Úrad pre letectvo bude trestať nevhodné správanie: Pokuty môžu byť v tisícoch

15.05.2021 |   |    | 

Cestovné obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu sa uvoľňujú a ľudia sa vracajú späť do lietadiel. V USA však na nich čakajú nové, prísnejšie pravidlá. Cestujúcim, ktorí sa na palubách lietadiel budú správať nevhodne, hrozia pokuty mnohonásobne vyššie ako cena letenky.V jednom prípade Federálny úrad pre letectvo (FAA) udelil pokutu až 10.500 USD (8664,80 eura) za to, že napriek opakovaným požiadavkám letušiek nemal na tvári masku. V inom zase regulačný úrad naparil pokutu 9000 USD pasažierovi, ktorý udieral do krytov batožinového priestoru a vykrikoval obscénnosti.

Pokuty nasledujú po januárovom vyhlásení FAA, v ktorom oznámil nové tvrdé zákroky pre nárast "neposlušnosti" ľudí, najmä pokiaľ ide o používanie masiek v dôsledku pandémie. Podnietili ho však aj násilnosti a útok stúpencov bývalého prezidenta Donalda Trumpa na americký Kapitol 6. januára.

Steve Dickson z FAA v stredu (12. 5.) v americkej Snemovni v súvislosti s pokutami uviedol, že za uplynulých pár mesiacov došlo k veľkému nárastu nevhodného správania cestujúcich.

Po sprísnení politiky FAA v oblasti dodržiavania a presadzovania právnych predpisov môžu pokuty dosiahnuť až 35.000 USD a za najhoršie správanie môže dokonca hroziť trest odňatia slobody.

FAA "veľmi úzko" spolupracuje s leteckými spoločnosťami a odbormi zastupujúcimi pracovníkov leteckých spoločností, "aby sme to dostali pod kontrolu," povedal Dickson.

Úrad prijal od februára približne 1300 sťažností na neposlušných cestujúcich, pričom porušenie pravidiel zistil v zhruba 260 prípadoch. FAA doposiaľ podnikol 20 formálnych zákrokov a pripravuje ďalšie "presadenie" práva. V roku 2019 FAA oficiálne zakročil proti 142 problematickým pasažierom.

Väčšina tohoročných pokút sa týka cestujúcich, ktorí odmietajú nosiť masky. Sara Nelsonová, prezidentka Asociácie letušiek, ocenila kroky FAA a požiadavku nasadiť si masky označila za opatrenie "zdravého rozumu".

Nedávno udelené pokuty zahŕňajú aj peňažný trest vo výške 32.750 USD pre cestujúceho z Dominikánskej republiky do New Yorku, ktorý si odmietol nasadiť masku, hodil na palube prázdnu fľašu od alkoholu, kričal na členov posádky a obchytával letušky. Výsledkom bolo, že let sa vrátil do Dominikánskej republiky, uviedol FAA.

Väčšina leteckých spoločností odmietla zverejniť detaily o jednotlivých incidentoch. Spoločnosť United Airlines však uviedla, že vylúčila 750 pasažierov z letov, pretože nemali masku.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Getty Images

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa