Botswana

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pôvodnými obyvateľmi územia dnešnej Botswany boli bušmeni (krováci, sanovia). Dnes najrozšírenejší kmeň Tswana sa v krajine usídlil v 18. storočí. Prvé britské misijné stanice tu boli zriaďované po roku 1818. V rovnakom období začali na územie Botswany prichádzať búrski osadníci. V roku 1885 bol na severe krajiny vyhlásený britský protektorát Bečuánsko potom, ako náčelník Khama II. požiadal Veľkú Britániu o ochranu proti Zulom a Búrom. Na juhu krajiny bola vytvorená kolónia Britské Bečuánsko, neskôr pripojená ku Kapsku. V 1.polovici  20. storočia tu boli v púštnych a polopúštnych oblastiach zriadené rezervácie pre domorodé africké obyvateľstvo.  Juhoafrická únia sa snažila do roku 1963 niekoľkokrát Bečuánsko bezvýsledne anektovať. Bečuánsko získalo štatút autonómneho územia v roku 1965 a nezávislosť vyhlásilo v roku 1966 pod názvom Botswanská republika.

Bezpečnost. riziká: Bezpečnostná situácia v Botswane je stabilizovaná, odporúčame však zachovávať ostražitosť a dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Cestovať stopom odporúčame starostlivo zvážiť.

Zdravotníctvo: Odporúčané je očkovanie proti tetanu. Vyskytuje sa tu bilharzia v stojatých sladkých vodách a spavá nemoc. V celej krajine je zvýšené riziko malárie, odporúčame užívať antimalariká. Pred cestou do turistickej oblasti delty rieky Okavango je užívanie antimalarík vysoko odporúčané spolu s vyhýbaním sa kontaktu s komármi, používaním repelentov a ochranných sieťok proti komárom. Pred cestou do Botswany je potrebné uzavrieť poistenie liečebných výdavkov. Úroveň zdravotnej starostlivosti vo väčších mestách je veľmi dobrá, Gaborone a Francistown majú kvalitné nemocničné zariadenia. Lekárne v krajine sú dobre zásobené, v prípade ciest do odľahlejších miest je však odporúčané mať vlastnú zásobu liekov.

Botswana je jednou z krajín s najväčšou mierou výskytu HIV/AIDS na svete. Nakazených je okolo 35% jej dospelého obyvateľstva. Z hygienických dôvodov neodporúčame piť vodu z vodovodu a kúpať sa v stojatých vodách.

Internet (.bw): https://allafrica.com/botswana/, https://www.botswanatourism.co.bw/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(nie)

Letisko:  Sir Seretse Khama International Airport

Bez záruky: Krajina je jednou z najlepšie fungujúcich v regióne subsaharskej Afriky, ktorej úroveň reforiem, demokratizácie a nastúpená cesta rozvoja sú vyzdvihované aj medzinárodnými inštitúciami. Botswana je pomerne vyhľadávanou turistickou destináciou v Afrike, ktorá ponúka neopakovateľné zážitky zo safari. Okrem prírodných rezervácií po celej krajine je najnavštevovanejšou časťou Botswany delta rieky Okavango. Obyvatelia Botswany sú priateľskí. Používanie kreditných kariet v krajine je možné vo všetkých veľkých hoteloch, obchodoch i reštauráciách, nie však na čerpacích staniciach. Typickým artefaktom Botswany sú pletené košíky, ktoré môžu mať dekoratívny charakter aj praktické využitie. Z Botswany si ďalej možno doviesť tkané textílie s africkými motívmi veľmi dobrej kvality, originálne sanské (krovácke) šperky, výrobky z kože a miniatúry. Vyhľadávané sú tiež bábiky kmeňa Herero oblečené v charakteristických krojoch. (mzvsr)
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa