Senegal

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvé zmienky o Senegale pochádzajú z 8. storočia, kedy bol súčasťou ghanského kráľovstva. Po jeho rozpade, v 13. až 14. storočí, v oblasti okolo mesta Dakar existovalo kráľovstvo Djolof. Začiatkom 16. storočia začali prvé kontakty s Portugalcami. Neskôr ich vystriedali Francúzi, Angličania a Holanďania. Ich cieľom bolo ovládnuť miestny obchod s otrokmi. Dôležitý prístav St-Louis padol do rúk Francúzom v roku 1659. Koncom 19. storočia Francúzi ovládli celý Senegal a ako administratívne centrum bol postavený Dakar. Počas obdobia boja o nezávislosť vytvoril Senegal s francúzskym Sudánom federáciu Mali, ktorá sa stala nezávislou v roku 1960. Tento štát sa o dva mesiace rozpadol a prvým prezidentom Senegalu sa stal až do začiatku 80.tych rokov Léopold Senghor.

Prvé parlamentné voľby sa konali v roku 1978. V roku 1989 došlo ku narušeniu vzťahov so susednou Mauretániou. Výsledkom boli stovky mŕtvych na obidvoch stranách. Po odvrátení vojny a ďalších jednaniach boli medzi krajinami obnovené diplomatické styky v roku 1992. Začiatkom 90.tych rokov sa začal konflikt so separatistami v regióne Casamance, s prestávkami trvajúci až do roku 2004. V rovnakom období vypukli nepokoje aj v hlavnom meste Dakar. Výsledkom bolo pripustenie opozície do vlády v roku 1995.  Prezidentské voľby v roku 2000 vyhral kandidát opozície Abdoulaye Wade. Sľúbené reformy prichádzali veľmi  pomaly, navyše sa v roku 2002 potopila cestovná loď Joola s dvetisíc pasažiermi na palube. V roku 2005 prezident Wade kontroverzne uväznil bývalého predsedu vlády Idrissa Secku. Dôvodom bolo ohrozenie bezpečnosti štátu. Secka pustili až vo februári 2006.

Senegalu vládla počas 40 rokov socialistická strana, čo sa zmenilo až v roku 2000 kedy bol za prezidenta zvolený Abdoulaye Wade. Wade bol znovuzvolený aj v roku 2007, a počas svojich dvoch funkčných období niekoľkokrát zmenil ústavu Senegalu, čím posilnil výkonnú moc a oslabil opozíciu. Jeho rozhodnutie kandidovať na tretie prezidentské obdobie sa stretlo so silným verejným odporom, a skončilo jeho porážkou v marci 2012, kedy sa prezidentom stal Macky Sall. Ústavné referendum v roku 2016 skrátilo funkčné obdobie prezidenta na dobu piatich rokov s maximálne dvomi po sebe idúcimi obdobiami - zmena sa nevzťahuje na prvé funkčné obdobie Salla, ktoré končí v roku 2019.

Bezpečnostné riziká: S prihliadnutím na subsaharskú Afriku pomerne priaznivá.

Zdravotná starostlivosť: Pri vážnych nehodách a zdravotných ťažkostiach sa odporúča využiť Hôpital Principal (tel. 839 5050) a Hôpital le Daubec (tel. 822 2424) a Clinique Pasteur (tel. 821 2548).

Internet (.sn): https://allafrica.com/senegal/www.visitezlesenegal.com/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Senegal bol najobľúbenejšou francúzskou kolóniou. Jej obyvateľom bolo priznané francúzske občianstvo, ako jediným z kolónií. Od roku 1914 mali Senegalčania zastúpenie vo francúzskom parlamente.
Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa