Klasickú lyžovačku dobieha exotika: Slovákov počas jarných prázdnin zlákala najmä Ázia

2024-02-24 10:00:00 |   |    | 

Nasledujúce týždne bude Slovensko žiť jarnými prázdninami. Okrem tradičnej lyžovačky však Slováci strávia prázdniny aj v „teplých krajinách,” vyplýva to z dát spoločnosti Kiwi.com, ktorá analyzovala, aké letenky boli bookované na termín od 16. februára do  8. marca.Klasickú lyžovačku na horách tento rok cez jarné prázdniny v obľúbenosti dobiehajú prímorské krajiny ako Thajsko, Spojené Arabské Emiráty, Turecko, Cyprus, Filipíny, Egypt. Vyplynulo to z analýzy dát Kiwi.com za obdobie od 16. februára – 8. Marca. TOP destináciami v tomto období sú okrem klasických miest ako Barcelona, Rím a Londýn aj exotickejšie metropoly Abu Zabí, Tenerife, Bangkok, Dubaj, Funchal, Phuket City, Istanbul či Štokholm.

Počas jarných prázdnin došlo k miernemu nárastu cestovania do Ázie v porovnaní s obdobím od začiatku roka do 16. februára. Z celkových rezervácií tvorili lety do Ázie až 23% a konkrétne Thajsko sa umiestnilo v top 5 destináciach vo všetkých regiónoch. Zvýšil sa aj počet rezervácií na dlhé trasy, pričom obyvatelia stredného a východného Slovenska cestovali na dlhé trasy viac ako západoslováci. Zaujímavosťou je, že obyvatelia stredného Slovenska minuli na cestovné najviac peňazí. Počet rodín, ktoré sa rozhodli letieť do zahraničia počas jarných prázdnin, je trikrát vyšší ako v období pred sviatkami.

V období prázdnin jednoznačne evidujeme nárast skupinových či rodinných nákupov leteniek, čo signalizuje, že pre mnohých sú prázdniny príležitosťou, ako si užiť rodinnú dovolenku už na jar. Vidno to aj na exotickejších destináciách, ktoré sú zárukou tepla a dobrého počasia,” hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, viceprezidentka pre zákaznícku skúsenosť Kiwi.com.

 

Ako cestujú jednotlivé kraje

Trojtýždňový prázdninový maratón na Slovensku odštartujú Stredoslováci v týždni od 19. februára – 23. februára. Takmer každý štvrtý Stredoslovák odcestuje do Ázie, kde boli TOP destináciami hlavne Thajsko a Filipíny.  V nákupe leteniek sa rozšupli najviac a minuli v priemere o štvrtinu viac ako Západoslováci a o 15 % viac ako východniari.

Východoslováci majú prázdniny od 26. februára do 1. marca. Až 60% z tých, ktorí sa vyberú stráviť ich v zahraničí, cestuje vo väčších skupinách, rodinách či pároch. Najčastejšie odlietajú z letiska vo Viedni a Budapešti, pričom väčšina odlieta už vo štvrtok pred prázdninami. Okrem tradičných destinácií cestujú východniari v tomto období do Spojených arabských emirátov, Thajska, Turecka, Cypru, ale aj USA či Nórska.

Západné Slovensko si jarné prázdniny užije ako posledné od 4. marca – 8. marca. Západoslováci investovali do leteniek najmenej peňazí, čo sa prejavilo aj na ich TOP destináciách, kde dominujú predovšetkým európske krajiny. Z exotiky aj u nich hrá prím Thajsko, Turecko, Spojené arabské emiráty, ale aj Mexiko. Viac ako tretinu cestovateľov tvoria rodiny a skupiny.

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TS

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 13. apríl. 2024. Meniny má Aleš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa