Rím je zasypaný odpadkami, lekári varujú pred zdravotnými rizikami

27.06.2019 |   |    | 

Lekári v Ríme varujú pred možnými zdravotnými rizikami preplnených odpadkových košov a kontajnerov v rímskych uliciach. Talianska metropola opätovne bojuje s núdzovou situáciou, ktorú navyše zhoršujú letné horúčavy. Likvidácia odpadu je vo večnom meste problémom už desaťročia. Odkedy v roku 2013 zatvorili skládku odpadov Malagrotta, Rím nemá väčšie miesto, kde by mohol zlikvidovať 1,7 milióna ton odpadu, ktorý každoročne vyprodukuje. 

Problém s mestským odpadom sa počas rokov nepodarilo vyriešiť viacerým starostom mesta z rôznych strán. Ten sa navyše stal ešte vypuklejším odkedy je starostkou Ríma Virginia Raggiová z populistického Hnutia piatich hviezd, ktorá nastúpila do úradu pred troma rokmi. Jej administratíva čelí frustrácii a hnevu zo strany turistov aj obyvateľov Ríma pre hromady odpadu, ktoré ohrozujú zdravie ľudí a kazia imidž mesta.

Zvieratá ako psy, mačky, potkany alebo aj vtáky, napríklad čajky, predstavujú vážne zdravotné riziko, keď sa hrabú v odpadkoch a prostredníctvom výkalov následne rozširujú bakteriálne infekcie, uviedol pre agentúru Associated Press Roberto Volpe z talianskej Národnej rady pre výskum (CNR). "Hlavné nebezpečenstvo pre nás predstavuje vynášanie smetí," varuje Volpe, podľa ktorého je riziko, že si ľudia kontamináciu prinesú so sebou domov. "Preto je dôležité, aby sme si následne poriadne umyli ruky," uzavrel.

Úradníci v Ríme, ktorí sa často sporia o možnom východisku z pretrvávajúceho stavu núdze, sa zhodujú v jednej veci - problém s odpadom potrebuje dlhodobé riešenie.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR/AP
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 11. júl. 2020. Meniny má Milota.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa