejom Korvínomv roku 1465;
 • Františkánsky kostol Zvestovania – najstarší bratislavský kostol, vysvätený v roku 1297 (otvorený len počas bohoslužieb);
 • Michalská brána– časť stredovekého opevnenia, má vyhliadkovú vežu  s výhľadom  na staré mesto plus výstav starých zbraní;
 • Nový most (most SNP)– klenot modernistickej architektúry z roku 1972. Po trojročnej renovácii sa z bývalej kaviarne Bystrica stalo UFO. Od roku 2006 je tu exkluzívny nočný klub a drahá reštaurácia a prekrásny výhľad na celé mesto (www.u-f-o.sk);
 • Primaciálny palác – jedna z najkrajších neoklasických stavieb na Slovensku. V Zrkadlovej sieni paláca podpísali v roku 1805 tzv. Bratislavský mier cisári Franz I. a Napoleon;
 • Rolandova fontána -  málokto vie, že fontána postavená v roku 1572 pôvodne slúžila ako požiarny hydrant;
 • Modrý kostolík – malebný secesný kostolík svätej Alžbety s valcovitou vežou fantastická stavba budapeštianskeho architekta Edmunda Lechnera;
 • Reduta je sídlom Slovenskej Filharmónie;
 • Historická budova Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí;
 • Dom ‘U Dobrého Pastiera’ na Židovskej ulice. Vo vnútri je múzeum hodín. 
 • Paláce: Primaciálny palác, Grasalkovičov palác, Mirbachov palác, Palffyho palác a iné.;
 • Stará radnica na Hlavnom námestí.

 

Zaujímavosti

 • Korzo Bratislavy je tvorené Michalskou, Ventúrskou, Strakovskou, tá je napojená na Hviezdoslavovo námestie. Do pešej zóny patrí aj Laurinská, Pánska a Sedlárska ulica spolu s Hlavným námestím a niekoľkými prekrásnymi barokovými palácmi, postavenými počas obdobia, kedy sa Bratislava stala hlavným mestom Uhorska;
 • ZOO Do zoologickej záhrady jazdia zo zastávky Zochová (Starý rozhlas) Autobusy 31,39. Cesta trvá cca 7 minút. Chov a záchrana zvierat. Miesto pre oddych i celodennú rekreáciu;
 • Botanická záhrada Univerzity Komenského je aj vedeckým a pedagogickým pracoviskom. Expozície sú pod holým nebom i v skleníkoch. Areál pôsobí relaxačne.  Električky z centra 5,9 smer Dúbravka. Cesta trvá cca 10 minút (4 zastávky);
 • Tyršovo nábrežie počas letných dní plné zábavy. Z centra peknou prechádzkou po „Starom“ moste alebo po moste SNP;
 • Pamätník holokaustu – na mieste bývalej synagógy pred vchodom do domu umenia Bibiana stojí pamätník venovaný obetiam holokaustu.

 

Nákupy

Nákupná pasáž Eurovea je sa nachádza v nábrežnej lokalite v priamom susedstve historického centra Bratislavy. Má vytvorenú jedinečnú promenádu popri Dunaji, ktorá smeruje na námestie Ľudovíta Štúra. Medzi  moderné shopping centrá patria Bory Mall, Aupark, Polus City Center, Avion, Shopping Palace.

Na Obchodnej ulici vás oslovia výklady so zlatom, drobnosťami, oblečením, topánkami. Nachádzajú sa tu známe kníhkupectvá, ktoré vám poskytnú okrem širokého výberu kníh aj kávu s delikatesným zákuskom. Na začiatku ulice vás budú svojou vôňu lákať klasické, známe pirôžteky.

Medzi najznámejšie trhoviská, kde kúpite od kvetín cez oblečenie aj jedlo  patrí Trhovisko Miletičová, Stará tržnica (v centre), tržnica na Trnavskom mýte.

 

 

Bratislava City Card – (odporúčame) poskytuje všetkým domácim a zahraničným návštevníkom hlavného mesta zaujímavé a výhodné zľavy a dáva im tak možnosť spoznať a zažiť to najlepšie, čo v súčasnosti Bratislava ponúka. + výhody pre dieťa. 

 

 

Internet

https://www.visitbratislava.com/sk/

www.bratislava.sk/

www.bkis.sk/

www.slovakia.travel/

http://sk.wikipedia.org/wiki/Bratislava

https://imhd.sk/ba/

 

 

Letiská

Letisko M. R. Štefánika (BTS)  http://www.letiskobratislava.sk/

Vienna International Airport (VIE) http://www.viennaairport.com/

 

 

Zdroj/autor: bratislava,wikitravel,lonelyplanet,drom

Foto: www.sxc.hu

 

VIDEO Bratislava
 

 

 

 

 

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
3.6/5 (12 hlasov)
Nedeľa, 16. december. 2018. Meniny má Albína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa