Cestovateľské zaujímavosti

Modrá mešita v Mazár-e Šaríf - jeden zo symbolov Afganistanu

26.09.2022 |

Modrá mešita v Mazár-e Šaríf patrí k najcennejším afganským pamiatkam. Suniitski moslimovia totiž veria, že Hazrat Ali Mazar (svätyňa Aliho v Mazare) ukrýva hrobku Alího ibn Abí Táliba, príbuzného a jedného z najbližších priateľov islamského proroka Mohameda. Stavba je však vzácna aj z architektonického hľadiska.

Viac článkov

Izrael zverejnil vzácny papyrus, má vyše 2700 rokov

Izrael zverejnil vzácny papyrus,
12.09.2022

Izraelský pamiatkový úrad (IAA) vystavil v stredu verejnosti vzácny papyrus s nápisom v starovekej hebrejčine z obdobia pred 2700 rokmi. TASR správu prevzala z agentúry AFP. viac »

Čína je plná prekvapení: VIDEO Pri čistení sídliska objavili obrovskú sochu

Čína je plná prekvapení:
06.09.2022

Mesto Čchung-čching (Čunking) na juhozápade Číny má vyše 30 miliónov obyvateľov a pokrýva plochu porovnateľnú s celým Rakúskom. Nikoho teda neprekvapí, že turistom ponúka množstvo atrakcií. Iba pred dvomi rokmi k nim pritom pribudol unikát, aký by ste inde len ťažko hľadali. viac »

Fascinujúca hračka prírody: Jedno koryto, dve rieky a úplne iné farby

Fascinujúca hračka prírody: Jedno
29.08.2022

Rieka Jang-c’-ťiang patrí k najvýznamnejším vodným tokom na svete. Na svojich 6300 kilometroch prechádza mnohými nádhernými oblasťami a z jej hladiny možno obdivovať majestátne hory, mohutné vodopády, ale aj miliónové mestá. V niekoľkých z nich môžete za vhodných podmienok sledovať aj skutočne unikátny prírodný úkaz. viac »

Obrovskí Budhovia boli pýchou Afganistanu: Po 1500 rokoch ich zničil Taliban

Obrovskí Budhovia boli pýchou
27.08.2022

Egypt má pyramídy, Čína veľký múr a Afganistan celé stáročia zdobili dve obrovské sochy Budhov v Bámijáne. Až kým sa v roku 2001 neznepáčili predstaviteľom hnutia Taliban, ktorí ich neľútostne vyhodili do povetria. Aj dnes však toto miesto láka množstvo turistov. Prichádzajú si pozrieť dôkaz strašného kultúrneho barbarstva, ale tiež pokochať sa nádhernou prírodou v okolí. viac »

Stonehenge má konkurenciu: Španielsko hlási fantastické archeologické objavy!

Stonehenge má konkurenciu: Španielsko
22.08.2022

Španielski archeológovia objavili jednu z najväčších megalitických stavieb v Európe. Nedostatok vody tiež okrem toho po dlhých rokoch znovu odhalil 7.000 rokov starý Dolmen de Guadalperal. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa