Kirgizsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autobusové spojenie je medzi Biškekom a uzbeckým Taškentom a kazašským Almaty frekventované, často sa však na hraniciach mení autobus. Sezónne autobusy premávajú medzi mestom Osh a  Kashgar cez priesmyk Irkeshtam, a špeciálne džípové kolóny premávajúce z Biškeku do Kashgaru cez priesmyk Torugart.

Minibusy, nazývané aj maršrutka, sú v Kirgizsku veľmi rozšírené. Sú veľmi lacné a zhromažďujú sa v každom centre obce alebo na autobusovej stanici. Ceny za ne sú stanovené, ale je možné, že niekedy nevyrazia až kým nie sú úplne naplnené. Pri kúpe lístku u vodiča zvyknú vodiči niekedy cenu trocha zvýšiť keď vidia, že ste turista. Povedia väčšinou, že je to navýšenie za batožinu a podobne. Neverte im - stačí zaplatiť normálne cestovné. Tiež vždy okamžite požadujte výdavok - niekedy si vezmú peniaze a myslia si, že nepoznáte správnu výšku cestovného, alebo predstierajú, že vám vydajú neskôr.

Taxíky pre viacerých pasažierov sú najčastejšou a najlacnejšou formou prepravy v krajine. Premávajú tu tiež autobusy a minibusy, ale sú pomalé a často sa kazia. Medzi väčšinou miest premávajú taxíky pre viacerých pasažierov.

Rozšírené je aj stopovanie, ktoré je najhodnotenejšou formou cestovania v tejto krajine. Je to najefektívnejší a najvernejší spôsob, ako vidieť Kirgizsko. Takmer každý, kto má voľné miesto vo svojom aute, vás vyzdvihne aj keď cestujete ako skupina. Vodiči nákladných vozidiel dokonca pokúsia vo svojich autách zviezť až päť ľudí, len aby pomohli.

Letecky: Britská spoločnosť Mediterranean lieta do Biškeku trikrát do týždňa. Okrem nej sem pravidelne lieta ruský Aeroflot z Moskvy. Lietajú sem tiež pravidelné linky z Istanbulu, Kyjeva a Novosibirska. Ďalšou možnosťou je let do kazašskej Almaty s následnou cestou autobusom trvajúcou tri hodiny ( sú potrebné kazašské tranzitné víza). Vnútroštátne lety sú najnebezpečnejšou formou prepravy v Kirgizstane, ale v zime sú často jedinou možnosťou ako sa dostať na určité miesto. „Najpopulárnejšou“ je linka Biškek – Osh.

Vlakom: vlaky premávajú z Biškeku do Taškentu, Almaty a Krasnojarska  niekoľkokrát do týždňa a vlak do Moskvy premáva denne.
Streda, 28. október. 2020. Meniny má Dobromila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa