Paraguaj

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Pôvodnými obyvateľmi Paraguaja boli kočovní Indiáni kmeňa Guarani. Prvý Európanom, ktorý sa vydal naprieč krajinou bol Španiel Alejo García. Neskôr sem priplával Sebastián Cabot. Hlavné mesto Asunción založil po svojom úteku z Buenos Aires ďalší Španiel, Pedro de Mendoza. Časom sa sem prisťahovalo mnoho španielskych kolonistov a postupne sa zmiešali   s pôvodným indiánskym obyvateľstvom. Krajina vyhlásila nezávislosť od Španielska v roku 1811. Prvým prezidentom sa stal xenofóbny José Gaspar Rodríguez de Francia, zvaný tiež "El Supremo."Zavrel paraguajské hranice a zaviedol politiku sebestačnosti krajiny, pričom znárodnil pozemky cirkvi a veľkostatkárov. Po jeho smrti v roku 1840, sa prezidentom stal Carlos Antonio López, otvoril hranice a začal s modernizáciou krajiny. Nanešťastie sa jeho nástupcom stal jeho syn a v rokoch 1864-70 začal vojnu proti Trojaliancii (t.j. proti  Argentíne, Uruguaju a Brazílii). 

Po jej skončení stratil Paraguaj 150 000 km2 svojho územia a  takmer štvrtinu obyvateľstva - vrátane prezidenta. Po vojne sem začali prichádzať prisťahovalci z Európy a Argentíny.  Koncom 19. storočia začal spor so susednou Bolíviou o oblasť Chaco. Dôvodom boli dodnes neexistujúce náleziská ropy. Spor vyvrcholil vojnou v rokoch 1932 – 1935. Bolívijská armáda bola  z oblasti vytlačená, a tri štvrtiny jej územia pripadli Paraguaju. Napriek vyhratej vojne, bola situácia v krajine neistá. Po vojenskom prevrate v roku 1954 sa vlády v krajine zmocnil generál Alfredo Stroessner. Jeho diktatúra sa udržala až roku 1989, keď  ho v čele krajiny vystriedal ďalší generál Andrés Rodríguez. Počas jeho vlády nastalo v krajine uvoľnenie situácie a Paraguaj sa stal členom juhoamerickej obchodnej zóny Mercosur. V roku 1999 musel vtedajší prezident Raul Cubas rezignovať potom ako mu bola dokázaná účasť na vražde jeho viceprezidenta Luisa Arga?a. Novým prezidentom sa stal  Luis Gonzalez Macchi a Cubas spolu so svojím spolupáchateľom Oviedom ušli do zahraničia.

V roku 2003 bol prezident Macchi obvinený z korupcie. Pokusy o reformy zostávajú medzi obyvateľstvom nepopulárne a  v rokoch 2002 a 2004 viedli k pouličným protestom obyvateľstva. Od roku 2004 je situácia v Paraguaji stabilná.

Bezpečnost. riziká: Ne je veľká šanca, že by ste pri bežnej návšteve krajiny narazili na nejaké problémy. Je známe, že polícia je skorumpovaná, a ak budete nimi z akéhokoľvek dôvodu zadržaný, je takmer určité, že sa od vás očakáva úplatok.  Zločin je v mestách bežný, ale samozrejme v nižšej miere, ako v Rio de Janeiro, Sao Paulo a Buenos Aires. Vyhnúť sa odporúčame mesto Ciudad del Este, ktoré je hlavným bodom pre nezákonné aktivity, ako je napríklad pranie špinavých peňazí a falšovanie.  Všeobecne ale platí, že pokiaľ nie ste zapojení do pašovania drog (úmyselne alebo aj neúmyselne) a ste ostražití voči vreckovým zlodejom, budete väčšinu času v bezpečí.

Zdravotníctvo: Ojedinele sa vyskytujú choroby typu Chagas, malária, tuberkulóza, týfus, hepatitída, anquilostomiasis (istý druh črevného parazitu). Odporúča sa nechodiť bosí. Prenášačmi rôznych chorôb napr. Horúčky dengue môžu byť komáre. Choroby hrozia hlavne vo vnútrozemí, v mestách rozšírené nie sú. Odporúča sa používať preventívne repelenty proti komárom a kvalitné slnečné okuliare. Uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia je nevyhnutné. Povinné očkovanie sa nevyžaduje, odporúča sa absolvovať očkovanie proti tetanu a hepatitíde A a B.

Internet:(.py) www.paraguay-online.net/,  www.americas.org/www.senatur.gov.py/

Komunikácia: T-mobile (áno),Orange (áno), 02 (áno)

Bez záruky: Paraguaj je známy všadeprítomnou korupciou. Potom ako sa krajina umiestnila v celosvetovom rebríčku korupcie na druhom mieste, začal medzi miestnymi kolovať vtip o tom, že neboli prví len preto, lebo podplatili anketárov.
Štvrtok, 24. september. 2020. Meniny má Ľuboš, Ľubor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa