Kostarika

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: História krajiny začína s Krištofom Kolumbom. V roku 1502 tu strávil sedemnásť dní a podľa zlatých šperkov domorodcov pomenoval územie „bohaté pobrežie“  - Costa Rica. Napriek lákavému názvu Španielom trvalo asi 60 rokov, kým sa tu trvale usídlili. Ďalší rozvoj nastal potom ako sa tu začala pestovať káva, a v roku 1821 bola vyhlásená nezávislosť. Situácia v krajine bola dlho stabilná, až do 40-tych rokov 20. storočia, kedy po sporných prezidentských voľbách na niekoľko týždňov prepukla občianska vojna.

Ústavou z roku 1949 bola v krajine zrušená armáda, a v roku 1987 dostal vtedajší prezident Oscar Arias Nobelovu cenu za mier. Napriek dlhoročnému mieru bola krajina ťažko postihnutá prírodnými katastrofami. V roku 1996 hurikán Cézar odrezal juh krajiny od zvyšku sveta, Trans americká diaľnica bola dva mesiace zatvorená a materiálne škody v krajine boli obrovské. V roku 1998 spôsobil pomerne veľké škody hurikán Mitch. V roku 2010 sa stala víťazkou prezidentských volieb Laura Chinchillová, bola prvou ženou na čele krajiny. V súčasnosti je prezidentom krajiny od roku 2018 Carlos Alvarado Quesada.

Bezpečnost. riziká: Prírodné nebezpečenstvá: prípadné zemetrasenia, hurikány na atlantickom pobreží, aktívne sopky, záplavy v nížinách najmä v období dažďov. Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať okázalému obliekaniu a správaniu. Tiež sa odporúča nosiť so sebou kópiu pasu a samotný pas nechať na bezpečnom mieste (napríklad v hotelovom sejfe), pretože miestne orgány nevydávajú potvrdenia o ukradnutí. V prípade trestného činu v San José sa je možné obrátiť na Oficina de Recepción de Denuncias del Ministerio Publico, ktorá sa nachádza na prvom poschodí Úradu pre právne vyšetrovanie (Organismo de Investigación Judicial) – otvorené 24 hodín, 365 dní v roku. V provincii sa je možné obrátiť na miestne Úrady pre právne vyšetrovanie, či miestne polície. 

Zdravotníctvo: Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované.

Internet (.cr): www.costarica.com/www.visitcostarica.comwww.fascinationcostarica.com, www.kostarika.cz/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie), O2 (áno)

Bez záruky: Sprievodca Lonely Planet varuje:“Obyvatelia Kostariky (Ticos) s obľubou pridávajú do európskych jedál veľa soli. Jedlá sú presolené, budete špúliť pery, budete mať sucho v ústach a občas dochádza aj k triaške.“
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa