Grenada

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny:
Pôvodními obyvateľmi ostrova boli Indiáni kmeňa Karibov. Na svojej tretej plavbe sa tu zastavil Krištof Kolumbus. Prvými európskymi osadníkmi boli Angličania, ktorí sa tu okolo roku 1609  snažili založiť  tabakové plantáže. Po neustálych nájazdoch Karibov ostrov opustili. V roku 1650 kúpil ostrov francúzsky guvernér ostrova Martinique, Du Parquet. Nasledovalo ho asi 200 francúzskych osadníkov. Po opätovných nájazdoch Karibov prišla na ostrov francúzska armáda a Indiánov vyvraždila.  Francúzi tu založili plantáže na pestovanie indiga, tabaku, kávy a priviezli sem afrických otrokov.  V roku 1783 po dlhoročných bojoch s Francúzskom ostrov pripadol Veľkej Británii a v roku 1877 sa stal kráľovskou kolóniou. Grenada sa spolu so susednými ostrovmi Grenadíny a ostrovom Petit  Martinique stala nezávislou v roku 1974.

Obdobie po vyhlásení nezávislosti bolo ovplyvnené korupciou, extrémizmom až do roku 1979, kedy sa po nekrvavom prevrate do čela krajiny dostal Maurice Bishop. Jeho socialistické smerovanie krajiny bolo medzi susedmi nepopulárne a zhoršilo sa potom ako Grenada začala spolupracovať so socialistickou Kubou. Bishop bol po armádnom prevrate v roku 1983 zosadený. Po protiarmádnych protestoch obyvateľstva bol Bishop popravený. Nasledovala vojenská intervencia USA  a viacerých karibských štátov. V rokoch  1985, 1990 a 1995 sa konali demokratické voľby a posledné z nich vyhrala Nová národná strana na čele ktorej je súčasný predseda vlády Keith Mitchel.
V roku 2002 sa Grenada dostala na zoznam krajín, ktoré podporujú pranie špinavých peňazí a vláda začala  s očisťovaným bánk.

V septembri 2004 zasiahol krajinu hurikán Ivan a ťažko poškodil 90 percent územia Grenady.

Bezpečnost. riziká: Rozšírená je drobná kriminalita, hlavne v turistickej sezóne. Odporúča sa nenosiť so sebou na pláže a večerné prechádzky drahé predmety (šperky, hotovosť, elektronika)

Zdravotníctvo: Doporučuje sa chrániť proti horúčke dengue, a rôznym črevným parazitom vyskytujúcim sa vo vode, alebo zle upravenej strave. Nemocnice sa nachádzajú v St.George, v Mirabeau na východnom pobreží a  v Carriacou. Malá súkromná nemocnica je dostupná aj v St. Paul.

Internet:(.gd) www.grenadagrenadines.com/index2.htmlwww.grenadaexplorer.comwww.travelgrenada.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie), 02 (áno)

Bez záruky: V pevnosti Fort George je miesto, kde bol popravený samozvaný ľavicový predseda vlády Maurice Bishop. Zostali tam diery po guľkách popravčej čat, a miesto, kde bol zabitý, je označené nápisom 'No Pain No Gain Brother' („Bez bolesti nič nedosiahneš“).
Piatok, 4. december. 2020. Meniny má Barbora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa