Kapverdy

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Portugalci objavili ostrovy v roku 1456 a našli ich neobývané. Prví obyvatelia sem prišli o šesť rokov neskôr, a založili mesto Cidade Velha (Staré mesto). Hneď sem začali dovážať otrokov. Ostrovy sa vďaka svojej strategickej pozícii stali strediskom transatlantického obchodu s otrokmi. V 18. storočí, po vyklčovaní lesov, zasiahli krajinu prvé povodne. Počas nasledujúcich sto rokov tri veľké povodne zabili spolu okolo 100 000 obyvateľov. Bol to začiatok zmeny klímy, trvajúcej dodnes. Postupne ako obchod s otrokmi ovládli Angličania, Francúzi a Holanďania začal význam ostrovov klesať.

Hnutie za nezávislosť krajiny bolo založené v roku 1956 ako Africká strana za nezávislosť Kapverdských ostrovov (PAICV). V tom čase v Potugalsku vládol diktátor  António de Salazar, ktorý sa pokúšal udržať si všetky portugalské kolónie. Výsledkom bola  jedna z najdlhších afrických vojen o nezávislosť. Väčšina bojov sa uskutočnila na území dnešnej Guinei Bissau a Kapverdy veľmi nezasiahla. Po odstúpení portugalského diktátora vyhlásili ostrovy v roku 1975 nezávislosť. PAICV znárodnilo väčšinu podnikov a začala sa vláda jednej strany. V roku 1985 ostrovy opäť zasiahli ničivé povodne. Koncom 80-tych rokov boli povolené ďalšie politické strany. V roku 1991 vyhrala voľby demokratická strana (MPD), umožnila privatizáciu a rozvoj cestovného ruchu. Cestovný ruch je v súčasnosti  najdôležitejším zdrojom ziskov krajiny.

Chudoba a vysoká miera nezamestnanosti, ktoré trápili Kapverdy v deväťdesiatych rokoch, nezaevidovali pokles ani po roku 2000, a to aj napriek tomu že vláda dosiahla pokrok v dosahovaní hospodárskych cieľov. Ďalšie roky krajina pokračuje v úspešnom prehlbovaní politických a hospodárskych vzťahov po celom svete, vytváraní priaznivých podmienok pre zahraničných investorov a udržiavaní diplomatických väzieb v medzinárodnom spoločenstve.

Bezpečnost. riziká: Ostražitosť je odporúčaná aj na Kapverdských ostrovoch. Časté sú vreckové krádeže a krádeže kabeliek (aj na plážach). Odporúča sa pohybovať v skupine, najmä po zotmení. Po zotmení sa odporúča vyhnúť neosvetleným alebo vyľudneným oblastiam. Vyhýbajte sa opusteným plážam. Cestovné doklady, cennosti, väčšie sumy hotovosti sa odporúča uložiť v hotelovom trezore. Staré mesto v Praia je známe vysokou kriminalitou.

Tiesňové telefónne číslo polície je 132, v prípade požiaru 131.

Zdravotná starostlivosť: Neexistujú žiadne povinné očkovania. V prípade však, že pricestujete z krajiny s rizikom prenosu žltej horúčky, vyžaduje sa medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením očkovania proti žltej zimnici.

Zdravotnícke zariadenia môžu byť relatívne dobre vybavené, avšak na všetkých ostrovoch nie je k dispozícii komplexná lekárska starostlivosť, niektoré lieky sú nedostatočné alebo nedostupné. Najväčšie nemocnice sú v meste Praia a Mindelo, menšie zdravotnícke zariadenia a kliniky sú v celej krajine.

Uistite sa, že máte primerané cestovné zdravotné poistenie na pokrytie nákladov na akékoľvek lekárske ošetrenie v zahraničí a repatriáciu. Bezodkladne kontaktujte vašu poisťovňu, ak ste sa obrátili na lekárske zariadenie.

Telefónne číslo na núdzovú lekársku pomoc - 130.

Internet: (.cv) https://allafrica.com/capeverde/www.caboverde24.com/, www.cvfaidate.com/links.htm, https://www.governo.cv/

Komunikácia: Telekom (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky:  Potom, ako Portugalsko stratilo postavenie koloniálnej veľmoci, začal upadať aj význam Kapverdských ostrovov. Postupne, aby unikli hladomoru sa miestni obyvatelia dávali najímať na americké veľrybárske lode. Dodnes býva na severovýchode USA početná komunita Kapverdčanov. Ich počet sa vyrovnáva počtu obyvateľov žijúcich na ostrovoch...
Streda, 8. júl. 2020. Meniny má Ivan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa