Čad

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pred 2500 rokmi malo Čadské jazero obrovskú rozlohu. Krajina bola zavodnená a žili tu divoké zvieratá. Okolie bolo obývané loveckým národom Sao.  Bola tu založená ríša Kanem, existencia ktorej trvala tisíc rokov. Neskôr sem začali viesť trasy karaván. Okolo roku 1200 sa dominantným náboženstvom v regióne stal islam. Kráľovsto Kanem sa stalo mocnou ríšou s trvalo až do roku 1812. Súbežne tu existovali menšie arabské kráľovstvá zaoberajúce sa obchodom s otrokmi, ktorými boli černosi žijúci na juhu krajiny. Koncom 19. storočia sem prišli Francúzi. 

Čad sa časom stal najviac zanedbanou francúzskou kolóniou. Nezávislosť získal v roku 1960. Počas existencie štátu sa neustále prejavujú rozdiely medzi prevažne moslimským, arabským severom a kresťanským, černošským juhom. Prvé nepokoje začali už v roku 1968. Občianska vojna tu trvala nepretržite od roku 1979 do roku 1994. Do konfliktu sa postupne zapojili Líbya, Francúzsko, Zair a Nigéria. V roku 1994 bol ukončený konflikt s Líbyou o oblasť Aouzou. Neskôr s prezidentom Débym a so severnými povstalcami.  V posledných rokoch pretrvávajú občasné útoky geríl v regióne Tibesti na severe krajiny. Prezidentom bol Idriss Deby znovuzvolený v roku 2001. V  rokoch 2002- 2003 prišlo do krajiny 200 000 utečencov zo Sudánu.

V ďalších dvoch voľbách, ktoré boli bojkotované opozíciou aj väčšinou občanov, v rokoch 2006 a 2011, vyhral prezidentské voľby opäť Idriss Déby. Skutočnosť, že Débyho vláda ešte nepadla, môže mať súvislosť s prítomnosťou Francúzov v krajine. Aj keď Francúzi nikdy nepripustili skutočnú účasť na potlačení povstaleckých útokov v rokoch 2006 a 2008, vo francúzskych médiách sa objavili správy, že v roku 2008 poskytlo Francúzsko logistickú podporu vláde Čadu, dodalo vláde zbrane cez Líbyu, ponúklo evakuáciu prezidenta do Francúzska a poslalo špeciálne jednotky na boj s povstalcami.

Bezpečnost. riziká: Čiastočne zhoršené bezpečnostné podmienky vo východnej oblasti krajiny od ozbrojených bojov medzi vládou a povstaleckým i jednotkami v prvej polovici roku 2008. V oblasti saharskej púšte a v príhraničnej oblasti so Sudánom hrozí zvýšené riziko prepadov a únosov zo strany ozbrojených bánd.

Zdravotná starostlivosť: je na veľmi nízkej úrovni. Mimo väčších mieste je problém nájsť možnosť kvalifikovaného ošetrenia alebo liečby. Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach. Na aktuálne podmienky cestovania do krajiny odporúčame informovať sa pri podávaní žiadosti o víza na ZÚ Čadu.

Internet (.td): https://allafrica.com/chad/, www.africaguide.com/country/chad/index.htm

Komunikácia: Telekom (nie)Orange (áno), O(nie)
Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa