Vyhynutie vzácneho tvora na spadnutie: Zomrel posledný samec nosorožca tuponosého

20.03.2018 |   |    | 

V kenskej rezervácii Ol Pejeta v pondelok zomrel Sudán, posledný samec nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni) na svete. Teraz tento vzácny živočíšny druh zastupuje len jeho dcéra Najin a jej dcéra Fatu, do ktorých vkladá nádej celý svet. Snáď sa vďaka nim a vyspelej vede podarí tento poddruh pred vyhynutím zachrániť aj bez samca. 

V Keni zahynul posledný nosorožec tuponosý severný (Ceratotherium simum cottoni) mušského pohlavia menom Sudán. Prostredníctvom vyhlásenia o tom informovali výskumníci zo spomínanej rezervácie, ktorí uviedli, že 45-ročného samca museli utratiť po tom, ako sa jeho zdravotný stav pre "komplikácie spojené s vekom" zhoršil a už nedokázal stáť na nohách. Podľa vedcov nosorožcovi zdegenerovali svaly a kosti, na koži mal značné zranenia a infekciu na pravej zadnej nohe.

Sudán bola jedným z posledných troch jedincov kriticky ohrozeného nosorožca tuponosého severného. Okrem neho žijú v Ol Pejeta jeho dcéra Najin a jej dcéra Fatu, ktoré rovnako ako on zohrávajú dôležitú úlohu pri snahách o zachránenie poddruhu pred vyhynutím. "Bol úžasným ambasádorom svojho druhu a budeme si ho pamätať pre všetko, čo urobil pre celosvetové zvýšenie povedomia o kritickej situácii nielen nosorožcov, ale aj mnoho tisícov ďalších druhov, ktoré v dôsledku neudržateľnej ľudskej činnosti čelia vyhynutiu," vyjadril sa riaditeľ rezervácie Richard Vigne.

Sudán, ktorý niesol meno po svojej rodnej krajine, bol posledným nosorožcom tuponosým severným narodeným v divočine. Ešte v 70. rokoch minulého storočia ho previezli do zoologickej záhrady v českom meste Dvůr Králové nad Labem, kde žil až do roku 2009. Vtedy ho opäť previezli do Afriky aj s tromi zostávajúcimi plodnými samicami, a to do rezervácie Ol Pejeta v Keni, kde ich 24 hodín denne strážili ozbrojení rangeri. Podľa agentúry AP by sa o Sudánovi dalo hovoriť ako o celebrite, ktorá lákala tisícky turistov. Počas charitatívnej iniciatívy v zoznamovacej aplikácii Tinder ho vlani nazvali "Najžiadanejším slobodným mužom na svete".

Zosnulý nosorožec "významne prispel k prežitiu svojho druhu, keďže splodil dve samice," uviedli odborníci. Ako dodali, v pondelok z neho odobrali genetické vzorky, ktoré "poskytujú nádej pre budúce pokusy rozmnožovania nosorožcov tuponosých severných prostredníctvom pokročilých bunkových technológií". Jedinou nádejou na zachovanie poddruhu je v súčasnosti "umelé oplodnenie s použitím vajíčok od dvoch zostávajúcich samíc, uskladnených spermií od samcov nosorožca tuponosého severného a náhradných matiek z poddruhu nosorožca tuponosého južného," uviedli vo vyhlásení. "Môže to znieť neuveriteľne, ale vďaka novo vyvinutým technológiám môže mať aj Sudán ešte potomka," vyjadril sa riaditeľ pre medzinárodné projekty zoo v Dvore Králové Jan Stejskal.

Nosorožce tuponosé severné kedysi obývali časti Čadu, Sudánu, Ugandy, Konga a Stredoafrickej republiky, no stali sa obzvlášť zraniteľnými počas ozbrojených konfliktov, ktoré po desaťročia sužovali krajiny. Ostatné nosorožce, ako nosorožec tuponosý južný (Ceratotherium simum simum) alebo nosorožec ostronosý (Diceros bicornis), sú v súčasnosti ohrozené pytliakmi, ktorí ich zabíjajú pre ich rohy žiadané na nelegálnych trhoch v Ázii. V Afrike žije zhruba 20-tisíc nosorožcov tuponosých južných.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: SITA/AP
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
5.0/5 (6 hlasov)

Sobota, 18. september. 2021. Meniny má Eugénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa