Honduras

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Na západe Hondurasu žili Mayovia od roku 1000 p.n.l. Rovnako ako v iných častiach strednej Ameriky, Mayovia okolo roku 900 zmizli. Prvý Európan – Krištof Kolumbus sem priplával v roku 1502. Krajinu pomenoval po hlbokých vodách Karibiku ( „Honduras“ znamená hĺbky). Španieli osídlili sever krajiny v roku 1525. Neskôr osídlili vnútrozemie. Neskôr tu bolo v meste Tegucigalpa objavené zlato. Začalo sem lákať anglických a holandských pirátov. Neskôr sa zmocnili honduraského pobrežia. Španieli ho opätovne ovládli až v roku 1787. Časti pobrežia sa zmocnili Angličania  a súčasťou Hondurasu sa stalo až v roku 1859. Nezávislosť od Španielska bola vyhlásená v roku 1821. Na krátky čas sa Honduras stal súčasťou Mexika, neskôr stredoamerickej federácie. Samostatnosť vyhlásil v roku 1838. Ďalšie obdobie bolo plné bojov o moc, štátnych prevratov a zmarených volieb. 

Koncom 19. storočia získali značný vplyv v krajine americké spoločnosti, ktoré cez nimi podporované politické strany riadili krajinu. V roku 1969 viedol Honduras vojnu so susedným Salvadorom. V 80-tych rokoch 20. storočia bol spolu Guatemalou centrom proti nikaragujských partizánov (tzv. „Contras“). Silnú pozíciu tu mali Američania, ktorí v krajinu finančne podporovali, cvičili tu americké jednotky. Po afére „Iran-Contra“ začali v hlavnom meste Tegucigalpa občianske nepokoje. Contras a americké jednotky museli opustiť krajinu. Honduras stratil americkú finančnú pomoc a vrátili sa ekonomické problémy. Umocnil ich hurikán Mitch, ktorý v roku 1998 zdevastoval krajinu. V roku 2005 sa prezidentom stal Manuel 'Mel' Zelaya a Honduras sa pripojil ku dohode o voľnom obchode medzi Strednou Amerikou a Dominikánskou republikou.

Bezpečnost. riziká: Násilný zločin, ako sú lúpeže či strety s gangami sa pomerne bežne vyskytujú v San Pedro Sula. Toto mesto má tiež v skutočnosti najvyššiu mieru vrážd spomedzi všetkých miest Hondurasu, hoci vraždy sa objavujú najmä medzi konkurenčnými gangmi. Pozor si ale rozhodne dajte aj v hlavnom meste Tegucigalpa, ako aj v ďalších menších mestách v Hondurase. Opatrní buďte aj v prípade, ak v Hondurase cestujete sami. V noci je najlepšie, aby ste si zavolali taxík bez ohľadu na to, v ktorej časti sa nachádzate a tiež sa odporúča, aby ste v noci nevyužívali verejnú dopravu, pretože lúpeže v nej sú bežné. Odporúča sa tiež, aby cudzinci so sebou nenosili veľké množstvo peňazí alebo drahé predmety. Ak ste obeťou trestného činu, mali by ste byť opatrní pri kontakte s miestnou políciou, pretože v národných policajných zboroch sa vyskytuje vo veľkom korupcia. Z prírodných katastrof si dajte pozor na zemetrasenia a hurikány, a na karibskom pobreží záplavy.

Zdravotníctvo: Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Ošetrenie je potrebné zaplatiť vopred, alebo preukázať sa medzinárodnou kreditnou kartou. Povinné očkovanie sa pri vstupe do krajiny nevyžaduje

Internet:(.hn) https://honduras.com/www.letsgohonduras.com/www.travel-to-honduras.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie)

Bez záruky: V roku 1969 viedol Honduras krátku vojnu zo susedným El Salvádorom. Vojna dostala prezývku „futbalová.“  Začala počas série futbalových zápasov medzi krajinami. Akú rolu hrali ich výsledky, nevieme.
Streda, 23. september. 2020. Meniny má Zdenka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa