Panama

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Doprava: Krajina má pomerne lacný systém autobusov, jazdiacich po celej krajine. Požičovne áut sú v hlavnom meste a v meste David.

Letecky: Medzinárodné lety prilietajú na medzinárodné letisko Tocumen, ktoré leží približne 32 km od mesta Panama. Panama je dobre prepojená s Amerikou spoločnosťou Copa Airlines, ktorá prevádzkuje nepretržité lety do takmer 20 krajín na západnej pologuli. Lety prevádzkujú aj iní zahraniční dopravcovia, ako napríklad American Airlines, LATAM a Avianca. Rezervácia súkromných charterových lietadiel je k dispozícii prostredníctvom miestnych spoločností aj online. Všetky registrované lietadlá, oprávnené na verejnú charterovú prácu (letecké taxi), majú písmená a čísla na chvoste lietadla - napr. HP-0000TD. To znamená, že lietadlo je poistené pre charterové lety a je podrobené ďalším kontrolám a zvýšeným požiadavkám na údržbu.

Loďou: sú v niektorých častiach krajiny jedinou  spôsobom dopravy, hlavne medzi súostroviami San Blás a  Bocas del Toro. Jazdia tu nákladné lode, ktorých použite sa neodporúča – často prevážajú drogy a nie sú bezpečné. Doporučuje sa prenajať si loď aj s  jej majiteľom.

Vlaková: Využite Panama Canal Railway do Colónu alebo naopak. Prvý vlak uskutočnil túto cestu už v roku 1855 (hoci linka bola odvtedy opustená a prestavaná) a bola to prvá medzikrokánska železnica v Severnej a Južnej Amerike, ktorá predchádzala medzikontinentálnou železnicou v USA. Zatiaľ, čo primárnym účelom železnice je prevoz obchodného nákladu, osobný vlak premáva raz denne. Jednosmerné cestovné stojí 25 USD.

Taxíkom: Ak je váš cieľ ďaleko od autobusovej zastávky, taxíky sú slušným spôsobom, ako sa dostať do Panamy. Sadzby taxi sú vopred dohodnuté a líšia sa v závislosti od miesta. Väčšina krátkych taxi jázd stojí 2,50 USD a jazda cez mesto približne 5 USD. Taxi jazda z letiska Tocumen do Panamy City stojí minimálne 30 USD. Ak ale zdieľate jazdu taxíkom s ostatnými cestujúcimi, ktorí odchádzajú z letiska do mesta, vaše cestovné na osobu môže byť oveľa nižšie.




Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa